Růže bílá, černý les

Růže bílá, černý les https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409653/bmid_ruze-bila-cerny-les-9BP-409653.jpg 4 1211 362

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Dokáží k sobě najít cestu a důvěru, když je proti nim gestapo i sama příroda?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

White Rose, Black Forest , 2018

smilly
04.03.2022 2 z 5

Prosimvás, já jsem ten nejhodnější recenzent na světě, s přehledem pětkuju i etiketu na vaječným salátu z Peňáku, ale tohle mě fakt štvalo. A to jsem chtěla jen do svého života vnést trochu té bezpodmínečné lásky, páč to nejromantičtější, co se mi poslední dobou stalo, bylo, že se mi podařilo spárovat ponožky. Pro mě to bylo šablonovité, zkratkovité a o ničem, víc se bavim i nad fotkama s Dádou a Felixem Slováčkem, ňu.

Fidibus
23.02.2022 5 z 5

(SPOILER) "Dal jsi mému životu smysl." "Ty také."
Další ze zajímavých pohledů na válku z druhé strany. Žena, Němka, která ztratila ve válce kromě své rodiny i ideály o životě a lásku, na pokraji smrti zachrání neznámého muže, Američana. Postupně oba odhalí svou minulost a sblíží se, to už je ale čeká náročný útěk a boj o život.
Reálie jsem detailně neřešila, ale líbilo se mi nastínění pocitů lidí s nástupem Hitlera, nic není černobílé. Výsledně čtivé a mnoho podnětů k zamyšlení.
"Doufám, že za tu záchranu stojíš."

Katrinreading
20.02.2022 1 z 5

Tam bylo tolik hloupostí a historických nepřesností, že žasnu nad tím, že když už to nepoznali redaktoři v Irsku nebo kde to vyšlo poprvé, tak se divím, že je neopravili překladatelé u nás. Banální příběh, banální dialogy a to neustále jezení chleba se sýrem? Aneb neposlouchejte knižní influencery...

lukas5373
04.02.2022 3 z 5

Tuto knihu bych ohodnotil jako takový průměr, který bych vůbec nepovažoval za světový bestseller. Vesměs mi bylo postavy nepříjemné. Tak např. Franka...která mi, spolu s Johnem, vyzněla, jako by byla spasitelem, který má víc štěstí, než rozumu. A co se týče děje, ten byl předvídatelný a čím blíž jsem byl konci knihy, tím více bylo zřejmé, že to dopadne jako v pohádkách...“a pokud neumřeli, žijí spolu dodnes“ (domnívám se, že tomuto konci byl děj přizpůsoben). Očekával jsem od toho víc.

Nikola086
30.01.2022 4 z 5

Krásný historický román, kterému nechybí napětí, dobro i zlo, ale i láska. Příběh je velice čtivý, možná sem tam jsou pasáže příliš zdlouhavé, ale přesto se vše dalo krásně číst. V závěru jsem byla překvapená z jistých zvratů, ale o těch si budete muset přečíst sami :)

takana
25.01.2022 5 z 5

Hezká kniha, nádherný příběh.

Ila1971
12.01.2022 5 z 5

Nádherná kniha.Je v ní dobrodružství, napětí, láska...od začátku do konce.Velmi doporučuji.

denisa6086
11.01.2022 5 z 5

Pro mě osobně jeden z nejlepších románů na téma druhé světové války. A to především kvůli příběhu z perspektivy Němce, který se nechal strhnout nacistickou ideou. V knize je postupná manipulace krásně vykreslená. V knize je i silné téma nedůvěry, která se nese celým příběhem a odráží tehdejší dobu.

Nestorkea
09.01.2022 4 z 5

Romantická oddechovka z válečného období. Na odlehčení hezká kniha.

Vivetkav
06.01.2022 5 z 5

Nádherný příběh... Poslouchala jsem v audio verzi a nemohla jsem se odtrhnout.. od začátku chytlavé.. šťastný konec jsem ani nečekala, byla jsme mile překvapená..

deniska2
04.01.2022 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a mně se moc líbila.Je napínavá i romantická z období 2 světové války.Mne se moc líbila.

dawson321
31.12.2021 5 z 5

I když příběhů za 2. sv. války je v současnosti jak hub po dešti, přesto se mi kniha moc líbila. První kapitola se na můj vkus poněkud vlekla, ale poté už příběh nabral spád a nemohl jsem se od knihy odtrhnout. Krásný příběh, doporučuji. A kdo nechce číst, může si ji poslechnout převyprávěnou od Českého rozhlasu.

terkezka
25.12.2021 5 z 5

Čtivý a napínavý příběh, ten konec byl teda vskutku neuvěřitelný :)

Acquenta
25.12.2021 5 z 5

Musím dát všechny hvězdičky, protože tento příběh mě zasáhl jako Amorův šíp přímo do srdce....ona nevěřila jemu, on nevěřil ji...ale nakonec to byla tak velká láska , tak velké odhodlání a obětavost, že se mi chtělo až plakat dojetím.... krásné...

eliska2126
16.12.2021 5 z 5

Tak jsem po delší době sáhla po příběhů z války. Není to příběh z koncentračního tábora, se kterými je tady v poslední době roztržený pytel, ale sledujeme příběh Franky Gerberové, německé ženy, která nesouhlasí na Hitlerovým režimem. Právě díky Hitlerovi skončí na světě sama, bez rodiny, která ji byla vším. Proto už nenachází důvod dál žít. Právě v lese, kam se rozhodla odejít a už se nikdy nevrátit domů, najde polomrtvého může v uniformě Luftwaffe. Ale je onen muž skutečně příslušníkem režimu, který ji připravil o všechno?

V knize sledujeme hned několik postav, které mě něčím zaujaly. Jako první určitě hlavní hrdinka Franka. Její osobnost se v knize neustále vyvíjí a jak příběh plyne, pomalu odhalujeme její tajemství. Hodně jsem ocenila i prvky retrospektivy během jejího vyprávění, co se vlastně stalo s její rodinou a jak se dostala tam, kde je nyní. I postava parašutistu byla zajímavá. Přiznám se, že ji autor mohl více rozvinout, ale i přesto jsem si ho oblíbila.

Určitě musím také ocenit autorovo popisování míst v knize. Nejsou zde žádné sáhodlouhé popisy, ale tak perfektně to pasovalo do děje, že jsem neměla problém se tam přenést a dokonale si to představit.

Kniha se čte opravdu skvěle. Autorům styl mi sedl a byla to po dlouhé době kniha, na kterou jsem myslela i v době, kdy jsem číst nemohla. Tempo je svižné, každá pasáž má své místo a v knize jsem nezaznamenala žádná výplňová místa. Vše mi perfektně sedělo.
Konec mě totálně oddělal. Přiznám se, že i pár slz padlo a myslela jsem na to pak ještě dlouho.

Takže, abych to shrnula - opravdu strhující příběh, který by si měl každý nadšenec do těchto příběhů také přečíst.

bárbra13
09.12.2021 4 z 5

Miluji historické romány a ještě nikdy jsem nečetla žádný, z pohledu Němce. Velmi se mi líbila část, kde Franka popisovala, jak se i ona nechala velmi snadno ovlivnit nacistickou ideou.
Jelikož byl příběh inspirovaný opravdovým příběhem, velmi by mě zajímalo, jak to vše proběhl doopravdy. Některé části mi totiž přišly dost přitažené za vlasy.

Janadvorackova
30.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Mám ráda pohledy na válku i z "druhé strany," přestože Franka k ní patřila pouze původem, ne smýšlením.
A odkazy na skutečné události té doby z dobrodružného románu vždycky vytvoří něco většího.
Nebo je to jen můj dojem, protože si podvědomě přejeme definovat dobro a zlo a jsme rádi, když členění nestojí nic v cestě.

Ale řekněme si to na rovinu: jdete lesem spáchat sebevraždu a narazíte na zraněného muže. Jen si to představte. Je noc, zima, máte depku, je válka a ve sněhu chlápek se zraněním, vy jste sami, pistoli v kapse.
Jako... která je ta snazší cesta :)?
Ta holka byla prostě dobrá.

raty
17.11.2021 4 z 5

Hlavní hrdinka, zdravotní sestra Franka, nabízí pohled na 2. světovou válku očima německé rodiny nesouhlasící s režimem. Kniha začíná jejím záměrem ukončit tragický život sebevraždou. Od svého plánu upustí po nalezení zraněného muže, kterému se rozhodne pomoci. Příběh zajímavě popisuje situaci v Německu na konci války. Pro mě se však jednalo spíše o romantický příběh v kulisách nelehké doby, než o válečný román.

Knihomolová
13.11.2021 3 z 5

Po knihách se stříbrnými (resp. zlatými) nálepkami označujícími ty nejlepší z celerů obvykle moc nesahám. Pro jednou jsem však udělala výjimku. Můj dojem? Kniha neurazí, ale ani nenadchne. Jsem přehlcená příběhy z druhé světové války, takže už mě nic moc nepřekvapí ani nedojme. Asi jsem už trochu apatická ke všem těm vyprávěním o zlých nacistech, zradách sousedů, brutalitách a hrdinství obyčejných lidí, které zaplavují pořád a stále knižní trh. Věřím, že mnoho čtenářů tato kniha chytí za srdce. Na mě to bylo příliš sterilní, ploché a jednoduché.

Levianka
10.11.2021 4 z 5

Příběh, který Vás chytne za srdce, ale úplný achhh :) chybělo. Knihu doporučuji, líbílo se mi to moc.

druhá světová válka (1939–1945) rozhlasové zpracování válečné romány

Eoin Dempsey
irská, 1977
2019  80%Růže bílá, černý les
2020  78%Najdi Rebeccu

Kniha Růže bílá, černý les je v

Přečtených1 611x