Jsem roztříštěná

Jsem roztříštěná https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151731/bmid_jsem-roztristena-151731.jpg 4 928 176

(Jsem prokletá.) Mám dar. (Jsem zrůda.) Jsem víc než jen člověk. (Můj dotek je smrtící.) Můj dotek znamená sílu. (Jsem jejich zbraň.) Budu se bránit. Nikdo neví, proč je Juliettin dotek smrtící, ale Obnova s ní má své plány. Chtějí ji použít jako zbraň. Ovšem Juliettina představa je úplně jiná…

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , CooBoo

Shatter Me , 2011

Wajny
20.11.2022 3 z 5

Na tuhle sérii jsem se chystala opravdu už dlouho. Možné i od té doby, co u nás vyšla, takže téměř před deseti lety. Upřímně čekala jsem něco trochu jiného a možná kdybych si ji přečetla v době, kdy vyšla (2013), tak by se mi líbila o hodně víc.

Celý příběh je prostě hrozně jednoduchý, nejde do hloubky a řeší pouze povrchní věci. Příběh je zaměřen pouze na pár lidí, takže téměř nic nevíme o okolním světě , jeho fungování a jak vlastně k něčemu takovému došlo (historie). Bohužel ani o těch pár postavách nevíme, neznáme jejich minulost a to jací jsou. Hlavně o Julliet a o tom, kde se takové lidi berou, zda je jich více a proč ji tolik její vlastní rodiče nenáviděli. Doufám, že se v dalších dílech o všem dozvíme více.

Hlavní hrdinka mi moc nesedla - ze začátku se mi líbila, jak byla roztěkaná a byla na pokraji zhroucení, pak ale konečně uviděla pořádného chlapáka a jakoby její problémy zmizely a ona jen čekala na to, až se na ní konečně podívá nebo ji dokonce políbí....Ne tohle mě fakt za srdce nevzalo (a ani to celé vysvětlení, jak to vlastně s A a J bylo).
Upřímně nevím, co dalšího psát o postavách, protože mi přijde, že o nich téměř nic nevím např. Warnerr je pro mě velkou záhadou, ale i tak mi přijde nejzajímavější z celé knihy. I přestože působí jako hrozný úchyl, ale jak to známe z většiny knih, mám takový pocit, že za tím něco bude a on není takový jako se jeví (klišé miluju). Adam na mě působil jako obří podržtaška.

Romantická linka mě nezaujala, ani k jednom z hlavních hrdinů jsem si nedokázala vytvořit vztah, takže mi bylo vcelku jednu jestli přežijí nebo ne....

Konec mě hodně překvapil, něco takového jsem vůbec nečekala (X-meny ve futuristické společnosti), takže jsem zvědavá na další díly, které si chci určitě přečíst. Jen teda s větším rozestupem.

Když byl měla knížku shrnout, tak čtivé, nenáročné čtení, které ale bohužel nenadchne. A upřímně po napsání recenze nevím, jestli si vůbec ty tři hvězdičky zaslouží.
Instagram: Nikmakbooks

katee21
08.10.2022 5 z 5

Shatter me mi vyskakovalo snad na každé sociální síti a každý na knihu pěl jen samou chválu. A oprávněně.
Na to, jak je to tenká kniha, je to neskutečně našlapané dějem. Od začátku dokonce se pořád něco děje a děj vás na jedinou chvíli nenechá vydechnout. Postavy jsou neuvěřitelně napsané, mají skvělé charaktery a nejde je nemilovat. Téměř okamžitě vám jak Juliette tak Adam přirostou k srdci.
Kniha mě příjemně překvapila, protože mi většinou "hodně slavné" knihy nesednou. Tuto ale doporučuju všemi deseti.

Jedinou výtku, kterou si nemůžu odpustit, je zas a opět český cover. Proč mají české nakladatelství potřebu je měnit? V originále má Shatter me nádherné obálky a knihy bych si okamžitě koupila. Ale ty české jsou, alespoň za mě, opravdu nepěkné...

barbb8k
03.10.2022 4 z 5

Tuto knihu jsem si koupila hlavně kvůli její slavnosti v zahraničí. Když mi přišla a já si uvědomila, že je to Sci-fi, začala jsem se jí bát, ale přesto se do ní pustila.
Prvních padesát stránek jsem byla hrozně zmatená. Potřebovala jsem se zorientovat, ale jakmile se mi to podařilo, začala jsem tuto knihu milovat.

Postavy mají úžasný charakter a dokonale promyšlenou minulost, která je stahuje ke dnu, ale také jim pomáhá kupředu.
Romantická linka je moc pěkná, není sice úplně úžasná, ale je moc krásná.

Damonka18
13.09.2022 4 z 5

I když je to starší série a styl psaní tomu odpovídá tak jsem si první díl užila. Zujala mě, protože ji v zahraničí hodně vychvalovali a tak jsem to zkusila. Jednu hvězdičku ubírám kvůli rychlému ději. Možná by bylo dobré to o 100 stránek prodloužit abych se více začetla.

_Knihomolka_
01.06.2022 3 z 5

Jelikož mám moc ráda sérii o podivných dětech od Ransoma Riggse, který je manželem právě Tahereh Mafi, chtěla jsem si od ní také něco přečíst. Ta mě ale moc nepotěšila. Příběh byl skoro stejný jako Půlnoční kroniky od Bianci Losivoni. Měl podobné poslání, obsahoval hodně akce a dost podobnou romantiku. Jediný rozdíl byl v tom, že tu nikdo nechytal duchy :). I když má Roztříštěná pokračování, protentokrát si ho tady nechám ujít, protože mě ani nějak zvlášť neláká.

KatnissLavender
15.03.2022 4 z 5

Mám ráda, když mne kniha něčím překvapí a téhle se to povedlo hned na začátku. Prostředí "vězení" ve kterém se odehrává začátek knihy mne velmi zaujalo a byla jsem čím dál zvědavější, co bude dál... Je skvělé, když vás kniha vtáhne do děje hned od začátku a ještě lepší, když vás už nepustí...
Jediné, co mi opravdu HODNĚ vadilo, byla opakující se slova ve větách stylem: Bylo to opravdu, opravdu, opravdu děsivé. Když se to objeví jednou, nebo dvakrát, aby to dalo na něco důraz, je to ok, ale když je to pomalu na každé druhé stránce, začne to člověka NESKUTEČNĚ štvát...

Fidibus
23.02.2022 5 z 5

(SPOILER) "Hlavně nezapomeň, kdo jsi." Já to ani sama nevím. "
Scifi příběh o dívce se silou, která děsí ji i společnost. Pokus ji využít Warnerem a láska k Adamovi, kterého zná z dřívějška. Zachrání ho a utečou spolu do tajemného Bodu Omega.
Čtivé, romantické, zajímavé, zpětně pochopitelný zvláštní začátek knihy.
"Je to pravda?" "Spíš vás zabijí fámy bez já."

jitka_dankova
08.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Neobyčejná trilogie, děsivá hexalogie (pokud budete pokračovat ve čtení v angličtině, ale nedoporučuju) v dysoptickém světě bez pořádné naděje. Netradičně psaný text, silně vyjádřené pocity, hrdinka, která se hodně změní a dospěje. Tohle vše obsahuje série knih Roztříštěná. Rozhodně si rozmyslete, jestli ji chcete číst. V češtině jsou jen tři díly a knihy jsou vyprodané a hodně špatně se shání. Ve slovenštině lze sehnat dokonce tři ebooky. Poslední tři knihy jsou ale v angličtině a překlad nejspíš nebude, stejně tak jako nejsou přeložené doprovodné novely.

První tři knihy přináší relativně uzavřený příběh, ve kterém se ze zničené a zlomené dívky, která své dětství protrpěla kvůli netradiční "superschopnosti", stane bojovná žena, která dokáže strhnout i své okolí k akci. Při dobrodružství, které ji potká, objeví opravdové přátele, podlehne vášni a odpíraným pocitům, postupně dokáže odlišit prostou poblázněnost od opravdové lásky. Naučí se i ublížit (v různých ohledech).

Je skoro neuvěřitelné, že věci, která autorka v prvním díle představí, dokáže hned v tom druhém naprosto postavit na hlavu a postavy ukázat v jiném světle. Při čtení druhého dílu jsem byla v šoku. Ale se vzrůstajícím sebevědomí autorky mne příběh více a více bavil a přicházelo více akce a zvratů.

K přeložené trilogii (1. Shatter me, 2. Unravel me, 3. Ignite me) se určitě budu vracet a ráda si ji přečtu znovu. K dalším třem dílům (4. Restore me, 5. Defy me, 6. Imagine me) odvahu ke čtení asi nikdy neseberu, neboť je v nich prvek vymazání vzpomínek, naprostého ovládání, ovládání mysli, spousta věcí není tak, jak se zdá a v sérii je více otázek než odpovědí a více zmatků a flashbacků než souvislého a pořádně vysvětleného děje. Charaktery procházejí spíše změnami k horšímu a nakonec celá otázka, co se světem, ani není vysvětlena a dořešena. Postavy umírají, ale taky se různě vrací. Prostě zmatek nad zmatek.

PS: Doprovodné novely, které jen dokreslují děj
* Destroy me - stostránková novela z pohledu Aarona Warnera od chvíle, kdy byl postřelen, dotýká se hodně Juliettina deníku. A končí ve chvíli, kdy jej Juliette chvíli uvidí při scénce se psem. (v diskuzi zde označováno jako "chybějící kapitola")
* Fracture me - šedesátistránková novela z pohledu Adama ve chvílích, kdy se bál o Jamese a o Juliette (v diskuzi zde označováno jako "chybějící kapitola")
* Unite me = vydání Destroy me a Fracture me dohromady
* Shadow me - novela z pohledu Kenjiho
* Reveal me - další novela z pohledu Kenjiho (k Defy me)
* Find me = Shadow me + Reveal me
* Believe me - závěrečná novela o svatbě

nikiss76
20.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Za obyčejnou obálkou se skrývá neobyčejný příběh. Věřím, že mnoho čtenářů bude po přečtení prvních stránek chtít knihu odložit, stejně jako já, ale doporučuji překlenout se přes ně a pokračovat ve čtení, stojí to za to.
Kniha byla velmi zajímavá, čtivá, originální, napínavá, zkrátka nemohla jsem se od ní odtrhnout a chtěla jsem vědět, jak se příběh Juliette dál vyvine. Zatím vše vypadá velmi slibně a já se rovnou pouštím do čtení druhého dílu.

TaPávice
29.07.2021 5 z 5

Dokonalý!!! Nemohla jsem se odtrhnout od čtení. Tak čtivou knížku jsem ještě nikdy nečetla. Doporučuji!

TaNya_
18.04.2021

Četla jsem dřív ještě na střední a tehdy mě to bavilo. Zpětně ale vidím, že moc nového to nenabídlo, taková vykrádačka X-Men trochu.

trudoš
17.03.2021 1 z 5

Kdybych byl náctiletá holka, fixovaná na břišáky a s úchylkou na monology, dal bych knize suše pět hvězdiček. Ovšem nejsem a tentokrát se ani nedokážu do téhle role vžít, abych román posoudil s trochou nadhledu. Pochválit tak můžu pouze emoční náboj, kterým je příběh prodchnut. Expresivní výrazy jako „postava, vystavěná z cihel touhy“ ve mě vyvolávaly pocit, že čtu intelektuální porno pro rozervance, zaobalené do poetických slov, přestože k nějaké souloži zde prakticky nedojde - jen touha, chtíč a žhavé pohledy. Až si člověk říká, jestli hrdinka nemá nějaký problém, když to s ní cuká pokaždé, když si její vyvolený sundá tričko. Tady i city mají city, což ještě umocňuje ich-forma vyprávění, lépe řečeno neuspořádaný sled myšlenek, jež se řítí vpřed v závislosti na okolním dění. Prazvláštní lyrika textu se pak odráží i na kulisách, vinou čehož výrazně ztrácí na autentičnosti. Stran zápletky se vlastně ani není o čem bavit, ale pochybuji, že Tahereh Mafi to hrála na nějakou originalitu.

anelise
10.03.2021 5 z 5

Knížka se mi hodně líbila, byla moc zajímavá. Rozhodně doporučuji. Těším se na další díly. :D

Cress
17.02.2021 4 z 5

4,5*
Tohle byla nádhera. Četlo se to samo a do autorčina stylu jsem se zamilovala. Angličtina je celkem jednoduchá, takže se toho nemusíte bát. A taky jsem si zamilovala Warnera a potřebuju o něm více informací. Protože rozhodně není tak zlý, jak se zdá.

ydnac
02.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Líbily se mi všechny 3 díly:-) trochu předvídatelné ale prostě se mi to dobře četlo a chtěla bych další knihy od této autorky. Vlastně vcelku fandím těmto příběhům kdy hrdina se jeví jako padouch a na konci padouchem není nebo ne tak jednoznačně:-)a samozřejmě když je tam láska tak to je taky pěkné:-)

mStationka
10.07.2020 4 z 5

Tak první díl slušný,doufám,že zbylé dva budou stejně čtivé jako tento

KačééZ
16.05.2020 4 z 5

Knihu jsem četla v angličtině a to bylo asi dobře, podle toho, co jsem četla za recenze. Za mě je kniha super a těším se na další díly. Námět je zajímavý a Warner bude podle mě mnohem lepší než se zdá.

Kacennnka
04.11.2019 5 z 5

Dlouho jsem přemýšlela na tím, jak by to řekl Kenji, ale nakonec se zmůžu jenom na staré dobré Holy shit. Skvělá kniha, ani jsem to takhle dobré nečekala...

Danik125
03.11.2019 5 z 5

Kniha mě zaujala už pouhou obálkou a nezklamala. Velice napínavý příběh s nádechem šílenství, tak akorát pro mě. Určitě doporučuji si knihu přečíst a troufám si říct, že většinu z vás tento úchvatný a originální příběh Tahereh Mafi zaujme tak, že ani nebudete vědět, kdy jeden díl končí a další začíná.

Lily-fairy
18.08.2019 2 z 5

Velmi, velmi, velmi rozporuplná kniha. Je tu pár zajímavých úvah a myšlenek, jazyková stránka je super, ale ta romance?! A ten konec?!

antiutopie, dystopie, kakotopie pro ženy

Tahereh Mafi
americká, 1988