Rudý Orm: Plavci na západ

Rudý Orm: Plavci na západ https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47058/rudy-orm-47058.jpg 4 53 10

Kniha o podnikavém vikingském náčelníkovi. Dobrodružství, která on a jeho přátelé zažijí na svých výpravách na západ, jsou někdy až k popukání, ačkoliv kulisu jim obvykle tvoří řinčení mečů, třeskot štítů a svištění oštěpů.

Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Družstevní práce

Sjöfarare i västerled , 1941

boxas
28.11.2023 5 z 5

Vtipné, svižné, bez politických, genderových či jakýchkoliv dalších pseudopodtónů, prostě knížka, která zaujme, pobaví a rozesměje. Mě tedy určitě! Zvlášť když se jednalo např. o Ormův (nejen) vztah k různým "pánubohům", počínaje Thorem a Ódinem, přes Alláha a Jehovu, až k Ježíši a to podle hesla: Koho chleba jíš, toho bohy vyznávej.
V dnešní zmatené době vskutku osvěžující čtení.

Arcticus
28.12.2020 5 z 5

Na ryšavého Orma som si špeciálne vyhradil čas cez sviatky, kedy sa môžem čítaniu venovať nerušene a veru dobre som spravil. Knihu som odkladal len s nevôľou a dočítal rýchlejšie ako som čakal. Ani na moment som sa nenudil. Štýl akým je napísaná pripomína slávne ságy dávnych čias, no Bengtsson ukazuje svojich hrdinov bez zbytočného pátosu a ich skutky neprikresľuje ani nezveličuje. Vtipne a uveriteľne dokáže navodiť tú správnu atmosféru vikingskej epochy, zmýšľanie vtedajších severanov, ako aj Maurov, či kresťanov. Už sa teším na druhý diel.

Emily82
28.01.2020 4 z 5

Ne že bych se vyloženě klátila smíchy, ale bavily mne ironické popisy počátků křesťanství v severských zemích a myšlenky Orma jakožto drsného Vikinga. Určitě si přečtu časem i pokračování, jen to musím trochu nechat uležet.

Mahuleno
12.07.2019 3 z 5

Díl první – Dlouhá cesta
Pitky, rvačky, dobrodružná plavba na lodích z Norska až do Bretaně a Andaluzie. Přepadání, rabování a plenění osad na souši, to je cesta norských Vikingů. Ačkoliv anotace slibovala, že vše je podáno s notnou dávkou humoru, je třeba toto tvrzení brát s jistou rezervou. Ja jsem se příliš nenasmál.
Trochu zajímavější byl druhý díl – V říši krále Ethelreda, kdy si Rudý Orm jede do Londýna pro svoji milou, dceru krále Haralda.

Makropulos
22.09.2018 3 z 5

Na to, kdy byla tato knížka napsaná, je stále velmi zábavná. Severští bojovníci jsou velmi svérázní a vášniví ve všem, co dělají. A šiřitelé křesťanství jsou tu zobrazeni opravdu velmi vtipně. Bylo to takové příjemné oddechové počtení.

Margie94
01.06.2017 5 z 5

U této knihy jsem se neuvěřitelně nasmála. Orm je prostě neobyčejný "viking", se kterým si osud neuvěřitelně pohrává :) Už se těším na další díl!

gonga
27.09.2016 5 z 5

Dokonalost! Skvělý drsný humor mě vždy spolehlivě rozesměje a navíc patřičně usadí a donutí uvědomit si, že naše "problémy" jsou ve srovnání s těmi skutečnými opravdu hodně malicherné.

notburga
10.04.2016 4 z 5

Velmi pěkná kniha. Některá místa mi přišla trochu těžkopádnější a měla jsem tendenci přeskakovat, když jsem se neohlídala, ale stálo to za to. Byla mi doporučena PJ jako dobrý návod na to, jak se vcítit při hře do myšlení seveřanů a to mohu jen potvrdit. Drsný humor a svérázný výklad křesťanské víry byly na knize jistě to nejlepší. Čtyři a půl hvězdičky ode mě.

Ladys
23.12.2014 5 z 5

Je to první díl z dvoudílného vydání "Zrzavý Orm" (Z.O. vlastním a četl jsem). A byl v modrých číslech. Což je nesmysl, protože je přece jen o kousek lepší než díl druhý. Proto jsem mu tady vylepšil skóre. :-)

denpek
15.02.2013 5 z 5

Skvělý humoristický román! Laskavě ukazuje paradoxy křesťanského "nátěru" na pohanských válečnících.

Frans Gunnar Bengtsson
švédská, 1894 - 1954