Rukojmí

Rukojmí https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9858/bmid_rukojmi-mT7-9858.jpg 4 100 25

Tři zloději se při pokusu o vykradení obchodu změní ve vrahy. Poté se v panice ukryjí v domě, kde si jako rukojmí vezmou chlapce, dívku a jejich otce. Na scénu vstupuje Jeff Talley, v současnosti náčelník policie v Bristo Caminu, ale dřív hlavní vyjednávač losangeleského týmu SWAT. Walter Smith, držený ve svém vlastním domě jako rukojmí, ovšem není jen tak obyčejným účetním. Poměrně právem se proto obává, že jisté jeho firemní tajemství najednou není tak docela v bezpečí. Jeho komplicům se však podaří neuvěřitelné: unesou Talleyovu manželku a dcerku a pod hrozbou jejich smrti jej nutí k nezákonné spolupráci. Příběh dvojitého únosu je jedním z nejnapínavějších, jaké pro nás Robert Crais stvořil. Ale kdyby vám to snad náhodou bylo málo, můžeme ještě prozradit, že jeden z únosců není žádný obyčejný zlodějíček, ale sériový vrah, který nacpal do mrazáku vlastní matku.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Metafora

Hostage , 2001

soupik2012
16.07.2023 5 z 5

Velice dobře napsaný thriller, který mě zaujal hned od svých prvních stránek. Z počátku sice děj nepřináší mnoho nového, ale je napsán velice zajímavě a také poutavě. V příběhu jsem nenašla žádná hluchá místa, ani nelogické pasáže. Některé jsou sice na hraně věrohodnosti, ale nejsou nelogické. Zároveň si příběh udržuje velmi vysoké konstantní napětí, které v samotném závěru ještě velmi výrazně graduje. Tak má podle mého názoru vypadat správně napsaný thriller. Zároveň mě potěšil způsob, jakým byl tento příběh sepsán. Máme totiž možnost sledovat probíhající děj, pokaždé z pohledu jiné osoby. Příběh se zamotá takovým způsobem, že se zdá velmi nevěrohodné, že by mohl skončit věrohodně. Jak jsem již naznačila je to hodně na hraně, ale který thriller je vyloženě věrohodný. Audiokniha je vydařená a velice slušně ji načetl pan František Dočkal.

Belanna
25.05.2023 5 z 5

Stala jsem se rukojmím Rukojmího, pustil mě až po posledních slovech knihy.
Perfektní atmosféra, skvěle vykreslené charaktery postav, pohled na jejich psychiku a děj, který je plný zvratů. Napínavé, vzbuzující emoce od vzteku a zlosti až po úsměv a pocit zadostiučinění.
Navíc styl pan Craiseho se mi líbí a sedí mi. Výborná kniha.

Lusa
26.09.2022 4 z 5

Řekla bych ze Crais má i lepší sólové knihy, ale děj byl poutavý a nebylo to špatné.

jaroiva
30.08.2022 3 z 5

Od začátku mě knížka vtáhla do děje a bavila. S postupujícími stránkami mě to ale začínalo víc a víc nebavit. Takže pak už jsem i byla ráda, že je konec. Bylo to každopádně akční, na můj vkus už pak až moc.

denib
29.07.2022 4 z 5

Kniha plná napětí a překvapení, u které se fakt nebudete nudit. Velmi dobře napsaná, děj pořád víc a víc graduje. Co všechno se v knize děje, prozrazuje už anotace. Akorát (jak už je právě z té anotace vidět) je toho všeho trochu moc a to včetně závěru. Váhala jsem, jestli mám dát plný počet, ale díky té překombinovanosti a tím i nevěrohodnosti nakonec "jen" čtyři hvězdy.

janina66
16.02.2022 5 z 5

Výborná detektivka s dobře vykreslenými povahami hlavních hrdinů. Ke konci dost zvratů. Poslouchala jsem audioknihu s Brucem Willisem na titulní stránce. Kdysi dávno jsem film viděla, ale konec ve filmu byl trochu přizpůsoben akčnímu Willisovi a v knize je jiný.

smardice
23.06.2021 5 z 5

Z banálního únosu se vyklube dvojitý a příběh graduje zjištěním, že jeden z únosců je sériový vrah a čas běží - tik tak, tik tak. Nápadité, čtivé a hlavně napínavé.

kuruteku
02.05.2021 4 z 5

RUkojmí je mimo série, ale proto není horší. V ději mi to nepřišlo, ale zpětně viděno - je to hodně přeplácané. Zatímco u Douglase Adamse má přeplácanost smysl ve vtipnosti, u Nesba ve složitosti děje, tady už je to skoro za hranou. Až pak není jasné, jak to, že to tak dobře dopadlo. Ale napsané je to mistrovsky.

Metla
08.06.2020 4 z 5

"Rukojmí" poněkud doplácí na fakt, že jsem před lety viděla film, který měl sice k dokonalosti daleko, ovšem v paměti utkvěl s množstvím detailů. Knižní předloha se v několika ohledech liší, to podstatné však zůstalo, tudíž jsem postrádala momenty překvapení: zase jeden vyhořelý polda s traumatem a tři kreténi s bouchačkami v domě ne zrovna obyčejné rodiny. Moje představivost nedokázala odsunout stranou filmové ksichty - musela jsem se smířit s Brucem Willisem v hlavní roli, místo malého tlusťocha se mi vtíral vyhublý klouček, vizáž tria budižkničemů byla také obsazena. Zkrátka jsem si potvrdila své odhodlání (pokud možno) sledovat filmy a seriály až poté, co jsem přelouskala jejich starší románové sourozence.
Robert Crais je každopádně spisovatel s chytlavým stylem, umí vykreslit postavy způsobem zaručujícím sympatie či odpor, vzbuzuje vztek i soucit a dovedně splétá scény plné napětí. Trochu méně klišé by jistě neuškodilo, přesto lze "Rukojmí" označit za fajnový thriller.
Podepisuji se pod boxasovy připomínky k překladu, občas vykazujícímu prapodivný češtin a často nedostatek vcítění se do situace, případně charakteru (vzteklý dvacetiletý kriminálník bude stěží někomu vykat, tím méně policajtům nebo obětem svého řádění). 75-80%

harena
03.05.2020 5 z 5

Opravdu skvělý thriller, při kterém adrenalin začíná kolovat v žilách už od první stránky! Policejní náčelník Jeff Talley musí zachránit děti, s kterými se únosci zavřeli v domě, otec těchto dětí dělá účetního mafiánům a aby toho nebylo málo, unesou mafiáni i Jeffovu manželku s dcerou. Tak koho zachránit dřív, když se k tomu ještě připlete falešná FBI a nějací podplacení policisté? Neuvěřitelně čtivý thriller, zápletka dobře promyšlená a atmosféra je jednoduše strhující. Robert Crais je mistr svého oboru, mám od něho už přečtené všechny knihy, tak tiše doufám, že píše další.

boxas
30.11.2019 4 z 5

Příčina a následek.
Neexistují následky bez prvotní příčiny. To je ústřední myšlenka této knihy. A ještě to, že náhoda je blbec a být ve špatný čas na špatném místě je prostě problém. Vážný problém.
Kniha to není špatná, ale celkový dojem zásadně kazí opravdu hrozný překlad. Něco jako: "za kolama aut" je ještě to nejmenší. Daleko víc mi vadilo, že i v krajně vypjatých situacích hlavní hrdina osloví toho zmetka, co mu šel po krku, slovy: "VY parchante"! A takové "perly" jsou v knize všude. Pokud vím, tak jenom Brdečkův Limonádový Joe oslovoval darebáka "vy smrdutý oposume", jenže tam to byl vtípek, tady to překladatel Viktor Faktor myslí smrtelně vážně.

Marfiel
10.11.2019 5 z 5

Tohle je opravdová klasika ve svém žánru. Strhující příběh, sympatický hlavní hrdina, akční závěr... Crais prostě umí, na malém prostoru dokáže dokonale vykreslit charakter postav, navodit hutnou atmosféru napětí a působivých emocí... Jen ten závěr mohl být možná trochu propracovanější.

BlackBlade
07.10.2019 4 z 5

Je to paráda, jak se ten příběh krásně staví a následně zamotává. Pár zvratů ke konci je příjemných, ale nikoliv nečekaných. Určitě za 4**** i přesto, že jsem to už předtím kdysi viděl a něco si matně vzpomínal.

trudoš
19.10.2018 5 z 5

Přepadení rodinného domu trojicí pošuků se zvrtne ve strhující duel, protože na jedné straně jsou policisté, kteří chtějí zachránit rukojmí, a na straně druhé mafie, která nechce, aby zákon čmuchal v hájenství jejich účetního. Absurdní situace přitom vře pouze pod povrchem, na venek působí vše jako běžná záchranná operace. Jen pár účastníků ví, která bije, a ti bojují o život svůj i svých blízkých, nemajíce možnost žádat kohokoliv o pomoc.
Robert Crais se u mě čím dál víc profiluje jako autor přímočarých adrenalinových thrillerů, které mají v základu jednoduchou zápletku, jež se často velmi ošklivě zkomplikuje. A aby toho nebylo málo, obejde se bez zdlouhavých úvodů a na krk šlápne čtenáři hned v prvních dvaceti stranách. Policejní vyjednavač Jeff Talley přitom není hláškující Elvis Cole, ani zachmuřený Joe Pike. Získá si vás ale stejně snadno, jako jeho slavnější kolegové, a těch čtyři sta stran s ním ani nevnímáte. Nebýt maličko lacinějšího finále, výskal bych absolutním nadšením.

Layyen
13.09.2018 5 z 5

V knižní podobě zajímavější než velmi známý film

items
05.06.2018 5 z 5

Autor (opäť) nesklamal. Jednoduchá napínavá, pritom nie hlúpa kniha.

Eidalon
20.03.2018 4 z 5

Tentokrát na dvojici Cole – Pike musí čtenář zapomenout, hlavní postavou je Jeff Talley v příběhu náčelník policie v Bristo Caminu, ale dřív hlavní vyjednávač losangeleského týmu SWAT a pak souhra náhod, která tři zlodějíčky při pokusu o vykradení obchodu změní ve vrahy. Na útěku se ukryjí v domě, kde si jako rukojmí vezmou chlapce, dívku a jejich otce a tím rozběhnout případ, který se z prvního pohledu jeví jako sice složitý, ale běžný případ vyjednávání mezi policií a zločinci.

To by ale onen dům nesměla obývat rodina Waltera Smithe, který po rouškou ctihodného občana dělá hlavního účetního organizovaného zločinu. V domě, který je obklíčen policií a kde je zřejmé, že se zlodějíčci musí dříve nebo později vzdát policii, se nachází materiály usvědčující hlavní „mafiány“ z jejich konání.

A tak do příběhu vstupují nové zájmy, nové faktory, kdy je jasné, že vyhraje ten, kdo se zlomí jako poslední.

Autor Vás vtáhne do děje, střídá vyprávěcí roviny, příběh graduje, vše v rozmezí 24 hodin jednoho dne. Situace se přelévá a neustále mění a když se zdá, že Talley definitivně prohrál dochází k poslednímu velkému zvratu.

Řekl bych, že příběh dvojitého únosu je jedním z nejnapínavějších, jaké pro čtenáře Robert Crais stvořil. Právem byla kniha úspěšně zfilmována s Brucem Wilisem v hlavní roli v roce 2005.

Za mne 4 hvězdy a to ty lepší.

Skripi
03.10.2017 4 z 5

Výborná kniha, prekvapila ma príjemne. Myslím že je to aj sfilmované.

Nikusscha
22.12.2016 5 z 5

NAPROSTÁ PECKA!!!! Kniha přečtena jedním dechem. Vřele doporučuji. I film byl slušný.
Za mě palec nahoru :) po dlouhé době opravdu povedená knížka :)

lifeoptimist
05.04.2016 4 z 5

musím jen souhlasit s ostatními, kniha opět výborná, ale pro zajímavost jsem zkoukla film, ale ten byl teda děsnej a jediné společné snad byl název a jména hlavních hrdinů.... pro mě katastrofa

rukojmí únosy

Robert Crais