Růže bílá, černý les

Růže bílá, černý les https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409653/bmid_ruze-bila-cerny-les-9BP-409653.jpg 4 1212 363

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Dokáží k sobě najít cestu a důvěru, když je proti nim gestapo i sama příroda?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

White Rose, Black Forest , 2018

Katie*
30.03.2021 4 z 5

Z prvních několika desítek stran jsem byla trochu rozpačitá a přemýšlela jsem, jestli pro mě tahle kniha bude to pravé. Jakmile se ale Franka rozpovídala o svém životě a poodhalila nám, co je vlastně zač a proč bychom se o ni měli zajímat, kniha mě měla v hrsti. Na Růži bílé, černém lese oceňuju hlavně to, že to není další kniha odehrávající se v koncentračním táboře, kterých podle mě vychází víc než dost. Naopak, je to kniha o Němce, která odsuzuje nacistickou ideologii a v průběhu knihy se rozhodne udělat něco pro to, aby Německo válku prohrálo. Dempsey ve své knize válečnou tématiku pojal z trochu jiného soudku a za to má můj dík. Stejně tak i za pasáže popisující, jakou moc mělo gestapo a jak snadné bylo někoho udat (tady u těch scén jsem vždycky kroutila hlavou, ale vím, že tohle v té době byla prostě realita). Kniha má navíc příjemných 266 stran a víceméně svižné tempo, takže se dá přečíst poměrně rychle.

Neluš
30.03.2021 5 z 5

Úžasná kniha, patří mezi mé nejoblíbenější.

domihruzkova
08.03.2021 3 z 5

Nevím, jestli to bylo způsobené minimem přímé řeči, ale kniha mě absolutně nevtáhla. A závěr můj dojem z knihy vůbec nevylepšil.

certik003
26.02.2021

Příběh se odehrává v době 2. světové války v Německu a ukazuje, že nikdo nemůže věřit nikomu, dokonce třeba i rodině a přátelům. To množství fanatiků a udavačů mě teda hodně překvapilo, i to, že hlásí úplné banality. Strašná doba. Tohle bylo to, co se mi na knížce moc líbilo. Závěr mi připadal uspěchaný, nereálný a přeslazený. Na knížce mi prostě něco nesedělo, ale i tak si dovolím knížku doporučit, už jenom pro to dobře a reálně popsané udavačství.

Lexa123
16.02.2021 2 z 5

Při čtení jsem měla občas pocit, jakoby mi to vyprávěl dlouholetý přítel. Ovšem mi tam chyběla nějaká jiskra, která by ten příběh "zapálila". Nijak mě neupoutala i když se dobře četla.

Bubo19
09.02.2021 4 z 5

Na této knize mě zaujal hlavně pohled na druhou světovou válku očima mladé německé dívky, hlavní hrdinky příběhu, což asi u knih z války není úplně časté. Spoustě věcí jsem sice nedokázala uvěřit, ale kniha se četla dobře a ten strach, aby člověk neudělal nebo neřekl něco "špatně", a taky pocit, že věřit se nedá nikomu, byl vyjádřen skvěle.

MacinkaCz
03.02.2021 5 z 5

Mě se kniha líbila, byla čtivě napsaná. Líbilo se mi, jak byla zakomponovana do příběhu Bílá růže. Tak jasný, něco bylo dost přehnané, jakože by se něco tenkrát ani nemohlo stát, ale pořád je to kniha, do které může spisovatel napsat cokoliv chce. :) za mě super, já si to užila... Happy end byl už jen třešnička...

Kortez
27.01.2021 4 z 5

Audiokniha. Vyslechnuto cestou v autě, příjemné spestření všech těch knih o druhé světové. Z knihy každý pochopí rozdíl mezi náckem a normálním Němcem, pokud se to dá takhle jednoduše rozdělit. V knize Zimní muži to vůbec nebylo takto krásně černobílé, tam se právě ti normální měnili na nácky a bylo to alespoň pro mne uvěřitelnější.

marcela1535
23.01.2021 2 z 5

Špatný překlad, naivita příběhu, černobílé dobro a zlo. Přesto jsem knihu nedokázala odložit a nedočíst.

Aaloha
21.01.2021 3 z 5

Z knihy moc nadšená nejsem, takové nijaké. Hlavní postavy nesympatické, napětí ani romantická láska se taky nekoná. Kdo nečetl tak o nic nepřišel.

Felidae
19.01.2021 3 z 5

Příběh jako z kratochvilného kalendáře pro paní a dívky. Postavy černobílé, děj naivní, reálie nejsou reálie. Ale čte se hezky....

MajkaH
11.01.2021 5 z 5

Slyšela jsem na audio a líbilo se - taková oddechovka :-).

Knihomol.ka
09.01.2021 4 z 5

Pěkně se to četlo, ale bylo to dost předvídatelné. Postavy byly ploché. Přesně víte, co udělají, jak se zachvovají. Celé to plyne bez větších zvratů, ke konci trochu akce a pak happy end.

JitkaH83
07.01.2021 3 z 5

Stejně čtivé jako Najdi Rebeccu, ale podtitul "láska proti Říši" je tady zavádějící. U této knihy nejde o romantický roman zasazeny do 2.sv.války. Ale o válečný roman s romantickým zakončením. Některé detaily byly nepravděpodobné, ale budiž. Hlavním poselstvím knihy, podle mne, mělo být, aby čtenář pochopil rozdíl mezi nacisty a vlastenci v tehdejším Německu.

Alenka_pokorna
03.01.2021 5 z 5

Kniha mě uchvátila. Ačkoliv ne velkolepý tak přenádherný příběh. Velmi čtivé. Naprosto mě to vtáhlo do děje. Oba dva hlavní hrdiny jsem si velmi oblíbila a nad zaporáky a nespravedlností se náležitě vztekala. Nádhera. Hodnotím maximem.

Misha*
02.01.2021 5 z 5

Čekala jsem od téhle knihy trochu víc romantiky a jiskry mezi hlavními postavami, ale když to vezmu jako celek, příběh se mi velmi líbil.

crazyslunicko
01.01.2021 4 z 5

Franka přemýšlí o svém životě a již nemá pro co žít. Všichni, které měla ráda jsou mrtví. Náhodou objeví zraněného parašutistu a snaží se o to, aby přežil..

Velice příjemný příběh o pravdě a lži, o odhodlání, záchraně lidského života a smyslu života..

boxas
01.01.2021 2 z 5

Pro mne je kniha zklamáním. Děj je plytký, hlavní postavy nesympatické, podprůměrný romantický příběh zasazený do atraktivního prostředí druhé světové války. Jenomže kolik takových příběhů už jsme četli! A mnohem, MNOHEM lepších!
Navíc mě skutečně štvalo, že si autor, Ir narozený víc než 30 let po válce, nedal absolutně ani tu nejmenší práci, aby si obstaral relevantní informace o Německu v době, o které píše. V knize jsou pak takové nesmysly, co se týče jídla, restaurací, gestapa, vězení, odbojové činnosti, špiónů atd. atd., že jsem chtěla knihu několikrát odložit a jen jsem kroutila hlavou. Samostatná kapitola nesmyslů se týká aut a dopravy obecně. Jednoduše řečeno Eoin Dempsey si představuje hitlerovské Německo jako ten pověstný Hurvínek válku. Ale Hurvajs to bral aspoň s humorem, kdežto Eoin Dempsey blábolí naprosto vážně.
Dva (polehčující) body za popis náletu ve městě. To bylo jediné, co mě zaujalo.

Jenny46
29.12.2020 3 z 5

Klasický román z druhé světové války - válečná romantika. Knihu jsem přečetla za jeden večer, četla se dobře, ale něco tomu chybělo. Začátek byl podrobně popsaný a rychlý konec až neuvěřitelný. Smutná doba, ale nejsem z knihy moc nadšená...

JointlieKat94
21.12.2020 3 z 5

Tři hvězdy dávám za:
1. Papír, je moc příjemný
2. Čtivost
3. Kratší a střídající se kapitoly (Franka a John)

Z této knihy teda nejsem úplně nadšená. Asi je spousta lepších knih s tímto tématem.. byla jsem 2x napnutá jak struna a 1x překvapená. Nic víc. Nic mi tato kniha nedala. Jinak samozřejmě lítost nad tím, co se dělo, to zas ano.. jinak ale nic.

Čekala jsem lepší dílo.

druhá světová válka (1939–1945) rozhlasové zpracování válečné romány

Eoin Dempsey
irská, 1977
2019  81%Růže bílá, černý les
2020  78%Najdi Rebeccu

Kniha Růže bílá, černý les je v

Přečtených1 612x