Rosemary má děťátko

Rosemary má děťátko https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1543/bmid_rosemary-ma-detatko-961-1543.jpg 4 1533 219

Rosemary série

Slavný román balancující na pomezí psychologického příběhu a hororu. Odehrává se koncem šedesátých let dvacátého století v New Yorku. Novomanželé Rosemary a Guy se nastěhují do velkého bytu v Bramfordu - starém velkém domě s temnou pověstí. Guy je začínající herec a Rosemary se svědomitě připravuje na roli matky, i když dítě zatím nečeká. Zakrátko se mladý pár seznámí s trochu vlezlými sousedy - manžely Castevetovými a přes lehký odpor Rosemary se Guy spřátelí s Romanem Castevetem. Zakrátko Rosemary za podivných okolností otěhotní a Guy dostává velkou hereckou šanci, když jeho konkurent náhle oslepne. Castevetovi se mezitím stále více vtírají do přízně mladého páru a nepokrytě Rosemary organizují život. Postupem času začne mít nastávající maminka z řady náznaků a podivných náhod podezření, že jejich sousedé praktikují čarodějnictví a chtějí její dítě pro své temné obřady. Jestli jde o chorobné vize, které v citlivé Rosemary vyvolává samota milionového velkoměsta a tísnivý dům, nebo jde o skutečné děsivé události už Ira Levin nechává na zvážení čtenáři. Rosemary má děťátko je nevšední a velmi sugestivní příběh, který pravděpodobně zůstane dlouho vryt do paměti každého čtenáře. Román se dočkal i úspěšného filmového zpracování.... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Odeon

mol378
25.07.2019 5 z 5

Bavilo mě to moc, milý horůrek.

hana.hanigerova
06.07.2019 4 z 5

Další skvostné dílo od geniálního autora. Ira Levin je prostě "mistr svého řemesla" a umí napsat čtivé a zároveň děsivě fascinující dílo. Příběh je tak děsivě odporný (a prostě to tušíte, i když se ještě nic neděje), že jsem ho musela před spaním odložit a dočíst až ráno. Noční můry by byly zaručeny. Původně jsem však očekávala rozuzlení trošku jiné a to, co přišlo pro mě bylo příliš přehnané a neuvěřitelné na to, abych knihu ocenila nejvyšším možným hodnocením. Navíc mi Rosemary v některých chvílích přišla docela pitomá, protože některé věci už jí prostě měly dojít mnohem dřív.

V anotaci je napsáno, že ty děsivé věci, které se v knize dějí, jsou vyvolané Rosemaryinou psychózou a jejími představami. To ale moc nechápu, protože tak mi teda ten příběh nepřipadal. Chvílemi jsem o tom tedy přemýšlela (i Rosemary sama to přeci několikrát napadlo), ale na konci se přeci ukázalo, že je vše pravda. Navíc existuje druhý díl a dle popisu se mi zdá, že to potvrzuje. Takže teď jsem po dočtení knihy a přečtení anotace (většinou ji před čtením knihy nečtu) naprosto zmatená... Asi si ten druhý díl budu muset přečíst, abych se alespoň dozvěděla, jak to tedy je. Byť dle hodnocení není tak skvělý, jako tato kniha.

* POZOR SPOILERY *

Nebudu sice zacházet do úplných detailů, ale i tak by to mohlo někomu dojem z knihy zkazit. Na knize mě ani tak nedostal ten satanismus, jako to zneužití ženy. Čert vem (haha) tu satanistickou komunitu, ale jak se zachoval Guy, aby si zajistil skvělou kaiéru, to je prostě strašné. V těchto chvílích je mi až fyzicky zle a opravdu to velmi špatně snáším. Zneužití Rosemary v bezvědomí, z toho mi bylo zle, i když jsem ještě nevěděla, o co přesně jde.

dia.riedl
21.06.2019 5 z 5

Výborné! Konec byl sakra napínavý a až do té chvíle jsem knihu vůbec nepovažovala za horor.
Takový pocit bezmoci nikdy nechci zažít, jde z toho hrůza jen při čtení. V jednu chvíli jsem ani já nevěděla, komu můžu věřit. A co teprve Ro!
Navíc se kniha moc dobře četla. Co víc si přát!

Banny_L
28.03.2019 5 z 5

Uff..nedoporučuju před spaním! Poučte se z chyb ostatních :)). Člověka mrazí a cítí strašnou bezmoc.. Úžasně napsané..

jfialova
18.03.2019 5 z 5

Super hororová klasika. Film jsem neviděla, ale mám ho v seznamu na čekací listině.

1bublina
09.02.2019 5 z 5

Skvělá kniha se silným příběhem. Dobře se čte, žádná hluchá a nudná místa. Konec mě celkem překvapil. Film jsem neviděla, ale po přečtení knihy o něm uvažuji.
ČV 2019 Kniha s černobílou obálkou

Alizon
14.01.2019 4 z 5

Klasika - jsem moc rada, ze jsem si ji konecne precetla, ale 5 hvezdicek preci jenom nedam. Ocekavala jsem trosku delsi obdobi "nejistoty" - obdobi temnych naznaku, obdobi kdy budeme mit spolu s Rosemary strach a pochyby. Ovsem na muj vkus byl skok z faze "naznaky tady jsou, ale vlastne se nic nedeje a nic mi nedochazi" do faze "pomoc moji sousede jsou carodejove a chteji moje dite" az moc rychly. Ted me opravdu zajima jak byla kniha zfilmovana (na vyber mame dnes hned ze dvou filmovych zpracovani, ale spise se podivam na klasiku od Romana Polanski z roku 1968 - CSFD 83%, film od Agnieszky Holland z roku 2014 se asi tolik nepovedl - ma jen 61%).

Lie
08.01.2019 3 z 5

Tři hvězdy. Kniha byla napínavá, výborně napsaná a dle mého dobře napsané postavy. Dala bych čtyři, ale ten fantasmagorický konec mi zkazil celý předchozí dojem. Dobrá oddechovka.

Ivan F
06.11.2018 2 z 5

Totálna kravina, v podstate je to čitateľské utrpenie. Ako kniha dopadne čitateľ uhádne pomerne skoro, k tomu sa pridáva vleklá nuda nezáživného príbehu. No a koniec je úplná fantazmagória. Film som nevidel, ale ešte raz sa vyložene nudiť nechcem. Zbohom Rosemary, viackrát už nie, raz stačilo.

sgjoli
03.11.2018 5 z 5

Tahle kniha je teda dost deprimující. Začátek příběhu je pozvolný, ale pak nabírá na takových obrátkách, že knihu neodložíte, dokud to nedočtete. Rosemary se jako každá správná matka snaží co nejlépe připravit se na příchod dítěte a na to, aby se pak o něj dokázala co nejlépe postarat. Lidé, kteří ji obklopují, jsou pěkní podivíni a ty události, co se kolem Rosemary dějí – pane jo! Tahle kniha byla jedno velký psycho. A ten konec? Wow! Čekala jsem od knihy hodně, ale ono mi to dalo ještě víc. Nebylo to snadné čtení (obsahově), ale i tak jsem si to moc užila, protože tahle kniha je prostě pecka!

Jirinamac
03.10.2018 4 z 5

Je to už dlouho, co jsem tuto knížku četla, ale v mé mysli zůstala. Dneska jsem jí jen prolistovala a možná na ní opět dojde. Líbil se mi i film.

Evina.Cetba
01.10.2018 4 z 5

Zajímavý děj s otevřeným koncem. Jsou asi tři možnosti, jak si domyslet závěr. Patrně to byl úmysl autora, nechat na čtenáři, ať se rozhodne sám: zda jde o psychicky nemocnou ženu nebo se události skutečně staly... A na čí straně je manžel Rose. Hororové knihy nečtu, ale tato klasika se mi líbila. Dostala jsem na ní doporučení od kamarádky, která jinak moc nečte. Kniha, která z módy asi nikdy nevymizí.

SSTknihy
29.09.2018 5 z 5

Skvělý horor o zplození satanského dítěte nebo komorní psychologický příběh ženy, těžce snášející své první těhotenství? Kdo ví, jak on to ten Levin vlastně myslel :-) Ale čtení je to v každém případě skvělé, napínavé, překvapivé. Ať už kniha nebo film, Rosemary má děťátko je prostě klasika.

Opatov
23.09.2018 5 z 5

Kultovni pribeh. Neustale gradujici napeti. Dalsi fantasticka knizka od I. Levina.

Knižní střípky
22.08.2018 5 z 5

Miluji tuto knihu a kupodivu i její filmové zpracování. I když jsem četla již vícekráte a film rovněž viděla opakovaně, vždy mi běhá mráz po zádech, za mě prostě skvělá kniha.

daniska
03.08.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Je to klasika. Fakt dobrý.

Janadvorackova
30.07.2018 4 z 5

Bacha na sousedy, někteří můžou laškovat s temnými silami. A to se pak nevyplatí pro změnu laškovat s nimi. A pozor, aby vám nevnocovali domácí koláčky, nebo bylinky v amuletu :).
Příjemná odpočinková záležitost, kterou jsem doteď asi ještě neslyšela/nečetla, i když film jsem kdysi určitě viděla.

petra1394
07.06.2018 5 z 5

Tak tohle bylo BOŽÍ! Vůbec jsem nečekala, že až tak mě to chytne, dokonce v práci jsem chodila pořád pít vodu, abych si u toho mohla přečíst 2 věty :D Byla jsem napnutá jak kšandy a pořád nevěděla, které verzi věřit díky perfektně zpracovaným postavám. Klobouk dolů, tohle mě prostě bavilo od začátku do konce, do poslední věty!

M1ra
30.04.2018 5 z 5

Ira Levin je výborný autor. At uz se jedna o Rosemary ma detatko nebo Stepfordske panicky nebo divadelni predstaveni Veronicin pokoj.

Levin pise napinave, svizne, z jeho del opravdu mrazi a ve ctenari zanechavaji jistou stopu.

Maevie
03.04.2018 4 z 5

Skvělá knížka. Autor dokázal na necelých 200 stránkách vyšvihnout napínavý, čtivý příběh s temnou atmosférou. Takhle by to mělo být!