Rozhodující bitvy

Podtitul: Padesát dvě bitvy, které změnili svět od Salamíny k válce v Perském zálivu Podnětná a živě napsaná zpráva o 52 bitvách, které změnily běh dějin, od řeckého vítězství nad Peršany u Dalamány v roce 480 př. n. l., až po operaci Pouštní bouře a její následky. S pomocí velkého množství map a ilustrací autor zkoumá nejen historické pozadí a následky každé z bitev, ale dramatickým způsobem popisuje také průběh bojů, analyzuje taktiku a podává charakteristiky nejvýznamnějších velitelů i použitých zbraní....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32995/rozhodujici-bitvy-32995.jpg 4.610

Decisive Battles (1992)

Literatura naučná, Vojenství
Vydáno:, Naše vojsko

braunerova
17.12.2017

Podtitul "bitvy, které změnily svět" je poněkud zavádějící, neboť autor se zabývá jen evropskými státy a USA (vyjímkou je arabsko-izralelský konfikt). Chyběly mi bitva na Katalaunských polích (vysvětlení autora je v poznámce) a obléhání Malty, které z pohledu evropských dějin řadím k těm zásadním. Po stránce grafické je kniha jen chudou příbuznou dnešních kvalitních publikací. Po stránce informativní už vše napsal tartan.

tartan
14.12.2017

Hodnotím maximálne, pretože mám túto knihu rád. Napriek istým zjednodušeniam a viacerým chybám ponúka jej autor trefné a vzhľadom k rozsahu adekvátne zhrnutie 50 najznámejších a najvýznamnejších bitiek svetových dejín (pridané sú navyše Lipany a Biela Hora, ktoré spracoval český historik Petr Čornej). Texty sú písané svižne a s britským zmyslom pre humor, výborne sa čítajú. Každú bitku uvádza prehľad bojujúcich strán, dopĺňa mapka a niekoľko ilustrácií, plus kde-tu krátke encyklopedické texty v rámčeku. Význam bitiek a ich kontext v dejinách je vždy zdôraznený na konci každej kapitoly a dodáva oprávnenosť názvu knihy. A hoci by sa určite dalo diskutovať o ich výbere, autor si ho vie rozhodne v každom jednom prípade skvelo obhájiť a vysvetliť.

Geoffrey Regan

Geoffrey Regan