Roztržená šněrovačka

Roztržená šněrovačka

Kniha je formou dopisu tety své neteři, ve kterém vypráví o svém životě. Příběh vypráví o dívce Mince, dceři továrníka, která má být poslána na internát a poté se stát učitelkou. Kolem Minčina původu je opředeno plno tajemství, které jí pomohou rozluštit její guvernantka a maďarští příbuzní, ke kterým jede Minka na prázdniny. Seznámí se tam s okouzlujícím bratrancem Gáborem, krásnou a milou tetou a dynamickým strýcem. Už první den má Minka možnost ukázat příbuzným svůj hudební talent a všichni si svou nově objevenou příbuznou oblíbí......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30561/roztrzena-snerovacka-g1g-30561.jpg 3.841

Das gesprengte Mieder (2000)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Ikar (ČR)

Safienka

Román, který mi dodal zase trochu informací a povědomí o tom, jak a proč se nosila šněrovačka. V té době nebylo rádio, nebyla televize ani internet. Proto se drbalo, klepalo a pomlouvalo. O málo dostupných informacích o ženském a mužském těle. Což mě naprosto fascinuje, ale chápu, že se lidé neměli kde dozvědět proč to tak je, proč malé miminko nenosí porodní bába. Kniha byla čtivější až od druhé poloviny, ale i tak jsem ráda, že mi přišla do rukou.

sgjoli

Nakonec jsem knihu odložila po 65 stranách jako nedočtenou. Nedokázala jsem se do toho vůbec začíst, nebavilo mne to a narazila jsem tam na pár věcí, co mi přišly prostě špatně. Sice drobnosti, ale na pouhých 65 stran jich bylo docela dost. Na knihu jsem se těšila, chtěla jsem tomu dát minimálně 100 stran, než se rozhodnu, zda pokračovat či nikoliv, ale tohle jsem prostě nedávala. Škoda, no. Asi nejsem ten pravý čtenář pro tuto knihu, ale za mne prostě NE-E.

(Jedna hvězda proto, abych to měla stejně ohodnocené jako na GoodReads, kde míň než jedna hvězda dát nejde a kterou dávám pouze nedočteným knihám.)

Petra2304
06.03.2017

Hezky popsaný příběh způsobu života mladé slečny z dob Rakouska-Uherska.

Pajina68
22.07.2016

Nic moc čtení. Takové zdlouhavé, žádná zvláštní zápletka. Asi jsem náročnější a potřebuji větší spád od příběhu.

Pedruska01
07.06.2016

Měla jsem jí rozečtenou opravdu dlouho a teď honem nevím, co říct. Rozhodně jsem ráda, že jsem dočetla a nevzdala to. :D Okamžiky se četla dobře a rychle, náhle pak to šlo krkolomně. Nevím, jestli opravdu taková doba byla - tahle "krutá" a "nelítostná", ale je to šílené. Vše omotané opary výmluv, lží a naivních iluzí. Někdy mě vyloženě štvalo, že se ta záležitost nenazývá pravým jménem a nepopisuje se, tak jak se skutečně chová a jeví.
Co se týče Minky, vypráví celou knihu asi o tom nejvzrušivějším, co se jí událo, protože, vlastně až v epilogu si s lítostí uvědomuji, že ten její život byl spíš smutným příběhem. Ale věřím, že pro některé to i tak dobře dopadlo a oni byli nesmírně šťastni, za to, jak si to zařídili.
Za každé situace, poněkud zvláštním způsobem zajímavý příběh, který dokáže jak pohoršit, tak mile překvapit. Mám hodně smíšené pocity, nelze vyjádřit, proto si každý musí udělat vlastní názor. :)

lapagerie
19.04.2016

Líbilo se mi prostředí i doba, kterou Minka popisuje. Ráda jsem se nechala unést do doby Rakouska-Uherska. A když Minku šněrovali na 43cm, zadržovala jsem dech :)

malazluta
23.02.2016

Touto knihou jsem se "prokousávala" hodně dlouho, přiznávám, že jsem ji několikrát odložila... ale nakonec jsem dospěla k jejímu konci. Nevím, jestli se k ní ještě někdy vrátím....

orinka3
20.06.2015

Brilantní oddechovka! Psaná s velkým šarmem a lehkým perem. Připadala jsem si, že sedím v lóži nádherného divadla a dívám se na krásnou operetu s názvem Šněrovačka. Ta totiž hraje zásadní roli. Vane na nás dech doby starého mocnářství se všemi jeho přednostmi. Defilují tu postavy jako z oné operety, krásná dívka se záhadným původem, sahajícím do nejvyšších kruhů, vzorně vedená neuvěřitelně společensky zdatnou vychovatelkou (i ona má své tajemství), konverzace na nejvyšší úrovni klepů, peníze, šperky, krásné róby, ohnivý maďarský milenec i šikovná služka, překvapivý dějový zvrat nakonec - prostě - pobavila jsem se jak už dlouho ne, a tleskám vestoje.

Kačík
25.06.2014

Knížka se výborně četla, poutavý děj, doporučuji k přečtení :-)

kika 13
27.10.2012

Příběh z doby kdy dívka bez věna to měla velmi těžké.Láska si,ale nedá poroučet.

Hřibče
14.05.2012

I když název může navozovat bůhví co, tak o erotiku v románu až tak nejde, i když... :) Je to romantický román, ale hlavní hrdinka Minka je nactiletá mladá slečna, která v sobě teprve objevuje ženu. Erotických scén se tu až tak mnoho nedočkáte, přece jen doba v předminulém století byla jiná, ale přesto tím román netrpí, je naopak velmi čtivý a milý. Autorka velmi věrně vystihla atmosféru tehdejší doby, barvitě popsala chování tehdejších lidí, bály, šaty a způsoby. Kdo má rád štěbetání smetánky, tak si zde určitě přijde na své, protože, jak všichni víme, převážně klevetami a klábosením se bavila tehdejší lepší společnost. Myslím si, že u této knihy se nudit nebudete a i na happy end tu dojde. ;)