Rusko-ukrajinské vztahy

Rusko-ukrajinské vztahy https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272397/mid_rusko-ukrajinske-vztahy-5IB-272397.jpg 3 20 5

Mýty a skutečnost Obě země, Ukrajinu a Rusko, znám od roku 1956, mnohokrát jsem tam pobýval, zamiloval jsem si celý kraj od karpatských hor po jakutské. Stejně tak jsem si oblíbil lidi, kteří tam žijí, a jak se říká, v potu tváře dobývají svůj vezdejší chléb. Řeč však není o přátelství, bavíme se o konfliktu, který s tím nemá nic společného. Přerostl rámec jakéhokoliv přátelství, protože je svou podstatou nepřátelský – a nejen vůči lidem obou zemí, ale také vůči ostatnímu světu, a zvláště pak Evropě. Bezprostřední rozbuškou byl kyjevský Majdan, ale jak to tak bývá, kořeny je třeba hledat hluboko v historii. Není to snadné hledání. Historie vůbec, a zvláště historie obou států, je obestřena mnoha mýty. Mýty rusko-ukrajinských vztahů přepisují dějiny. Tím přepisují současnost. A budoucnost? Povede v tupik – slepou uličku, nebo se přece jen najde přijatelné východisko? Pro Ukrajinu, pro Rusko, pro celou Evropu?... celý text

Noisette73
22.02.2023 4 z 5

V současnosti velmi žhavé a aktuální, nevím ani po přečtení nejsem o nic moudřejší a pořád trošku tápu v některých územních či historických souvislostech, je to ale zajímavé čtení.

broskev28
19.06.2022 3 z 5

Zajímavý pohled na Ukrajinu - její státnost, územní celistvost, předválečné (rozuměj 2.světovou válku), válečné i poválečné sovětské útrapy, a konečně i na její novodobé, postsovětské dějiny. Samozřejmě nelze vynechat vztahy s Putinovým Ruskem, které jsou zásadní pro novodobý vývoj ukrajinského státu.
Autor má velký přehled a spoustu zkušeností, takže nabízí neuvěřitelné množství informací, i když možná trochu chaoticky podávaných. Velmi přesně rozlišuje údaje doložené a doložitelné od těch druhých (prý, povídá se, objevily se hlasy), což je velmi důležité. Pro mě byly nové (resp. konkrétnější, číselné) údaje o ukrajinském hladomoru i o válečných ztrátách. Zaujaly mě i důvody, které vedly nejprve Sovětský svaz k převedení Krymu pod Ukrajinu a následně potom Rusko k anexi Krymu (černomořská flotila).
Nové byly pro mě i některé informace o černobylské havárii. Překvapil mě údaj o počtu VŠ vzdělaných obyvatel (snad 4.místo v celosvětovém žebříčku) s upozorněním, že kvalita mnohých VŠ je velmi diskutabilní. Čirá beznaděj na mě padla, když jsem pročítala údaje o ukrajinské oligarchické společenské vrstvě - vila poblíž Kyjeva se 150 ha pozemkem, kontejnery plné amerických dolarů. Struktury moci vpravdě mafiánské, a tomu velmi často odpovídaly i volené prostředky . . .
Takže já velmi doporučuju. Kniha byla dopsána v roce 2015 a my už dnes víme, že zásadní prognóza Milana Syručka se bohužel právě v těchto časech naplňuje.

Psaran
31.03.2022 2 z 5

Není to nějaká studie, ale je to mix historie, autorových komentářů a vzpomínek (ty jsou paradoxně nejzajímavější). Kniha nemá nějakou jednotnou strukturu, nejde po nějaké linii, je to poměrně neuspořádané. Neustále někam odbočuje, zvláště v první části knihy. Tu však považuji za zdařilejší, nejhorší je kapitola žhavá současnost, ve které situaci popisuje toliko na úrovni povrchních novinových článků, obsáhle se citují proslovy Putina. Ale oceňuji autorovu snahu, kniha vyšla v roce 2015, tedy krátce po uzavření druhé minské dohody.

Borovec
21.02.2021 3 z 5

Kniha je zejména v první polovině psána dost protirusky, v závěru to ale autor trochu vyrovnává. Dává prostor oběma pohledům, jak ukrajinským, tak ruským. Chybí tam ale větší vysvětlení souvislostí mezi Majdanem a anexí Krymu. Bez Majdanu a tedy násilnému svržení legitimní moci a nástupu protiruské vlády by nebylo ani odtržení a anexe Krymu. Jinak kniha je určitě zajímavá i z pohledu, jak na Ukrajině pracuje byznys z pohledu úplatků a vlivu oligarchů. Doporučuji k přečtení.

Chvatěrubský
23.02.2016 3 z 5

Cením si autorovy snahy o objektivní popis událostí. Na druhou stranu musím podotknout, že některé pasáže obsahují až příliš nepodstatných a nezáživných detailů. Historické údaje i soukromé zážitky autora jsou občas jakoby poházeny páté přes deváté... Ale i tak je možno se z knížky dozvědět řadu zajímavých informací. Ačkoli si o ruském prezidentu Putinovi nedělám žádné velké iluze, potěšilo mě, že pan Syruček dává prostor i jeho autentickým názorům, které jinak nejsou prezentovány v českých médiích. Např. mě překvapilo, že Putin v jednom rozhovoru výslovně uvedl, že bylo jednoznačně chybou sovětského režimu, pokud po II. světové válce východoevropským státům (tedy i Československu) vnutil svůj tehdejší nedemokratický systém. Pokud se týká krymské krize, až z této knížky jsem se dozvěděl o existenci dvoustranné Smlouvy mezi Ukrajinou a Ruskem o přátelství, spolupráci a partnerství z roku 1997, která byla oběma státy řádně ratifikována a obsahuje kromě rozdělení černomořské flotily i ustanovení o respektování suverenity Ukrajiny v tehdejších hranicích včetně Krymu. Takže anexe Krymu byla ze strany Ruska jednoznačně porušením minimálně této mezinárodní smlouvy a nikoli tzv. Budapešťského memoranda, které bylo a je právně nezávazným dokumentem...