Roztříštěná duha

Roztříštěná duha https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231151/roztristena-duha-eWW-231151.jpg 4 4 1

novecento
24.12.2023 5 z 5

Cestovatel Jan Havlasa nám dává možnost nahlédnout do prostředí japonského výtvarného umění prostřednictvím svých cest v roce 1912. Jeho průvodce v knize je pan Šimado, velký sběratel a znalec japonerií (výtvarné dílo japonského původu). Je ale také možné, že si Havlasa Šimadu vymyslel, jako vodítko pro knihu. Kniha je doplněna 80 Hokusaiovými ilustracemi a 8 krásnými dřevoryty Utamara Kitagawa a Hokusaie Kacušika. Jejich styl tzv. ,,obrazy prchavého světa" nám ukazují život většinou prostých japonských obyvatel a zajímavé scenérie krajin, kde se často vyjímá posvátná hora Fudži. Kniha z roku 1932 je vytištěna na kvalitním papíru a tisk 8 dřevorytů odpovídá vysoké kvalitě originálu. Havlasa se v knize snažil přiblížit čtenáři pocity japonských autoru, které prožívali při tvorbě svých výtvarných děl. V textu je cítit, že při psaní hodně vzpomínal a rozjímal nad svými grafickými listy, které si přivezl ze svých cest. Je to krásná kniha, i jako klenot a ozdoba knihovny.

Japonsko řezbářství

Jan Havlasa (p)