Rozum a cit

Rozum a cit https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97047/rozum-a-cit-97047.jpg 4 2569 307

Klasický román o osudech tří sester, které po otcově smrti žijí i se svou matkou z blahovůle vzdáleného příbuzného na jeho panství. Dvě ze sester jsou ve věku na vdávání, a tak probouzejí zájem mužů ve svém okolí. Na pozadí rodinných večeří, návštěv, dýchánků a výletů se pak odvíjejí dva milostné příběhy s řadou zápletek a nedorozumění. Jak zdrženlivější starší sestra, tak impulzívnější mladší, nejsou ušetřeny zklamání a slz, než se jejich citové problémy šťastně skončí. Kultivovaný a vtipný vypravěčský styl anglické prozaičky první poloviny 19. století dobře vyniká v kvalitním českém překladu. Volné pokračování zpracovala Julia Barrettová pod názvem Třetí sestra. (www.mlp.cz)... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Academia

Sense and Sensibility , 1811

helusa2
23.02.2023 4 z 5

Hurá!!! Vše dobře dopadlo, hodným se dostalo štěstí a odměny, nedobrým ponaučení - pro vychytralé, pyšné a hloupé je trestem jejich vlastní ubohost ;-)
Opět obtížné čtení, pokud si v tom člověk chce všimnout drobných narážek a vtípků, ale námaha se vyplatila :-) Jelikož jsem tentokrát děj a závěr příběhu předem neznala, byla jsem i napjatá, zda se vše podaří otočit, jak jsem doufala - a podařilo se!
No a teď se jdu za odměnu podívat na film se sestavou mých milovaných herců :-)

Hani77
22.02.2023 3 z 5

Tento bod výzvy byl pro mě jedním z nejtěžších. Nevyhledávám tenhle žánr. Vůbec mě nebavilo rozvláčné líčení rozmarů znuděné anglické smetánky, která nemá nic jiného na práci než vzájemné návštěvy a tlachání. Ve druhé polovině knihy jsem byla opakovaně v pokušení přečíst si až poslední kapitolu, abych věděla, jak to dopadne. Stačilo jednou, nikdy více nic podobného.

85098211
22.02.2023 5 z 5

Řekla bych, že tato kniha je dost poplatná době, kdy byla napsaná, ale přesto je to stále ještě hodně dobré čtení! ;-) Naštěstí se už dávno dnešní mladé dívky nemusí trápit tím, zda se vdají, nebo zůstanou na ocet... Hlavními postavami tohoto románu jsou dvě sestry, Elinor a Marianne, které nemohou být odlišnější. Zatímco jedna jedná rozumně a obezřetně, druhá z nich doslova nosí srdce na dlani. A přesto obě sdílí stejné přání, kdy přes všechny svoje společenské závazky doufají v sňatek z lásky...
Autorka ve své knize napsala krásný a zároveň hluboký příběh. Elinor a Marianne si prostě musíte oblíbit, i přes jejich chyby. A zároveň jim fandíte, když zažívají velkou lásku a posléze (bohužel) také obrovská zklamání. Autorka čtenáři umožňuje nejen nahlédnout do světa bohatých a vlivných té doby, ale zároveň jej nenápadně kritizuje. Kromě obou sester jsem si nejvíc vážila plukovníka Brandona. Tohle byl prostě muž, jaký má být! ;-) A na druhé straně je zde Willoughby, který se zachová špatně k Marianně, a z toho důvodu jsem ho zase (pro změnu) doslova nesnášela. Přesto, když po určité době svoje chování vysvětlí, je možné, že jsem ho snad dokonce i tak trochu litovala? Příběh se sice obejde bez většího napětí, jen tak zvolna plyne, je však i přesto neskutečně čtivý. Něco mohla autorka možná lehce zkrátit, ale mně to nevadilo natolik, abych knihu hodnotila hůř, než si podle mého názoru zaslouží ;-). No a na závěr se koná šťastný konec a všechny otázky jsou zodpovězeny...

Ivanule
12.02.2023 5 z 5

Tak tohle bylo moje první setkání s knihou od Jane Austenové (styď se v 36 letech:D), myslím, že v knize vidíme i některé povahové rysy dnešních dívek a mužů, jakožto třeba vidění romantické lásky u Marianny, Elinor, která i když byla zamilovaná, své city nedávala nijak najevo atd. Závěr knihy myslím dopadl nakonec nad očekávání dobře, obě starší dcery provdány, jedna nakonec za někoho jiného než byla původně zamilovaná, ale myslím, že daleko lépe, než kdyby nakonec si vzala toho koho chtěla původně. Kniha čtivá a rozhodně už na mě doma čeká další.

annes
02.02.2023 5 z 5

Četla jsem jít po několikáté a viděla film j různé minisérie a musím říct, že se mi příběh stále líbí. Líbí se mi rozličnost sester i jak to nakonec dopadne s láskou Marianny, za mě jedině dobře:⁠-⁠)

Terez9119
26.01.2023 3 z 5

Rozum a cit jsem si zdaleka neužila tolik jako Pýchu a předsudek. Ani jedna z postav mi příliš nesedla, Elinor na mě byla příliš hodná a pasivní a Edward mě tedy neoslnil vůbec. Mariana je ultra zasněná romantička, která touží po bouřlivém milostném vzplanutí jako většina dívek jejího věku (i dnes) a i když člověk kroutí hlavou nad její naivitou, láme mu srdce její bolest. Plukovník Brandon je skvělý charakter trpělivého oddaného muže, ale je jaksi nevýrazný. Nevím no, prostě takové postavy jako Elisabeth a Darcy se podaří jen výjimečně :-)
I samotný příběh byl pro mne slabší, i když styl Austenové je jedinečný a zábavný. Jestli váháte, dejte knížce šanci, ale já se k ní vracet nebudu.

Andrea81
16.01.2023 4 z 5

Musím ocenit vyšperkovaný cit pro jazyk a slovní obraty. Ale ten děj....kdo, s kým a jakou budou mít rentu....přišlo mi to úsměvné, ale prostě to tak tehdy asi bylo. Vše vyvážil autorčin cynismus a sarkasmus. Pýcha a předsudek byl ale o mnoho lepší.

Víla
15.01.2023 5 z 5

Asi nejlepší kniha, kterou jsem od autorky četla. Jenže ona zůstala celý život svobodná... kdyby ženské netrpěly tím sebeklamem, jaký tu věrohodně vylíčila, tak se nevdají.

Galadwen
10.01.2023 4 z 5

Nebyla jsem zklamaná. Příběh je sice banální, ale moc se mi líbila práce autorky s povahově odlišnými postavami (citová Marianna versus racionální Elinor, drbny, intrikánky, snobky...), jejich psychologií a z toho vyplývajícím pohledem na svět a řešením problémů. Překvapila mne zdravá dávka ironie a cynismu. A celkem legrační jsou opakované diskuse postav na téma, za kolik liber ročně lze slušně vyžít a vydržovat rodinu... když si člověk vezme, kolik bylo v té době v Anglii rodin, co neviděly libru, jak je rok dlouhý, ani jednu :-). Zkrátka jsou tu předestřeny problémy lidí z vyšších vrstev, kteří nejsou nuceni pracovat (ba dokonce je to pokládáno za dehonestující), takže se celé dny zabývají pouze návštěvami, klípky a lovem ženichů/nevěst.
Zajímavé je, že paralelně jsem četla Babičku o dvě generace mladší Boženy Němcové, nicméně Rozum a cit mi připadal jednak věrohodnější, jednak i o hodně čtivější a rozhodně zajímavější.

ArkAngel
18.12.2022 3 z 5

Po půl roce jsem se pustil do dalšího díla od Austenové a to se samozřejmě nese ve stejném duchu. Nemůžu říct, že by mne nějak nadchlo, ale líbila se mi práce s postavami i jazyk, jakým to bylo napsáno. Co se díla jinak týče, tak můžeme říct, že po úpadku epistolárních románů to byla právě Austenová, která začala dopisy užívat hojně i ve vložené podobě, čímž zajistila přežití dopisů v literární podobě. A navíc i tím, že nejde jen o ukázku dokumentu, ale pro děj jsou důležité a nemusí být vždy zcela věrohodné.

Lenuška69
13.12.2022 4 z 5

Kniha romantická, ale i poučná, o životě jedné rodiny a hlavně žen v tehdejší době. Film jsem viděla také, ten byl fajn oddychový.

Thalin
09.10.2022 3 z 5

Mám ráda Jane a její způsob psaní, jazykové obraty a celkově tu dobu, v které se její romány odehrávají. Obvykle mi nevadí ani pomalé tempo a dlouhé okecávání naprosto běžných každodenních záležitostí. Ale tady mi to nějak nesedlo. Nedokázala jsem se do toho tak ponořit a místy mi to věčné tlachání o chlapech, zásnubách, setkáních a pocitech trošku lezlo na nervy a přišlo mi to už moc.

Korsika
04.09.2022 3 z 5

Konečně jsem se dopracovala k Jane Austenové a nebyla jsem zklamaná. Věřím, že dobu, ve které se příběh odehrává, vystihla velmi přesně, ale toho "ochichání", "juchání" a pořádání zásnub po jedné procházce bylo na mě trochu moc. Místo abych plula na romantické vlně, tak jsem si pořád říkala "Ježiš holka! Zamysli se!" ;) Navíc ani jeden z pánů za mnoho nestál, takže jsem spíš doufala, že si holky najdou někoho jiného a lepšího ;)

dagmar7365
29.08.2022 4 z 5

Rozum a cit se mezi zlatý fond literatury řadí zcela oprávněně. Ani po dvou stoletích od svého prvního vydání neztrací nic ze své krásy. Ano, společnost se proměnila, ale prožívání prvních lásek a niterné užírání ani moc ne. Příběh není ničím výjimečný, co tuto knihu vyzdvihuje nad jiné je vybroušený styl, věty poskládané tak, že ač v nich není ani jediné hrubé slovo, tak sarkasmus z nich přímo odkapává.

Luna5000
16.08.2022 5 z 5

Jane Austen, co víc k tomu dodat, nic. Je to klasika, která si generaci po generaci zachovává svojí krásu, klasika, kterou by měl každý znát a klasika, která i za dalších sto let bude na příčkách oblíbených a známých děl. Nedá mi to a porovnala jsem knihu s filmovou adaptací a byla jsem dost překvapená, že film je o tolik jiný. Postavy tam některé ani nevystupují a několik scén je jinak, než tomu je v knižní verzi, přesto je film s Emmou Thompson a Kate Winslet, v hlavních rolích, velmi milý a povedený. No trochu jsem si dovolila odběhnout od hodnocení knihy, nicméně kniha je úžasná a prostě tady není co dodat. Doporučuji všem. Je to prostě klasika.!

adelkas
07.08.2022 3 z 5

U klasické literatury líbí se mi, jak citlivě a promyšleně autorky psaly. Každá věta je barvitě popsaná, žádné nadávky, žádná sprosta slova.
Máme se čemu poučit, zejména dobrému sesterskeho vztahu. A já jako žena 21st. a tak trochu feministka jen si přála aby se tihle děvčata dobře provdala. Doba to byla jiná ve které bych nechtěla žít.

petra0605
04.08.2022 3 z 5

Přečteno za pár dní. Jazyk je vybroušený a slovní zásoba bohatá. To mám ráda. Děj ale takříkajíc pomalý a zabalený do obrovského množství společenských hovorů a zdvořilostí. Samé naléhavé pozvání na návštěvu, ó né děkujeme. Prosím, navštivte nás... Ó né nemůžeme..... Zkrátka někdy je toho zdvořilého plkání až moc. Romantická linka je řádně zamotaná a někdy jsem se ztrácela v postavách. Intriky, pomluvy, překážky. Prostě všechno co má správná romantika mít.

lucie5636
21.06.2022 4 z 5

Rozum a cit rozhodně zařazuji jako druhou nejoblíbenější knihu od Jane Austenové - hned za Pýcha a předsudek. Charaktery postav opět skvěle popsány a děj se mi také zamlouval. Pro srovnání jsem si pustila i filmové zpracování, a i když byly herecké výkony skvělé, kniha byla z mého pohledu desetkrát lepší.

Martina852
13.06.2022 3 z 5

Jakož to velká čtenářka fantasy a sci-fi, jsem dokonce i já vzala do ruky nějakou tu klasiku, která mi nemusela být zadána povinnou četbou.

Příběh Jane Austen jsem viděla jako filmové zpracování z roku 1995. Protože plukovník Brandon v podání Alana Rickmana, to jsem si nemohla nechat ujít. Tak přirozeně jsem doufala, že v knize bude toho o něm a Marianne více. Bohužel v tomto směru jsem zůstala neukojena a bylo tam skoro o nich nic jako ve filmu. Pro mě je trochu těžké si tu dobu představit, kde jediné na čem záleží jsou peníze a vysoké postavení, ale přesto Jane Austen se nám snaží vylíčit tu dobu a hlavně silné ženy, které v ní museli žít a přes strasti si jdou za svými sny.

Asi se nestanu skálopevnou fanynkou tvorby paní Austenové, ale ráda bych ze zvědavosti přečetla pár jejich dalších děl a to Pýchu a předsudek a Emmu.

maminaOlina
24.05.2022 3 z 5

Mě se zamlouvala víc Pýcha a předsudek, i když jsem ráda, že nemusím v tom období žít.