Sanctus

Sanctus https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92710/sanctus-92710.jpg 4 233 61

Ruinská trilogie série

Mysteriózní thriller o hrůzyplném tajemství, které střeží podivný mnišský řád sídlící v tisíce let staré svatyni v nitru hory – a které je nyní blízko prozrazení. Celý svět totiž skrze televizní kamery přihlíží, jak neznámý mladý mnich vyšplhá na vrcholek citadely, stojí zde několik hodin s rozpaženýma rukama, a potom skočí. Na co chtěl svou smrtí upozornit? Proč se mniši snaží chránit své tajemství, svůj Sakrament, jakýmikoliv prostředky? A co je oním Sakramentem, který obyvatelům hory záhadně prodlužuje život? Odpověď sahá až do časů stvoření světa... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Knižní klub

Sanctus , 2011

petka-2007
27.04.2014 4 z 5

Napínavé, zajímavé téma... Ke konci vás to nutí číst dál, abyste se dozvěděli o cože to tedy vlastně jde.. Závěr překvapivý. Kniha mě bavila, ale prozatím nějak nemám potřebu vyhledávat další pokračování...

drbohlav
19.02.2014 4 z 5

Nebyla to špatná kniha, ale mám jisté výhrady. Trochu mě zklamal začátek, kdy mnich skákal ze skály asi 10 kapitol. Být tam, tak jsem ho snad strčila sama:) Jinak příběh celkem ubíhal, měl spád a nutil mě obracet stránky. Konec trochu zklamal, přeci jenom je to knihapro dospělé. Čekala jsem něco víc pravděpodobnějšího. Nebudu prozrazovat, nedělá se to:) Kniha rozhodně stojí za přečtení.

Eidalon
11.12.2013 3 z 5

Na počátku byl svět a svět byl Bůh, a svět byl dobrý . . .

Sanctus, první díl trilogie (Sanctus, Klíč, Věž) označované jako Ruinská, a přitom prvotina Simona Toyna. Dříve než Sanctus jsem přečetl Klíč a jeho hodnocení ode mne již zde na webu je. Předně je opravdu potřeba zdůraznit, že trilogii je nutno číst chronologicky, jinak Vám řada faktů uniká a zůstává nepochopena.

Autor Vás v první knize seznamuje s hlavními postavami, jejich charakteristikami i důvody, proč konají, jak konají. Ve svém druhém díle Klíč již volně navazuje s předpokladem znalosti daných faktů. V prvním díle trilogie se dozvíte, co je Sakrament (což v Klíči jen tušíte) – dozvíte se, jak mohlo dojít k naplnění proroctví a proč se Klíčem stává osoba zdánlivě s dějem v Citadele nesouvisející. Taky její nepochopitelné představy a znalosti, kterými v Klíči disponuje, se po přečtení první knihy zcela objasnily. Co se nedovíte je, proč došlo k záhadné epidemii, kterou druhý díl začíná, a která decimuje „vyvolené“ i celý ekologický systém Citadely.

Středem dění prvního dílu je Citadela a tajemný mnišský řád v ní sídlící a jeho odvěká minulost, tvrdý řeholní život a rozličná a bohatá hierarchie jeho členů. Plná soběstačnost řádu „uzavřeném“ ve svém vězení – Citadele, která se nachází uprostřed tureckého města Ruina mu dává nepřístupnost a odvěkou tajemnost, jeho historie sahá hluboko před datum narození Krista. Rozsáhlé knihovny shromažďují pomyslné bohatství lidstva a jsou řádem přísně chráněny.

Nad vším stojí tajemství Sakramentu, které smí znát jen pár vyvolených mnichů, jakékoli pokusy opustit řád jsou přísně trestány. Smrt nemine nikoho, kdo se jen k tajemství Sakramentu přiblíží a není schopen unést jeho pravdu po celá staletí.

A právě snahou opustit řád jedním z mnichů nejvýše postavených kniha začíná, neunesl tajemství Sakramentu a udělal vše proto, aby bylo odhaleno . . . Tomu musí být zabráněno stůj co stůj!

V tomto prostředí, až mysteriózním, rozehrává autor příběh dvou sourozenců Liv a Samuela, jejichž zrození bylo nadmíru neobvyklé, ale svou neobvyklostí velmi důležité pro děj knihy, ale i dalších hrdinů, představující potomky dávných znepřátelených kmenů.

Liv Adamsenová, Gabriel Mann, David Arkadian, Kathryn Manová, její otec, Samuel – zdaleka ne všichni tito hrdinové dožijí konec prvního dílu, a přestože bylo tajemství Sakramentu odhaleno a začaly „odtikávat“ hodiny dávného proroctví, nevíte vlastně, co bude dál . . .

. . . nestárla, nechřadla, začal jí závidět, na Zemi se objeví jediný pravý kříž – Sakrament, svaté tajemství . . .

Podobné věty se v knize kupí vedle sebe a nechávají Vás v napětí, mnohdy na můj vkus až přehnaně mysteriózním, ale nakonec má kniha mít další díly a na ty je třeba čtenáře nalákat.

. . . Světlo Boží, uzavřené v temnotě, nikoli svatá hora ale prokleté vězení . . .

S tímto vědomím se pročtete ke konci prvního dílu a v mysli Vám zvoní tajemné slovo . . .

KuShikaaM . . .

Dobře a řemeslně zpracováno, přesto mne na tom všem ději v knihách (Sancus, Klíč) k dokonalosti mnoho chybí a mnohé závěry sklouzávají až do oblasti bujné fantazie, bez logičtějšího podkladu. Určitě zajímavé čtení, pokud podobnému tipu literatury holdujete. Přesto zůstává mé hodnocení uprostřed, tzn. za tři hvězdy.

První díl trilogie – Sanctus – je zajímavější právě o navození celé atmosféry kolem hlavního děje knihy, druhý díl Klíč pak nese větší prvky mysteriózna. Oba dva díly jsou zajímavé, lepším se zdá být díl první – vše je zde poprvé, záhadné, v Klíči se řada věcí opakuje, ale děj se rozvíjí a jeho kontinuitu uchopíte teprve, když dodržíte chronologii čtení dílů po sobě.

čef
11.08.2013 3 z 5

Na mne až příliš mysteriozní. Děj je sice poutavý, postupy thrilleru jsou důsledně uplatněny, řemeslo na úrovni, ale vzpomenu si na tuto knihu ještě někdy? Dost pochybuji. Asi jsem ještě na tento typ literatury nedorostl. Další díly už mne teď nezajímají.

evelinaevelina
26.07.2013 5 z 5

Dobré čtení, mám ráda tenhle typ knih. Jen ten konec byl skutečně málo uvěřitelný...:-) Kdyby autor zvolil něco ikdyž fantaskního ale přece jen uvěřitelnějšího, byla by to nejen hodně dobrá kniha ale přímo skvělá kniha.

Deluso
08.07.2013 5 z 5

První díl vřele doporučuji, ke konci jsem už knihu nemohla odložit, dokud to nedočtu, Nyní již mám druhý díll, jsem teprve na začátku, já vím, seznamování s osobami příběhu, čtu pomalu ale přesto se těším až se to zase rozjede. Třetí díl si určitě pořídím. :o)) A co se týče Dana Browna? Šifru jsem zhtla ale přes Andělé a démoni jsem se nedostala. Tuto knihu jsem odložila.

Augi
01.07.2013

Zajímavý příběh, plný napětí a velkého tajemství, těším se až budu mít druhý díl :-)

LG73
23.06.2013 4 z 5

Další z knih psaná v "brownovském" stylu. Ovšem děj je zcela v osobitých intencích jejího autora. Děj se zpočátku trošku táhne, ale postupně začíná gradovat a zápletka se stává stále více zajímavější. Jsem zvědavá na další díly.

Luca287
26.04.2013 5 z 5

Naprosto vynikající román... :-))) příběh mne pohltil, sice začátek nic moc, ale pak se to opravdu rozjelo... už se těším na pokračování...

scharko
15.03.2013 4 z 5

Skvělá kniha ,moc se mi líbila.

ina77
23.01.2013 4 z 5

Kniha neměla chybu,perfektně napsaná a perfektní téma.
Nemohu se dočkat pokračování!

Ohniva
18.01.2013 5 z 5

Skvela kniha.. nemuzu se dockat druheho dilu :-))

Mako123123
21.12.2012 5 z 5

Velice dobré a záver prekvapivý... toto asi nečakal nikto ale získalo to taký mystický nadprirodzený a fantasy nádych... skutočne neviem o čom bude dvojka ale teším sa, BTW: v apríli 2013 má výjsť pokračovanie- slovenský preklad s názvom- "Kľúč". ;)

Vikina333
24.05.2012 4 z 5

Neočekávejete žádný super efekt a budete spokojeni s odpočinkovou četbou s trochou napětí... žádný zázrak, ale jde to..

Ereniss
19.05.2012 4 z 5

Rozhodovala jsem se, jaké hodnocení dát. Kniha mě nestrhla hned od začátku, ale nakonec jsem ji dočetla během pár hodin. Ty krátké kapitoly byly velkým plusem, děj tak vcelku odsýpal. Nakonec, když to tak vezmu, bavilo mě to a po údajném pokračování sáhnu s radostí.

JaneTrestry
14.05.2012 3 z 5

Tak docela to ušlo. Přišlo mi to takové ne moc napínavé a až ke konci bylo víc akcí a napínavé. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla a taky ty krátké kapitoly byly suprové, ale to je asi všechno co se mi líbilo.

murlisek
14.05.2012 4 z 5

Dana Browna jsem zatím ještě nečetla, nemohu proto srovnávat. Kniha se mi četla velice dobře. Byla jsem okamžitě vtažena do děje a těšila jsem se na každou novou kapitolu. Do pomyslného vrcholu knize ještě něco chybí, ale na čtyři hvězdičky to, dle mého skromného názoru, je.

bend-ik
23.04.2012 3 z 5

Hmm, podľa mňa snaha o nasledovanie Brownovho ošiaľu Toynovi nevyšla. Ak mám porovnať (a asi nebudem jediná), Brown bol v mnohom lepší - zápletka, vykreslenie postáv, napätie, dynamickosť, ale najmä uveriteľnosť všetkej tej cirkevnej tematiky, do ktorej je Zasvätený už podľa názvu zasadený. Osobne sa nehlásim k žiadnemu náboženstvu, no na Brownovi ma pútalo to, ako faktologicky/historicky vedel podložiť každý detail a že som voči nemu po tejto stránke zachovávala obdiv. Toyne ma, bohužiaľ, nepresvedčil a nenadchol - svedčí o tom aj fakt, že knihu som čítala vyše týždňa, tj. o žiadnom zhltnutí, ktoré tu bolo spomínané, u mňa nemôže byť ani reč. A záver? Vonkoncom by som ho nenazvala prekvapivým, skôr "zúfalým" - autor akoby chcel ľudí fascinovať a hrr spôsobom prvoplánovo ukončiť prvé dielo tak, aby ste sa začali triasť na jeho pokračovanie. Výsledkom je však dostratena vyznievajúci trapas, ktorý len podčiarkol výraz celej knihy.

Boboking
06.02.2012 4 z 5

Už dlouho jsem nečetl žádnou knihu a lá Dan Brown a tato mi tedy sedla. Mělo to hlavu a patu, napínavý děj, opět tedy záhada z dávnověku křesťanství.

Ula
15.01.2012 1 z 5

Tak na tuto knihu pozor!Jedna hvězdička za to, že jsem to vůbec dočetla.Jinak, kdyby to u knih šlo, tak ji reklamuji a žádám vrácení peněz.