Russka

Autor fenomenálně úspěšné knihy Sarum obrací nyní svůj pozoruhodný talent k ještě rozsáhlejšímu panoramatu, jakým je Rusko. V tomto rozsáhlém románu je bohatě zastoupeno vše, čím tato země tak fascinuje - její lidé, politický život, náboženství i kultura -, a jeho děj zachycuje osmnáct století její historie. Všemocní carové a šílení mniši, obrovské pralesy a nekonečná step, vznešenost šlechty a zápal revolucionářů, to vše odedávna poutalo k Rusku zájem Západu. Edward Rutherfurd ve své Russce pomocí nezapomenutelných postav, rychlého spádu vyprávění a puntičkářské přesnosti historických detailů uvádí čtenáře do země a kultury, která je záhadná a složitá. Russka je příběhem čtyř rodin, které jsou odděleny etnickým původem, avšak spojeny společným podílem na utváření osudů Ruska. Slovanští rolníci, prapůvodní obyvatelé země, žijící ve vesničce na říčním břehu na jedné ze zeměpisných křižovatek Ruska, jsou ovlivňováni řecko-íránskými, chazarsko-židovskými i mongolskými vpády. Spojeny jedním místem vytvářejí tyto četné kultury rozmanité a mnohotvárné historické plátno. Mohutná Rutherfurdova sága má stejný bezpočet podob jako samo Rusko, které dokáže být drsné a přitom exotické, hrdé a přitom plné obav z nepřátel, hluboce poznamenané věkovitými pověrami, vždy však usilující o vliv na utváření budoucího světa. Petr Veliký, Ivan Hrozný, Kateřina Veliká i Lenin všichni sehráli své úlohy ve vytváření země a jejího lidu i v jejich ničení. V Russce Edward Rutherfurd transformuje nedozírné dějiny velké civilizace v lidský příběh z masa a krve, odvahy a činu, a pevně zaujímá své postavení nejpřednějšího romanopisce dneška, líčícího osudy velkých a starobylých kultur. Dějiny, jak je známe s učebnic a historiografických děl, jsou sledem významných událostí, královských životopisů, bitev, které někdo vyhrál a někdo prohrál, a smluv, které byly nebo nebyly splněny. Jak ale asi žili uprostřed těch světodějných událostí a činů obyčejní lidé? Oč usilovali, čeho se báli, jak si vydělávali, co si vařili, jak si vyjadřovali lásku, o co byli ochotni se bít? Na tyhle otázky zvídavých čtenářů dějin odpovídá ve svých románech Edward Rutherfurd. Každá z jeho knih je věnována konkrétní zemi a autor na osudech smyšlených i reálných postav plasticky přibližuje významné etapy jejích dějin....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12440/russka-12440.jpg 4.645
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , BB art

Russka, 2000

Kniha Russka

Ilona70
22.12.2020

Kdo chce pochopit Rusko, stačí si přečíst tuto knihu... Příběhy z různých časů vykreslují dějiny Ruska i vlastnosti ruských lidí, čte se lehce, ale nutí k zamyšlení.

AlenaF
11.12.2019

Kromě Paříže jsem přečetla všechny Rutherfurdovy knihy. Jedním slovem - nádhera. Nemohla jsem se odtrhnout.

zdenaR
02.07.2019

Russku jsem četla zatím jako poslední knihu autora a nějak mi nesedla. Nakonec jsem ji odložila, čeká v knihovně na správný okamžik, až budu mít náladu a čas se k ní vrátit.
A určitě se dočká, protože je to přece můj oblíbený Rutherfurd.

Babo
26.06.2019

Pro mě je tato "obézní" knížka především zdrojem informací a pochopení , jak že to v tom Rusku probíhalo . Je to průřez historií od roku 180 až do konce 20.století .
Není to klasický román ,ale ani literatura faktu .
Připadala jsem si jako bych seděla na pobřeží nekonečného oceánu a sledovala příliv a odliv . Ne slané vody,ale obrovských vojsk , která se přelévala sem a tam. Vojska Čingischána, útoky Tatarů ,sem a tam. Pochopila jsem problematické vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou,mezi Ruskem , Finskem a ostatním Pobaltskými státy a samozřejmě Polskem .
Nyní je rok 2019 a nic nekončí . Historie pokračuje , paměť národů přirozeně navazuje na předchozí staletí .
A pokud někdo někdy naváže na tuto knihu , scénář bude zřejmě stejný .
Jsem moc ráda,že jsem knihu přečetla i když je mi jasné,že detaily mi z hlavy vypadnou,ale ten základ snad zůstane a nebudu překvapená současnou averzí mezi jednotlivými státy.

Zlata979
28.01.2019

Kniha mi učarovala. A konečně jsem pochopila hluboké kořeny konfliktu Rusko - Ukrajina. Za mě 5/5.

Finn69
28.06.2018

Zdálo se mi, že si tentokrát pan Rutherfurd ukousnul trošku velké sousto, přece jen psát o svém rodišti u Salisbury je něco jiného, než popsat historii tak obrovské, různorodé a Angličanovi vzdálené země, jako je Rusko. Ale musím uznat, že se mu to opravdu povedlo, dokázal popsat všechny ty krásy, hrůzy i proměny téhle země tak přesvědčivě a věrohodně, že se ani nechce věřit že on sám má kořeny někde úplně jinde.
Navíc se to krásně a plynule čte, těžko se od toho odtrhnete a sotva dočtete, máte chuť začít znovu od začátku.

evask
07.10.2017

Sponkou na vlasy jsem si založila rodokmen a do něj jsem nahlížela dost často, abych se zorientovala v přibývajících postavách. Na tuhle knížku si udělám čas a přečtu si ji za nějakou dobu ještě jednou.

TheSarcasm
06.06.2016

No zas až tak moc mě to neuchvátilo, možná to chtělo jinou náladu, protože kniha je to docela zajímavá. Mrzí mě, že 20. století, především období komunismu a II. světové válce nebyl věnován téměř žádný prostor. Dost jsem se ztrácel v jednotlivých postavách a chvilku mi vždy trvalo se zorientovat. Některé příběhy byly docela poutavé, jiné mě moc nezaujaly. Očekával jsem že mě kniha více pohltí, určitě bylo ale zábavnější se o Rusku něco dozvědět tímto stylem než suchou literaturou faktu (nic proti literatuře faktu :-)