Rozhovory s přáteli

Rozhovory s přáteli https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408541/bmid_rozhovory-s-prateli-RjM-408541.jpg 4 420 92

Román Sally Rooney Rozhovory s přáteli vzbudil ve světě zcela ojedinělý ohlas. Z neznámé autorky se doslova přes noc stala literární celebrita, její kniha vévodila žebříčkům prodejnosti i kulturním rubrikám a získala nejedno literární ocenění, a to nejen proto, že knihu můžeme číst jako romantickou komedii, plnou nevěry, sexu, odcizení i sblížení, ale zároveň jako silný příběh o životě a myšlení současných mladých žen. Rozprostírá se před námi příběh jednadvacetileté dublinské studentky a básnířky Frances, její kamarádky Bobbi a o něco staršího manželského páru, herce Nicka a fotografky Melissy, spolu s vypravěčkou Frances sledujeme složitou dynamiku vztahů, intelektuálních debat i milostných románků. Titulní „rozhovory s přáteli“ jsou přitom nesmírně otevřené. Frances, Bobbi, Nick a Melissa spolu mluví o sexu a přátelství, umění a literatuře, politice a genderu a samozřejmě i o těch druhých s až nemilosrdnou upřímností. Každopádně čtenáře čeká fascinující, velmi precizně promyšlený a výtečně napsaný román o vztazích, intimitě, komunikaci s okolím a osobním zrání.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

Conversations with Friends , 2017

dr.horrible
21.02.2024 4 z 5

“Svý děti miluju všechny stejně.

Eva-K
11.02.2024 4 z 5

Vzhledem k velmi rozporuplným komentářům níže jsem byla zvědavá, jak to zapůsobí na mě - a mně se to nakonec moc líbilo. Mám ráda tento styl psaní, v podstatě volný tok myšlenek hlavní hrdinky. Ne všechny postavy mi byly sympatické, ne všechny sexuální scény mě bavily číst (a to jsem to četla v angličtině, v které je to pro mě snesitelnější :) ale protože mi kdysi taky bylo jednadvacet a protože v něčem jsme si s Frances podobné, často mi knížka mluvila z duše.

jessie01
05.10.2023 4 z 5

Na úvod musím říct, že mě velmi baví styl psaní této autorky, který ale ne každému sedne. Je to takový zajímavý tok myšlenek hlavní postavy, hledání svého místa v životě, zamilovávání se a následné vyrovnání se z různými životními překážkami. Po knize jsem sáhla po přečtení knihy Normální lidé, která se mi líbila o dost více, a následné zhlédnutí seriálu mě vyloženě učarovalo. To je snad poprvé, co se mi líbilo více filmové zpracování oproti knižní předloze. Takže za mě dobré, ale ne tak napínavé jako výše zmíněná kniha. Každopádně si časem určitě přečtu i další knihu. Svým neotřelým stylem psaní si to rozhodně zaslouží.

Gracian1964
17.04.2023 2 z 5

Nuž, já ti nevím, Karle. Po tom nabubrelom reklamnom masírovaní, aká je kniha skvelá a tak ďalej, som spozornel a moja podozrievavosť bola v strehu. Takže už tušíte, že mne kniha nesadla, podľa môjho skromného, nekompetentného a ignorantského názoru je hlboko precenená. Nepáčilo sa mi to, nudilo ma to a liezli mi tie postavy a postavičky na nervy. Nevedel som sa dočkať, kedy sa skončí. Knihy nedočítam len v krajnom prípade a to sa nestalo, ale o ďalšie diela autorky nemám záujem. Buď fit!!!

tereza5844
08.03.2023 4 z 5

Za mě to bylo super, stoprocentně lepší než Normální lidi, kde jsem nemohla vystát postavu Conella. Tady mě postavy neštvaly, naopak mě každá zajímala a o každé jsem se chtěla dozvědět více. Velice oceňuji otevření tématu endimetriozy, je to taková neviditelná, ale šíleně bolestivá nemoc. Jednu hvězdičku strhávám za konec, mohl být mnohem více rozpracovaný, kniha klidně mohla mít o 100 stran navíc. Například vztah Frances a jejího otce mi přišel málo rozebraný, stejně tak vztah Bobbi s jejími rodiči. Taky mi chyběl POV Nicka, hrozně by mě zajímalo, co se mu honilo hlavou. Takže knížka super, jen klidně mohla být dvakrát delší.

Sonyk5100
02.03.2023 3 z 5

Už od první třetiny jsem čekala na konec. Toužila jsem, aby se milostný čtverec vyvinul v harmonické polyamorní soužití. Na to jsou postavy ale strašně neobratné v komunikaci a totálně ztracené ve svých životech. Museli by všichni vědět, kdo jsou a co chtějí. Jestli to má zrcadlit vztahy mladých lidí – tak to nevím. Asi jsem moc progresivní a stýkám se s příliš mladými lidmi, kteří na komunikaci a na sobě naopak pracovat chtějí, abych v to věřila.
Zajímavý byl pro mne vedlejší plot s otcem alkoholikem. Vzdálený, nicméně stále uvěřitelně vykreslený.
P.S. postavy by se asi měly léčit ze závislosti na kofeinu.

kristleko
25.02.2023 4 z 5

Frances je komunistka, její kamarádka Bobbi lesba, Nick má deprese a jeho manželka Melissa nechce mít děti. Na pozadí jednoho milostného čtyřúhelníku nahlížíme do myšlenkového světa jednadvacetileté studentky – nadané básnířky, ale nejisté a sebedestruktivní –, a současně i celé její generace. Není divu, že tento debut vyšvihl Sally Rooney do popředí zájmu kritiky i čtenářů, protože upřímně a nekvětnatě vypráví o přátelstvích a láskách, jaké prožívají lidé narození po roce 1990. Smrtelně vážné prožívání progresivních politických témat je typičtější pro Západ, ale sebestřednost, povrchnost, emoční nemotornost a celková ztracenost ve světě jsou docela univerzální mileniálské rysy. Nezávazně si chatují o svých pocitech, mají spolu sex „jen ironicky“, chtějí působit sebevědomě a nad věcí, ale uvnitř je sžírá nejistota a vše ústí do neupřímného a (sebe)zraňujícího chování, jen aby si zachovali tvář. Řeší budoucnost světa, ale netuší, co s vlastním životem. Ještě zajímavější než ta generační výpověď je nekompromisně upřímná sonda do myšlení mladé holky z chudé venkovské rodiny, která hledá své místo ve světě a jedno setkání na party jí obrátí život naruby a ocitne se v úplně jiné společnosti. Nick s Melissou jsou o nějakých patnáct let starší, docela úspěšní a bohatí. Místo uklízení po svém alkoholickém otci si Frances najednou užívá léto ve vile ve Francii. Skáče do románku s ženatým starším mužem, aniž by si uvědomila, že takové vztahy bývají odsouzeny k nešťastným koncům. Těch pár hezkých společných chvil nestojí za trapné situace, výčitky a vytáčky. Ale vykládejte to zamilovaným… (8/10)

Love_books_369
13.02.2023 4 z 5

Tato knížka mě vážně mile překvapila. Rozhodně nečekejte žádné velké dobrodružství, děj tak líně plyne... Za mě je to krásná, poeticky napsaná knížka o vztazích. O tom, jak každý jinak prožívá různé emoce, události.
   Co se týče postav, nejsympatičtější i charakterově nejbližší mi byla Frances. Frances je mladá rozevervaná básnířka s velmi zajímavými myšlenkami. Její kamarádka Bobbi mi už zas tak sympatická nebyla. Bylo nesmírně zajímavé jak se tak odlišné povahy spolu kamarádí a souzní. Vlastně kromě Melissy mi všichni přišli vcelku fajn. Její majetnictká a místy trochu sobecká povaha mi vážně k srdci nepřirostla.
Nick je byla kapitola sama o sebe. Z jedné strany jsem si ho zamilovala, ale občas mě iritoval tím, jak se choval ke Frakces. ️

Pokud si chcete přečíst knížku, u které se zamyslíte, rozhodně doporučuji tuto. ️

MayaBu
31.01.2023 4 z 5

Tohle pro mě byla velice zajímavá záležitost. Na jednu stranu velmi čtivá kniha pojednávající o jisté zmatečnosti lidských vztahů a jak je to s nimi nelehké, na druhou stranu kniha s nesympatickými (až čtenáře iritujícími) postavami a spoustou poměrně zbytečných (pseudo)intelektuálních vsuvek. Nejdřív mě lehce naštvalo, jak to celé Sally Rooney zakončila, ale ono to vlastně má svůj smysl - protože lidi jsou... lidi. 3,5*

veriszv
27.01.2023 4 z 5

Stejně jako u Normálních lidí si nejsem jistá, jestli se mi to líbilo.
Místy jo, místy ne.
Chvilkama to na mě působilo trochu neuvěřitelně, chvilkama mě to naprosto vtáhlo.
Některé debaty hlavních hrdinů se snažily být tak vysoce intelektuální, až to na mě působilo trochu směšně.
Velmi mě ale baví autorčin jazyk a témata.
Celou dobu jsem u té knihy přemýšlela a našla si v ní spoustu zajímavých myšlenek.
A to si myslím, vlastně stačí.
Nicméně Normální lidi lepší!

LenkaMacak
19.01.2023 2 z 5

Musím říct, že mi kniha absolutně nesedla.. styl psaní mi přišel hrozný, nepřehledný, někdy jsem věty musela číst víckrát, abych se vůbec zorientovala. Postavy mi byly strašně nesympatické. Rozhodně mi kniha nepřišla “ostrá, vtipná a provokativní”. Po další knize bych už nesáhla, bohužel mám v knihovně ještě dvě… 2.5/5 ⭐️

Simik16
07.01.2023 3 z 5

Prave jsem docetla a jsem zklamana.
Zacatek byl slibny, bylo to takovy dobre iritujici a zajimavy.
Konec mi ten zazitek ale pokazil.
Achjo.
Vazne?
Nejsem si jista, jestli bych knihu doporucila.
Nebyla spatna.
Ale ten konec.

wawka
02.01.2023 1 z 5

Veľmi som sa tešila na túto knihu, o to väčšie bolo moje sklamanie. Najviac mi nervy drásali pseudointelektuálne vsuvky z dialógov dvadsaťročných študentiek o aktuálnom svetovom dianí - napríklad s Mellisou - zrelou ženou pred štyridsiatkou! Tu bolo veľmi poznať, že samotná autorka (chápem, že mladá a neskúsená) vie o svete a živote veľké prd! Toto je najväčšia slabina celého diela, to falošné diletantské mudrovanie, tá hlboká neznalosť a nepochopenie! Filozofovať nad vecami, ktorým postavy a autorka zjavne vôbec, ale vôbec nerozumejú... keď tento "kvázispoločenský presah" románu nebudem brať do úvahy, tak tu máme úplne obyčajné peripetie dospievajúceho dievčaťa s prvými láskami, zmenami vlastného tela, s rodičmi, školou, prácou...proste klasika, prvotina, nič svetoborné, nepoteší, neurazí...

Petra21
11.10.2022 2 z 5

Kde jen začít... Od autorky jsem byla upřímně nadšená z románu Normální lidi a vzhledem k podobnému tématu i hodnocení jsem se skutečně těšila na její prvotinu. Pamatuji si zřetelně, kolik emocí ve mně dokázala kniha vyvolat, i přes často iritující charaktery postav. Jenomže Rozhovory s přáteli jako by napsal někdo úplně jiný... jazyk velmi prostinký, snažíc se vyvážit intelektuální rozměr rádoby fundovanými hipsterskými pasážíčkami plných cizích slov. V tyto momenty jsem si jasně uvědomovala svou averzi vůči laciným románům, které si hrají na v tomto případě existenciální love story, přestože ve skutečnosti postrádají jakýkoliv morální přesah či literární kvalitu. Cítím se zkrátka podvedena. Věhlasné vydavatelství mi skrze tuto knihu slibovalo duchaplné sociální drama o složitosti vztahů odrážející současnou mladou generaci, zatímco jsem dočetla velice tuctovou červenou knihovnu de facto o ničem. Snad kdyby anotace otevřeně nabídla čistou "romantickou komedii" bez honění si trika nad sofistikovaností dialogů, pak bych možná ohodnotila třemi hvězdami... ale toto pokrytectví mě čtenářsky zasáhlo víc, než jsem čekala.

Lexie321
07.10.2022 2 z 5

Štýl písania mi dosť kazil dojem z celej knihy. Postavy Frances, Bobi, Melissa aj Nicka mi boli veľmi nesympatické. Kniha mala byť asi dôvtipna a zábavná ale mne to tak neprišlo a celý príbeh bol neskutočne nudný.

sicilia14
18.06.2022 5 z 5

Brutalne uprimna vypoved mladej zeny, ktora hlada svoje miesto medzi ludmi a pri tom hlada vlastne sama seba. Odkryva najtajnesie myslienky zo svojho vnutra, sokuje nas ich uprimnost . Nuti nas zamysliet nad tym co ukryva nase vnutro. Ako prvotina vynikajuce, autorka ide do hlbky postav, tesim sa na dalsie knihy co napise.

SCP
26.05.2022

Hlavní hrdinka má potíže vyjádřit samu sebe, nedostatek sebeúcty, snaží se o destrukci vlastního těla a vrhá se do vztahu, který nemá budoucnost. Na začátku nikdo není schopen být upřímný ve svých citech k vlastnímu okolí.

KajaProchy
08.05.2022 4 z 5

Nějak se nemůžu rozhodnout, jestli se mi knížka hrozně líbila, nebo mě hrozně štvala. Asi obojí. Gramatický styl utvrzuje styl psaní, nejde tolik o děj, jako o emoce. To se mi někdy hodně líbilo, protože bylo snadné se do hrdinky vžít. Ale někdy i štvalo, protože byl děj roztrhaný. Někdy mě štvala i Francis. Ale vlastně jí lze pochopit, protože každý máme nějaké "nehezké" pocity a zlozvyky. Kniha šla opravdu na dřeň a zabředla i do pocitů, které člověk nepřipustí sám sobě, natož druhým.
Bylo by zajímavé si přečíst příběh i z pohledu ostatních postav, hlavně Bobbi.

ViktorieMars
08.04.2022 3 z 5

No, knížka se četla dobře, na absenci úvozovek se dá rychle zvyknout. Nelíbil se mi moc začátek, jakým strohým způsobem byly pocity hlavní hrdinky popsané. Ale potom už to bylo lepší. Kniha vyvolává hodně pocitů a otevřený konec je napůl uspokojivý a napůl frustrující. No nevím. Znovu bych si ji nepřečetla, ale ztráta času to nebyla.

IgorGebiza
24.02.2022 2 z 5

kniha, ktora sa da citat, cita sa lahko, ale Normalni lidi sa mi pacilo viacej.