Rukojemník: Lokomotívy v daždi

Rukojemník: Lokomotívy v daždi https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183724/bmid_rukojemnik-lokomotivy-v-dazdi-ooZ-183724.JPG 4 61 17

Strhujúci príbeh osemročného chlapca, ktorého rodičia sa nevrátili z návštevy Viedne, a preto vyrastá u svojich starých rodičov. Žije obklopený svojimi detskými a dospelými priateľmi i nepriateľmi v takmer magickom prostredí Starej Vsi, navonok idylickej pohraničnej obce. Dej sa odohráva v polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia a hlavný hrdina prežíva svoje detské dobrodružstvá, stvára bežné chlapčenské pestvá a popritom sa dozvedá aj niečo o živote, o jeho kráse i ťarche. To, že jeho rodičia sú relatívne blízko a pritom beznádejne ďaleko, dodáva chlapcovmu príbehu zaujímavý paradox, ktorý sa vo svojej detskej naivite nakoniec rozhodne vyriešiť tak radikálne, ako len vie.... celý text

Romány , Literatura slovenská

Vydáno: , Slovart (SK)

Rukojemník: Lokomotívy v daždi , 2014

moneta
20.04.2022 5 z 5

...z raja nám ostalo na zemi kadečo...napríklad aj kniha Rukojemník od Petra Pišťánka.
Ďakujem za krásny zážitok.
Rozprávanie nevážne o vážnych veciach z pohľadu dieťaťa bolo naozaj dušu pohládzajúce.

Majto
24.02.2022 4 z 5

Videl som film, no bolo to dávno, no túto knihu som čítal ešte skôr. Keď som sa prehrabával krabicami s knihami a do rúk sa mi dostala táto, bolo mi jasné, že ju budem čoskoro čítať znova. Niečo takto fyzicky dokonalé si to priam vyžaduje.
Páči sa mi aj po obsahovej stránke. Žiadne ťažké témy, ktoré by nútili k nekonečnému a zbytočnému zamýšľaniu sa nad stavom vecí. Jednoduchý príbeh. Príbeh detstva, plný detských dobrodružstiev, detského pohľadu na svet i na dospelých, zabalený v najdokonalejšej obálke. Častokrát som knihu zatváral len kvôli tomu pohľadu.

Ivan F
14.04.2021 5 z 5

Kniha, ktorá v podstate nemá dej a napriek tomu zaujme viac, než iná kniha s premršteným dejom. Pišťanekove rozprávanie o peripetiách detstva v prihraničnej dedine so všetkými svojimi typickými figúrkami (krčmár, udavač, lampasák, telocvikár, alkoholik, radodajka a pod.), je akoby mi hladkal tú časť duše, ktorá potrebuje práve tento druh poláskania. Možnože existujú lepšie príbehy z toho obdobia, možnože sú aj drsnejšie, zábavnejšie, krutejšie a láskavejšie, no tie nikto nedal na papier, aby nám tú našu slovenskú (nie nemeckú, írsku atď.) nedávnu históriu pripomenul. Pišťanek to však na papier dal a moja vďaka mu za to patrí plným právom.

pajaroh
11.10.2020 4 z 5

Nostalgické obrazy z dětství vyloženě "svěrákovského" ražení. Svět jedné vesnice, blízké cihelny, hospody, svérázných obyvatel typu hrdinný děda, všetečná bábi, špinavý alkoholik a úlisný komunista. Svět malinovky, kondenzovaného mléka, klokánků a povyražení při příjezdu hovnocucu. Příjemným stylem popsaný dětský svět s hrozbou událostí roku 68 v pozadí a to vše v moc pěkném přebalu (kdo by někdy nevzpomněl na ty jízdenky).

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Kniha je z doby rokov 1960 -tych na až do - 68. Pohľad mladého chlapca ktorého rodičia nechajú v Československu, jeho pretĺkanie životom pričom je v tieni veľkého totalitného brata. Miestami napínavá, a určite nenudí. Peter Achberger už trpí kvôli svojmu priezvisku a ako vnuk starých "prešporákov" a bývalých súkromníkov to v tejto socialistickej dobe nemá ľahké. Ani jeho kamarát Ferko Glanz, syn vysokého komunistického pohlavára. Oboch ich však niečo spojí. Z jednej strany pragmatizmus a túžba byť slobodný na druhej strane chorobná túžba byť rešpektovaný s pocitom moci. Dve protichodné povahy však v závere knihy prekvapia čitateľov. Vrelo odporúčam.

knihovniceS
16.08.2019 5 z 5

Knihu jsem četla už dřív a moc se mi líbila. Včera jsem viděla film "Jak jsme hráli čáru", který vznikl na základě literární předlohy Rukojmí , a knihu jsem si připomněla. Moc pěkné čtení

Michalkotea
13.10.2018 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Chcem poznať viac kníh s takou témou.

bigben
12.09.2018 5 z 5

Nadšená z děje, nadšená z dialogů i postav. Můžu doporučit i film.

Toffee
01.12.2017 3 z 5

Obálka nemá chybu a anotace slibovala krásný a dobrodružný příběh ("chlapec se rozhodne pro radikální řešení situace") kluka, kterého režim drží jako rukojmího, když jeho rodiče emigrovali. Jenže jsem nedostala, co jsem čekala :-( Četlo se to příjemně, ale po padesáti stránkách jsem čekala, že se konečně přidá i nějaký děj. Po sto stránkách jsem tušila, že se ho nedočkám. Pak už jsem se začala nudit - když se zeptám rodičů dostane se mi stejných historek, možná lepších, protože jsou z první ruky vyprávěné. I bez děje bych se obešla, protože třeba Andělin popel jsou také jen vzpomínky na dětství, ale neodtrhnete se od nich. Ve srovnání s tím je Rukojmí slabota.

Lenka1386
13.03.2017 5 z 5

Jsou knihy, které se čtou rychle, protože jsou napínavé a nemůžeme se dočkat, jak dopadnou. To ale není případ „Rukojmí“. Já jsem si to snad až schválně prodlužovala, abych mohla s malým Petrem a jeho prarodiči strávit víc času. Příběh je vyprávěný s takovou lehkostí a vroucností, že jsem měla pocit, jako by mi ta doba byla blízká – ačkoliv jsem ji nezažila. Před obálkou se skláním, stejně tak jako před celou knihou. Báječná!

adelinka
25.07.2016 5 z 5

Prečo som si vybrala túto knihu na čítanie? Tak prvý a veľký dojem na mňa spravila obálka. Keďže patrím medzi tie staršie :-) ročníky, pamätám si ešte tieto cestovné vlakové lístky. Jedným okom som aj zachytila film, keď to manžel pozeral, takže výzor hlavných postáv som si už pri čítaní nedokázala zmeniť. Zo začiatku som mala problém sa do knihy "zažrať" - opisy boli z pohľadu malého chlapca, ktorého vychovávajú starí rodičia, keďže rodičia sa z návštevy z Viedne nevrátili. V knihe sú použité vulgarizmy, ale podľa mňa v pohode. Keď idem okolo detského ihriska, počujem ich viac a častejšie. :-( Počas čítania som si 2x poplakala. Od začiatku knihy až po koniec stúpalo moje hodnotenie.

Čtec
28.11.2015 5 z 5

Začnu svůj komentář asi trochu zeširoka. Rád jezdím na kole. Jako kluk jsem se sice nikdy nedočkal tak krásného kola jako Peter Achberger - fungl nového favorita s berany otočenými nahoru - ale moji lásku k cyklistice to nepoznamenalo. Dnes mám horské kolo a jezdím na něm i nějaké závody. Postupem času už nejraději ty rovinaté, na jižní Moravě. Většina tras místních závodů vede cik-cak přes bývalou železnou oponu či po „signálkách“, cestách původně lemovaných ostnatými dráty a strážními stanovišti. Přejíždíme několikrát hranici - chvíli v Rakousku, chvíli na Moravě - aniž bychom si jí byť vůbec všimli… Pro většinu mých spolubojovníků je to něco naprosto normálního. A je to tak správně.

Ale já, o málo mladší vrstevník Petra Achbergera, to pořád vnímám jako zázrak. A vždy znovu se tak trochu divím a podvědomě nevycházím z úžasu, že je možno se tam tak volně křížem krážem potloukat. Asi i proto mám ty jihomoravsko-rakouské závody tak rád, nejen proto, že se tam s horským kolem jezdí po rovině…

Krásná a čtivá knížka Petra Pišťanka mi připomíná mé vlastní dětství (a to jsou vždy příjemné vzpomínky) se všemi tehdejšími klukovskými hrami, pochoutkami, stavebnicemi … a zároveň dobu, do které bych se už nechtěl vrátit … a jsem rád, že už v ní nemusí vyrůstat moje děti.

Obrovskou pochvalu zaslouží Dodo Dobrík, autor úžasné obálky. V mých očích to je nejlepší obálka nejen roku, ale minimálně desetiletí.

Ještě jedno doporučení - pro české čtenáře: přečtěte si knížku v originále, ve slovenštině - je nádherná…

bookcase
14.10.2015 5 z 5

Příjemné a čtivé retro. A ta obálka, ta je boží!!!

Koka
10.07.2015 3 z 5

Veľké sklamanie, rozčarovanie a hlavne ľútosť nad tým, že P. P. tento jasný prešľap, krotký a štýlovo rozháraný príbeh už nenapraví a už nikdy nič lepšie nenapíše, lebo už nikdy nič nenapíše.
Obálka je geniálna, ale rozumie jej tiež iba generácia, ktorej evokuje predmet, aký si ešte z vlastnej skúsenosti pamätá.
Rivers teda naďalej zostávajú neprekonateľné.

Salonka
20.04.2015 5 z 5

Prvotný dojem povrchnej čitateľky – nádherná obálka (jedna z najúžasnejších, aké kedy videla), perfektný papier, vkusné písmo. Vo vzduchu visí nemá otázka – aký príbeh sa ukrýva vnútri? Anotácia na zadnej strane obálky sľubuje veľa...

... a dáva ešte viac. Úchvatný príbeh detstva jedného chlapca, poznačeného emigráciou rodičov a výchovou starých rodičov, tiež bežnými detskými radosťami. Je písaný akoby detsky, ale nie je určený pre deti. Na povrch preniká (niekedy v náznakoch, niekedy priamočiaro) dospelácky a silný náboj obdobia, v ktorom sa dej odohráva. Žiadna nuda (naopak, veľa srandy), žiadne zbytočné pasáže. Neošúchaný pohľad, ktorý osvetľuje tento úsek nám bytostne blízkych dejín. Autor skutočne je (bol) výborným rozprávačom.

Toľko druhotný dojem ´povrchnej´ čitateľky. Odporúča všetkými piatimi. :-)

květáček
25.02.2015 4 z 5

Knížka se čte sama, ubíhá jako splašená lokomotiva ... pro člověka, který v té době vyrůstal je to asi samozřejmostí... přečteno za tři dny a to je u mě rekord. Nominuji ji na knihu roku 2014. Rozebírat děj se mi nechce, není potřeba. Uživatel Komnenos to udělal, tak máte příležitost :)

Komnenos
17.01.2015 4 z 5

Pišťankovi to aj po 15 rokoch od napísania svojho posledného románu stále píše. Kniha je však úplne o niečom inom ako sme uňho zvyknutí. Žiadni mafiáni, ani vulgarizmy (aj keď tých sa zopár nájde, ale je ich neporovnateľne menej). Pišťanek sa však novej témy zhostil pomerne obstojne. Za všetko hovorí fakt, že človek knihu zhltne rovnako rýchlo ako to bolo u jeho predošlých kníh. Dejová linka tu nie je až taká dôležitá, je skôr kdesi v pozadí. Ide skôr o opis bežných detských radostí a starostí v 60 rokoch minulého storočia. A opis je to vskutku šťavnatý a svieži, číta sa veľmi dobre a plynulo. Knihe niektorí vyčítajú, že je čierno-biela: zlí komunisti a dobrí nekomunisti. Mne sa však taká nejavila. Medzi komunistami sa našli charaktery (napr. major Bašta) a zasa na druhej strane dedo hlavného hrdinu nebol až také neviniatko ako by sa mohlo zdať. A k tomu tu máme ešte nekomunistov, ktorí boli agentmi ŠtB a donášali na deda hlavného hrdinu. Čiže v tomto by som problém nevidel. Videl by som ho skôr v niečom inom. O niektorých záležitostiach sa Pišťanek zbytočne až príliš rozpisuje. Na druhej strane tu je viacero vecí, ktoré Pišťanek len preletí, pričom by im mohlo byť venované oveľa viac priestoru. Napríklad keď Peter s dedom objavia spis ŠtB a mená donášačov, je to iba na jednu stranu. Pritom je to taká vďačná téma, že by sa o tom dalo napísať minimálne na 10 strán. Alebo keď sa Peter nie vlastnou vinou opije, čakal som, že Pišťanek si užije aký z toho bude mať chlapec prúser a on to preletel niekoľkými vetami. Na záver by som chcel ešte vyzdvihnúť postavu Ferka Glanza, Petrovho kamaráta a syna predsedu MNV. Podľa mňa je to najtragickejšia postava celého románu. Stále je odstrkovaný rodinou aj rovesníkmi a tak sa utieka do vlastných svetov a aby dokázal v tomto neprajnom svete prežiť, je tak trochu sviňa. Napokon Ferko skončí veľmi smutne. Ale nebudem už viac prezrádzať, aj tak som prezradil dosť. Oplatí sa knihu prečítať, i keď na Rivers to nemá.