Rozmarné léto

Rozmarné léto https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35465/mid_rozmarne-leto-gVE-35465.jpg 3 2059 308

Jde o příběh tří dnů a tří nocí, v nichž zálety a milostná dobrodružství s nenadálými hosty nakrátko rozbouří poklidný život hrdinů – kanovníka, bývalého majora, lázeňského a jeho žárlivé ženy Kateřiny. Kouzlo Rozmarného léta nespočívá ani tak v příběhu samotném, jako v dokonalém vystižení atmosféry ospalého českého maloměsta a ve Vančurově dokonalé a bohaté češtině.... celý text

martin.root
martin.root
17.01.2021 5 z 5

Moje nejoblíbenější knížka a Můj nejoblíbenější AUTOR se skvostnou a nepřekonatelnou češtinou.

000nugatovej
000nugatovej
22.11.2020 5 z 5

A znovu, ač čteno po několikáté, se dobře bavím. Ta rozmarná historie je rozkošná.
Poklidné líné léto a v něm najednou jako blesk: "Lampy! Kouzelný klobouk! A strmý provaz!" (str. 121) A taky lákavá Nezválková - "její otec, jenž byl veliký hříšník, všechno uměl a skládal krásné básně." (str. 51) To náhlé vzrušení, neboť "Co jest velikého mimo oblohu věčně modrou a vášně věčně krvavé." (str. 16) A to vše neopakovatelným spisovatelským jazykem, kde na nás pomrkávaje Vančura "na své cestě za výrazem došel až k stupni nesrozumitelnosti téměř zajímavé." (str. 21)

lavash
lavash
21.11.2020 4 z 5

oslava jazyka

willy9203
willy9203
19.11.2020 4 z 5

Příběh není nijak mimořádný, ale zpracování je unikátní. Z té knihy dýchá pohoda, ač některé scény jsou poměrně dramatické (např. šití ucha). Čeština nemusí někomu sedět, ale já si ji užívám, protože je to krásný jazyk.

Kate72
Kate72
15.11.2020 2 z 5

Knihu jsem si kdysi vybrala za povinou četbu k maturitě, vzpomínám si, že mě vůbec neoslovila. Teď si ji shodou okolností vybral i můj syn. A tak jsem si říkala, že si ji po letech zkusím přečíst znovu, třeba v ní najdu něco, co mi tehdá unikalo.... takže přiznávám, nic jsem nenašla:( a už to víckrát zkoušet nebudu!

anebar
anebar
06.10.2020 odpad!

Kniha se opravdu těžko čte. Vždy dám knize minimálně několik desítek stran, aby mě zaujala, zde to bohužel nešlo.

LucinkaPevensi
LucinkaPevensi
25.09.2020 1 z 5

Údajně pan Vančura nádherně pracuje s českým jazykem. Ehm ehm. Tak nádherně, že se to skoro nedá číst, jak je to krkolomné. Humoristický románek??? Tak tohle by pro zábavu četl asi jen masochista. Je to nuda k uzoufání, takže jsem ji četla neúměrně dlouho a vtip v tom není prostě žádný. Všechny postavy se chovají naprosto hrozně. Ten kněz pokrytec běhající za holkama už byl poslední kapka. Nikdy víc!!! Jedna hvězda je za... asi za Čapkovy obrázky.

1amu
1amu
07.09.2020 5 z 5

31.1.2020 jsem tuto krásnou knihu, pro někoho nečitelnou, či také nezfilmovatelnou, komentoval. Uběhlo 7 měsíců a dozvěděli jsme se smutnou zprávu, že v sobotu dne 5.9. 2020 opustil tento svět jeden z velikánů režie u nás Jiří Menzel. Udělal nám čtenářům, svými filmy, zejména těm, kteří mají rádi V.Vančuru a B.Hrabala, mnoho radosti.
Bylo mu požehnaných 82 roků, kdy vydechl naposled.
Rád bych se s kouzelníkem Arnoštkem z Rozmarného léta rozloučil několika slovy.
Arnoštek byl nejen kouzelník, ale i provazochodec a pan Jiří udělal dobře, že se této role zmocnil. Zdá se mi, že by to nikdo nezahrál lépe než on. Totéž při výběru rolí pro tento film. Vzpomeňme si na zoufalého pana faráře, když mu mistr plavčí pan Důra sešívá ucho. Dal na doporučení a od té doby nás herec pan Řehák těšil stabilně. Totéž u mladičké, začínající krásné Jany Preissové.
O kvalitách R.Hrušínského, V.Brodského a M.Myslíkové je zbytečné mluvit. Na film se občas podívám a také nahlédnu do malé knížečky s krásnými ilustracemi Josefa Čapka.
Pane Jiří, budete nám hodně moc chybět. Z druhé strany si myslím, že se nebudete nudit, to jste nikdy nedovedl. Když jste nerežíroval, vždy zde byla nabídka od kamarádů na "roličku" v jejich filmu. Třeba ve filmu Obžalovaný režisérů Kadára a Klose (1964), kde jste zahrál mladičkého obhájce.
Nelze na vás zapomenout - Vesnička středisková je pouze jedna . A kochejte se tam kdesi nahoře !

Marekh
Marekh
24.08.2020 4 z 5

Při doplňování komentářů v Databázi knih jsem zjistil, že jsem si nezaškrtnul knihu ROZMARNÉ LÉTO, kterou jsem četl v minulosti. Vzpomínám si, že jsem byl doslova otrávený Vančurovou knihou POLE ORNÁ A VÁLEČNÁ, o které jsem už psal v jiných komentářích a rozhodl jsem se po nějakém čase, že vyzkouším knihu ROZMARNÉ LÉTO a uvidím, jak se mi bude tato kniha líbit. Doufal jsem, že tato kniha bude čtivější než kniha POLE ORNÁ A VÁLEČNÁ. Kniha se četla rozhodně lépe, takže jsem se rozhodl správně pro tuto knihu. Vančurův styl je obdobný jako u jeho dalších knih. Kniha obsahuje také ilustrace Vladimíra Renčína. V minulosti jsem viděl také film, ale už si nevzpomínám, jestli jsem ho viděl celý. :)

Artep071
Artep071
04.08.2020 3 z 5

vtipné ....čte se to dobře a lehce avšak souhlasím s komentáři ..jednou stačilo :)

Kosťacz
Kosťacz
26.07.2020 5 z 5

Krásné pohodové čtení s roztomilou češtinou. Petr K

terimila
terimila
06.07.2020 3 z 5

Nu... já vám nevím. Šlo to, člověku místy cukaly koutky, postavičky byly milé a potrhlé... ale že bych to toužila číst znovu, to asi úplně ne, i když se vám tento způsob léta zdá sebevíc nešťastným. :)

ivis77
ivis77
02.07.2020 3 z 5

Dost těžký jazyk, ale dala jsem ji, půlku před a půlku po divadelním představení. V kombinaci to mělo své kouzlo, jinak bych ji snad ani nedočetla, jak obtížně se četla.

Anannas
Anannas
25.06.2020 4 z 5

Nádherná, květnatá čeština... Kniha podle mě naprosto vystihuje letošní červen (2020) a zároveň i mou náladu v tomto rozmarném měsíci.

georginaa
georginaa
18.06.2020 5 z 5

Klasika. Známé dílo, které snad četli všichni a nebo popřípadě viděli český film. Osudná první věta „Tento způsob léta, zdá se mi poněkud nešťastným.“, kterou všichni poznají o jaké dílo se jedná.

Alethea_k
Alethea_k
16.06.2020 3 z 5

Jednou a stačilo. Ale k maturitě vhodné, především z hlediska sl. zásoby. Jazyk je opravdu na úkor děje a s tím se musí počítat.

DádazPrahy
DádazPrahy
05.06.2020 4 z 5

Tento "humoristický románek" je nestárnoucí klasika - kdo byl neznal půvabný příběh s několika málo svéráznými postavami, který se odehrává v červnu v lázeňském městečku Krokovy Vary! Je určitě dobře, že i v pozdějších vydáních byla zachována Vančurova dnes už zastaralá čeština, bez které by vyprávění ztratilo část svého kouzla.
Originální uvažování a promluvy postav jsou mnohdy k pousmání, líbí se mi například výrok kanovníka "jsme v létech, kdy se již nekřičí z plných plic a kdy můžeme minouti plot sousedův bez pokušení, abychom jej přeskočili."
Co se týká knížky samotné, jsem ráda, že mám sedmé vydání (Čs. spisovatel 1981 v edici Slunovrat) s krásnými původními barevnými ilustracemi Josefa Čapka - tohleto miniaturní vydání Rozmarného léta považuji asi za nejpovedenější.
Rozmarné léto asi znáte všichni, ale pokud Vám přesto tato knížka unikla během školní povinné četby, určitě byste to měli dohnat.

Luigi1
Luigi1
25.05.2020 5 z 5

Krásná klasika,která je NEJ NEJ NEJ lepší i v podání filmu.Doporočuji

be_pa
be_pa
26.04.2020 5 z 5

Nádherná klasika. Budu se opakovat: úsměvné, moudré, čtenář si užívá krásné vančurovské češtiny. Podle mého názoru se velmi povedl i film s Rudolfem Hrušínským v hl. roli.

verka5083
verka5083
03.04.2020 4 z 5

Pěkná, moudrá klasika, která stojí za přečtení.