Rozum a cit

Rozum a cit https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/858/bmid_rozum-a-cit-t2u-858.jpg 4 2569 307

Hlavními hrdinkami jsou sestry Mariana a Elinor Dashwoodovy, které mají ještě malou sestru Margaret a staršího nevlastního bratra Johna. Na začátku románu zemře pan Daswood a paní Dashwoodová se i s dcerami musí odstěhovat z rodinného sídla, které připadlo nejstaršímu synovi. S omezenými prostředky se paní Dashwoodová a její dcery usadí v malém venkovském domku, kde Mariana i Elinor prožívají své první lásky i zklamání. Mariana se řídí především svými city a své starší sestře Elinor, která má racionálnější pohled na svět, vyčítá chlad a rezervovanost. Ale na konec zjistí, že rozum a cit se nemusí vylučovat,,,... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Sense and Sensibility , 1811

Péťa Z.
15.01.2022 1 z 5

Moje první kniha od Austenové. Bohužel jsem zklamaná. Děj vleklý, bez emocí, a poprvé v životě mi nebyla sympatická ani jedna postava v knize.

aktijnov
11.01.2022 5 z 5

Romantika...

ivousekk
09.01.2022 5 z 5

Odposlouchano na mujrozhlas.cz jako cetba na pokracovani. Bylo to vynikajici. Skvele dialogy, perfektni vykresleni charakteru jednotlivych postav. Skvele jsem se bavila!

haannyys
09.01.2022 4 z 5

Prvních 90 stran pro mě bylo náročných, bez výraznějšího děje, ale jak bylo později znát, bylo to nutné pro uvedení do vztahů. Poté se knížka četla sama, sloh je kupodivu dobře čtivý, zápletka rozhodně zajímavá.

Maky78
06.01.2022 4 z 5

Sama bych po knize asi nesáhla. Četla jsem díky výzvě.
Četlo se to dobře. Romantika …
Audio

Vendy1993
04.01.2022 5 z 5

Kniha se mi opravdu moc líbila, mám moc ráda styl psaní Jane Austen. Její knihy se vždy čtou dobře :)

Moncele
01.01.2022 5 z 5

Poslouchala jsem na ČRo jako četbu na pokračování. To bylo tak milé! Určite časem sáhnu i po papírové knize.

Jessybelle
26.12.2021 5 z 5

Díky výzvě jsem po ní konečně sáhla. Krásný román s nádherně vykreslenými postavami i pěkně popsanou krajinou. Děj plynul pomaleji, ale kam chcete u J.A. vlastně spěchat? Já si knihu opravdu užívala, zpomalila a nechala se vtáhnout do předaleké Anglie...

Jara.v
24.11.2021 5 z 5

Ve své knihovně mám tuto knihu už několik let, ale stále jsem ji odkládala. Teď konečně jsem ji přečetla v rámci čtenářské výzvy a bylo to úžasné čtení. Jane Austenová snad nemůže zklamat. Hned jsem dostala chuť na filmové zpracování s Kate Winslet a Alanem Rickmanem a dalšími. Myslím, že v rámci knihy zachovali tu náladu velice věrně.

FoxFox
15.11.2021 5 z 5

To bylo krásné pohlazení po čtenářské duši. Kniha mi dlouho ležela na poličce "chystám se číst" a opět musím poděkovat čtenářské výzvě, která mě přinutila po ní sáhnout. Hned od prvních stránek jsem se přenesla do prostředí panských sídel anglického venkova a nasávala atmosféru tehdejší doby. S Elinor a její sestrou jsem strávila jeden příjemný podzimní týden, budu na ně ráda vzpomínat.

_Knihomolka_
30.10.2021 2 z 5

Kniha na mě byla trochu více pomalejší, ale dalo se to. Příběh byl předvídatelný, prostředí hezky popsané a postavy byly, až na výjimky, sympatické.

kristyna3010
06.10.2021 4 z 5

Doporučuji k oddechovému čtení, když se nechcete zabývat hlubokými myšlenkami.

AlcaLou
26.09.2021 5 z 5

Rozum a cit je od Jane Austenove me nejoblibenejsi dilo - jak knizni, tak serialove. Mohu jedine doporucit!

Atuin
26.08.2021 5 z 5

Tohle je tak přeútulná kniha, že mě nemůže zklamat žádným svým novým vydáním. Zahnízdí se ve vás přesně ten spásný dojem, kterým má literatura vyvěrat, z hloubky až na povrch. Příběh solidní, postavy z masa a krve, prostředí překrásné. A výpověď nezapomenutelná.
Výborně papuče do pochmurných chvil i příjemné osvěžení pro krásné chvíle.

Verunka566
26.08.2021 5 z 5

Prostě Jane Austenová, člověka zklamat ani nemůže. Už se těším, až uvidím i film.

8211
24.08.2021 4 z 5

krásná kniha

Margherita_N
18.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Tolik mě to nevtáhlo jako Pýcha a předsudek a chyběl mi tam vtip. Marianna je velká citlivka, vlastně mi trochu nepříjemně připomínala mě. Elinor je rozumná a umí se ovládat - i když je stejně zklamaná v lásce jako její sestra, tak zatímco Marianna se hroutí v horečkách, Elinor se ani nepochlubí, aby neobtěžovala ostatní, kteří mají svých starostí dost. Svého nakonec dosáhne Elinor, Marianna se jakž takž uklidní a přijme, co jí osud nabídl, a vlastně je šťastná. Hezky napsaný, ale chyběla mi aspoň u některé z postav trochu živost - Rozum a cit je pro mě na jedný straně chlad na druhý zbytečný drama.

Laféeverte
08.08.2021 4 z 5

Asi druhá nejznámější kniha od Jane Austenové Vám v první části nabídne velké množství postav a sondu do ruzně odpudivých i přitažlivých charakterů. Druhá a třetí zamotná osudy dvou hlavních hrdinek tak, že se zdá, že moc naděje na lepší zítřky nezbývá. Dále se pracuje s postavami a dá se říct, že tu najdete snad každou variantu vztahu k penězům a vlastnímu materiálnímu prospěchu, na jakou si vzpomenete. Prostě po této stránce je to Jane Austenová v tom nejlepším slova smyslu. O to víc mě mrzí, jak se všechno na konci rychle uzavřelo. Jakoby si autorka řekla, že už toho napínání a líčení pavah a charakterů bylo dost, do povoleného rozsahu zbývají dvě kapitoly, tak šup šup, ať to lítá.

cukrovka
13.06.2021 4 z 5

Klasika romantické literatury. Krásný styl psaní, pěkný příběh, zajímavé postavy a kouzlo staré dobré Anglie.

zimolka
08.06.2021 3 z 5

Já asi nejsem ten správný typ na takové knihy.Ze začátku mě kniha bavila pak se to celkem táhlo a konec nebyl opět špatný.Zustanu radši u detektivek.