Rudý Zeman

Rudý Zeman https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423195/bmid_rudy-zeman-AjP-423195.png 4 482 124

Novinář Jaroslav Kmenta přichází s novou knihou. Investigativní portrét prezidenta Miloše Zemana, ve kterém autor hledá odpověď na otázku, kdo stál za financováním jeho předvolební kampaně. Také přináší nové informace a souvislosti o lidech z blízkého okolí prezidenta Miloše Zemana. Důkladně rozebírá i to, komu a proč se prezident Zeman mstí. Rudý Zeman vykresluje politickou atmosféru doby, v níž žijeme. V ní jde nejen o moc a vliv, ale i o peníze a geostrategické zájmy rozděleného světa. Kniha je opět příběhem novinářského pátrání Kmenty, které jde do hloubky zásadních politických etap Miloše Zemana i jeho vztahů. Také rozebírá okolnosti mocenského paktu s oligarchou Andrejem Babišem. Rudý Zeman tak volně navazuje na knihu Boss Babiš, která vyšla v roce 2017 a hned poté se stala bestsellerem.... celý text

Pan_Skala
19.08.2022 4 z 5

Spousta věcí z této knihy se v současné době jeví jinak v novém světle a je to upřímně děsivé. Mohl bych se opakovat jako spousta dalších, že by si to lidi měli přečíst, ale stejně to musím napsat. Je to velmi náročné a místy děsivé čtení a opět musím uznat skvělou práci pana Kmenty. Není to jenom o Zemanovi, ale i spoustě dalších figurek v pozadí, které mu pomohli a to je právě důležité, aby si lidi uvědomili, že to není jenom o tom viditelném vrcholku ledovce.

BlackBlade
30.06.2022

Zdržím se politických komentářů. Zemana jsem nikdy nemusel a tahle kniha jen podtrhuje, kolik je v politice špíny a jak moc je prorostlá korupcí a mafií.
Autora mám rád a vážím si jeho důležité práce. Škoda jen, že tyto fakta čte tak málo lidí.

TajemnýSmrad
30.05.2022 4 z 5

Kniha je dobře napsaná. Pro mě, jakožto pro mladší generaci, co začátek Zemanovi éry zná spíše z vyprávění i velmi zajímavě popsané události, které si nepomatuji a o kterých jsem třeba ani neslyšel.

Jednu hvězdu strhávám za to, že kniha je napsána poměrně subjektivně a v některých momentech bych řekl, že docela návodně a nenechává čtenáře prostor, aby si vytvořil hodnocení popisovaných událostí a lidí osobně. Každopádně rozhodně doporučuji, za přečtení stojí.

Iki1
12.04.2022 5 z 5

Vážím si autorovy zarputilosti, s kterou hledá zdroje i souvislosti. Obdivuji jeho styl psaní, kterým se snaží postihnout vše důležité, hledat příčiny i následky. Navíc je vše předloženo čtenáři natolik srozumitelně a jasně, že lze stěží pochybovat. V této knize autor píše o tom, co si čtenář velmi dobře vybaví, neboť se to přihodilo v době velmi nedávné. Prostě fakta a velmi dobře odzdrojovaná. Jinou otázkou je ovšem to, že mě při čtení jímala zlost a dost často jsem se za svého prezidenta musel hodně a hodně stydět.

callahanh
31.01.2022 4 z 5

Hodnotit jakoukoli knihu o nějakém reálném politikovi je ošemetné, protože se v hodnocení logicky musí promítnout sym/antipatie k tomu danému politikovi a těžko říct, zda se dá mluvit o objektivitě. Rudý Zeman každopádně patří k těm knihám, které sice splní svůj účel a de facto proti nim nejde nic říct, jenže si je v drtivé většině přečtou lidé, kteří s jejím vyzněním souzní, takže jim to ve výsledku vlastně nic nedá, protože se ve svém stanovisku utvrdí a ještě více se "vytočí". Tuto knihu by si měli přečíst všichni obdivovatelé pravděpodobně nejhoršího prezidenta v dějinách Československa (ano, Gottwald byl asi horší, protože to byl reálně vrah, takže ho úplně nepočítám), protože těch kauz kolem něj je extrémně moc a Kmenta je má všechny natolik odzdrojované, že vyvstává jen minimum pochybností. To se ale pochopitelně nestane, protože podle voličů MZ je Kmenta zakomplexovaný, zhrzený a zaujatý novinář. Každopádně je celá kniha psána velmi dobře, živě a typicky novinářským stylem, je víceméně chronologická a jako celek tvoří komplexní portrét osobnosti, která toho opravdu pro Českou republiku udělala hodně (a to jí fakt nemůžou upřít ani ti, kteří ji nejvíc nenávidí), jenže s postupujícím věkem se z ní stal jen nenávistný, žlučovitý člověk, který si libuje v ponižování a urážení svých nepřátel, aniž by si ale byl vědom své absolutní malosti a ubohosti. Z některých kauz je čtenáři regulérně fyzicky špatně, protože v nich nepřichází uspokojení v podobě alespoň částečné spravedlnosti. Jestli něco autorovi vytýkat, tak možná jen určité pasáže se složitými korupčními kauzami, v nichž figuruje několik společností, bílých koňů a lidí a orientuje se v tom velmi špatně, těžko ale říct, zda zrovna tato problematika jde pojmout nějak jednoduše a srozumitelně. Rudý Zeman není hezké čtení, ale až éra Miloše Zemana skončí a uplyne několik desetiletí, půjde o hodně důležitou knihu, kterou až v té době další generace docení a budou se moci seznámit s tím, kdo také vládl této zemi a snad se z toho i poučit. Pokud tomu tak ale nebude, pak nás Pánbůh ochraňuj. 80 %

gonga
06.01.2022 4 z 5

Skvěla popsaná politická kariéra jednoho z největších monster české politiky všech dob. Poutavě a čtivě napsaná , faktograficky podložená. Po pravdě moc nechápu komentáře o snůšce nesmyslů. Vždyť ty věci se staly a je to dobře známo a podloženo. Zeman takový , jako se uvádí v knize, prostě je, ať se to někomu líbí nebo ne. Po Gottwaldovi nejhorší prezident/prezent naší historie.

J.F.M.
05.12.2021 4 z 5

Čtivé a dobře napsané.

Rihatama
14.11.2021 4 z 5

"Revoluční doba roku 1989 byla nejkrásnější, jakou jsem kdy zažil. Nadšení, euforie, touha po svobodě, budování demokracie... bylo to něco mimořádného, nového a krásného."

Jako by mi z duše mluvil... Miloš Zeman je jedním velkým politickým omylem novodobého českého státu a rozhodně ne nejvyšší morální autoritou ve společnosti. Jenže nezasloužíme my si jej nakonec? To my jsme mu nechali prostor pro jeho záškodnické, kontroverzní působení v čele našeho státu, když jsme se nechali oblbnout jeho kdysi postoji a intelektuální kapacitou. To my jsme nechali prostor pro Šloufy, Nejedlé, Mynáře & spol. To český národ Zemana zvolil přes všechny jeho excesy podruhé. Jak nám svoboda a demokracie rychle zevšedněly... i když pravdou také je, že člověk chytrým manipulacím a lžím jednoduše podlehne. Je to lidské.

A protože do mrtvoly se nekope, říká se, tak jsem rychle sáhla po Rudém Zemanovi. Jsem ráda, že to mám za sebou. "Politika je o tom kdo, s kým, za co a proti komu." V tomto případě obzvláště tristní, zoufalé čtení. Pravda, občas jsem měla pocit, že čtu bulvár. Ale chápu, že řadu informací nešlo jednoduše ověřit, a tak zůstávají v rovině jedna paní povídala. Kmentovi, vč. jeho úsilí dohledat veškeré dostupné informace, ale věřím. Bylo načase připomenout si Zemanovy kroky, pakty, urážky a sprosťárny, stejně jako korupční aktivity jeho nejbližších spolupracovníků a přátel, pardon kamarádů, protože lidská paměť je zrádná. A milosrdná.

"Jak je možné, že prezident země může lhát, nerespektovat rozhodnutí soudu, neuznat svou chybu a neomluvit se, legitimizovat šíření nenávisti ve společnosti...?" (Z otevřeného dopisu středoškolské učitelky Tykalové s dotazy dětí na prezidenta republiky v roce 2016.)

ZuzanaK.
11.11.2021 4 z 5

Z mého pohledu kvalitní souhrn o devalvaci tohoto muže.
Ovšem jedna věc, která mi všeobecně a nikoli jen na této, v mém případě, audioknize významně vadila, je používání slova "bonmot" v souvislosti s MZ. Pan Zeman neříká bonmoty, pouze na všechny strany trousí sprosté, urážlivé a nenávistné rádobyvtipné věty, které jsou s významem onoho slovo naprosto v rozporu. Slovní spojení "Zemanovy bonmoty" je oxymóron a moc se přimlouvám, aby nebylo používáno.

martin9666
07.11.2021 4 z 5

Velká část je věnována spolupracovníkům Zemana spíše než jeho osobě samotné. Dodává představu evoluce Zemana po které jsou jeho aktuální kroky a názory daleko pochopitelnější.

kamilnaj
25.10.2021 3 z 5

Vždy jsem Zemana považoval za jednu z nejhorších osobností, která se v naší polistopadové politice vyskytovala. Po čtení knihy jsem se v tomhle jen utvrdil, během některých pasážích se mi dělalo vyloženě zle z toho, čeho byl MZ schopen.
Knihu rozhodně doporučuji, i když veselé čtení to není.

LenkaKT
14.09.2021 3 z 5

Jako vždy plné obsahu, co snad ani nechci znát. Poslouchala jsem audio, které je příjemně namluvené. Je v tom spousta práce, v souvislostech je to všechno prostě smutné.

JmenujiSeZuzla
12.09.2021 2 z 5

Budu úplně upřímná a transparentní; kniha se mi četla velmi špatně. Prakticky pro mne znamenala 2 měsíce utrpení a louskaní každičké stránky. Přiznám se, že jsem některé pasáže dokonce i přeskočila.
Zeman je pro mne politickou osobností velmi kontroverzní a vždy jsem patřili spíše k jeho odpůrcům. Kniha mě jen utvrdila v mých niterních pocitech z něj.
Z některých pasáží se mi dělalo vyloženě zle. Autor dokázal ''objektivně'' poukázat na Zemanovu osobnost skrz reálná fakta a příběhy. Žádné názory, domněnky - jednoduše fakta. Mnoho příběhů z nich možná znáte, ale Josef Kmenta svým investigativním způsobem novinářství, dokázal zajít víc než do hloubky některých témat.
Otázka, jestli jsem si z knihy vzala něco víc, bude pro hodně fanoušků spíš zklamáním, ale já tedy ne. Nemyslím si, že jsem se dokázala na všechno tak soustředit, že bych vnímala celé procesy vnitřní politiky a businessu Miloše Zemana v knize popsané natolik, že bych vám to nyní dokázala převyprávět. Dopředu říkám, budete-li se do Rudého Zemana pouštět, jedná se o velice náročné čtení.
Jak jsem řekla, kniha mne v mnoha ohledech jen utvrdila v mých názorech. Spoustě by mohla snad i otevřít oči. Ale smutnou pravdou je že ti, kteří by to nejvíc potřebovali, by po něčem takovém ani nesáhli.

Chajda69
08.09.2021 5 z 5

Kmentovy texty velmi dobře znám z Reportéra. Do Bosse Babiše se mi ukrutně nechtělo, protože mi bylo jasné, že to nebude pěkné čtení. Nebylo. Jakkoli můžu k tomu člověku cítit despekt, Kmentova kniha a činy jeho samotného ho čím dál více prohlubují. A se Zemanem to není jinak, takže do knihy o něm se mi nechtělo ještě víc.

Pak jsem našel snesitelnější variantu - audioverzi. Nevím proč, ale bylo to pro mě takové jednodušší, poslouchat než číst.

Kdybych měl Bosse Babiše a Rudého Zemana porovnat, Rudý Zeman se mi zdál lepší (a možná to bylo právě tím, že jsem ho nečetl, ale poslouchal). Většinu věcí a popisovaných afér, případné Zemanových úspěchů, samozřejmě znám, ale podrobnější pohled na ně byl zajímavý. A třeba financování SPOZ... z toho se člověku dělá fyzicky nevolno.

Nechápu jen jednu věc - jak se na sebe mohou někteří lidé podívat do zrcadla a jak můžou večer usnout?

tektit
07.09.2021 5 z 5

Je člověku smutno, mráz běhá po zádech. Nakonec je vše o moci, korytech a penězích.

Lucienka
14.08.2021 5 z 5

Četlo se mi lépe a snadněji než Boss Babiš, i když se člověk dozvídá věci, které by snad raději nevěděl. Nejsme povrchní stádo, tak se zajímáme, zjišťujeme a ověřujeme informace o našich politicích, prezidenta dolních 2,8 milionu lidí nevyjímaje. Čekala jsem rudé peklo a dost se očekávání naplnilo, ale předčasně jsem z toho neporodila, tak neváhejte, protože pan Kmenta je zárukou objektivních a ověřených informací.

Kopta
31.07.2021 5 z 5

V tomto případě není skoro co řešit. Je to jasné téma, které rozebírá jasného antagonistu, což se prostě prokáže hned na prvních pár stránkách. A pak už se to jenom prohlubuje a prohlubuje. K tomu asi není moc, co říct, v rámci zpracování tématu a zachování faktografického odkazu jde o povinnou literaturu. Oproti Boss Babiš jde o knihu, která se více zajímá samotnou politikou i morálku. To je téma mi obecně mnohem bližší než na bázi ekonomiky a obchodů, což bylo dost negativní na oné knize. I zde se to naťukne, ale není to několika set stránková záležitost, ale pár desítek, které člověka nevytrhnou. Zeman se hodně dlouho zabývá logicky Zemanem, pro lepší pochopení se taky zabýváme jeho spolupracovníky, což je občas taky trochu nudnější, protože jde o ty ekonomické záležitosti. Poté přichází i pasáž s hackerem, která člověka docela zvedne z židle, ale bohužel tam není žádné zakončení. Satisfakční. Ale to nenastane do doby dokud Zemanův politický život neskončí. Podobný styl očekávám i v nečekaném Babišově Palermu, kde ekonomika půjde lehce stranou, i když je to zde nezbytné. Co dodat? Jen doufám, že Kmenta tady s námi bude alespoň dalších padesát let, aby nám stihl ukázat život mnoha dalších "spasitelů" typu Klaus, Topolánek, Paroubek nebo i Okamura a další, aby mladší lidé nebo lidé, co nemají čas se tímto zabývat, měli obsah ze kterého by mohli čerpat a dozvědět se pravdu. Děkujeme!

Marfulka007
24.06.2021 3 z 5

Řekla bych to asi takhle... Oddechové čtení to teda fakt není, a to ať už co se týče samotného tématu (jakože se vám chce občas trochu zvracet), nebo co se týče politických reálií (jakože když to až tolik nesledujete, tam se občas můžete ztrácet). Ale za přečtení asi stojí. Autorovi každopádně velký respekt... Nicméně jednou stačilo a chce to teď proložit něčím lehčím.

PéEm
15.05.2021 5 z 5

Tleskám! Četlo se mi to lépe, než Boss Babiš. Je jasně znát, že autor nemá Miiloše Zemana rád. Ale jsem přesvědčena, že je natolik dobrý novinář, že má vše podloženo a ověřeno. Fakt stojí za přečtení.

Česneksmedem
10.05.2021 5 z 5

Knihu jsem četl velice pomalu a pozorně. Potvrdilo se mi moje přesvědčení, že do vrcholové politiky se může slušný člověk dostat pouze omylem nebo zázrakem. Každý, kdo ji četl si zřejmě uvědomil, že autor musel mít vše pečlivě prověřené, protože jinak by ho hradní mašinérie totálně zlikvidovala.
Nemyslím si, že jsem ve svém věku ještě naivní. Jen je mi občas líto, že slušnost a pravda tak často prohrávají. Vypadá to, že se boží mlýny polámaly a nikdo je nedokáže opravit.
Na závěr ještě jeden citát z knihy: Miloš Zeman a Andrej Babiš byli do jisté míry v podstatě stejní. Oba byli egoisté a predátoři.