Rozmarné léto

Rozmarné léto https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268621/mid_rozmarne-leto-JWF-268621.jpg 3 2071 308

Vydání doplněné původními ilustracemi Josefa Čapka. Příběh tří dnů a tří nocí, v nichž zálety a milostná dobrodružství s nenadálými hosty nakrátko rozbouří poklidný život v malém městečku na řece Orši, Krokových Varech. Život kanovníka, bývalého majora, lázeňského a jeho žárlivé ženy Kateřiny zcela naruby obrátí kouzelník a krásná Anna. Kouzlo Rozmarného léta nespočívá ani tak v příběhu samotném, jako v dokonalém vystižení atmosféry ospalého českého maloměsta a ve Vančurově dokonalé a bohaté češtině. Podle románu natočil Jiří Menzel neméně kouzelný film. Rudolf Hrušínský, František Řehák, Vlastimil Brodský, Míla Myslíková, mladičká Jana Preisová a sám režisér jsou nezapomenutelní.... celý text

kachnat
10.03.2020 5 z 5

Patří mezi klasiky, které stojí za to.

Naias
06.02.2020 5 z 5

Pôvabné, poetické, múdre, úsmevné a ľudské. A krásne rozmarné.

1amu
31.01.2020 5 z 5

Málokterý autor je čtenáři tak rozdílně hodnocen jako Vladislav Vančura. Jasným důkazem je tato kniha. Má vše - kouzelný jazyk, úžasně vybrané postavy, k tomu děj se odehrává v nádherné scenérii na jihu Čech :
V poněkud zpustlých říčních lázních na břehu řeky Orše se denně setkávají tři postarší pánové: majitel lázní Antonín Důra, sečtělý abbé Roch a major ve výslužbě Hugo. Počasí je nestálé, většinou poprchává a tak má pan Důra nouzi o zákazníky. Většinu času tudíž tráví v rozmluvách a drobných půtkách se svými přáteli. Žádná hádka ovšem není tak vážná, aby ji nespravila sklenice vína a pár utopenců s cibulí. Rozruch do jejich života však přinese potulný kouzelník Arnoštek a především jeho půvabná schovanka Anna. Ta totiž hned při prvním večerním vystoupení okouzlí každého ze tří svérázných filosofů. A ti se o ni začnou každý po svém ucházet...
Ostatně mnozí z nás viděli rozkošný film Jiřího Menzela se stejným názvem.
Nedivím se, že autor z toho všeho co napsal měl nejraději tuto svou knihu. Představme si, jak se musel bavit, když ji psal.

MadamC
17.01.2020 4 z 5

Pokaždé mě pobaví a zvedne mi náladu.

666Jitka
04.01.2020 4 z 5

Pěkná kniha - pěkný film. Jsem hrdá na to, že je mým rodným jazykem čarokrásná, květnatá čeština.

skableska
29.12.2019 4 z 5

Ze začátku jsem myslela, že to vzdám, ale po několika stránkách jsem si na jeho češtinu a psaní celkově zvykla a zhltla jsem to za chvilku. Neskutečné, jak se dá jednoduchý příběh napsat. Kolik slov, nezvyklých, krásných, Vančura použil. Nakonec hezký zážitek.

Ava365
11.12.2019 5 z 5

Vančurova naprosto jedinečná čeština rozehraje v této knize naplno úžasný koncert. Výborný je i film.

Lablynt
24.11.2019 5 z 5

Rozmarné léto je klenotem, úsměvnou jedinečností, kterou vytváří právě archaický jazyk. Nemůžeme na něj pohlížet jako na román jako takový, zde děj lehce ustupuje a do popředí přichází mistrný jazykový požitek pro labužníky.

jamesek007
18.11.2019 5 z 5

kde je to těžké čtení? léto se čte samo a dvakrát do roka. je to jako lehký vánek v klidných uličkách polozapomenutých Lázní.
nelze nepřipomenout filmové zpracování z rukou pana M. a zhmotnění v hrotech herecké špičky - důkaz o možnosti nemožného ).
původní přebal Čapkův - rozmarným zdá se ).

Kuža007
06.11.2019 5 z 5

Krásný příběh napsaný úžasnou imaginativní básnickou prózou a skvělým autorem.

Janii90
03.11.2019 1 z 5

Kniha mě úplně nenadchla.

MichelleS
13.10.2019 4 z 5

Jednoduchý příběh, ve kterém poklidné vody malého městečka rozbouří příjezd kouzelníka s krásnou asistentkou. Jazyk plný přechodníků ho však pozvedá na úroveň bájí ze starodávných kronik.

Zemiakol
10.09.2019 3 z 5

Rozmarné léto mě ničím zvlášť nezaujalo, spisovatelův styl psaní mi úplně nesedí. Čteno v rámci maturity, znovu už bych si to nevybral.

EsoRimmer
31.08.2019 3 z 5

Z Rozmarného léta mám podobný pocit, jaký jsem měl z Markéty Lazarové. Ani tady se nemůžu zbavit pocitu, že chabý, poměrně jednoduchý děj maskuje Vančura až příliš květnatým jazykem.
Rozmarné léto je v celku o ničem. Jednoduché, lehce erotické téma se tady mísí s popisy přírody a letní atmosféry. Atmosféra je něco, co se knize upřít nedá, ale, bohužel, Vančurův květnatý jazyk se místy čte dost špatně.

Gumiczud
18.08.2019 odpad!

Kniha se mi četla hodně špatně. Je velice krátká o to déle jsem jí četl. Xkrát jsem si musel některé pasáže přečíst znovu, abych děj pochopil. Asi jsem na tuhle knihu moc mladý.

prcek18
11.08.2019 4 z 5

kniha se mi moc líbila

whale77
07.08.2019 3 z 5

Těžké čtení. I když mám češtinu velice ráda, tak tady jsem to nedávala a v duchu jsem autorovi spílala za jeho jazykový exhibicionismus. Film jsem do té doby, než jsem knížku rozečetla, neviděla, pustila jsem si ho v průběhu četby, abych se ujistila, že mi při čtení nic neuniká. A ne, zvládla jsem to se ctí, a příběh i zachycení charakterů postav mě pobavily. Ale myslím, že kdyby nebylo výzvy z loňského roku a tématu „Kniha s ročním obdobím v názvu“, tak bych zase byla o jednu povinnou četbu chudší.

Cleo De Nile
06.06.2019 3 z 5

Kniha se mi četla hodně obtížně, a i přes to, že byl děj jednoduchý, mi dělalo problém knihu pochopit. Bylo to zřejmě způsobeno specifickým jazykem celé knihy. Často se zde vyskytovaly archaismy, přechodníky... Když se však teď nad dějem díla zpětně zamyslím, velmi mě překvapil závěr knihy. Jelikož celou knihu se vztahy mezi postavami tak nějak míchaly a nakonec to vlastně dopadlo úplně stejně, jako to celé začalo.

Kaja01
22.05.2019 4 z 5

Příjemná letní jednohubka, která nejspíš přistane i na mém maturitním seznamu :-)

raketackova
06.05.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších českých knih, kterou jsem kdy četla. Styl psaní je opravdu úžasný, rozvinutý jazyk se postará o naprosto skvělý požitek ze čtení.