Růže bílá, černý les

Růže bílá, černý les https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409653/bmid_ruze-bila-cerny-les-9BP-409653.jpg 4 1211 362

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Dokáží k sobě najít cestu a důvěru, když je proti nim gestapo i sama příroda?... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

White Rose, Black Forest , 2018

VendaS20
02.04.2023 4 z 5

Kniha mne ani nenadchla ani neurazila, četla se svižně a příjemně. Nedokáži posoudit reálnost děje a historického kontextu..

adrianna
12.03.2023 4 z 5

+ akční začátek a konec
+ sympatická a silná hlavní hrdinka
+ dobře technicky provedeno (krásná obálka, kvalitní papír)
- několik rozvleklých pasáží
- kapitola s historickými fakty sem nezapadá, je vytržena z kontextu příběhu

Od prvního odstavce jsem si pomyslela, že tohle bude bomba! První dvě kapitoly byly skvělé, plné akce, ale pak už to bohužel šlo dolů. Následně jsme se dostali do nějaké hibernační fáze a namísto příběhu se nám autor rozhodl osvěžit učebnicová fakta z války, a to docela zdlouhavě a především téměř odtrženě od čehokoli, o čem ta kniha měla být.

Z podtitulku Láska proti říši jsem měla dojem, že v knize půjde především o romantickou linku. Nicméně tady šlo spíše o lásku k rodině, k dřívějšímu bezstarostnému životu apod., a až v druhé řadě o lásku mezi hrdiny. Nejdřív mě to trochu zklamalo, navíc mi jejich romantický vztah nepřišel příliš přirozený, v jednu chvíli mezi nimi nic nebylo a pak najednou láska až za hrob. Zpětně mi však došlo, že to postupné budování jejich vztahu možná bylo záměrně přeskočeno, aby si čtenář sám mezi řádky domyslel, jak se to stalo.

Závěr se mi líbil, bylo toho tak akorát, aby to nepůsobilo roztahaně, a přesto to dávalo smysl.

Hodnocení: 75 %

nakavusterezou
10.03.2023 2 z 5

Skvělý příběh z druhé světové války.
Zpracování příběhu pro mě ale už moc atraktivní nebylo.

Nejsem ten typ čtenáře, který má rád sáhodlouhé popisy, a tady jich bylo hromady. Musela jsem nějaké části přeskakovat (a i tak jsem pochopila, co se právě v příběhu děje), takže za mě zbytečné.

Autor mě nepřesvědčil, abych příběhu uvěřila. Nedokázala jsem si udělat vztah ani k jednomu z hrdinů, i když hlavní hrdinka měla opravdu v životě smůlu a ztráty, které ji potkaly, byly hrozné.

Celou dobu, co jsem příběh četla jsem si říkala, že by to byl opravdu skvělý film.
Válka, nebojácná hlavní hrdinka, zakázaná láska, dva proti světu. Dokonalý námět na film. Možná autor měl napsat scénář k filmu, než knihu.

jeany23
25.02.2023 5 z 5

Velmi čtivá a od začátku napínavá kniha, dala jsem přečíst celé rodině a všem se líbila.

zaba.zuzla
10.02.2023 1 z 5

Knize bohužel dávám jen jednu hvězdu, a to za to, že jsem ji dočetla. Úplné nesmysly většinou ani nedočtu. Buď špatný překlad, nebo špatný způsob vyjadřování autora mi neskutečně vadil. Některé věty nedávaly smysl, některé snad ani nenavazovaly na předchozí text a působily skoro jako vytržené z nějakého jiného kontextu, jindy byly zase useknuté, krátké fráze, které doslova dychtily po prodloužení v nějaké smysluplné souvětí. Příběh jako takový se pro mne příliš táhnul na mnoha stranách a nemohu říct, že by nějak odsýpal. Neměla jsem vůbec problém s tím, knihu odložit a za týden či dva se k ní opět vrátit. Rozhodně to není jedna z těch knih, kterou zkrátka nechcete odložit. Závěr knihy naopak nabral neskutečný spád. Obrovsky předvídatelný, urychlený a uspěchaný závěr nabral takový fičák, že jsem si ani nevšimla, a bylo po knize. Nějaká ta romantika na mě působila nuceně, jakoby byla do příběhu uměle vložená, aby to teda nebyl jen dokument o pilotovi a jeho přepravě přes hranice. Ani jsem vlastně nezaznamenala, kdy že se to do sebe zakoukali? Samozřejmě oceňuji autora, který se vydal nastudovat reálie, nicméně na tématiku válečnou byly napsány lepší knihy.

Terrez93
06.02.2023 4 z 5

Čtivá knížka, děj má spád, nenudila mě. Hlavní hrdinové si mě hned získali, jednu hvězdu ubírám jen za ten "rychlý" konec.

R47
20.01.2023 2 z 5

Kniha si určitě najde své čtenáře (jak ostatně dokazuje i zdejší příval pozitivních recenzí). Pro mě je to ale typický produkt kurzů tvůrčího psaní: nastudujte si dobře historii, vražte tam postupně odkrývané tajemství a pak nečekanou (pokud možno zakázanou) lásku (anebo alespoň padnutí si do oka). Dávám alespoň hvězdu navíc za to nastudování realií, ale jinak to je prostě "užité psaní", po kterém se zítra zavře voda.

Knižnípauza
19.01.2023 4 z 5

Tahle kniha mě velmi mile překvapila.
Celkově příběh pořád pěkně jede, během čtení nepřišla žádná krize a hlavni postavy si mě získali.
určitě stojí za přečtení :)

KnihoSny
18.01.2023 4 z 5

Příběh Franky byl skvělej v mnoha ohledech mi jí bylo strašně líto ale zase díky parašutistovy to začne byt ještě skvělejší obdivovala jsem jeji bojácnost ale presto šla knihu moc doporučuji hrdinka byla strašně skvěla odvážná a hodna:)

ještěrka38
27.12.2022 4 z 5

Všichni kolem, kdo knihu četli, ji vychvalovali. Ale já se nemohla začíst. Nakonec jsem se přemohla a knihu dočetla. Příběh pěkný, ale asi o akci Bílá růže jsem čekala víc informací. Takže za mě čtivé, určitě doporučuji, ale nečekejte zázrak..

Calibra
18.11.2022 3 z 5

18/22 Na knihu jsem se moc těšila, ale na dané téma se ztratí v davu. O Bílé růži je tam jen vzpomínka a příběh se ubírá trochu jiným směrem. Poslední čtvrtina příběhu byla napínavá, ale značně předvídatelná. Naštěstí kniha byla poměrně útlá, takže žádné zbytečné natahování děje. Hodnotím jako lepší průměr.

kusma
10.11.2022 4 z 5

První část knihy byla perfektní. Pak už se příběh stal předvídatelný a tak nějak zrychlený až zjednodušený. Jakoby autor neuměl dobře dokončit super nápad. Navíc stale opalované fakta a činnosti jsou v knihách rušící. Upřímně si nemyslím, že autor umí psát, ale nápad měl. Každopádně, jestli krásná obálka a dobřé hodnocení přiláká čtenáře (zejména mladší) jen dobře. Ten nástup nacismu a zla do společnosti tu je popsán dobře.
A ještě ke stylu, některé obraty byly hodně divné. A těch chybějících písmen v překladu...

zbožňuju_knihy
24.10.2022 5 z 5

(SPOILER) SPOILER!
Zase jedna z knih, kterou jsem začala číst ráno a v podstatě nepřestala, dokud nebyl konec..
Kniha krásně vtáhne do děje, Franka mne bavila a celou dobu jsem byla v očekávání, jak kniha dopadne. V knížce je několikrát zmiňován můj oblíbený Remarque a já jsem jen doufala, že tato kniha neskončí jako většina těch jeho.
Kniha má uvedenou poznámku, že je inspirována skutečností, tedy předpokládám, že jde nejspíše jen o Bílou růži a jsem velice ráda, že právě tahle odbojová reálná skupina zde byla použita, včetně jmen skutečných hrdinů, kteří mají v několika městech "své" ulice, na univerzitě bustu i pomník.
Příběh sám o sobě je chytlavý, pěkně odsýpá a kdyby nebylo opět chyb gramatických nebo vynechávání písmen v textu, člověk by si neměl na co stěžovat. Snad jen na ten závěr, který působí až moc růžově a použité věty jako "A už Tě nikdy neopustím", "A já Ti to nikdy nedovolím", trochu knihu shodily v kýč.
Přes výhrady dávám 5* (přečteno za jeden den...).

AlisekPac
18.09.2022 3 z 5

Má první přečtená kniha s označením světový bestseller. Ostatním jsem věnovala tak prvních 40 stran. Takže ano, zajímavý příběh, kdy musíte vědět, jak to skončí.

LiKa00
22.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak to byla nádherná kniha. Hrozně moc se mi líbila, četla jsem jí jedním dechem. Ani bych neřekla, že tam byl předvídatelný konec, právě naopak, vše se měnilo tak hrozně rychle, že jsem si ani nemohla domyslet, jak to skončí. Navíc v těchhle knihách s příběhy během nacistické nadvlády, člověk nikdy neví, jak to dopadne, tam šlo vše hrozně rychlým spádem, sami jsme to v knize koneckonců mohli vidět. Ale za ten konec jsem fakt nesmírně ráda, moc mě potěšil, při čtení posledních stránek jsem v takový konec ani nedoufala, tak o to mám větší radost. Takže za mě úžasná kniha, která stojí za přečtení. Jedinou výtku bych měla k českému překladu, ve kterém bylo docela hodně chyb, ale jinak kniha sama o sobě úžasná.

zimolka
13.05.2022 5 z 5

Knihu jsem si poslechla jako audio a jelikož je to moje první, tak jsem byla nadšená.

marky2558
12.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Vlastně vůbec nevím co o této knize mám napsat. Nemůžu říct že by mě nebavila, naopak, měla jsem ji přečtenou za dva dny. Celkem zajímavá ale předvídatelná zápletka. Nad čím jsem se musela ale pozastavovat byly ty klišé úseky a věty a za mě to zabil závěr a dialog:
" Řekl jsem ti, že se pro tebe vrátím a už tě nikdy neopoustím"
"A já ti to nikdy nedovolím" odpověděla..
Prostě to na mě občas působilo malinko lacině.

Některé komentáře níže vypichují, že je kniha historicky nepřesná, to bohužel nemůžu posoudit.

Čtivé to bylo ale že bych knihu zařadila mezi světové Bestsellery?..

Sova15
13.04.2022 4 z 5

Ano, jistě byly tam určité nepřesnosti. Ale knížka se dobře četla. Až jsem si říkala, zda není zvrácené si číst o 2. světové v době další hrozné války,

marcha
13.04.2022 2 z 5

Potenciál silného příběhu, ovšem podaný tak nějak plytce, odtažitě, mechanicky, těžko uvěřitelně... Nepomáhá tomu ani překlad se spoustou chyb a někdy až nesmyslných vět. Pro mne zlamání.

knihomolka_eli
22.03.2022 5 z 5

Čítala som mnohé recenzie na túto knižku. Boli rôzne, ja sa prikláňam k tým, ktorým sa páčila.

Franka stratila kvôli nacistickým zločinom všetkých, ktorých ľúbila. Zlomená kráča na chatu svojich rodičov a premýšľa o tom, že už nemá chuť žiť. Po ceste natrafí na ťažko zraneného muža, oblečeného v uniforme Luftwaffe. Napriek tomu, že má na nacistov zlosť, ako zdravotnej sestre jej nedá nezachrániť ľudský život. Zistí však, že nejde o skutočného Nemca, ale o Američana, ktorý v Nemecku plní svoju misiu. Vedú spolu rozhovory, navzájom sa spoznávajú, začínajú si dôverovať. Dozvedáme sa o Frankinej minulosti, ktorá bola veľmi smutná a zároveň v mnohom obdivuhodná. John jej zas porozpráva o svojom živote, čo ho doviedlo do Nemecka a prečo je to dôležité. Johnovo uzdravenie ale bude trvať niekoľko týždňov a nepriateľov je veľa. Väčšina ľudí sa neštíti udať gestapu svoju vlastnú rodinu. Nájde Johna u Franky gestapo? Podarí sa mu splniť svoju misiu? Prežijú?

Hneď na začiatku ma knižka zaujala a čítala sa sama. Bola som zvedavá ako to dopadne. Či John prežije, či Franka nájde chuť do života, či sa im podarí splniť Johnovu misiu. Celý čas som dúfala v dobrý koniec.
Je pravda, že iskry medzi hlavnými hrdinami mohli lietať viac, no na druhej strane, táto knižka v sebe niesla iné posolstvo. Nič nie je čierno-biele, a na všetko sa dá pozerať z viacerých pohľadov. Franka bola Nemka, ale s protinacistickým zmýšľaním. Nie každý Nemec si vojnu prial, nie každý bol stúpencom nacizmu.
A John bol zas Spojencom, ktorý sa snažil pomôcť a mal dobré srdce.

Z toho udavačstva, ktoré sa v knihe niekoľkokrát vyskytlo, mi behal mráz po chrbte. Strašná doba, strašne režimom zmanipulovaní a zmagorení ľudia, ktorí sa neštítili udávať svojich blízkych, priateľov, či rodinu.
Téma vojny je aj dnes opäť aktuálna...pre politické ambície umierajú nevinní ľudia. Ostáva len dúfať, že raz vojna vo svete nebude mať žiadne miesto.

druhá světová válka (1939–1945) rozhlasové zpracování válečné romány

Eoin Dempsey
irská, 1977
2019  80%Růže bílá, černý les
2020  78%Najdi Rebeccu

Kniha Růže bílá, černý les je v

Přečtených1 611x