Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou

Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431938/bmid_rozpojene-staty-amerika-nejen-telev-ZWH-431938.jpeg 4 369 91

Mnozí si myslí, že Ameriku znají, málokdo ale tuší, že ji za svůj život plně nepozná ani leckterý Američan. Experiment trvající už dvě a půl století zbytek světa fascinuje. Martin Řezníček se takřka každý večer po dobu pěti let pokoušel divákům přiblížit změny, jimiž země prochází a které jsou možná nejhlubší za několik posledních dekád. Na Manhattanu radil Henrymu Kissingerovi s výběrem kravaty před rozhovorem o Václavu Havlovi. V Texasu strávil během hurikánu týden v bahně a dešti s lidmi, kteří přišli o vše kromě naděje, že bude líp. Z kuloárů Kongresu informoval o testech pevnosti americké demokracie, ze Silicon Valley o bezprecedentní technologické dominanci. Z Baltimoru během rasových nepokojů referoval o tom, jak se společnost založená na pravidlech a zákonech dokáže během jednoho odpoledne přetavit v totální anarchii s násilnostmi a rabováním. Kniha přibližuje barvité příběhy, které dohromady tvoří americkou výjimečnost. Místy vyvrací, jinde potvrzuje stereotypy, jež o USA máme – prostřednictvím lidí s českými kořeny, ale i těch, kteří o Česku nikdy neslyšeli. Vše v době klíčových tektonických posunů symbolizovaných prezidenty Obamou a Trumpem.... celý text

Beltrix
Beltrix
27.03.2021 4 z 5

Martin Řezníček mi byl hodně sympatický jako reportér z USA, proto když jsem narazila na jeho knihu, neváhala jsem se čtením. Přináší velmi zajímavé příběhy a poučný pohled na Ameriku, doplněný svými osobními pocity a poznatky. Vše je psáno příjemným jazykem. Líbí se mi i formát knihy.

Limonadovyjoe
Limonadovyjoe
05.03.2021 4 z 5

Nezaujatým okem bych dala 3,5 ale jde o USA a pro ty já mám slabost :) takže nakonec za 4.

Kniha nám reportérským okem, tedy bez příkras nastiňuje život v USA, ne nebavíme se o hlouposti, obezitě Američanů..ukazuje nám politické milníky, vztah ke zbraním, rasismus, školství..věci, které my generalizujeme na celé spojené státy, státy ve skutečnosti rozdělují.
Přečtením knihy se český občan dozví trochu hlubší informace, historii daných problémů, které my nedokážeme někdy vůbec pochopit ať už je to téma republikán vs.demokrat nebo hnutí #blacklivesmatter. A na rozšíření vlastního světonázoru knihu doporučuji všem. A ještě budete překvapeni kolik toho mají Češi společného s USA.
Autor, reportér ČT žijící ve Washingtonu je profík s obrovskými vědomostmi historie, politiky, společnosti a navíc nám ještě nastíní reportérskou profesi. O tom jak vyčerpávající je někdy být tou "hyenou" přiživující se na neštěstí jiných.
Pro nižší hodnocení jsem se rozhodovala jen kvůli tomu, že kniha se mi četla občas špatně, autor často odbíhá od jednoho problému k jinému a já tak nevím na co se soustředit. Ale je to spíše můj problém, autor má dle mého prostě tolik znalostí, informací, že na jednu knihu je to málo :) . Kapitola Hilary vs. Trump byla taky dost těžkopádná a dlouhá, ale opět je to spíše tím, že mě, žijící tady v malé Ostravě tento boj na život a smrt až tak úplně netíží.

Koho téma života a historie USA baví doporučuji ještě
* Historie Čechů v USA (krásná obrázková publikace s malým množstvím textu)
* Americký deník Jany Ciglerové (Edice N)
* Ku-Klux-Klan, Tady bydlí láska (Absynt prokletí reportéři)

Anniee
Anniee
26.02.2021 4 z 5

Zpočátku se mi do knihy nechtělo, protože politika, a rovnou ta americká, není opravdu můj šálek kávy. Ale kupodivu mě to opravdu dost chytlo, i když jsem si ještě hodně informací musela dohledávat.

Jazykové prostředky a metafory a slovní spojení, které pan Řezníček používá, dělají z Rozpojených států něco víc než jen knihu nabitou informacemi a zajímavostmi. Je to opravdu radost číst i přes neradostná témata a osudy, které chytnou za srdce.

mykes.m
mykes.m
25.02.2021 4 z 5

Je toho tolik, kolik bych toho chtěl říct o této knize.. zkrátím to. Představa kolik práce, úsilí a příběhů které předcházely tomuto dílu je dech beroucí. Knížka je rozdělena na tři části a každá z částí na 5-7 kapitol. Od spojitostí Československa s Amerikou, vzestupu a pádu Donalda Trumpa, rasové problémy, školství a spousty dalších témat. Důležité je říct, že kniha není pro úplné neznalce co se týče USA. Je potřeba mít alespoň základní přehled o politice, sociologii nebo kultuře. Jinak budete v knize plavat. Dal bych 5* ale nemohu kvůli velmi, velmi těžkému jazyku který pan Řezníček zvolil. Možná je to nedostatkem mého intelektu, nevím. Několikrát se objevují souvětí i přes tři řádky při kterých sem se musel vrátit abych pochopil o čem vlastně čtu. Někdy i dvakrát.. Každopádně, kniha byla skvělá a moc mě bavila. Určitě doporučuju pro všechny kteří se chtějí vydat na delší dobu do Ameriky nebo si prostě chtějí rozšířit povědomí o místních zvyklostech, problémech nebo politického vnímání.

lernami
lernami
21.02.2021 3 z 5

Tahle kniha je taková všehochuť a Ameriku nám ukazuje z mnoha rovin. Je vidět, že Martin Řezníček má rozhled a že je ve svém povolání profesionál.
Jednotlivé kapitoly mi spíš připomínaly reportáže, ale to je asi logické. Co mi však trochu vadilo bylo klouzání po povrchu, v zásadě jsem se dozvěděla věci, o kterých už nějaké to povědomí mám. Ale opět chápu, že nějaký detailní rozbor událostí nebyl účelem knihy. Ostatně na tuto skutečnost upozorňoval sám pan Řezníček v prologu knihy.
Kniha je dobře napsaná (jak obsahově, tak i po stránce formální). Moc se mi líbily pasáže z osobního života pana Řezníčka - je skvělé, že v knize odhalil svoji lidskou stránku a povahu, kterou musí často jako novinář krotit a moc neukazovat.
Asi bych tuto knihu nezařadila do oddechové literatury - člověk se na čtení musí soustředit a souvětí mi někdy přišla zbytečně překomplikovaná.
Každopádně oceňuju práci, která je v knize znát a jsem ráda, že jsem knihu přečetla, třebaže jsem do ní šla s trochu odlišným očekáváním.

Chajda69
Chajda69
15.02.2021 5 z 5

Kdybych se v současné době stěhoval do Spojených států, přečetl bych si dvě knihy od českých autorů - Americký deník Jany Ciglerové a Rozpojené státy Martina Řezníčka. První pro day-to-day business a zvláštnosti každodenního života, druhou pro společenskopolitický přesah.

Rozpojené státy byly opravdu skvělé. Jen o málo slabší než zbytek knihy mi přišla první část s hledáním česko-amerických paralel. Jinak je to ale skvělý popis novinářské práce se všemi riziky, radostmi i strastmi. Obzvlášť pro rodinu zahraničního reportéra to musí být peklo nepředvídatelnosti.

Po přečtení knihy jsem si pouštěl některé Řezníčkovy reportáže (díky České televizi a jejímu takřka bezednému archivu), a jsou stejně skvělé, jako kniha.

hvozdik
hvozdik
13.02.2021 4 z 5

Nezaměnitelný novinářský styl. Až při čtení jsem zjistila, že pan Řezníček je mimojiné mistr originálních a vtipných metafor. Skoro jsem slyšela jeho hlas. Jinak pro mě skvělý náhled do "trumpovské" éry.

NaiTenshi
NaiTenshi
11.02.2021 4 z 5

Studuji žurnalistiku, takže tahle knížka pro mě byla naprostý must read. Martin Řezníček je stejně skvělý vypravěč jako novinář, první část se mi četla jedním dechem a byla pro mě nejzajímavější. Druhou jsem četla v době, kdy Trumpovi stoupenci napadli Kapitol, tak jsem ji musela na chvilku odložit, ale i tak odhalila spoustu zajímavých příběhů. Zdůrazním určitě střelby na amerických školách, to se mi tajil dech. V třetí části mě oslovilo hlavně líčení amerického vzdělávacího systému. Krásná kniha, kterou můžu doporučit nejen studentům žurnalistiky.

novecento
novecento
08.02.2021 4 z 5

Zajímavá kniha o zajímavých lidech. Amerika je velká země s velkými problémy. Sen mnoha lidí o svobodné zemi, kde je možno splnit si své ideály zůstává většinou jenom snem. Jsem rád, že žiji v České republice a ne v Americe.

hanavka
hanavka
31.01.2021 5 z 5

Práci pana Řezníčka dlouhodobě sleduji a kniha rozhodně dostála mým očekáváním. Oceňuji velmi pěknou práci s jazykem, historickými souvislostmi i americkým koloritem. Zároveň musím vyzvednout, že narozdíl od některých kolegů je pan Řezníček velmi korektní a nesklouzává k hodnocením nebo spekulacím (např. v kapitolách hodnotící vztah Ruska k Trampově garnituře). Doporučuji všem, kteří se zajímají o světové dění.

Martina192
Martina192
28.01.2021 5 z 5

Opravdu dobrá kniha. Asi to, co jsem od něho čekala. Autentická, úplně se mi vybavovaly místa, kde jsem Ameriku navštívila, akorát doplněné o odpovědi, ke kterým Vám otázky v hlavě často vyvstanou, ale když nejste novinář, tak se k nim nedopracujete.

josefina_silena
josefina_silena
18.01.2021 5 z 5

Fantastická kniha, která popisuje USA pohledem člověka, který tam nejen strávil přes 5 let života, ale zároveň tam pracoval jako zahraniční zpravodaj, což je samo o sobě velmi zajímavé povolání. Kniha je rozdělená na tři části - první část se věnuje tématům, která mají nějakou spojitost s Českem nebo Československem. Druhá část je zaměřená na americkou volební kulturu a období voleb v roce 2016. Ve třetí části se čtenář dozví něco víc o věcech, které jsou v USA vlastně úplně normální, ale pro běžného Evropana téměř nepochopitelné. To vše s autor popisuje velmi věrně.

Během čtení jsem si musela mnoho informací dohledávat, ale ne proto, že by kniha byla zmatečná nebo složitá. Naopak - kniha je přehledná a srozumitelná pro všechny s běžným všeobecným přehledem. Autorovi se ale podařilo ve mě během čtení vzbudit hlubší zájem o popisovaná témata a chuť vyhledat si další informace, fotky nebo videa.

Momentálně je kniha k dispozici na Českém rozhlase jako četba na pokračování a předčítá ji sám Řezníček - jen pozor, v audioknize je mnoho částí vynecháno, takže doporučuji spíše přečíst. Doporučuji především kapitoly Rasové nepokoje a Střelné zbraně.

Hledam94
Hledam94
17.01.2021 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Byl jsem trochu překvapen obsahem, očekával jsem, že některá témata (rozbor společenské situace, rozdíly v každodenním životě mezi ČR a USA) dostanou v knize větší prostor, naopak některá (pohled do zákulisí práce televizního reportéra) menší. Martin zpracoval několik příběhů voličů Donalda Trumpa, ale žádný příběh voliče Hillary Clintonové. To je podle mě škoda.
Musím ocenit profesionalitu a odstup autora od situace, Martin ten který názor neupřednostňuje a otevřeně nestraní nikomu stejně jako v televizi.
Celkové hodnocení 80 %.

hnusák
hnusák
05.01.2021 4 z 5

Martin Řezníček je každým coulem profesionál a velice všímavý, inteligentní reportér s vlastním názorem, za což dávám palec nahoru. Vidí současnou Ameriku taková, jaká je, bez příkras a myslím, že bych tam asi nemusel žít, navzdory všem těm pozlátkům a řečičkám plných demokracie.

NikitaGalita
NikitaGalita
03.01.2021 3 z 5

Aj keď som sa prvé kapitoly trápila, som rada, že knihu som dočítala. Našťastie bola putavejsia v ďalších kapitolách. Bavilo ma, že nám dovolil nahliadnuť do zákulisia jeho života ako reportéra, čo to obnáša a s akými stereotypmi, problémami a stignami USA stále zápasí.

JanC578
JanC578
27.12.2020 3 z 5

Kniha je zajímavá, poukazuje na práci novináře a jak vnímá zemi, ve které žije. Kniha přiblíží k pochopení americké mentality, která je úplně jiná, než ta evropská.
Některé kapitoly mi přišly méně zajímavé a obtížně se četly, jinak jsem s knihou spokojený.

Jakubicek
Jakubicek
25.12.2020 4 z 5

Martin Řezníček je Pan Novinář. Profesionální, inteligentní ale zároveň lidský. Tahle knížka shrnuje jeho působení v USA. Jednotlivé kapitoly jsou trochu jako rozšířené reportáže, ve kterých autor vystoupí z role pozorovatele a přidává kromě dat a informací i osobní rozměr, pocity a zkušenost. Knížka je plná originálních postřehů a dává nahlédnout do zákulisí práce televizního zpravodaje. Člověk díky ní nahlédne do nitra současné reality Spojených států a pomůže mu alespoň trochu porozumět tomu, co pro Američany znamená Trump, rasismus, vzdělávání nebo svoboda. Popis rozhovoru s Henry Kissingerem nebo mravenčí práci kolem výročí "D Day" jsem doslova hltal.

Jednu hvězdu ubírám jen za to, že mi čiste subjektivně chyběl nějaký "uau faktor".

Zentao
Zentao
04.12.2020 5 z 5

Práce Martina Řezníčka si velmi cením a za práci pro Českou televizi mu dávám 7 z 5 hvězdiček. Knihu jsem si objednal ihned po zhlédnutí rozhovoru s autorem v Knihovně Václava Havla. Moc jsem se na ni těšil, protože téma USA je pro mne poslední dva roky srdcová záležitost. Ještě jsem si k tomu přihodil Kissingerovu Diplomacii na dlouhé zimní večery. Místo autora mne hned v úvodu napjal distributor, protože namísto dodání za dva dny mi přišel e-mail, že objednávku mi pošlou až za týden a půl. Nevadí, vydržel jsem to. Třeba teď lidé čtou více, tak z toho mám radost. Knížku jsem rozbalil a za dva a půl dne celou přečetl. Věřím, že mnozí knihu přečtou rychleji, protože je poutavá, ale já jsem pomalý čtenář i rychlých knih. Navíc tato kniha se věnuje mému milovanému tématu z pohledu člověka, který Ameriku sám zažil nebo se na ni ptal.

Autor knihu rozdělil do tří částí. První část se týká českých stop v Americe. Druhá část se věnuje trumpismu a mapuje strž rozdělující USA. Třetí část vypichuje některé americké výjimečnosti.

Píšu to nerad, ale s první částí jsem občas válčil. Témata jsou jedinečná a zajímavá. Ale provedení mi jako čtenáři někdy nevyhovovalo. Sám jako autor chápu, jak je riskantní experimentovat a chvála všem, kdo se o to pokouší. Bohužel používání některých metafor a prolínání dvou příběhů v jeden pro mne bylo rušivé (zejm. v kapitole Cliff House a Barrandovské terasy). Kromě toho některé kapitoly (i z jiných částí) obsahují občasné šotky v čárkách nebo ve shodě podmětu s přísudkem. Ale to je drobnost a další vydání to může lehce odstranit. Zásadní však je, že mne první část obohatila o příběhy a poznatky, které jsem neznal, zapomněl nebo bych je nedokázal tak popsat.

Zato druhá část mne vyloženě nadchnula. Autor v ní líčí aktuální stav USA. Velká témata USA shrnutá na několika stranách autorem a pohledy na tato témata lidí na všech úrovních, jejichž výpovědi reprezentují hlavní proudy americké diskuse. Je za tím vidět kus špičkové novinářské práce a snaha ukázat a pochopit názory obou stran. Skvělý! Navíc mi tím poskytl mnoho zajímavých detailů do mé mentální skládačky pojímající USA. Jsem mu za to vděčný. Tak výstižné a nezaujaté shrnutí těchto témat jsem v češtině pro Čechy neviděl. Jen ke str. 171 bych rád připojil poznámku, že názor, že pro jižní státy nebylo otroctví zásadní, odporuje dobovým dokumentům.

I když se ale autor snaží zastávat objektivní přístup, občas jsou jeho názor nebo pocit z textu patrné (např. u diskuse ohledně zbraní). To ale nerušilo, naopak to pro mne byly momenty, kdy mi autor byl blízký a přišel mi sympatický jeho humánní pohled na příběhy, které popisoval (např. na neuvěřitelný příběh chudoby popsaný na str. 126). Vlastně si říkám, že by tento pohled v televizi vůbec neškodil. Jak by to asi vypadalo, kdyby nám každý den zprávy přinášely příběhy o odvaze být lidský?

Třetí část řeší jednotlivá témata na krátkém úseku, takže jde spíše o reportáže než o detailní vylíčení jednotlivých otázek. Přesto si myslím, že každá kapitola ukazuje ochutnávku toho, co může USA v dobrém i ve zlém nabídnout a že bychom jako Evropani USA neměli zatracovat, byť tak můžeme pod vlivem kusých informací z médií paradoxně činit. Třetí kapitola by se tak dala shrnout tím, co říkal sám Michal Řezníček ve svém rozhovoru. Amerika je taková, jakou si ji najdete.

Celkové vyznění knihy mi přišlo takové, že Martin Řezníček možná nechtěně svou knihou popřel svou větu v ní: „Televize je (…) nejlepší médium pro přenos komplexní informace (…).“ Kdepak. Martin Řezníček svou knihou ukázal, že mnohem lepší než sledovat zprávy (např. v televizi), je jednou za čas si koupit knihu. Knihu, která na místo nicneříkajících záběrů tragédií a mluvících hlav, které mají odpověď na to, proč to včera nevěděly, srozumitelně popíše událost, zasadí ji do kontextu, nechá vyjádřit obě strany a opět tyto odpovědi zasadí do kontextu a poskytne svůj komentář. Knihu, která činí televizi a (české) noviny ještě zbytečnějšími. Ale přesto jsem ČT vděčný, že pomocí Michala Řezníčka do ČR nezprostředkovala jen zprávy, ale i jejich kontext. Protože ten evropský kontext je úplně jiný než americký. Byť se to na první pohled ne vždy zdá.

RyxiraAmyGinger
RyxiraAmyGinger
27.11.2020 4 z 5

Martina Řezníčka vůbec neznám, knihu jsem si koupila hlavně kvůli tématu. Jako sonda do novinářské práce v tak atraktivním čase a prostoru (střet Trump x Clintonová) je určitě zajímavá, bohužel text trpí řadou stylistických nedostatků, které pro mě bylo těžké přehlížet.

Sisi11
Sisi11
27.11.2020 5 z 5

Když ji čtu, slyším v hlavě jeho hlas - jako by to četl on mě. Úžasný, autentický jazyk, postřehy a komentáře. Zbožňuju.

USA (Spojené státy americké) reportáže

Autorovy knížky