Rozkazy z Berlína

Rozkazy z Berlína https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/307877/bmid_rozkazy-z-berlina-OeK-307877.jpg 4 63 24

Inspektor Trave série

3. díl

Strhující thriller z období druhé světové války se odehrává v roce 1940. Po pádu Francie je Londýn dnem i nocí bombardován německými vzdušnými silami a dvojitý agent zavrtaný v samém srdci britské tajné služby MI6 dostává rozkaz z Berlína, aby zavraždil Winstona Churchilla a tím zvrátil průběh války. Hitler věří, že po odstranění Churchilla Anglie uzavře s Německem mír. Alberta Morrisona, bohatého vdovce a bývalého šéfa MI6, někdo shodí přes zábradlí před jeho londýnským bytem. Dopadne mrtvý přímo k nohám své dcery Avy, která však ve tmě nedokáže rozeznat prchajícího útočníka. Na místo činu jsou vysláni dva detektivové Scotland Yardu, inspektor Quaid a mladý detektiv konstábl Trave. Quaid je přesvědčen, že jde o jasný případ domácí rozepře, ale Trave si není tak jistý. V kapse mrtvého se najde lístek se záhadným textem a od Morrisonovy dcery se dozvídá o podivném vzkazu, který jejího otce rozrušil. Pouze detektiv Trave a dcera zavražděného mohou celý oříšek rozlousknout a zmařit chystané spiknutí, jenže čas neúprosně běží a všechny okolnosti hrají proti nim… Simon Tolkien sugestivně vykresluje do detailů atmosféru válečného Londýna a drží čtenáře v napětí až do poslední stránky. „Simon Tolkien, bývalý advokát, píše s vervou, pronikavým pohledem člověka, který je zvyklý nahlížet pod povrch věcí, a představivostí někoho, kdo se vyzná jak v historii, tak v literatuře.“ – Santa Barbara Independent „Tolkienův styl je velmi působivý a popis bombardovaného Londýna nezapomenutelný.“ – The Times „Napůl Christie a napůl Grisham.“ – Los Angeles Times... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Orders from Berlin , 2012

PierRe Vesper
02.04.2022 2 z 5

Jak píše uživatelka níže, bystrý čtenář si špiona odhalí sám a hodně brzy. On mu to i autor pěkně nabídne, až moc okatě, takže jsem si malou chvilku myslel, že je to tak naschvál, aby odvrátil pozornost od někoho jiného, ale za pár stránek jsem si byl celkem jistý.
Kniha mi byla doporučena, jak je to extra špionážní a super všechno, ale byl jsem spíše zklamán.

Elenče
02.01.2022 4 z 5

Hodnotím vysoce, ale vlastně nevím, jak knihu charakterizovat. Nezapadá mi do žádné škatulky. Špionážní román - asi ne, krtka pozorný čtenář odhalí kolem strany 50 a pokud by mu to náhodou nedošlo, kolem strany 170 se mu prozradí sám. Detektivka - taky ne, pachatel je opět velmi brzy jasný. Thriller - rozhodně ne, pokud nemá jít o jakousi fiktivní historii, víme předem, jak zápletka dopadne. Přes všechny tyto výhrady mě to ale zatraceně bavilo a mrzí mě, že nic dalšího ze série s inspektorem Travem v češtině nevyšlo.

Jirkson
17.12.2021 5 z 5

Kdybych dal na všechny negativní ohlasy knih, tak bych asi nikdy nic nepřečetl. Když vidím některé komentáře pod tímto titulem, říkám si, že komentující četli něco jiného nebo jsem četl něco jiného já :-))
Za mne je kniha výborná a rozhodně si zaslouží hodnocení minimálně okolo 90%. Kdo máte rádi špionáž v době 2. světové války, určitě se do děje zakousnete.

Claudius
07.03.2021 3 z 5

Důležitou ingrediencí špionážního románu je jistá paranoia, hra na kočku a myš, kdy nevíme, kdo z agentů a špionů je zrádce. Důležitou ingrediencí detektivky je hledání pachatele a typování mezi podezřelými.
Zpočátku to funguje docela dobře. Ne, že by bylo nějak moc kandidátů na zrádce, ale člověk si řekne, že třeba bude příjemně překvapen. Celé je to pohřbeno jednou jedinou kapitolou, kde se čtenáři (ano, jen čtenáři, ne postavě v ději) naprosto zbytečně, nelogicky a v nevyhraněném momentu odhalí pachatel a zrádce. A aby čtenáři náhodou nezbyla nějaká zajímavá tajemství k odhalení, pachatel nám v myšlenkách pro jistotu odhalí celou svou motivaci a důvody. Napětí je zabito a pohřbeno a čtenář už jen čeká na nevyhnutelné finále.

svarnyp
23.09.2020 2 z 5

Bohužel se mi kniha celkově zdála velmi předvídatelná a někdy mi přišlo, že jsou postavy násilím vedeny nějakým směrem v zájmu děje místo toho, aby to působilo přirozeně. Jako by sami postavy znaly vyústění knihy nebo sami četly s vámi knihu a tedy znaly veškeré informace. Ano, kniha poskytuje několiv zajímavých vhledů do toho, jaké mohlo být žít v Londýně za druhé světové války, ale jinak mi to přišlo jako slabý akční román (o detektivnce nelze hovořit, neboť role jsou celkem jasné hned od prvního setkání se s postavami).

davidurban1973
09.03.2020 4 z 5

Velmi ctiva kniha, zajímavá uveritelna detektivka se špionážnimi prvky z období 2.sv.valky.

Fidelnifion
02.03.2020 3 z 5

Kniha byla čtivá nicméně dle mého názoru poněkud lineární. V celém příběhu se vyskytuje pouze 6 důležitých postav a ostatní osoby se příběhem jen tak míhají. Popis historických reálií a bombardování Londýna je pěkný, naproti tomu chování agentů MI6 je občas až amatérské. Stejně rozporuplně jsou vylíčeny charaktery jednotlivých hlavních postav - některé zdařile a jiné jen povrchně. Ve výsledku kniha představuje svižné oddechové počtení. Nic víc.

trudoš
06.12.2019 3 z 5

Přestože Simon Tolkien pracuje s mými tolik oblíbenými ingrediencemi, nemůžu říct, že by mě výsledek uspokojil. Na to je příběh příliš lineární a bez zásadnějších proměn, nemluvě o tom, že identitu vraha člověk rozklíčuje velmi záhy, ostatně sám autor kolem toho nedělá žádné tanečky. Většinu vyprávění tak pouze sledujete rozběhnutý plán atentátu a čekáte, zdali se hrdinovi podaří mu zabránit či nikoliv. A v tomhle ohledu je historie poměrně neúprosná, takže se šance na úspěch dají snadno odhadnout.
Zklamala mě (v rámci spisovatelova renomé) i práce s postavami, která je příliš prvoplánová na to, aby dala možnost vzniku nějakého zajímavého zvratu. Každá z figur má jasně určenou roli v dramatu a tu odehraje přesně dle scénáře. Žádný prvek napětí, žádná práce s charaktery. Prostě šeď, jíž zachraňuje pouze fakt, že není příliš rozsáhlá a je dobře napsaná. Nakonec to nejzajímavější na románu je zachycení atmosféry bombardovaného Londýna, což mi ale na literární detektivku přijde trochu málo.

KillHurt
29.10.2019 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné. Autor zvládl přenést na papír atmosféru bombardovaného Londýna a umně žongloval s historickými reáliemi a fikcí. Vše působilo živoucím dojmem. Doteď nevím, jestli se mi prozrazení pachatele v půlce knihy líbilo nebo ne. Do očí bijící jsou některé triviální chyby a nelogismy chování některých postav. Mnozí "elitní" špióni byli na kopanec do zadele. Nicméně je kniha chytlavá a velmi atmosférická.

sharik
10.08.2019 5 z 5

Velmi neobyčejný mix detektivky, krimi, špionážního románu a válečné prózy. Rok 1940, Hitler plánuje invazi do Anglie a atentát na Churchilla. Mezitím v Londýně dochází k vraždě nerudného profesora, jejíž vyšetřování sledujeme dalších dvě stě stran, čili něco přes půl románu. Když se ale vražda (pro čtenáře) vyřeší, dostává se ke slovu mnohem větší hra, která se vším uplynulým dost úzce souvisí. Simon Tolkien rozplétá a zaplétá, aby nakonec vše spojil, což je sice u krimi i detektivky normální, nicméně se sluší uznat, že se mu to neskutečně dobře daří... Baví mě, jak se postupně a velmi přirozeně mění a prolínají žánry a zároveň i čtenářovo vnímání toho, co je vlastně důležité. Nesmím opomenout ani výborně zvládnuté velké množství postav. Člověk si je zapamatuje (i přes to, že některé mají podobná jména) a snad ke každé má nutkání zaujmout nějaký postoj. Vše se odehrává s válečnou každodenní realitou na pozadí - nedostatek, strach z toho, že zítřek už vůbec nemusí přijít, a taky časté bombardování Londýna. Vše velmi živě popsané a někdy dost útočící na city čtenáře. Ale opravdu ne lacině, spíš tak nějak upřímně, skrz velice silné scény.
Jsem z tohohle románu úplně nadšený a mrzí mě, že od autora není víc knih přeložených do češtiny. Možná časem sáhnu po nějaké v originále. Rozkazy z Berlína byly tak poutavé, že jsem těch 350 stran urazil na jeden zátah, během jednoho dne. To se mi nestává až tak často.

Veronika33
19.06.2019 3 z 5

Tak táto kniha bola miernym sklamaním. Ak si odmyslíme začiatok a koniec kde je fakt veľmi slabo spomenutá 2.svet. vojna a nejaký pseudorozhovor medzi Hitlerom a Heydrichom, tak celý príbeh je len obyčajná detektívka (slabšia) z Londýna. Väčšina postáv je dosť nesympatická a príbeh tiež nie je žiadna výhra. Knihu som nakoniec prečítala, ale už sa k nej rozhodne nevrátim, nestojí za to.

Galadwen
11.03.2019 4 z 5

Knihu jsem si vybrala kvůli zevnějšku, tedy obálce a jménu autora na ní, a zklamaná jsem nebyla, Tolkien vnuk psát umí. Příběh je poměrně jednoduchý, ale čtivě napsaný, má atmosféru. Trochu mi vadilo malé napětí, v podstatě od prvního okamžiku je jasné, kdo je Heydrichovým britským agentem. Jako oddechovou četbu lze doporučit, ale osobně mám radši tvorbu staršího Tolkiena, ke které se vracím opakovaně už čtvrt století, zatímco k této knize asi nebudu.

Terva
02.02.2019 3 z 5

Na trávě byla
bílá rosa,
zpíval slavík
a já jsem se styděl,
že jsem člověk.

Tohle je kniha a příběh, ke kterému bych se nikdy sám nedostal. Ale vzhledem k tomu, že jsem jej dostal pod stromeček (který jsem neměl), tak jsem se do toho pustil. Musím ještě konstatovat, že Ježíšek byl asi opilej nebo spíš se nalokal Mosteckého vzduchu, když přes Most letěl. Tady asi někde došlo k výměně dárků a já dostal Rozkazy z Berlína.

Citát: Fakta často bývají mnohem podivnější než beletrie.

Příběh je to průměrný, detektivka postrádá napětí a sem tam haprovala i logika. Hlavně hlavní hrdinka Ava v tom děla docela bordel. Její chování mi někdy nešlo moc na mysl a nechápavě jsem pokrucoval hlavou. Špetka špionáže bez zbytečné krve, válečné období a vlastně celá ta atmosféra příběhu mi připadala jako umělá. Ale to nebude spisovatelem Simonem Tolkienem (jméno pro úplně jiný žánr), ale mnou, protože vlastně vůbec nečtu válečné romány, ani špionážní příběhy a jen zřídka se dostanu ke krimi.

Malá ochutnávka:
My dva se spolu dostaneme daleko, - Heydrich si jeho slova přesně pamatoval - prohlásil vůdce, protože vy jste naprosto oddaný věci a protože stejně jako já máte vůli. Vůle je všechno, Reinharde. To vy víte, že?

Tak se vlastně nejzajímavější na knize pro mě staly rozhovory mezi vůdcem Německa a jeho pobočníkem Heydrichem. Těch však v knize není moc, jsou jen takovou povinnou vložkou.
S trochou nesnází jsem to však dočetl. Nenudil jsem se, abych měl důvod to ukončit a vlastně mě i konec příběhu zajímal. Mé hodnocení je tak 50%, ale protože to na Databázi knih takto nejde vyjádřit (kdy už to půjde?¨) dávám tři hvězdy.

Citát: Velitel vzdušných sil a ani se nevejde do letadla.

Malarkey
25.01.2019 4 z 5

Co si budeme nalhávat, příjmení Tolkien je poměrně vděčné a dělá knize reklamu už samo o sobě...Nicméně během čtení se pak ukáže, jaká kniha je a musím říct, že jsem byl vcelku i mile spokojen. Simon zřejmě od dědečka zdědil spisovatelské nadání. Jedná se totiž o atypickou detektivku odehrávající se během druhé světové války v Londýně a zasahující svým tématem až k tehdejším špionům. Námět možná není žádná šokující pecka, spíše dobře odvedená rutina. Co je ale na knize opravdu zajímavé, tak samotný popis válečné atmosféry tehdejší doby. Strach z příchodu Němců je cítit na každé stránce.

Nelíísek
22.12.2018 3 z 5

Začátek knihy působil dost slibně, když se ale děj přesunul do Londýna, přesněji, děj u vyšetřování vraždy, připadalo mi to jako černobílá groteska, vyšetřování vraždy bylo takové hrozné klišé ...

I tak se mi kniha líbila ale ocenila bych lepší detektivní příběh.

NemmamSlov
29.11.2018 3 z 5

Simon Tolkien zdedil umenie pera od svojho deda J.R.R. Tolkiena. V jeho dielach budeme márne hľadať Sarumana, Gandalfa, alebo Froda, naopak sa mu darí písať historické thrillere ako je aj kniha Rozkazy z Berlína. Skvele napísaný príbeh plný napätia, zvratov a politických intrig, pričom nesmie chýbať trošku ženskej nehy.

alois.randa
22.02.2018 3 z 5

Začátek vypadal dost nadějně, ale postupně se z toho stala kriminálka ala Agatha Christie, s dosti předvídatelným dějem. Jako oddechovka to ale nebylo špatné.

melanie
11.08.2017 3 z 5

Tak mne to zas tak strasne napinave nepripadalo. Nechci vyzrazovat dej knihy, ale jednani postav mi prislo dost sablonovite a predpovidatelne. I motiv atentatu byl vyumelkovany. Dobove kulisy me moc neoslovily, az na bombardovani se tam moc neprojevily.

ThomasRuhe
23.04.2017 3 z 5

Kniha se mi líbila. Tahle špionážní detektivka má slušný spád i napětí. Tolkien do příběhu dobře umístil i historické postavy jako Churchilla, Hitlera a Heydricha.
Proto hodnotím 60%.

derminator
05.03.2017 3 z 5

Zas tak strhující thriller jak slibuje titulek knihy to nebyl! Neříkám, že kniha je špatná ona je napínavá, ale chybí mě tam to že prakticky od první třetiny knihy víte, kdo atentát plánuje i kdo je vrah. Každopádně knihu doporučuji protože knihy z druhé světové války mám rád, ale žádný trhák od ní nečekejte je to taková oddychovka. 60%.

druhá světová válka (1939–1945) Londýn tajné služby špionáž

Autorovy knížky