Rozmarné léto

Rozmarné léto https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35465/mid_rozmarne-leto-gVE-35465.jpg 3 2059 308

Jde o příběh tří dnů a tří nocí, v nichž zálety a milostná dobrodružství s nenadálými hosty nakrátko rozbouří poklidný život hrdinů – kanovníka, bývalého majora, lázeňského a jeho žárlivé ženy Kateřiny. Kouzlo Rozmarného léta nespočívá ani tak v příběhu samotném, jako v dokonalém vystižení atmosféry ospalého českého maloměsta a ve Vančurově dokonalé a bohaté češtině.... celý text

JulianaH.
JulianaH.
05.05.2019 5 z 5

Geniální! Požitek.
Miluji abbého Rocha.
Ne všechny děje v literatuře jsou epické, krucinál. Některé jsou prostě jazykové.

„Majore, nejste přesvědčen, že vše, co vzniká, jest z hravosti a z odvahy těchto lidí těkajících v poli, kteří nerobíce ani knih, ani věcí užitkových mají dosti pokdy, aby blábolili jako bůh a řadili věci v překvapující sled?“

Placi
Placi
21.04.2019 3 z 5

Tento způsob psaní románu zdá se mi poněkud brilantním. Takový styl psaní a užívání češtiny jako u pana Vančury nebo dále třeba u pánů Čapka a Basse se dnes již zkrátka nevidí. Děj je přitom jednoduchý a velice nadčasový. “Starší” pánové budou vždy obdivovat krásy mládí a bude to v nich vyvolávat nostalgii a představivost.

Han-nah
Han-nah
14.04.2019 5 z 5

Tuto knížečku jsem opět vytáhla z důvodu čtenářské výzvy, jelikož jsem si ji v r. 1981 koupila , líbila se mi - rozměry 12x9 cm, za 13 Kčs. Je to humoristický románek s původními ilustracemi Josefa Čapka.
" TENTO ZPŮSOB LÉTA ZDÁ SE MI PONĚKUD NEŠŤASTNÝM" . Tuto větu snad zná každý a připomene si ji, když má v létě něco naplánováno a začne pršet.
Děj se odehrává v říčních Krokových lázních jednoho rozmarného léta na břehu řeky Orše. Přátelské hašteření nad smyslem života, krásou žen, nestálého počasí apod. řeší majitel lázní Důra , abbé - kanovník Roch a major ve výslužbě Hugo. Na plovárně spolu tráví většinu času, filosofují, ale vždy se usmíří u sklenky vína a utopence s cibulí. Někdy zasáhne Kateřina Důrová - " Můj manžel plkává velice často".
Rozruch do jejich života a nudy přinese kouzelník Arnoštek se schovankou Annou, která je velice krásná. Všichni tři přátelé se začnou o ni ucházet.
Kniha je napsána krasomluvou a vždy při čtení si představím a obdivuji filmové zpracování s úžasnými herci - R.Hrušínský, V.Brodský, F.Řehák, M.Myslíková, J.Menzel, J.Drhalová /Preissová/.
Někomu se může zdát, že děj je o ničem, ale nejvíc, co může člověk získat je : přátelství, odpuštění, přijmout toho druhého takovým jaký je i s jeho názory.

lynxir
lynxir
12.04.2019 5 z 5

Někdy v červnu si vytáhnu zahradní lehátko, rozložím si ho u bazénu a uvelebím se do něj se skleničkou svěžího Tramínu v jedné a touto útlou knížečkou pana Vančury s ilustracemi Josefa Čapka ve druhé ruce. Tak začíná mé „rozmarné léto“. Chápu, že mnoha lidem připadá příběh málo akční, vlastně se tam nic neděje, přesto je to kniha složitá, náročná, až nepochopitelná, jazyk neobvyklý, těžký a zastaralý… Pan Vančura si s knížkou opravdu vyhrál a mám zato, že dnes už by nikdo nic takového napsat nesvedl. Křivka vývoje člověka se obrací nazpět k výchozímu bodu primitivnosti. No, budiž, ale toto je můj způsob léta. Jedním slovem: krása. Chci býti okouzlen!

Hani77
Hani77
11.02.2019 3 z 5

Literárně krásné dílo. Vančura používá hodně přechodníků – to už člověk dnes téměř nevidí (a pokud zmizí z osnov ZŠ, tak už ani neuvidí). Bohužel jsem film nikdy neviděla celý, vybavuji si pouze pana Hrušínského, jak se koupe a říká (jedinou výbornou hlášku celého díla) „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným“. Kdybych bývala viděla film s jeho hvězdným obsazením, možná bych mohla dát více hvězdiček. Děj je místy i vtipný, ale celkově mě dílo tak moc nezaujalo. 3* jsou hlavně za tu češtinu a vtipnou zápletku.

Ewiczka
Ewiczka
10.02.2019 5 z 5

Jedna z mých oblíbených, dá se číst stále dokola :)

Kryštofka
Kryštofka
02.02.2019 5 z 5

Knížku miluji, i když pročíst se přes zašmodrchanou gramatiku úvodu je náročné. Jsem vděčná za nádherný film, který mi při čtení vždycky běží před očima a děj krásně oživuje. Okouzlení mládím je věčné téma, znáte to, jak se muži rozzáří při pohledu na děvče v rozpuku.

pavel.2
pavel.2
16.01.2019 5 z 5

Hodnotím takhle vysoko díky skvělému, trochu poetickému způsobu psaní. To zanechává skvělý dojem, a samotný příběh si plyne klidně a odpočinkově.

Anie.M
Anie.M
09.01.2019 3 z 5

na to, že je to česká klasika mě celkový příběh nijak nenadchnul - léto na malém městě, kde se najednou něco děje a všichni jsou jak utržení.
rozhodně jsem si užívala tu češtinu, někdy dokáže být vtipná a jindy něžná. je to velmi vyjímečný jazyk.
"můj manžel plkává dosti často" (plkat mimochodem říká i moje babi, ale vidět to slovo v knížce, je tak nějak jiné)
"nejvhodnější jsou nahá, růžová ústa bez ozdob"

tomik2132
tomik2132
31.12.2018 2 z 5

Ze začátku bylo velmi těžké pochopit, jak autor píše a co chce vyjádřít. Ale jinak je to příjemná a odpočinková kniha. Jsou tu krátké humorné pasáže, které knihu zachraňují a obrázky. Vladislav Vančura má úžasný vypravěčský styl a krásně si hraje s češtinou.

KURACHJO2018
KURACHJO2018
18.12.2018 5 z 5

Velice milé povídání psané mile a odpočinkově, rozhodně vám na tváři vyloudí úsměv. Filmové zpracování také vynikající - údajně , což jsem se dozvěděl až tady, filmováno ve Veselí n.Lužnicí- , vida k čemu je zdejší Databáze dobrá .

Plútarchos
Plútarchos
12.12.2018 3 z 5

Asi jedna z mála knih, jejíž filmová adaptace mě nadchla více, než knižní předloha. A dokonce i obrázky pana Renčína jsou zde méně komické, než jsem uvyklý. U tohoto vydání (Jota 1993) jsem zaznamenal i více sazečských chyb, zejména v interpunkci a rozdělovacích znaménkách... Ale kniha je to milá a laskavá a autorův humor je mi blízký.

jirka666
jirka666
09.12.2018 4 z 5

Po první stránce jsem myslel, že knihu nedočtu páč jsem měl pocit, že vůbec ničemu nerozumím. Pak jsem si ale na autorův kouzelný jazyk zvyknul. Některé obraty jako "zanechte svého opičáctví", nebo "bude pršet, mraky jsou již přichystány" mě opravdu dostaly.

Tevik
Tevik
09.12.2018 3 z 5

Staročeština hezkou změnou, ale trochu nuda.

papaja
papaja
16.11.2018 3 z 5

S většinou komentářů nemohu souhlasit, pokud by byla kniha psaná běžným jazykem, byla by vlastně úplně o ničem. Celkově knihu hodnotím na 3 hvězdy. Kniha se sice nezařadí mezi mé oblíbené tituly, ale za přečtení stojí. Příběh byl jednoduchý, veselý, ale hlavně se mi velice líbila hra se slovy, úžasné.

lima123
lima123
11.11.2018 4 z 5

Láskavá, milá , letná poviedka. Natrafila som na ňu náhodou vďaka výzve a trocha si spomínam na film. Celkom zaujímavé.

Gulliver
Gulliver
09.11.2018 5 z 5

Budu pravděpodobně v rozporu s mnohými, ale pro mě je tato kniha naprostou perlou české literatury, je plná poetismu, humoru "dovádivého, hravého a žertovného". Dějová linka je zde druhořadá, zápletka (příjezd cirkusu) pouze rozrušuje stereotypní a nudný život městečka. Téměř barokní čeština s přechodníky, infinitivy, archaismy, něžnými vulgarismy je přesně to, co činí tuto knihu výjimečnou a že to nelze číst není pravda, čte se to krásně, snivě, kouzelně. Za mě jedno z děl, na které má být česká literatura a hlavně český jazyk právem hrdý.

crazyslunicko
crazyslunicko
07.11.2018 2 z 5

Ehm. Co na to říct. Opravdu jsem se musela hodně soustředit, abych se v té staročeštině vyznala, ale nakonec jsem to zvládla. V podstatě krásný humorný příběh, ale s tou staročeštinou to bylo obzvlášť náročné. Zkusím zkouknout film, třeba u toho nebudu tolik trpět.

Přečetla jsem knihu pouze v rámci čtenářské výzvy 2018. Pravděpodobně jsem měla na knihu veliké očekávání. Ač milý jednoduchý příběh to byl, tak o to hůře se společně se staročeštinou četl.

Bustedka
Bustedka
02.11.2018 2 z 5

Přiznám se, že bych normálně asi dala o nějakou tu hvězdu méně. Ale nebylo by to k té knize spravedlivé. Nejsem zrovna nadšencem do přechodníku a staročeštiny, takže styl knihy mi nesedl. Příběh sám o sobě má sice zajímavý motiv, ale vykreslení mi přišlo zdlouhavé. Vančura si hrál s jazykem, ale obsahově to prostě dobré moc není.

Musvar
Musvar
31.10.2018 5 z 5

Ta řeč je lahoda na poslech i počtení. Nejen Pavel Eisner, ale i Vladislav Vančura je arciknížetem češtiny :)