Rozum a cit

Rozum a cit https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133271/rozum-a-cit-133271.JPG 4 2569 307

Rozum a cit byl prvním publikovaným románem Jane Austenové. Hlavními hrdinkami jsou sestry Mariana a Elinor Dashwoodovy, které mají ještě malou sestru Margaret a staršího nevlastního bratra Johna. Na začátku románu zemře pan Daswood a paní Dashwoodová se i s dcerami musí odstěhovat z rodinného sídla, které připadlo nejstaršímu synovi. S omezenými prostředky se paní Dashwoodová a její dcery usadí v malém venkovském domku, kde Mariana i Elinor prožívají své první lásky i zklamání. Mariana se řídí především svými city a své starší sestře Elinor, která má racionálnější pohled na svět, vyčítá chlad a rezervovanost. Ale na konec zjistí, že rozum a cit se nemusí vylučovat,,,... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Sense and Sensibility , 1811

Worbitka89
02.08.2023 4 z 5

Po přečtení (kdy jsem místy usínala, občas se ztratila v myšlenkových pochodech postav), je ve své podstatě kniha mistrovsky zfilmovana s Emmou Thompson v hlavní roli. Film nenudí tak jako místy kniha. Kniha vystihuje dobu, její náročnost, denní rutiny, postavení žen, intriky lidí, zranitelnost života a i jeho smysl a možnost důstojného žití v 19.stoleti, kdy starému člověku nad hrobem je přes 40. Je to u me poprvé, ale nebýt filmu, knihu bych asi nedočetla. Teď ji uznávám jako moc pěknou literaturu.

andrii24
18.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Až se přecedí přes s(m)ítka, všechna ta natržená, roztržená srdce se spojí s tím, kdo o ně stál, pro ně vstal. V dobrém i zlém. Přes kličky, /do/padnou svatební mašličky. Emoční rolničky. Mandlové koláčky k medovému čaji. Ruměnky pod slaměnkovými kloboučky gentlemanům s empatií. Spolu nasytí ten lidsky nezastupitelný třpyt rajské mety. Páj manželství.

Janina2609
13.07.2023

Tak tohle mě tak strašně nebavilo.
Knihu ani nehodnotím, jistě má tento světoznámý příběh mnoho fanoušků, bylo by to nefér.
Dočetla jsem jen díky čtenářské výzvě, teď honem rychle pro Kinga.
Myslím, že si už žádnou knihu od Austenové nikdy nepřečtu.

jitka8667
18.06.2023 5 z 5

Více než 200 let starý příběh a vlastně pořád aktuální.

dontbullshitme
12.06.2023 4 z 5

Bavilo mě to víc, než jsem čekala. Milé překvapení. Dokonce jsem se několikrát zasmála. Jen mi chvílemi přišlo, že pro Austen existují pouze dva typy lidí - hrozně nudní a uzavření, anebo vášniví a společenští. Ale i to bych řekla nakonec docela zpestřila.

marara
10.06.2023 4 z 5

Austenová vytvořila přehlídku typů anglických aristokratů. Je smutné, že mezi nimi bylo tolik duševně prázdných lidí, kteří dbají jen na vnější lesk, dobré styky a majetek, ale vzdělání, moudrost a kvalita člověka je nezajímají. Vždy když toto čtu je mi smutno z prázdnoty jejich životů. Jak je mohlo bavit žít jen návštěvami přátel, večírky, plesy, lovem a nekonečnými společenskými rozhovory! I když je Elinor hodně zidealizovan á, líbí se mi její moudrost, schopnost přijímat věci tak, jak jsou, a inteligence, kterou si vybrousila sama, bez systematického vzdělávání.

"Elinor uvažovala v duchu o tom, jaké nenapravitelné škody napáchá finanční zajištěnost ve věku příliš mladém, se všemi důsledky v podobě navyklé nečinnosti, požitkářství a života v nadbytku, na rozumu, povahových vlastnostech a životních osudech mladíka. Okolnosti u něho vypěstovaly poživačnost a marnotratnost - a poživačnost a marnotratnost z něho udělaly chladnokrevného sobce."

Kabuky
21.05.2023 5 z 5

Klasika povinné četby.

Vrbická1999
14.05.2023 4 z 5

Anglická klasika, která mě přenesla do atmosféry venkovský sídel, čajů o páté a zdvořilé konverzace. Kniha mě bavila, jenom bych možná ocenila, kdyby měl příběh o trochu méně stran a tím pádem větší spád.

Tinka.23
21.04.2023 3 z 5

(SPOILER) Byla jsem zklamaná. Knihu jsem četla , protože jsem viděla film. Doufala jsem že v knize najdu více popsaný vývoj vztahu Mariany a plukovníka , ale bohužel jsem se nedočkala. Takhle mi z toho vyplývá že si ho Mariana vzala pouze proto, že ji nic jiného nezbylo, a já čekala velkou romantiku.

Evkaha
18.04.2023 2 z 5

Tak tahle kniha byla opravdu výzva, prostě a jednoduše nuda a vůbec mě to nebavilo. Jedna z mála knih, kdy jsem se hrozila toho že má 380 stran. Paradoxně film je skvělý a asi si s ním vylepším dojem přečtené knihy.

VendulaB
11.04.2023 5 z 5

Srdcovka, ke které se ráda vracím. V mnohém příliš naivní příběh, ale líbí se mi místy probleskující ironie. Zajímavý pohled d jiného času a specifické společenské vrstvy.

koki.veru
02.04.2023 4 z 5

Klasická Austenová. Pýcha a předsudek se mi líbil víc, ale i tato kniha byla poměrně čtivá a zajímavá. Některé pasáže teda byly psané poněkud obsáhleji.

BáraLind.
02.04.2023 4 z 5

Kdyby to začalo až v půlce, bylo by to čtivější, ta druhá půlka už měla spád. Ale ta první se vlekla, začínala jsem tu knížku číst snad pětkrát, než jsem se dostala přes prvních pár stránek. Ale je to pohlazení po duši, zlo potrestáno, dobro zvítězilo.

luckomar
24.03.2023 2 z 5

Před lety jsem přečetla Pýchu a byla jsem z ní nadšená. Čekala jsem něco obdobného, ale hrozně mě to nebavilo :-/

Safrika
22.03.2023 3 z 5

Uprimne? Nic pro me. Nemohla jsem se dockat konce, aby to bylo za mnou. Sem tam zachvev zajmu, ale jinak nezazivne, nudne.

x-lee-x
18.03.2023 4 z 5

Konec knížky byl pro mě zklamáním. Viděla jsem film a od knížky jsem si slibovala více podrobností a nejvíc sem se těšila na konec. Přišlo mi, jakoby autorka už neměla čas nebo ji snad psaní knížky omrzelo a celý závěr hodila do jedné kapitoly. Kdyby bývala napsala jen "Závěrem: štestí a láska zvítězilo nad zlem a nenávisti a všichni žili šťastně až do smrti", vyšlo by to skoro na stejno.
Je to pěkná knížka, ale vím, že znovu už ji číst nepotřebuju.

Dalgiona
17.03.2023 5 z 5

Četla jsem ji jen díky čtenářské výzvě a vůbec nelituji. Viděla jsem sice film, ale kniha se mi líbila více. Pěkné počteníčko a já děkuji, že mě k tomu čtenářská výzva přiměla.

Bětuu
16.03.2023 4 z 5

Rozum a cit bylo o něco lepší než Pýcha a předsudek.
Občas jsem se sice ztrácela v postavách a konec mi přišel urychlenej, jinak ty vztahy byly skvělé a bylo zajímavé, jak se Marianna postupně mění. Ale můj velký problém je ten, že mi trvá dýl, než to přečtu. Jinak to rozhodně není špatná knížka.

Jája92
02.03.2023 4 z 5

Kdo by neznal Jane Austen?
Čtenáři, kteří jsou zmlsaní erotickými romány nabité spoustou sexu a nahých těl, si u čtení této knihy nejspíš uzoufají nudou.
Ale mě kniha Rozum a cit okouzlila, jak umně dokázala spisovatelka popsat dobu, ve které žila a nenápadně zkritizovat společnost.

Ladis777
01.03.2023 5 z 5

Po knize jsem sáhl kvůli čtenářské výzvě a nelituju. Film, který jsme kdysi viděli, mě nudil, ale znám text Pýchy a předsudku a tohle za ním sice trochu pokulhává, ale Austenová mě baví. Ta ženská dokáže vtipně popsat i louži na chodníku a zironizovat i mouchu na zdi. Příběh je takový trochu banální, postavy moc černobílé, ale ostře je karikovaná dobová společnost a vztahy mezi lidmi. Trochu mi vadil překlad - měl jsem dojem, že některé věty vyjadřují opak toho, co by měly vyjádřit.