Rudá Joan

Rudá Joan https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407946/bmid_ruda-joan-8yI-407946.jpg 4 16 5

Napínavý a čtivý román je inspirovaný skutečným příběhem Melity Norwoodové, která byla v roce 1999, ve věku 87, odhalena jako nejdéle sloužící špionka pro KGB v dějinách Velké Británie. Na jaře 2019 půjde do kin i filmová adaptace s Judi Denchovou v hlavní roli již zestárlé Joan, jíž znenadání zaklepou na dveře vyšetřovatelé z MI5 Děj se ale rozehrává již před 2. světovou válkou na univerzitě v Cambridge, kde se Joan při studiu přírodních věd seznamuje s dvojicí levicově orientovaných studentů Leem a Sonjou, kteří se ji snaží přesvědčit, aby spolupracovala se sovětskou rozvědkou a dodávala jim materiály o britském jaderném výzkumu. Celou pravdu o nich se Joan ale dozví až při vyšetřování.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

Red Joan , 2013

simca9342
07.04.2024 5 z 5

Přečtená před lety.

Kdo byla Joan ? Milá maminka svého adoptivního syna nebo válečná špiónka za druhé světové?
Pravdu se po dlouhých letech nemá dozvědět jen teď už dospělý syn Nick , ale taky zástupci a komisaři- vyšetřovatelé královského státního zastupitelství. Napínavý příběh o tom, že se jednou přijde na všechno. I když je člověk obviněný z mnoha pokusů o velezradu některé okamžiky mu změní celý život.

Knihomolka506
25.06.2021 4 z 5

Napínavý válečný příběh o tom, že hodně lidí skrývá léta svou minulost , která stejně jednou vyjde na povrch.

ANDY28
01.11.2020 2 z 5

Nenáročné, průměrné čtení (ještěže autorka nepsala životopis té opravdové špionky, protože ta paní je mi nesmírně nesympatická) za konec dávám plný počet.

Runinka
23.08.2020 3 z 5

Zpočátku se četla svižně, v polovině se to začalo divně táhnout, ale konec zase dobrý.

soukroma
07.02.2020 3 z 5

Příběh není podle skutečných událostí, jak slibuje i zdejší štítek a připomínka zatím asi poslední odhalené špionky pro KGB na britském území (1999). Naštěstí jsem si přečetla včas závěrečnou poznámku autorky, která ten skutečný příběh shrnutý v jediném novinovém článku označuje pouze jako inspiraci a hned vyjmenovává dost zásadní rozdíly mezi svou fabulací a odhalenou realitou.
Tím můj zájem poněkud opadl a nepozvedl se ani v první části románu, kdy se Joan setkává s Rusy imigranty a s levicovou propagandou na studiích v Cambridge v roce 1937. A to díky příteli. Její vlastní činnost pro sověstkou rozvědku není nijak specifikovaná, vypadá spíš jen jako ve vleku svých mužských přátel. Ostatně celý případ o mnoho desítek let později vyšetřované vlastizrady vlastně končí už v polovině minulého století, pár let po válce.
Celý příběh je spíš takové ženské čtení, bez pořádné špionáže, spíše jen mezilidské vztahy a tajemství, předstírání, útěky. Nesplnilo očekávání 50%.