Rozrušená země

Rozrušená země https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28439/rozrusena-zeme-28439.jpg 4 21 8

Hlavní dějová linie spočívá v tom, že komunisté a organizátoři kolchozu Nagulnov a Davydov neúnavně bojují s problémy, které v kolchoze nastávají a přesvědčují vesničany, aby pracovali co nejusilovněji. Přitom postupně odhalují rozsáhlé protikomunistické povstání, které má své agenty rozmístěné na více místech SSSR, mimo jiné i v Hromoluzích. Zde se ho účastní například statkáři Ostrovnov nebo Polovcev. Nagulnov a Davydov se spolu s dalším komunistou Razmjotnovem ozbrojeni vypraví k Ostrovnovu domu, kde se kontrarevolucionáři skrývají. Polovcev s kamarády však po komunistech vrhají granát a střílí z kulometu. Davydov i Nagulnov při potyčce zemřeli, povstání však bylo potlačeno, zajatí povstalci vyzradili ostatní a postupně byli všichni antikomunisté zatčeni a zastřeleni nebo uvězněni.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Sfinx – Bohumil Janda , Svoboda , Lidové nakladatelství

Поднятая целина (Podňataja celina) , 1932

_jukL
_jukL
21.03.2024

Nechápu a nikdy nepochopím. Vždyť ta kniha je těžká kritika postupu proti kulacké kultuře na vesnici! Vešla do historie jako bolševický škvár s tím, že soudruzi asi nepočítali, že by si to kdy přečetl někdo jiný, než nadšený souputník jejich budování a vymývání mozků. Jenže v té anti-rozkulačovací rovině paradoxně funguje asi 3x líp než v originálním záměru. Fascinující historie.

Helena0405
Helena0405
20.02.2023

Zara - ja som tam našla opis takej krutosti ruského (či skôr ukrajinského) ľudu, že sa divím, že túto knihu ešte nezakázali. Susedom sa nepáčilo, že Andrej sa rozhodol pridať k "červeným" (tak dobre, toto môže byť tendenčné), tak sa mu pomstili. Odvliekli jeho ženu ... ani nemôžem pokračovať, tak je to strašné. Ale koreluje to s povesťou, akú mali na slovenských dedinách a mestách ruskí (alebo možno ukrajinskí, sibírski či akí sovietski) osloboditelia počas 2. svetovej vojny. Otcovia dávali preventívne svoje dcéry do kláštorov. Keď vojaci v dedine začínali piť, gazdovia schovali svoje ženy kde mohli, len aby sa k nim ožratí vojaci nedostali. Chlast, násilie, necivilizovanosť, primitívnosť, nevzdelanosť - a toto sa stalo - v rámci idey komunizmu - naším vzorom. Kto číta Gogoľa alebo Šolochova, ten veru nemá ilúzie o východných Slovanoch.

jmv
jmv
06.02.2020

Pamatuji si z povinné četby silný zážitek, když vstupoval do kolchozu a hrdě hlásil, že dává do společného vlastnictví jednu krávu, šest slepic, manželku a tři děti, ... (možná už si to nepamatuji úplně přesně).

Pavelpi
Pavelpi
20.08.2019 3 z 5

Řekl bych,že tohle se autorovi moc nepovedlo.Spíš to na mě dělá dojem,že knihu psal na objednávku.S Tichým Donem,se to nedá srovnat.

Marbo
Marbo
13.07.2016 3 z 5

Jedno si ujasníme hned na začátku, a sice že málokdo ve dvacátém století psal tak jako Šolochov, čili Rozrušená země rozhodně není špatná kniha, jen prostě není tak dobrá, jak by mohla být. Děj románu nás přivede ( jak je u autora zvykem ) mezi Donské kozáky a tentokráte se bojuje o zrno, což je boj kolikrát lítější než sama občanská válka. Téma, autorova schopnost vykreslit ( až neskutečně živě ) postavy, prostředí - to vše by nahrávalo tomu, aby se jednalo o vynikající záležitost. Žel Šolochov ( mládí a 30. léta ) se neubránil schematizaci, která v porovnání s jinak umně napsaným dílem bije dočí. Také mám problém se závěrem knihy, děj se povětšinou ( příjemně ) vleče a na posledních stranách se z ničeho nic přejde do trysku. Silné ***

WEIL
WEIL
27.10.2011 3 z 5

Pokapitalimus na vesnici byl složitým problémem, protože jen málokterý kulag a boháč je ochoten se dělit o majetek s většinou, a podobně i ne každý vesnický člověk chce chodit do práce, což byl jeden z důvodů, proč socialismus vznikl. Práci všem, nejenom někomu a kdo nebude pracovat, ten půjde za mříže.

Zara
Zara
23.07.2011 2 z 5

Nebyla snad ani tak nudná, jako nechutně poplatná bolševickému režimu.

vojtaa
vojtaa
30.11.-0001 1 z 5

Bezkonkurenčně nejnudnější knížka, kterou jsem kdy četl a dočetl

ruská literatura

1960  79%Osud člověka