Rozjímání o mši svaté

Rozjímání o mši svaté https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321317/mid_rozjimani-o-msi-svate-Vyt-321317.png 4 8 1

Autorovým cieľom bolo prístupnou formou prezentovať svoje vedomosti a svoje prežitie liturgie. Autor postupne komentuje liturgiu sv. Jána Zlatoústeho od príchodu kňaza a diakonov cez samotnú liturgiu až po ich odchod z chrámu.

Literatura světová , Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , Marta Florianová

Razmyšlenija o Božestvennoj liturgii , 1847

SydBarrett
18.12.2020 3 z 5

Věc se má tak, že si nedovedu pro knihu představit jakékoliv praktické využití. Gogol zde popisuje průběh dobové mše. Dala by se tudíž použit pro případnou rekonstrukci, neb je tato stať až nadmíru obsáhlá. Tím ale jakákoliv využitelnost knihy končí, pro věřící i nevěřící lid je myslím takřka bezvýznamné ji číst a sám nechápu, že jsem se do toho pustil. Ani těm nejzapálenějším fanouškům Nikolaje Gogola se to nebude líbit. Pravoslavným kněžím možná. Lidem, co se o liturgické obřady hlouběji zajímají (nevím, je li někdo takový, mám znalosti prachbídné, což mě o to míň opravňuje tuto knihu hodnotit). Můj původní záměr s knihou byl takový, dozvědět se blíže o Gogolově vztahu k náboženství, což je, uznávám, má chyba, jenže tohle bylo přímo na Wikipedii uvedeno jako kniha zdarma dostupná online. Škoda potištěného papíru. Snad tedy tímto alespoň trochu uvedu potencionálního čtenáře do situace, tedy do situace z pohledu běžného zájemce o světskou literaturu.

Není to kniha určena pro běžného čtenáře/10

1970  78%Petrohradské povídky
2010  80%Ženitba
1947  77%Taras Bulba
2019  78%Revizor

Kniha Rozjímání o mši svaté je v