Jsem roztříštěná

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

(Jsem prokletá.) Mám dar. (Jsem zrůda.) Jsem víc než jen člověk. (Můj dotek je smrtící.) Můj dotek znamená sílu. (Jsem jejich zbraň.) Budu se bránit. Nikdo neví, proč je Juliettin dotek smrtící, ale Obnova s ní má své plány. Chtějí ji použít jako zbraň. Ovšem Juliettina představa je úplně jiná… -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/151731/jsem-roztristena-151731.jpg 4.1695
Série

Roztříštěná 1.

Žánr
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, CooBoo
Orig. název

Shatter Me, 2011

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (139)

Kniha Jsem roztříštěná

Přidat komentář
rosemari
23.02.2015

Mňa kniha zaujala mala som ju v pláne čítať už skoro rok,ale stále som váhala či ju z knižnice vypožičať,ale čuduj sa svet ja som ju prečítala za cca 24 hodin mne sa táto utópia páčila možno preto,že som naposledy niečo utopické cítala cca rok - dva dozadu a to Hunger Games takže u mňa 5 bodov púšťam sa do druhej časti kde sa vraj viac spisovateľka zameriava pribehom smerom k Warnerovi (ak som dobre napisala jeho meno) tak hor sa do toho :-)

Eneo
07.02.2015

SPOILER

Zahraniční knižní servery slibovaly svými procenty čtenářský zážitek. Lákala mě i autorka, jelikož žádnou zkušenost s autorem této národnosti jsem doposud neměla. Na tuhle antiutopii jsem se těšila, vážně ano. Proto mě překvapilo, že pro mě nakonec byla zklamáním.
Nápad samotného příběhu je sám o sobě slibný. Ovšem, s takovými dystopiemi se dneska roztrhl pytel a je úplně jasné, že určitou rámcovost postrádat nemůžeme. Ale to, co mě u této knížky (u)bilo do očí, je nedotaženost. Všude tam, kde ze stránky čišel potenciál napjaté scény, se seběhlo přesně to, co byste čekali. Řádek od řádku. Nakonec zjistíte, že se odehrál jakýs takýs příběh, ale ucelený dojem z něho bohužel nezískáte, jelikož není dostatečně propracován. Ačkoliv postavy vypadají, že se v průběhu knížky mění, nepřesvědčily mě.
Hlavní hrdinka mi přijde tak nějak nijaká. Od malička vychovávaná jako zrůda, chyba přírody, omyl, hanba svých rodičů a jedno velké zklamání. Namísto toho, aby se však Juliette chytla za hlavu a řekla si, že za něco stojí a něco dokáže, dál si připouští odpad z úst všech okolo a neustále se utápí v depresích. Celou knížku pročítáte, že vlastně nestojí za nic. A pak se najednou obrátí karta, protože hrdinka zjistí, že by se v jejím životě mohlo realizovat něco jako láska.
Romantických chvilek je v knížce požehnaně, na můj vkus trochu utlačují už tak po větší propracovanosti křičící děj. Takže pokud si chcete přečíst něco sentimentálního a moc si u knížky nezapřemýšlet, jděte do toho.

Kessetra
20.01.2015

Zklamání. Knížka nemá skoro vůbec děj. Bylo to tak špatný, že si musím přečíst ještě druhý díl, abych zjistila, co tím autorka chce vlastně říct :) Zatím jsem tam neobjevila žádnou hlubší myšlenku. Dávám dvě hvězdy autorce za to, jaký má obsáhlý slovník a dokáže popsat emoce tolika možnými a celkem zajímavými způsoby. Ale mohla by to využít v nějakém jiném typu románů.

kacka29
17.01.2015

Ze začátku na mě kniha působila velice depresivně. Ale čím dál jsem četla, tím se to zlepšovalo, až jsem nemohla přestat se čtením a děj mě naprosto pohltil. Rozhodně musím ocenit zajímavý styl psaní se škrtnutými větami, krásné a podrobné vyjadřování emocí a pocitů, díky nimž jsem se cítila součástí příběhu a nádherné popisy přírody s originálními metaforami a přirovnáními. Konec mě překvapil a těším se na další díl.

julliette
23.12.2014

Pěkný originální. Jaký bude asi druhý díl. :D

LilianaFalcon
13.12.2014

Bomba, bomba a ještě jednou bomba! Takovejch recenzí, takovejch superlativ... Tak strašně moc jsem se na tu knihu těšila a o to víc jsem se pak bála, že budu zklamaná...
Nebyla jsem zklamaná ani trochu. Naprosto zbožňuju vyškrtávání vět. Toho, co si Juliette pomyslí, protože ví, že takhle by přemejšlet neměla a tak to nahradí tím, jak by to cítit měla. Prostě super!
Konečně zase jednou něco z post-apokalyptických děl, co stojí za to číst. Takhle nadšená jsem naposledy byla z prvního dílu Hunger Games a Divergent :-)

Misa25
07.11.2014

Vůbec jsem netušila co od knihy mám očekávat za příběh, a jsem velmi mile překvapena :) kniha se četla skoro sama, těším se na druhý díl...

rm
29.10.2014

Mno, názory různé (jak na Ruském kole), a to je asi správné, neboť tam každý hledá trochu něco jiného, a když to nenajde, je zklamaný :-(
Mě se to líbilo. Začátek silně depresivní, občas by člověk vyletěl z kůže, ale dobrý. Líbil se mi styl psaní - ty hyperboly, přeškrtaný řádky ...
Jo, někdo tam může vidět určitý prvky podobný s jinými knihami nebo filmy, ale to myslím není na závadu.
Jsem u druhého dílu, takže uvidíme :-)

kaculec
18.10.2014

Nápad dobrý, ale knihu jsem vůbec nedočetla. Líbilo se mi to, ale očekávala jsem víc.

kasilka
08.09.2014

hezký námět, děj má spád, super! :-)

MissMagic
07.09.2014

Začátek vynikající, ale pak? Konec mi připadal jako kříženec HG a Divergence. Zklamání!

Kari15
25.08.2014

Nemám potřebu psát žádný sámodlouhý komentáŕ, Maggy to absolutně vystihla. Kniha má dobrý nápad, ale děj? Jedno z největších zklamání.

Maggy
24.08.2014

Text obsahuje SPOILERY, he. A je taky trochu dlouhý, pardon.

Nic moc jsem nečekala a také jsem to nedostala. Přestože kniha byla většinou dost čtivá, bylo to jen jednoduchým jazykem, kterým byla kniha psaná, a ničím jiným. Ve chvílích, kdy se Mafi pokoušela o jazyk těžší - tedy, kdy používala barvitá přirovnání a metafory; kdy se snažila knize a Juliettinu vyjadřování přidat na poetičnu -, to většinou vyšlo do prázdna a místy byla tato snaha až směšná a parodizující. Kdo takhle ve skutečnosti mluví? Pokud někdo, rozhodně to nebude sedmnáctiletá (tedy 17letá) dívka, co je poslední roky ve vězení.

A co se příběhu samotného týče, ten nebyl nic moc. Dělo se tam toho málo a pokud se to dělo, nebylo to kdovíjak originální. Konec byl přímo X-menovský. Děj se spíše soustředil na Juliette a její kluky než na příběh a na post-apokalyptickou Zemi, což je předpokládám účel knihy. Takže pokud jste hledali nějakou další zajímavou dystopii, máte smůlu, protože tohle je obyčejná paranormální romance odehrávající se v dystopickém prostředí.

S Juliette a s postavami obecně jsem měla největší problém. Čtete, čtete, čtete, stránky ubíhají, ale Jul po celou dobu knihy knučí, brečí, třese se, omdlívá, téměř-omdlívá, chvěje se, zamrzává na místě, těžce dýchá a červená se. Pane bože, kolikrát se ta ženská červenala! To ani nejde spočítat. Jo, a taky čeká, až nějaký ten její mládenec vymyslí nějaký plán a ona se k němu prostě přisockne.

Juliette byla velice slabá, slabá, slabá postava. Leckdo by mohl namítnout, že je taková kvůli tomu, čím si prošla, že ji vězení 'zlomilo,' ale já, jako čtenář, bych mnohem více ocenila, kdyby ji vězení právě naopak 'zatvrdilo' a já tedy nemusela číst o holce, která se knihou probrečí/pročervená/proomdlívá/doplňte libovolné výše zmíněné sloveso. Netvrdím, že by měla být nový ženský Rambo (i když to ona vlastně i trochu je, protože její druhá superschopnost je supersíla), jen bych ocenila, kdyby byla trochu víc asertivní a méně ubrečená a nenechala sebou vláčet jako hadrová panenka. Protože, ano, hadrovou panenku mi většinu knihy vážně připomínala.

Je vlastně i celkem škoda, že je kniha vyprávěna jen očima Juliette

Další věc, která v mých očích knihu srazila dolů byla Juliette a její kluci. Protože, jak se zdá, každý člověk s penisem a věkem nad 15 let je do Juliette zamilovaný, případně ho vzrušuje. Fakticky, co si vzpomínám, tak jediní muži/chlapci, kterým se Juliette nelíbila byli Castle, kterýmu je 40, a malý James, kterému je skoro 11. A to se v knize objevilo spoustu chlapů! A jen 2 Juliette a její "alarmující kráse" odolávají. To jako vážně? Myslela jsem, že jsme se snad jako čtenáři a spisovatelé domluvili, že super-obletované Mary Sue by měli zmizet z povrchu zemského?!

No a pak tu jsou Adam a Warner, kteří... bože, proč Mafi něco takového udělala? Oba mi připadají tak příšerní a divní, že jsem se nebyla schopna přidat ani k jednomu teamu. Žádný team Adam nebo Warner, ale Adam se aspoň dá přetrpět. Tady jsou hlavní problémy, které v nich vidím:

Adam. Jeho hlavním problémem je, že je tam ukázaný jako Juliettin přítel, který je do jí zamilovaný už od nějaké 3. třídy nebo tak nějak. A problémem je, že je tam ukázaný JENOM takto. Jeho láska k Jul ho definuje, což je pro literární postavu moc, moc, moc špatně. Adam přece nemůže být JENOM ten kluk, který miluje Juliett, to prostě nejde. Adam by měl být samostatná jednotka, lidská bytost s vlastními sny, ale takto to vypadá, že ho tam Mafi strčila jen proto, aby ho měla Juliette milostný zájem. Jo a aby ji taky měl kdo zachránit. Adam prostě nefunguje sám o sobě. Sice se mu Mafi snažila podstrčit nějakou minulost v podobě zlého tatínka, aby to nevypadalo, že jeho život začal ve chvíli, kdy spatřil Jul, ale to má efekt 'Vlk se nažral a koza zůstala celá.' Celý Adam mi tam připadá poněkud prvoplánový. Bože, doufám, že v dalších knihách to Mafi napraví.

Za to Warner... Ten je dobře napsaný, skvělý psychopat, ALE Mafi ho totálně zazdila jeho touhou po Juliette. Měla ho prostě napsat jako šílence, který chce Juliettinu schopnost, aby s ní ovládl svět, a ne jako šílence, který chce Jul jako zbraň a manželku a matku jeho dětí! Jo, jo, chápu, Jul je neobyčejně krásná a všechno, ale, pane bože, je to vážně nutné?

A co teprv Juliettin vztah k Warnerovi. Tady bych vypíchla věc, která mě na knize svrběla nejvíc - Warner Jul nutí, aby se pokusila zabít několik lidí, včetně maličkého tříletého chlapečka zatraceně, psychicky ji mučí, nerespektuje ji a kdo ví co ještě - prostě je to naprosto zvrácený psychopat, jak ho Juliett sama nazve a přesto se může s prominutím podělat, když ji políbí. Jasně, jasně, nikdo se jí většinu života nedotkl, tak se jí pokaždé zblázní hormony, když se to teď stane, ALE sakra když mě někdo přinutí mučit a skoro zabít TŘÍLETÉHO CHLAPEČKA, tak se sakra pozvracím, když mě ten někdo políbí nebo se jen dotkne, i kdyby to byl ten nejnádhernější chlap na světě, ne? WTF?

Takže sečteno podtrženo, nebylo to nic moc. Vlastně to bylo dost špatné, ale ne úplně hrozné. A navíc mám takové tušení, že další díly budou ještě horší, takže dávám 2 hvězdičky. (Nepoužívám odpad, takže 1* je pro mě nejhorší hodnocení.) A proč že si další díly přečtu? No, asi jsem literární masochista.

Pitye
21.08.2014

Ze začátku mě kniha svým příběhem moc nezaujala ale po pár stránkách se to změnilo. Velice mě zaujal styl jakým je kniha psaná - a to konkrétně přeškrtaná slova a celé věty. Tento styl se do knihy výborně hodí, dodává kouzlo a odlišuje ji tím od spousty dalších.
Ač to není styl knihy, jaké obvykle čtu, tak se mi líbila a chystám se přečíst i další díl.

Fortuna
02.08.2014

V první řadě mě zaujala obálka. Pak název a já doufala, že i obsah bude povedený. Nevěděla jsem co čekat, na knihu jsem narazila v knihovně. A mile mě překvapila. Přehnané množství romantiky mi k mému překvapení nevadilo, s Juliette jsem se sžila (i když mám takový pocit, že ve druhé díle jí budu chtít nafackovat). Kniha mě chytla již od svého začátku a nepustila dokud jsem nezhltla poslední slovo. Konec byl.. divný. :D Chci Juliettin dar!! :D

InstanTia
25.07.2014

Moc pěkná kniha. Jakmile jsem ji přečetla šla jsem si hned koupit druhý díl. Sice jsem nejdřív bojovala s přeškrtnutými slovy, ale pak jsem si naštěstí zvykla. Akorát mě hlavní hrdinka Juliett párkrát naštvala, protože se chovala strašně nesmyslně a s tím Adamem to bylo pořád dokola (miluju Adama a chci ho zpět), ale jinak celkem v pohodě.

Kris@
17.07.2014

Kniha se čte rychle, námět je rozhodně zajímavý. Jen opět poměrně nešťastně zpracované. Je to škoda.
- chyby v textu
- představa hlavní hrdinky, která je zavřená od 14 let a po třech letech bez kontaktu s okolím působí vzdělaně víc než mnozí její vrstevníci, na mě působila dost nepřesvědčivě.
- hlavní hrdinka je opět naivní nanynka kterou jediný pohled na svého prince na bílém koni "tříští na kusy"
- zhruba půl knihy tvoří zasněné ódy na Adama
- chování hlavní hrdinky je naprosto předvídatelné, ačkoli je zcela nelogické (přeci jen, podobných dívčích hrdinek už jsme viděly tolik!)
+ závěr se mi ale kupodivu docela líbil (Očekávala jsem, že autorka vsadí na styl "roztržení dvojice" která se v 2. knize bude snažit dostat přes mnoho překážek zpět k sobě.)

009Ivana
03.07.2014

Naprosto úžasná, skvělá, dobře napsaná kniha !! Nic víc se k ní napsat nedá.

Kakiko
26.06.2014

Po dlouhé době konečně kvalitní antiutopie, kterou jsem přečetla za pouhé 2 dny. Jsem nadšená! :-)

+ Styl Tehereh Mafi mě zaujal už od začátku. Její přirovnání, popisy okolí a pocitů. Chci kus z jejího talentu, protože je naprosto úžasný a jedinečný.
+ Škrtnutá slova se mi velmi líbila. Zažila jsem to poprvé a je originální a myslím, že by takto mělo psát více autorů.
+ Postavy! Konečně mají nějaké charaktery, které jsou pro mě něčím zajímavé. Zamilovala jsem si Warnera. Miluji takové psychopaty! Hodně mi připomínal mého vlastního záporáka z mého příběhu. Jednoduše si ho nešlo nezamilovat. Kenji byl skvěle, dokázal mě rozesmát. James byl zlatíčko. Konečně autorka, která si umí poradit i s dětskými postavami. Juliette byla fajn, i Adam byl fajn. Měla jsem je ráda.
+ Samozřejmě příběh, který mě dokázal překvapit v momentech, kdy jsem to nečekala.
+ Prostředí příběhu.

- Vadil mi věk postav, protože vyjadřování třeba takového Warnera bylo na úrovni muže, kterému je tak 25. Bylo by to i víc rajcovní. :-D Juliette mohlo být tak 19 a Adamovi 22. No, nevadí...
- Ozónová vrstva je pryč. Trošku přitažené za vlasy bych řekla, když uvážíme, jaké vlivy má v některých oblastech ozónová díra. Teď si představme, že je vrstva, která nás chrání před sluncem, zcela pryč.
- Tohle není žádný spoiler. Juliette je imunní proti radiaci. Není už dost výjimečná?
- Konec je trochu šílený, ale doufám, že v dalším díle to Juliette a nám čtenářům pěkně vysvětlí.

Mínusů je poměrně hodně, ale z většiny jsou to malichernosti, které se snažím přehlídnout. Z knihy mám velmi dobrý pocit. Naposledy mě takhle pohltil Přechod od Justina Cronina. Nebojím se knihu doporučit. :-)

bookshelf
12.05.2014

Kniha si mě zpočátku získala neotřelým způsobem psaní. Nadšení z toho, že jsem našla něco jiného a úžasného pominulo, když jsem knihu začala číst. Prvních asi 80 stránek jsem přemýšlela, jestli nebylo chybou si ji kupovat. Nebyla to výslovně nuda, ale nic uchvacujícího. Navíc jsem netušila, že i v této dystopii se bude vyskytovat nějaká romance. Nebylo to tak děsné, jen trochu vtíravé. Když jsem se do knihy konečně začetla, nemohla jsem ji odložit. Konec mi učaroval. Teď už nebudu váhat ani chvíli s koupí dalšího dílu.

Gwendolyn
05.05.2014

To bylo poněkud... ehm ...zvláštní?

Monisek.B
01.05.2014

Je to tu znovu, opět mě nějaká kniha naprosto dostala. Ze začátku jsem si musela na styl psaní zvykat, ale netrvalo moc dlouho a do příběhu jsem se opravdu zažrala. Jedná se o příběh promíchaný několika různými druhy žánrů, že vlastně ani nevím, kam ho pořádně zařadit, ale o to je to vlastně ještě zajímavější! Jsem celkem i ráda, že jsem čtení této knihy docela dlouho odkládala, protože se díky tomu můžu ještě dnes začíst do druhého dílu! :D

Lenka.Vílka
20.04.2014

Od knihy jsem cekala neco jineho, to ale neznamena, ze jsem byla zklamana. Prave naopak...libil se mi styl vypraveni a po dlouhe dobe hrdinka, ktera mi svym nekonecnym rozebiranim sveho nestastneho zivota nepusobila efekt otevirane kudly v kapse. Navic-priznani nechtenych myslenek pomoci preskrtleho textu bylo velice osvezujici. Proc by vsechno melo byt jenom cerne nebo jenom bile? Po dlouhe dobe postava, ktera se v roli vypravece neboji priznat, ze neco pohnojila a pochybuje o sobe-je nuda, kdyz se na prvni strance clovek dozvi, ze je hrdina takovy a makovy a nema se v planu menit...a potom se opravdu nezneni

angelbooks
09.04.2014

Naprosto senzační knížka :D. Vůbec pro mě nebyla předvídatelná ( snad jen v maličkostech byla předvídatelná jinak skvělý :) ).
Jo a v některých částech jsem byla napjatá jak kšandy :D.
Tohle je jedna z těch knížek které vás nepustí a donutí vás se zamyslet trochu i více. Juliet a Adam jsou skvělý :D. Nebo když se pomoci Kenjiho dostanou na to speciální místo kde jsou podobní lidé jako Juliet. ( Omlouvám se že vyzrazuju i když moc ne jen jsou tam lidé JAKO Juliet nic více nevyzradím :D ).
Jsem OPRAVDU moc zvědavá na druhý díl :D :D, všem tuhle knihu doporučuji před touto knihou jsem četla Váhání od Maggie Stiefvater ( která mě nebavila a do které jsem se nutila ) tak pro to pro mě tohle byla skvělá kniha bylo to zaprvé nové téma a zadruhé jak už jsem psala to bylo nepředvídatelné a nutilo vás to se zamyslet :D.
DOPORUČUJUUU :D :D :D .

Lucka.79
24.03.2014

Jsem z téhle knihy trochu zklamaná, hodnotím jí jako průměr, možná je to tím, že jsem v nedávné době četla daleko lepší z tohoto žánru .... možná je určena mladším čtenářům ... těžko říct.
Druhý díl si určitě přečtu, možná bude pokračování lepší .... tady jsem se chvílemi opravdu nudila a už jsem chtěla mít dočteno, abych to měla za sebou.

5

Štítky

antiutopie, dystopie

Autor a jeho další knihy

Tahereh Mafi
americká, 1988

Podobné knihy

všech 6 podobných

Kniha Jsem roztříštěná je v

Právě čtených11x
Přečtených969x
Čtenářské výzvě41x
Doporučených130x
Knihotéce250x
Chystám se číst484x
Chci si koupit130x
dalších seznamech16x