Sen

Sen https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171307/bmid_rougon-macquartove-sen-QLE-171307.jpg 4 47 8

Angeliku ve věku několika měsíců adoptovala nábožensky založená rodina. Dítě vyrůstalo v silně věřícím prostředí plném mystických příběhů o čistotě a svatých. Jejím jediným snem bylo najít krásného prince a dostat se do ráje..

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Josef R. Vilímek

Le Rêve , 1888

Nikola131
27.05.2020 2 z 5

Poprvé se mi Zola netrefil do vkusu, skoro jako bych ani nečetla jeho.

pingu1
23.02.2019 1 z 5

Nějak nevím, co na knize všichni vidí. Hlavní hrdinka půlku knížky propláče, její zoufalý milý umírá horoucí láskou, ačkoli se téměř neznají ...Sáhodlouhé pasáže o umučení svatých, které jsem fakt nedala ... jedna z mála knih, které jsem nedočetla.

veronikahessy
06.05.2018 5 z 5

dávám plný počet hvězdiček :-)

Salci
19.07.2017 5 z 5

Půvabné zpracování klasického příběhu o lásce mezi mladými lidmi, jejichž štěstí je na dosah, v cestě mu však stojí nepřejícní rodiče. Obdivovatelé Zoly, nečekejte žádný naturalismus. V této knize Zolu poznáte z naprosto jiného úhlu pohledu. Ke čtení jsem přistupoval s určitou nedůvěrou, ale zdání klame. Svým způsobem je děj předvídatelný a z díla přímo čiší samá klišé, přesto se Zolovi podařilo napsat dílo, jež přečtete na jeden nádech. Normálně bych dílo ohodnotil čtyřmi hvězdičkami, pro zvláštní atmosféru příběhu a jedinečnost vzhledem k celkové tvorbě autora dávám 5 hvězdiček.

archandelka
24.06.2017 4 z 5

Miluju Zolu a jeho naturalistické popisy. Krásný příběh. Chce-li Bůh, chci i já!

kilometr
07.03.2017 4 z 5

Pěkný příběh tragické romance.Nepatří sice mezi nejlepší díla autora,tím stále zůstávají Zabiják a Germinal,ale za přečtení určitě stojí.70%.

Džerkys
01.02.2017 4 z 5

Pěkný příběh o lásce, který jsem od Zoly nečekal, až na ten smutný konec. Popis prostředí domu a okolí katedrály opět krásně popsáno.

Morgause
15.11.2015 5 z 5

Klasický příběh, on se zamiluje do ní, ona do něj, on je bohatý, ona chudá, takže společenské konvence reprezentované rodiči sňatek nepřipouštějí. Prostě styl Romeo a Julie, ale po Zolovsku. Takže čtenář až téměř slyší zoufalé tlučení křehkého srdíčka dospívající slečny, v němž vře vášnivá krev Rougonů a svádí boj s klášterní výchovou světice, s poslušností vnucenou prostředím. Cítí myšlenky frustrovaného otce, jemuž samotnému zemřela životní láska, ale který se nezmůže na víc než na prskání svého "Nikdy!". A možná i chápe ustrašenou matku, která se jakýmikoliv prostředky snaží zabránit své dceři a jejímu milému, aby se vídali. Bouře emocí je rámována prostředím staré vyšívačské dílny, v níž se vznášejí obrazy svatých z dob, kdy zázrak byl na denním pořádku, a kterou každý den otřásá zvuk zvonů přilehlé respekt budící katedrály. I když byl děj poměrně jednoduchý, kouzlo nádherně a do detailu popsaného prostředí a skvěle vykreslených postav mě zase získalo. Děkuji, pane Zolo.

Émile Zola
francouzská, 1840 - 1902