Rozum a cit

Rozum a cit https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35975/bmid_rozum-a-cit-DP6-35975.jpg 4 2569 307

První publikovaný román Jane Austenové Rozum a cit (1811) dodnes nachází vděčné čtenáře a především čtenářky, neboť hrdinkami jsou dívky a ženy, které se musí smířit s tvrdostí života a najít rovnováhu mezi rozumem a citem. I po téměř dvou stoletích překvapuje autorka neobvyklou zápletkou, jemným humorem, skvělými dialogy i vřelostí citu. Mnohými čtenáři i kritiky je proto považována za největší autorku anglické prózy...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Academia

Sense and Sensibility , 1811

ellypusik
25.05.2016 3 z 5

Já se knihou prokousávala strašně dlouho. Občas to pro mne bylo zdlouhavé a nudné, ale to je asi tím, že myslím úplně jinak jak J. Austenová. Přesto jsem její obdivovatelka a na to, že žila na přelomu 17. st. pojala knihy s roztomilým humorem a občasnou romantikou. Zároveň nezapomněla na bolestnou realitu a za to všechno to oceňuji 3 hvězdičkami.

a355o
20.05.2016 3 z 5

Knihu jsem četla už kdysi, ale byla pro mě i tak překvapením. Samozřejmě srovnání s Pýchou a předsudkem se nedá vyhnout. Líbila se mi ta střízlivost, se kterou autorka oproti P. psala - ne úplně všechno musí dopadnout tak dobře, jak to nejdříve vypadá. To ovšem neznamenalo, že by zase nepřišlo na dobrý konec.
Celkově hodnotím velice pozitivně, čtivě, austenovskyy. Společnost byla trošku uvolněnější, ale zase nechyběla šílená rodina.
3* pro tu podobnost s P. a jen osobně, že už jsem četla lepší a originálnější.

repli2dev
17.04.2016 4 z 5

Oproti Pýše a předsudku měla poněkud menší spád, zejména ze začátku, přesto jde o výbornou knihu plnou perfektních pozorování, vynikajících schopnosti zachytit lidský charakter z pohledu jiného člověka a to včetně průběhu vývoje.
Zároveň se autorce podařilo do celé knihy zakomponovat vkusně a lehce společenskou kritiku až lehké moralizování.

Dějově pak hlavní zápletka pojednává o „drogové“ (smyslové, pocitové,…) epizodě „osudového“ zamilování jedné mladé slečny. Děj knihy (autorka) pak polemizují, že samotný pocit není nic bez rozumu, který z něj může stvořit cit.

Nemůžu nepřidat pár perfektních hlášek: „Představa, že životní štěstí závisí výhradně od jediné osoby, je sice svůdná, ale neodpovídá to“, „Chudoba se zde neprojevovala v ničem než duchovní sféře, tam zato ale výrazně.“.

Sorrow
10.04.2016 4 z 5

Má první Austenová a musím říct, že mě velmi okouzlil její vytříbený styl. Krásný květnatý jazyk, úžasné popisy přírody i každodenních situací, to vše doplněno a zajímavé charaktery - určitě si od autorky přečtu i některá další díla :)

Džena
06.03.2016 4 z 5

Zmes Pýchy & Emmy...čo viac dodať. Prečítala som, ale ohúrená nie som.

petra4080
24.02.2016 3 z 5

Knihy Jane Austen se mi líbí, tato mě však nijak zvlášť nenadchla. Možná mi jen nesedly hlavní hrdinky. Filmové zpracování se mi naopak líbilo.

Dryáda
20.02.2016 4 z 5

Původně jsem si myslela, že je Rozum a cit něco podobného jako Pýcha a předsudek, ale brzy jsem zjistila, že jsem se mýlila. Je sice pravda, že se hlavní dějová linie věnuje obdobně hledání manžela, ale co jiného bylo v té době cílem dívek a žen. Když se tato dějová linka osekala, zbyl až karikaturní psychologický výjev všemožných špatných vlastností a neřestí, od naivity a hlouposti, které svou domýšlivosti dokázaly ubližovat, až po sobeckost, vypočítavost a aroganci, které tak činily s vědomím i stejně nevědomě.
Kniha se nese na mnohem vážnější notě i s několika tragickými osudy, díky kterým postrádá naivitu následující Pýchy a předsudku.
Poněkud mne ovšem zklamalo protahování konce a dvě události (nemoc jedné hlavní postavy a také životní osudy Lucy), které na mne působily trochu jako "deus ex machina", proto jen 4 hvězdy.

nygmasriddle
24.01.2016 5 z 5

Nejsem fanynka slaďáren, ale od této knihy jsem se nemohla odtrhnout. Moc hezké!

denyhradecka
17.01.2016 3 z 5

Pro mě trochu slabší, než Pýcha a předsudek, ale i tak je to povedená knížka. Kdo má rád Austenovou, určitě doporučuji přečíst.

warca
28.10.2015 3 z 5

Narozdíl od Slečny Emmy, nebo Pýchy a předsudku mě téma, postavy ani celkový děj nijak zvlášť nebavil.

bublina159
12.10.2015 4 z 5

Skvělá kniha, líbí se mi stejně jako Pýcha a předsudek.

jakafe
17.09.2015 1 z 5

Nedočetla jsem, nebavila mě. Na rozdíl od Pýchy a předsudku, což je naopak klenot v mé knihovně.

tisha8409
14.08.2015 odpad!

Neromantikové, cynici, realisti a vy jiné neláskové odpady, vítejte v pekle.
V pekle vykání si v manželství, intrik, boje o každou libru a podivný styl psaní.
I na tu dobu velmi prázdné, typické téma.

Amaranth93
26.07.2015 4 z 5

Na prvý pohľad pre mňa ťažšie čítanie, priveľa opisov. No neskôr po vtiahnutí hlbšie do deja, veľmi pútavé príbehy všetkých hrdinov knihy. Inak veľmi pekná a zaujímavá kniha :)

hroubek
19.07.2015 5 z 5

Jane Austenová si moji pozornost získala už svojí Pýchou a předsudkem, kterou budu v blízké době číst znovu. Kdysi jsem viděl adaptaci této knihy a opravdu moc se mi líbila a proto jsem se rozhodl si přečíst také knihu. Kniha se mi hodně moc líbila. Je to krásně a romanticky napsané. A dokáže to pobavit i člověka, který má rád komiksy a fantasy knížky. Kniha se čte velmi dobře a má pár zajímavých zvratů a několik zajímavých postav(u mě jasně vede plukovník Brandon). Rozum a cit je krásná knížka, kterou jsem si opravdu užil.

Caladwen
16.06.2015 5 z 5

Austenová je moje srdcovka. Knihu jsem si užila a vřele doporučuji.

Marika Vanova
07.06.2015 5 z 5

Kdysi jsem to četla, několikrát viděla a teď jsem si to poslechla jako audioknihu v podání českých herců, představovala jsem si je jako ve filmu a připadala jsem si jako v divadle. Skvělé. A možná se mi to líbí o kousíček víc než Pýcha a předsudek.

wiix
01.06.2015 4 z 5

Po "Pýcha a predsudok" ma nenechal chladnou ani tento kúsok. Má to všetky charakteristiky Austenovej diela a predsa je to niečím iné a zaujímavé.

kklepkaa
06.05.2015 5 z 5

Povinnost pro milovníky Pýchy a Předsudku. Je to sice takový slabší odvar, ale stále je to potěšení a pro mě druhá nejlepší kniha Jane Austen.

akdar72
08.04.2015 5 z 5

Dávám pět hvězdiček, abych někoho případně neodradila. Nicméně v polovině knihy jsem stále nevěděla o čem je. Musím si přečíst od spisovatelky ještě jednu, abych mohla být o jejích románech více objektivní.

láska zfilmováno anglická literatura romantika regentská Anglie

Jane Austen
britská, 1775 - 1817