Vězení pro krále

Vězení pro krále https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33236/bmid_vezeni-pro-krale-80a-33236.jpg 4 59 7

Rozděl a panuj série

< 3. díl

Vězení pro krále uzavírá trilogii Ludmily Vaňkové Rozděl a panuj, ve které se synové Karla IV. v obtížných podmínkách papežského schizmatu a za dramatických intrik a bojů o římský trůn snaží udržet vládu a vliv nad světem, který zdědili po svém otci. Je to však svět velmi změněný, ve kterém se může dokonce stát, že vězením pro krále je jeho trůn. Nejmladší ze synů císaře Karla Jan Zhořelecký již zaplatil životem za to, že se měl zařadit mezi nejpřednější vladaře světa, a tak veškerá tíha a odpovědnost za panování lucemburské dynastie zůstala na Václavovi a Zikmundovi. Oba královští bratři jsou ale tak rozdílní, že jejich společné úsilí vyvolává události s přímo opačnými důsledky, než zamýšleli. V Čechách pokračuje boj mezi panskou jednotou a králem Václavem, který má naštěstí věrného spojence v bratranci Prokopovi a v tovaryšstvech svobodných válečníků. Hejtmanem jedné takové roty je i dosud neznámý Jan Žižka, který se svými druhy osvobodí krále Václava, když je při nezdařené cestě k císařské korunovaci do Říma zadržován ve Vídni, zatímco Zikmund se svým uherským vojskem pustoší Čech, aby Václavovi udržel český i římský trůn.... celý text

Luigi1
27.12.2020 5 z 5

Autorka opět nezklamala moc pěkná trilogie

marimari
02.03.2019 5 z 5

Tečka a konec. Sledovala jsem půběžně tvorbu paní Vaňkové a její historické ságy jsem si kupovala a četla. Všechny byly takové, že se od čtení těžko odcházelo, je to lepší než učebnice dějepisu. Pokud se děj odehrával daleko od našeho území, někdy jsem se ztrácela v množství postav a jmen. Těžko vybírám- za mne ty nejlepší- snad Žebrák se stříbrnou holí, Rab z Rabštejna, Od trůnu dál. Nedávno jsem si koupila Zrození království, ale není to nic nového, jen spojení tří s jiným názvem. Myslím si, že paní Vaňková nám dala nejucelenější a nejkrásnější pohled na určitou část naší historie. Děkuji za to a její knihy považuji za poklad ve své knihovně.

likaf
18.10.2018 5 z 5

Poslední díl trilogie. Od paní Vaňkové to nemůže být ani jiné než vynikající čtení. Václav IV., lenoch a ochlasta. Zikmund se snaží Václava "dokopat" k císařské korunovaci. Doplácí na to všechno prostý lid v království, které vlastně nikdo nevede a neřídí...

Kerberos
07.07.2017 5 z 5

Další povedená trilogie,moc se mi líbila jako zatím všechno od této autorky.

Fizulka71
21.08.2016 5 z 5

Skvělé zakončení trilogie. I když jsem že školy věděla, jak to dopadne, stejně jsem se od knihy nemohla odtrhnout a nervozitou si okusovala nehet. Jsem ráda, že nežiju ve středověku, dnes je to proti tomu úplná pohoda.

R.E.M.
31.05.2015 5 z 5

Opět výborná kniha, která přinese kromě dobrodružného vyprávění i atmosféru středověku. Odlišné pohledy na potomky Karla IV. Historická fakta a souvislosti, jak v českém prostředí, tak ve vztahu k evropským zemím. Výborný nápad dát tyto informace do oddělených kapitol, kdy je na vůli čtenáře, jest-li je se zájmem přečte, jako já, nebo je jednoduše přeskočí. V myšlenkách zůstávají otevřené otázky z bitevního pole historie.

Autorka má dar vyvolat v čtenáři nedočkavost a touhu rychle přelouskat další stránky, napětí, jak to dopadne..., a to navzdory tomu, že z dějepisu většina z nás ví, jaké byly osudy lucemburských potomků a jejich blízkých.

KikiZ
31.03.2014 4 z 5

Ludmila Vaňková patří k mým nejoblíbenějším spisovatelkám a zatím se mi líbila téměř každá kniha, kterou jsem od ní přečetla. Není tomu jinak ani u této, i když se člověk v té přehršli postav občas ztrácí, přesto i tak je to klasika mezi historickými romány. U mne ale přece jen vedou serié romanů o Václavu II., Dědicové zlatého krále, Žebrák se stříbrnou holí a Zlá léta.