Rudá královna

Rudá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273205/bmid_ruda-kralovna-Bec-273205.jpg 4 1546 335

Napínavý světový bestseller, který si mohli přečíst čtenáři již v 25 zemích po celém světě. Chudobou sužovaní Rudí jsou prostí občané žijící pod krutovládou Stříbrných, špičkových válečníků s božskými schopnostmi. Sedmnáctiletá Mare Barrowová patří mezi Rudé a bere to jako fakt, na kterém se nikdy nic nemůže změnit. Podaří se jí získat práci ve Stříbrném paláci, uprostřed těch, které z duše nenávidí. A rychle odhalí, že navzdory barvě své krve dostala do vínku také jednu vražednou schopnost. Takovou, která může ohrozit a svrhnout vládu Stříbrných. Ale se sílou je nebezpečné si zahrávat. Kdo může v tomto světě rozděleném krví vyhrát?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: ekniha , CooBoo

Red Queen , 2015

hlupec
hlupec
25.03.2024 2 z 5

Bohužel :( Nuda, nesympatické postavy a absolutně žádná chemie mezi nimi. Rozhodně bych to s Maasovou nesrovnávala.

LillyM.
LillyM.
02.01.2024

Osobně se přiznávám, že jsem se do Cala asi zamilovala.

Brambora_Šeby
Brambora_Šeby
20.12.2023 4 z 5

Kniha určitě nebyla špatná. Bohužel měla zbytečně dlouhý začátek, kdy se do zhruba dvousté strany skoro nic nedělo. Potom už vše dostalo ten správný spád a kniha se četla sama. Konec mě dost zaskočil a nechápala jsem jak mohla být hlavní postava i já tak slepá. Další hvězdu strhávám ještě za to obrovské množství chyb téměř na každé stránce.

nikola3989
nikola3989
05.10.2023 1 z 5

Nějak nemám slov. A ne z toho dobrého hlediska. Aveyardová se podle mě hodně snaží přiblížit třeba Maasové, ale nedaří se. Kniha je špatná. Jednoduchý, předvídatelný děj, hlavní hrdinka hloupá holka. U spousty věcí v příběhu ani nevíte, jak se mohlo podařit, jak tu danou věc mohli získat - ale záhadným způsobem ji jednoduše získali a naopak u věcí, které se mně jeví jednoduše, je obsáhlé povídání. Myslím, že jsem ještě nikdy o žádné postavě v knize neřekla, že je vypatlaná, ale Mare je. Někdo to psaní v sobě má (Maas) a někdo ho prostě nemá (Aveyard). Bohužel. Bohužel. Bohužel.

kirinka52
kirinka52
03.09.2023 4 z 5

Zatím teda přečten jen první díl a dost mi připomíná Grišu. Což není nic špatného, tu trilogii zbožňuju. Jen mám strach z vysokého očekávání.

Bookworm345
Bookworm345
30.08.2023 4 z 5

Tahle kniha je za mě skvělá. Co se týká postav, jsou fajn Mare,Cala i Mavena(atd.) jsem si oblíbila. Děj sice není tak nabouchaný akcí, ale nenudila jsem se. Jediný důvod proč jsem odebrala jednu hvězdu byl ten, že mi přijde, že je to taková splácanina několika žánrů a příběhů. Dystopie a fantasy dohromady mi například u Naslouchače vůbec nevadila, ale tady jo. Připomíná to Hunger games, X meny nebo Renegáty a první dva díly Skleněnýho trůnu. Jinak dobrý...

jana277
jana277
04.08.2023 3 z 5

Kniha je mimo môj žáner, počas dovolenky človek prečíta kadečo. Hodnotím ju, ako príjemnú rozprávku pre odrastených.

Lufiik
Lufiik
26.07.2023 3 z 5

Co dodat. Čekala jsem větší jízdu. Příběh je dost předvídatelný a pro mě tudíž nudný. Tento příběh má další knižní pokračování, které mě asi už zajímat nebude. Tento žánr jsem zkusila číst prvně a moc mě neoslovil. Jediné, co se mi líbilo, bylo prostředí a schopnosti postav. Knihu jsem četla v rámci #ctenarskavyzva2023.

Nia ^^
Nia ^^
20.07.2023 5 z 5

Rudou královnu jsem poprvé četla krátce po jejím českým vydáním a byla jsem z ní strašně nadšená. Tak nadšená, že jsem si koupila první dva díly i s prequelem v angličtině. Po X letech jsem se dostala k prequelu a nyní i k prvnímu dílu. A jaké jsou moje dojmy? Jsem nadšena! Kniha má své chyby, protagonistka se chová jako drzý nevděčný spratek, ale sám příběh je plný (ne)čekaných zvratů.

Carol1122
Carol1122
02.07.2023 5 z 5

Předně musím říct, že jsem neměla vůbec žádná očekávání a udělala jsem dobře. Ten příběh byl opravdu skvělý. Byla jsem překvapená, že se odehrává v současnosti, respektive prolínají se zde fantasy prvky s moderními. Zápletka příběhu ohledně dívky, která se dostane do prostředí mezi dvě strany je prostě pořádání. Ke konci už mi revoluce přišla zbytečně komplikovaná. Za mě ale přesto velká pecka a těším se na pokračování.

Airelle
Airelle
04.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Musím říct, že kdybych jí bývala četla dřív než další podobné knihy, tak by se mi určitě líbila o něco víc. Bohužel mi trvalo než jsem se začetla a kniha mě tak nebavila. Co se fantasy týče, tak už mám trochu vyšší nároky než u jiných knih. Svět byl postaven zajímavě, ale moc jsem nevěřila tomu, že by sebou Rudí nechali takhle zacházet a nedocházelo k bojům už mnohem dřív. Taky mi přišlo dost nahodilé, jak se Mare potká s Calem a hned jí to změní život, pak také objevení jejich schopností bylo na můj vkus moc okázalé a zničehonic, úplně jsem nedokázala uvěřit, že by o nich neměla ani tušení.

Já vím, že už dávno nejsem cílovka, ale přeci jen to chtělo na příběhu ještě trochu zapracovat. Ani zrada mě zde nepřekvapila, spíš mě překvapilo, jak snadno Mare jako Rudá některým Stříbrným věřila?!

Četbu dalších dílů si rozmyslím, navíc mě docela naštvaly anotace, kde vlastně vyspoilerují děj předchozích knih.

,,Minulost byla o tolik lepší než tato budoucnost.

Malíček
Malíček
01.12.2022 3 z 5

Abych byla upřímná, kniha nenabízí nic moc nového, je poměrně dost předvídatelná a hlavní hrdinka mi bohužel moc nesedla. Zároveň mě ale zaujal svět, ve kterém se příběh odehrává, na druhou stranu si dokáži představit, že i ten je lépe vykreslený. Nevím, do dalších dílů se asi pustím, ale určitě zatím tuto sérii nehodnotím jako něco úžasného, co by si měl každý přečíst.

Atlantis
Atlantis
24.11.2022 3 z 5

Jako na houpačce. Začátek je vyloženě špatný. Nudný, trapný, klišoidní. Tohle už jste viděli tisíckrát. Druhá polovina knihy je zajímavější, ale pořád to nestojí za moc. Vezměte Hunger games, namíchejte trochu X-menů, My fair lady a dalších vlivů. Protřepat, nemíchat a máte obyčejnou young adult záležitost, kde konec tušíte od třetí strany. Další díly si asi nechám ujít, tohle je prostě průměr ze všech průměrů nejobyčejnější.

Kytiii
Kytiii
28.10.2022 4 z 5

První díl jsem víceméně vdechla, čtivé, svižné, stop to ve vás moc nezanechá, ale na dovolenou na pláž se hodí.

Artep071
Artep071
21.10.2022 4 z 5

Fuuuuuuu tak to bylo skvělé .. akční , dramatické a napínavé , spousta zvratů .. hodně postav se schopnostmi , skvěle popsáno rozdílné postavení totální formy vlády stříbrných a omezování a vykořisťováních rudých. Mare je další dospívající odvážná hrdinka a mě padla do oka od samého začátku. Dávám 4 * ..jelikož moje romantická duše postrádá v tomto příběhu lásku. Jo jo já vám, že jí cpát všude nemusí ..ale :)
Tenhle šíleně akční příběh je plný emocí a já se těším na další pokračování.

lucakuca
lucakuca
28.09.2022 4 z 5

Další hrdinka, která chce změnit trochu svůj osud. Proběhne pár náhod a chce změnit svět. Nakonec rozpoutá peklo.
Nic, co se v něco obrátilo.
Čtivé, zajímavé, minimum hubičkování (na to nebyl ani čas :-), v jakým fofru Mare sprintila) a velmi lákavě otevřený konec.

kačuleee29
kačuleee29
25.09.2022 5 z 5

Na knihu jsem narazila úplnou náhodou v knihovně a popadla jsem ji úplně bez rozmyšlení. V hlavě se mi vybavilo několik kladných hodnocení ze zahraničí a řekla jsem si, že to zkusím, i když jsem ani pořádně nevěděla, o čem kniha je. A finálně- jsem ráda, že jsem ji tam chňapla :D.
Moc jsem se do čtení nehrnula, velká očekávání jsem taky neměla. To byla ale celkem chyba. Jakmile jsem se začetla, začtená jsem zůstala a knihu jsem si fakt užila. Byla hodně napínavá a rozhodně dobře napsaná. Překvapila mě, hodněkrát. Nejen ze začátku kdy jsem se nečekaně začetla, ale hlavně v průběhu knihy. Můžu jenom doporučit!!!

Xemerius
Xemerius
20.08.2022 5 z 5

Fuuuu, pro můj mozek zase další nový (supr?) fantasy krvavý dystopický svět :). Říkám si : „Konečně nastal čas přečíst si Rudou ďáblici...ehm princeznu....ehm...královnu...no prostě jdu do toho!”
A udělala jsem dobře, rozhodně plánuju další díly, doufám jen, že mě jejich tloušťka a děj nezklamou.
P.S. jsem ráda ,Mare, že jsem tě našla, jako hlavní hrdinka mi překvapivě nelezeš na nervy, jsi skvělá, děkuju.

Thalin
Thalin
10.08.2022 5 z 5

Knížku jsem si půjčila v knihovně a měla jen mlhavou představu o čem je, i když jsem ji už viděla několikrát tady i na pultech knihkupectví. Takže jsem neměla skoro žádné očekávání a čekala jsem trošku klasiky, kde obyčejná holka, jakmile se prokouše nějakými intrikami, k princi přijde.
Ale tady to bylo trošku jinak a vlastně mě to překvapilo. Že s princi bude něco jinak, než jak se zprvu zdá, mě napadlo takřka okamžitě, jen jsem nečekala tolik různých zápletek a zvratů. Byly tam sice trošku prvky z jiných knih, ale vymýšlejte pořád něco nového a tady to nepůsobilo nijak okatě nebo na sílu, jako je tomu u mnoho jiných knih, kde ta inspirace (či rovnou sprostá kopírka) z knihy přímo řve. Mare mě bavila, Cal naproti tomu moc ne, ale vynahrazoval mi to jho bratr a při čtení jsem jen čekala, kdo se jak vyloupne jako první.
Absence romantiky mi naopak vůbec nevadila. Takových knih jsou tuny, takže neškodí, když se někde trošku ubere. A působí to lehce dospěleji, než když je hned z kraje jasné, že nastane happy ever after, protože to mezi postavami jiskří. Druhý díl si určitě přečtu, protože mě po tom konci zkrátka zajímá, jak se s tou situací všichni následně poperou.

KerrKnock
KerrKnock
10.08.2022 4 z 5

Představte si, že spojíte Hunger games a Selekci, zasadíte děj do post apo světa a přidáte nadpřirozené schopnosti. Knihu jsem otevřela bez jakéhokoliv očekávání a ano, četla se lehce, byla poutavá, ale po dočtení mi vyvstala na mysl jedna otázka - mám chuť pokračovat? Ne proto, že by se mi nezalíbila doba nebo děj knihy, jako spíš proto, že jsem si neoblíbila jedinou postavu (snad kromě jedné, která během knihy zmizela, ale kdo ví, třeba se ještě objeví). Každopádně druhý díl mám půjčený a zkusím tomu dát šanci :)