Rozkazy z Berlína

Strhující thriller z období druhé světové války se odehrává v roce 1940. Po pádu Francie je Londýn dnem i nocí bombardován německými vzdušnými silami a dvojitý agent zavrtaný v samém srdci britské tajné služby MI6 dostává rozkaz z Berlína, aby zavraždil Winstona Churchilla a tím zvrátil průběh války. Hitler věří, že po odstranění Churchilla Anglie uzavře s Německem mír.

Alberta Morrisona, bohatého vdovce a bývalého šéfa MI6, někdo shodí přes zábradlí před jeho londýnským bytem. Dopadne mrtvý přímo k nohám své dcery Avy, která však ve tmě nedokáže rozeznat prchajícího útočníka. Na místo činu jsou vysláni dva detektivové Scotland Yardu, inspektor Quaid a mladý detektiv konstábl Trave. Quaid je přesvědčen, že jde o jasný případ domácí rozepře, ale Trave si není tak jistý. V kapse mrtvého se najde lístek se záhadným textem a od Morrisonovy dcery se dozvídá o podivném vzkazu, který jejího otce rozrušil. Pouze detektiv Trave a dcera zavražděného mohou celý oříšek rozlousknout a zmařit chystané spiknutí, jenže čas neúprosně běží a všechny okolnosti hrají proti nim…

Simon Tolkien sugestivně vykresluje do detailů atmosféru válečného Londýna a drží čtenáře v napětí až do poslední stránky.

„Simon Tolkien, bývalý advokát, píše s vervou, pronikavým pohledem člověka, který je zvyklý nahlížet pod povrch věcí, a představivostí někoho, kdo se vyzná jak v historii, tak v literatuře.“ – Santa Barbara Independent

„Tolkienův styl je velmi působivý a popis bombardovaného Londýna nezapomenutelný.“ – The Times

„Napůl Christie a napůl Grisham.“ – Los Angeles Times

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/307877/rozkazy-z-berlina-OeK-307877.jpg 3.843

Inspektor Trave (3.)

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Kniha Zlín

Orders from Berlin (2012)

Počet stran:352
Jazyk vydání:český
Překlad:Irena Steinerová
Edice:Thrill (4.)
Autor obálky:Michaela Treuerová
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7473-456-4

Kniha Rozkazy z Berlína

Galadwen

Knihu jsem si vybrala kvůli zevnějšku, tedy obálce a jménu autora na ní, a zklamaná jsem nebyla, Tolkien vnuk psát umí. Příběh je poměrně jednoduchý, ale čtivě napsaný, má atmosféru. Trochu mi vadilo malé napětí, v podstatě od prvního okamžiku je jasné, kdo je Heydrichovým britským agentem. Jako oddechovou četbu lze doporučit, ale osobně mám radši tvorbu staršího Tolkiena, ke které se vracím opakovaně už čtvrt století, zatímco k této knize asi nebudu.

Terva

Na trávě byla
bílá rosa,
zpíval slavík
a já jsem se styděl,
že jsem člověk.

Tohle je kniha a příběh, ke kterému bych se nikdy sám nedostal. Ale vzhledem k tomu, že jsem jej dostal pod stromeček (který jsem neměl), tak jsem se do toho pustil. Musím ještě konstatovat, že Ježíšek byl asi opilej nebo spíš se nalokal Mosteckého vzduchu, když přes Most letěl. Tady asi někde došlo k výměně dárků a já dostal Rozkazy z Berlína.

Citát: Fakta často bývají mnohem podivnější než beletrie.

Příběh je to průměrný, detektivka postrádá napětí a sem tam haprovala i logika. Hlavně hlavní hrdinka Ava v tom děla docela bordel. Její chování mi někdy nešlo moc na mysl a nechápavě jsem pokrucoval hlavou. Špetka špionáže bez zbytečné krve, válečné období a vlastně celá ta atmosféra příběhu mi připadala jako umělá. Ale to nebude spisovatelem Simonem Tolkienem (jméno pro úplně jiný žánr), ale mnou, protože vlastně vůbec nečtu válečné romány, ani špionážní příběhy a jen zřídka se dostanu ke krimi.

Malá ochutnávka:
My dva se spolu dostaneme daleko, - Heydrich si jeho slova přesně pamatoval - prohlásil vůdce, protože vy jste naprosto oddaný věci a protože stejně jako já máte vůli. Vůle je všechno, Reinharde. To vy víte, že?

Tak se vlastně nejzajímavější na knize pro mě staly rozhovory mezi vůdcem Německa a jeho pobočníkem Heydrichem. Těch však v knize není moc, jsou jen takovou povinnou vložkou.
S trochou nesnází jsem to však dočetl. Nenudil jsem se, abych měl důvod to ukončit a vlastně mě i konec příběhu zajímal. Mé hodnocení je tak 50%, ale protože to na Databázi knih takto nejde vyjádřit (kdy už to půjde?¨) dávám tři hvězdy.

Citát: Velitel vzdušných sil a ani se nevejde do letadla.

Malarkey

Co si budeme nalhávat, příjmení Tolkien je poměrně vděčné a dělá knize reklamu už samo o sobě...Nicméně během čtení se pak ukáže, jaká kniha je a musím říct, že jsem byl vcelku i mile spokojen. Simon zřejmě od dědečka zdědil spisovatelské nadání. Jedná se totiž o atypickou detektivku odehrávající se během druhé světové války v Londýně a zasahující svým tématem až k tehdejším špionům. Námět možná není žádná šokující pecka, spíše dobře odvedená rutina. Co je ale na knize opravdu zajímavé, tak samotný popis válečné atmosféry tehdejší doby. Strach z příchodu Němců je cítit na každé stránce.

Nelíísek
22.12.2018

Začátek knihy působil dost slibně, když se ale děj přesunul do Londýna, přesněji, děj u vyšetřování vraždy, připadalo mi to jako černobílá groteska, vyšetřování vraždy bylo takové hrozné klišé ...

I tak se mi kniha líbila ale ocenila bych lepší detektivní příběh.

NemmamSlov
29.11.2018

Simon Tolkien zdedil umenie pera od svojho deda J.R.R. Tolkiena. V jeho dielach budeme márne hľadať Sarumana, Gandalfa, alebo Froda, naopak sa mu darí písať historické thrillere ako je aj kniha Rozkazy z Berlína. Skvele napísaný príbeh plný napätia, zvratov a politických intrig, pričom nesmie chýbať trošku ženskej nehy.

alois.randa
22.02.2018

Začátek vypadal dost nadějně, ale postupně se z toho stala kriminálka ala Agatha Christie, s dosti předvídatelným dějem. Jako oddechovka to ale nebylo špatné.

melanie
11.08.2017

Tak mne to zas tak strasne napinave nepripadalo. Nechci vyzrazovat dej knihy, ale jednani postav mi prislo dost sablonovite a predpovidatelne. I motiv atentatu byl vyumelkovany. Dobove kulisy me moc neoslovily, az na bombardovani se tam moc neprojevily.

ThomasRuhe
23.04.2017

Kniha se mi líbila. Tahle špionážní detektivka má slušný spád i napětí. Tolkien do příběhu dobře umístil i historické postavy jako Churchilla, Hitlera a Heydricha.
Proto hodnotím 60%.