Holíkov

Holíkov https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134712/rozcesti-2-holikov-iHl-134712.jpg 4 3 1

Rozcestí série

2. díl trilogie, v rozsáhlém období vývoje od buržoazní republiky až po rok 1968, zobrazuje přeměny jihočeské vesnice. V druhém dílu spisovatel dále sleduje osudy Holíkovy rodiny v období politického kvasu na vesnici počátkem padesátých let. Antonín Holík, předseda lipovského družstva, musí překonat řadu konfliktních situací, ale ani pracovnínezdary, ani rodinná tragédie ho nedokážou zlomit. Román je zalidněn dobře odpozorovanými vesnickými typy.... celý text

milan3144
29.10.2017 3 z 5

Při čtení této knihy (četl jsem všechny tři díly v jedné knize) se mé hodnocení postupně měnilo. V první třetině jsem byl přesvědčen o dobrých čtyřech hvězdách. V druhé třetině jsem to zvýšil na pět. Bohužel posledních zhruba sto stran mé hodnocení značně snížilo. Kniha myslím dobře zachycuje události v období předválečných přes válečná a poválečná léta a pak následný vývoj událostí na jihočeské vesnici po rok 1968. Po celou knihu je v ději patrná ideová linie, někdy více, někdy je takřka neznatelná. Konec konců se to u
zachycení témat jako je proces kolektivizace, v době vydání knihy, musí očekávat. S blížícím se závěrem, ovšem do té doby tenká ideová linie, mohutní a postupně se z ní stává hlavní dějové lano. Úplný závěr pak je jakousi obhajobou srpnových událostí, jako jediného správného řešení. Proto nakonec tři hvězdy.

František Podlaha
česká, 1914 - 2000