Rudý úsvit

Rudý úsvit https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289422/bmid_rudy-usvit-Mog-289422.jpg 4 120 29

Rudý úsvit série

1. díl

Darrow je Rudý, člen nejnižší kasty v barevně rozdělené společnosti budoucnosti. Stejně jako ostatní Rudí celé dny pracuje a věří, že povrch Marsu se mění v obyvatelný pro příští generace. Ale Darrow a jeho lid byli podvedeni – lidstvo se na povrch dostalo již velmi dávno, po planetě se roztahují velká města a rozlehlé parky a Rudí nejsou pro dekadentní vládnoucí třídu nic než otroci. Hnán touhou po spravedlnosti i vzpomínkou na svou ztracenou lásku, Darrow obětuje vše, aby infiltroval legendární Institut, místo zkoušek pro dominantní kastu Zlatých. Bude muset soupeřit o svůj život s těmi nejlepšími a nejkrutějšími z vládnoucí třídy Společnosti. Aby své nepřátele porazil, nezastaví se před ničím. I kdyby to znamenalo stát se jedním z nich.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Red Rising , 2014

Patrik02
29.03.2017 5 z 5

Já jsem jiskra, která podpálí světy. Jsem kladivo, co rozbije okovy.
Slova Darrowa, člena kasty Rudých, kterému, stejně jako všem ostatním, precizně vyprofilovaným postavám, vdechl život Pierce Brown.
Po několikastránkovém úvodu se kniha mění v bitevní pole plné otevřených bojů, lstí, intrik a hlavně přátelství a hledání cesty k vítězství. Darrowův vztah k Eo na mne ze začátku moc nezapůsobil z hlediska krátkého úvodu, avšak jeho vzpomínky uprostřed tvrdých zimních nocí mne dokázaly chytnout za srdce a vžít se do jeho pocitů.
Bolest je ve snech.
Je ve tmě.
Za mě osobně 5 hvězdiček. Knihu jsem si užíval stránku po stránce, autor se zdržel dlouhých popisů a "nicneříkajících" pasáží, které jsou u mnoha autorů (s vyjímkou Kinga, Cronina a Yanceyho) spíše na obtíž, než k užitku.
Jak už zde bylo řečeno, ani já si neodpustím krátkou vítku s propagaci knihy, která je v České republice, oproti zbytku světa, nulová, což je velká škoda. Kniha dokáže chytit drtivé procento YA čtenářů, pro které je primárně určena, avšak zas tak kategoricky bych ji neškatulkoval. Pierce Brown toho v Rudém úsvitu má opravdu hodně, co nabídnout.
P.S. Doufám, že Česká nakladatelství vydají i zbytek trilogie a nezůstane pouze u jedné knihy.

Lenka.Vílka
28.03.2017 5 z 5

Darrow má v podstatě všechno. Práci, rodinu, Eo. Ve světě, kde by vlastně mohl mít ještě míň, má všechno. A potom nemá nic. Nemá Eo. Ale má její myšlenku. Trochu pozdě, když je jeho žena mrtvá. A tak začíná příběh, který mě naprosto pohltil. Průšvih je jenom v jedné věci. Že to je trilogie. Proto jsem očekávala trochu víc rozepsaní začátku. O Rudých jsme se v kostce dozvěděli, ale nic hlubšího a šup hned začíná mise. Jsem zvědavá, co bude dál.
V téhle knize je totiž myšlenka, která mě zajímá tak obecně, a proto čtu, co čtu. Darrow má jedinou konstantu, která ho drží. Vzpomínky na Eo a z toho vzniklou pomstu. Ale jak dlouho mu to vydrží? Jak dlouho musíme nosit kůži nepřítele (v téhle knize je ta metafora doslovná), než se začneme chovat jako on? Je vůbec možné nezklouznout? A dokázal by vůbec Darrow sebrat odvahu něco konečně udělat, kdyby nebylo Eo?
Mezi nejsilnější pasáže logicky patří ty věnované vzpomínce Eo. To bylo prostě tak jiné oproti vší té hrubé drsnosti zbytku příběhu.
Hunger Games...jako fakt? Trochu zvláštní přirovnání, a přes kvalitu obou knih, mě Rudý úsvit bavil víc. Ale asi jo, HG pro dospělé, ale i tak mi přijde to věčné přirovnání něčeho k něčemu už trapné. Proč by hlavní hrdina nemohl už být ženatý?! (Viz nechápavý komentář trochu pode mnou) Díky tomu ve mě svitla kapka naději, že se z knihy nevyklube romantickej cajdák. Fakt doporučuji.

iwosh
26.03.2017 5 z 5

..., a tohle jsou příběhy, které mě baví číst, nejhorší je, že neumím pořádně anglicky a další díly v češtině jsou v nedohlednu, ... :-)

flanker.27
17.03.2017 4 z 5

O knize bych neměl tušení nebýt kamaráda, který již celou trilogii přečetl v originále, protože jí velice propadl, u mně se až takové nadšení po prvním díle nedostavilo, což neznamená, že by se mi kniha nelíbila.
Navzdory mírné kostrbatosti musím autorovi přiznat, že je tato kniha napsána velice čtivě. Na druhou stranu mne trochu mrzelo, že na začátku se prostředí Rudých odbude tak rychle. Pokud mám jako čtenář více Darrowovi přát úspěch v jeho snažení, asi by mi měla kasta, za kterou bojuje, více přirůst k srdci. Takhle autor emocí dosahuje hlavně díky Darrowovým vzpomínkám na Eo a připomínáním jejího snu. I když předpokládám, že nás v dalších dílech čeká ohledně tohoto ještě nějaké to překvapení aneb vše je trochu jinak. Naopak Část se hrou, která zabírá více než polovinu knihy, mi přišla až příliš dlouhá na úkor reálií skutečného světa, kterému se autor příliš nevěnoval. Zkrátka už už se třásl na boj dvanácti kolejí.
Na to, že jde o knihu řazenou do žánru young adult, je to příběh poměrně drsný, neučesaný a hlavního hrdinu nemám chuť zabít. Takže vyjadřuji víceméně spokojenost, byť zatím tomuto fenoménu nepropadám tak jako jiní.

paja0903
27.02.2017 5 z 5

Docela hodně zvláštní dystopie.
Dystopie, která je zvláštní a úchvatná, že jí celá USA miluje a na goodreads.com má tam vysoké hodnocení, že člověka posedí na zadek. Ano, to ona má v sobě. Člověka možná odradí začátek knihu, protože uznejme málokdy je v Dystopie kluk, který už je *****. Jsem si říkala jestli to je normální v dnešní době...tak brzy. Či jak se postavy nazývají nebo do jakého rodu patří, je nezvyklé - spíše bych to čekala někde v knihách jako je "Percy Jackson" ano protože mytologie -ona tam cítit jde stejně jako filozofie a mnoho dalších věci, ze kterých spisovatel čerpal.
Samotný děj knihy je jedna velká akce a nepřipomíná Vám to nic z těch stupidních (už) Young Adult co jsou. Darrow možná není hrdina, který bude ležet ve vašich srdcích a možná si ani žádnou postavu neoblíbíte tak jako já ale určitě tou knihou nepohrdejte, protože si myslím, že kniha je daleko lepší než Hunger Games, Maze Runner či Divergence - a jak už tu někdo psal, škoda, že kniha neměla žádnou propagaci a buch ví jestli neznáme nakladatelství Triton vydá další díly

Aires
30.01.2017 5 z 5

Tak tohle je kniha, pro kterou stojí za to běžet hned zítra i v antarktických mrazech do nejbližšího knihkupectví. Pierce Brown vytvořil chytlavé, návykové a pořádně drsné Hunger Games pro dospělé. Opět je v sázce svoboda národa, opět tu jsou mocní protivníci, lstivější a bezcitnější, než si umíte představit :) Společnost rozdělená na kasty, utiskovaní Rudí, mocní Zlatí. Spousta krve, pár pulsních zbraní a odhodlaný hlavní hrdina, který chce prolomit okovy a dát lidem svobodu :)
Výborné čtení :)

geimz
17.01.2017 4 z 5

Čítané v origináli:
Rudý úsvit je jedna z tých moderných kníh, u ktorých sa nedá uprieť inšpirácia sériou Hunger Games, aj keď to tak spočiatku nevyzerá. Dej totiž plynie sprvu celkom rýchlo, čitateľ je oboznamovaný so svetom, s životom na Marse, s rozdielnymi kastami ľudí a hlavnou postavou. No akonáhle sa kniha dostane do svojej hlavnej časti, je podobnosť s Hunger Games výrazná. Najprv som bol z tohto faktu mierne rozčarovaný, no potom som si uvedomil dôležité odlišnosti. Po prvé, kniha je napísaná výborne, bez zdĺhavých opisov - je v nej jednoducho len to, čo príbeh potrebuje. Český preklad posúdiť neviem, no v angličtine sa kniha čítala ľahko, použitý jazyk prospieval dynamickosti deja, človek sa nikdy nenudil. Po druhé, kniha vie byť pomerne dosť surová a brutálna (samozrejme v rámci miery), čím sa vymyká štandardom YA noviel, vďaka čomu vie upútať aj dospelého diváka. A po tretie, dej plynie akčne, rýchlo, bez zbytočných odbočiek, a je napísaný dobre. Žiadne megazvraty (nejaké prekvapenia sa však nájdu) alebo miesta, kde by mi padla sánka, no jednoducho je konzistentný od prvej po poslednú stránku. Kvalitný štart trilógie, na druhý diel sa vrhnem čo nevidieť.

trudoš
04.01.2017 4 z 5

Závratná akční jízda, která prakticky po celou dobu neztrácí dech. Snad jen, že jsem úplně nepobral věkové zařazení. I když se Pierce Brown snaží cílit na dospívající čtenáře, poměrně nekompromisně sahá po obratech, které v podobném druhu literatury bijí do očí. Až si říkám, proč ta snaha dostat knihu pod věkovou hranici osmnáct a níž, když to v důsledku není třeba. Jediné, co tomu nahrává, jsou náctiletí hrdinové, ovšem jejich vystupování si nezadá v ničem, co má za sebou každý druhý vysloužilý dospělý.
Dějově však hodně precizní, přestože autor šlape v docela jasně vyježděných kolejích. I tak dokáže překvapit - často drsnou syrovostí, kdy hrdinům zadarmo nenechá ani suchou kůrku chleba. Horší je to až s přehnaně radikální zlovolností padouchů, která ve finále nemá jinačí opodstatnění, než jen vyžívání se v sadistickém zotročování baníků. Je ovšem znát, že se teprve formují ústřední pozice, ze kterých půjdou další tahy na šachovnici, a tak nám konečné vyústění přinesou až další díly.

alexvera
26.12.2016 5 z 5

Úžasné, skvělé, dokonalé! Chápu proč jsou v zahraničí z knih Pierce Browna tak unešení.
Samá akce a ani chvilka nudy. Darrow je postava, kterou si oblíbíte, protože jak sám říká "Já jsem jiskra, která podpálí světy. Jsem kladivo co rozbije okovy." Hrozně moc se těším na další díl.
Jediné co bych hodnotila negativně je propagace série v naší domovině -absolutně nulová. Což je velká škoda, protože kniha má hodně co nabídnout.

antiutopie, dystopie, kakotopie kasty, kastovní systém

Autorovy knížky

Pierce Brown