Rosemary má děťátko

Rosemary má děťátko https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1543/bmid_rosemary-ma-detatko-961-1543.jpg 4 1533 219

Rosemary série

Slavný román balancující na pomezí psychologického příběhu a hororu. Odehrává se koncem šedesátých let dvacátého století v New Yorku. Novomanželé Rosemary a Guy se nastěhují do velkého bytu v Bramfordu - starém velkém domě s temnou pověstí. Guy je začínající herec a Rosemary se svědomitě připravuje na roli matky, i když dítě zatím nečeká. Zakrátko se mladý pár seznámí s trochu vlezlými sousedy - manžely Castevetovými a přes lehký odpor Rosemary se Guy spřátelí s Romanem Castevetem. Zakrátko Rosemary za podivných okolností otěhotní a Guy dostává velkou hereckou šanci, když jeho konkurent náhle oslepne. Castevetovi se mezitím stále více vtírají do přízně mladého páru a nepokrytě Rosemary organizují život. Postupem času začne mít nastávající maminka z řady náznaků a podivných náhod podezření, že jejich sousedé praktikují čarodějnictví a chtějí její dítě pro své temné obřady. Jestli jde o chorobné vize, které v citlivé Rosemary vyvolává samota milionového velkoměsta a tísnivý dům, nebo jde o skutečné děsivé události už Ira Levin nechává na zvážení čtenáři. Rosemary má děťátko je nevšední a velmi sugestivní příběh, který pravděpodobně zůstane dlouho vryt do paměti každého čtenáře. Román se dočkal i úspěšného filmového zpracování.... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Odeon

Ookmalej
20.09.2021 4 z 5

Teda tyhle typy mysterioznich a psycho thrilleru mam rada. To rozuzleni jsem fakt necekala. Je to vyborne napsane. Drzi vas to napnuty jak ksandy do podledni stranky.

lapagerie
20.09.2021 5 z 5

Poslouchala jsem jako rozhlasový seriál a užívala jsem si to. Rosemary je přesvědčená, že se jí plní sen, přehlíží podezřelé okolnosti. A když jí dojde pravda? Co může dělat? Je máma. Může jen milovat své děťátko a doufat.

boticelli
19.09.2021 5 z 5

Hmmm…a čtenář může tápat! Prostor pro vlastní interpretaci nekonečný! Bůh nebo Ďábel? Každý podle svého gusta!

heavy66
15.09.2021 5 z 5

Říká se, že jedno z deseti dětí má jiného tatínka než toho, který je zapsán na matrice. A jen maminky znají to tajemství.
V románu Iry Levina tatínek Guy všechno řídí a maminka Rosemary setrvává v blažené nevědomosti. Podivné náhody se mění v temné síly, obtáčejí Rosemary jako jedovatí hadi a kalí zářivé očekávání radostné události. Žár plamenů, ledový přízrak, znamení Petrova kříže a přátelé, jejichž vlídné tváře se mění v příšernou grimasu smrti. Je to skutečné nebo jen těžký sen nemocné duše mladé dívky prožívající své první těhotenství?
Zvony se rozezní 6.6. v 6, za úsvitu, kdy skrze ženu přichází spasit svět mateřská láska!

ddkk
14.09.2021 5 z 5

Ani já nejsem příznivkyní hororů, vyjma ovšem takových, jakým je třeba Kingova Misery anebo právě doposlouchaná Rosemary od Iry Levina. Podotýkám, že film Romana Polanského jsem viděla a nijak mi to neubralo ze zážitku z knihy...

Nenápadný děj, podezřelé dění pozvolna se rozvíjející kolem manželů Rosemary a Guye, zlověstní sousedé a tragické osudy některých jejich přátel, zvláštní průběh těhotenství a konečně dítě...Horor z příběhu činí to tušení zla, které ve čtenáři narůstá, to skoro civilní napětí, které se pomalu šíří stránku za stránkou. Už skoro víte, jak to všechno dopadne a stejně se bojíte, aby nebylo ještě hůř...

Výborný Levinův horor a protože jsem nikdy nečetla pokračování Rosina příběhu, tentorkát si ho nenechám ujít. A doporučuji.

whale77
13.09.2021 5 z 5

Tak jasně, že jsem znala jako film, takže když to minulý týden dal Rozhlas jako poslech na pokračování, tak jsem neváhala a šla jsem do toho. A bylo to tak napínavé (navzdory předchozí znalosti děje), že jsem nevydržela čekat na další pokračování v jiných dnech, přestala jsem to číst ušima a dočetla jsem rychleji jako e-knihu.
A jen taková perlička - trošku děsivá náhoda, fakt zjištěná až dnes, dodatečně: tahle knížka je mou 666. v Přečtených :-D

radimch
12.09.2021 3 z 5

Napětí, hrůza, gradace.

nadali
11.09.2021 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako čtení na pokračování, načetl Martin Pechlát. Bylo to výborné jako samotná kniha.
Konstrukce toho příběhu je skvělá, ale samotný jazyk knihy graduje celý příběh až do konce. Doporučuji.

tereza1198
08.09.2021 4 z 5

Nečtu moc strašidelné knihy, ale příběh Rosemary mě dostal. Pozvolné vyprávění, skvěle budovaná atmosféra, ten vzrůstající pocit, že něco není v pořádku. Prostě paráda.

MagdaLENKA89
30.08.2021 5 z 5

Skvělé! Mám tento příběh od Ira Levina ve vydání v dvojkombinaci s dalším příběhem - Stepfordské paničky - a oba příběhy jsou dokonalé. Ovšem, měla bych-li porovnat s filmovým zpracováním, tak Rosemary je mnohem lepší než Paničky, které ve filmu působí podivně. Ale zpět ke knize - Levin je zjevně mistrem dramatu a hororu. Odrazuje vás rok vydání? Rozhodně nemusí!

LisaBella
22.05.2021 3 z 5

Rozhodně doporučuji si knihu přečíst. Dokonce bych řekla, že i jako jedna z mála knižních předloh se s filmem dá rovnat. Strhující příběh mladé ženy vás vtáhne a nepustí. Styl, kterým je kniha napsaná, je velmi podmanivý a nevtíravým způsobem vám zaleze pod kůži. Dnes už všude ve výprodejích za bezvadnou cenu. Žádný milovník zajímavé četby ji ve své knihovně neměl postrádat - je to zase něco trochu jiného.

baji42
01.05.2021 5 z 5

Skvělý horor!!! Kniha, která se vám vryje hluboko pod kůži. Docela jsem se při jejím čtení bála.

WonderNika
31.01.2021 4 z 5

Už od začiatku mi vadila finančná nesamostatnosť Rosemary a jej hlúpe vnímanie sveta okoo, otrávní a zvedaví starší susedia a taktiež Guy, ktorý mi akýmsi spôsobom od začiatku nebol sympafický, ale vzhľadom na rok v ktorom bol príbeh napísaný je to všetko normálne, no nevedela som sa s tým veľmi stotožniť. Napriek tomu som knihu zhltla veľmi rýchlo, príbeh postupoval zo začiatku skôr pomaly, ale keď už sa to rozbehlo začalo to mať grády. Koniec skvelý a vcelku to vnímam ako taký lepší horor.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Opravdu pěkné- jak kniha, tak film. Mrazivé a hororové.

J.P.S.
14.01.2021 5 z 5

Za mě asi nejlépe zpracovaný knižní horor, který jsem kdy četl. Ve skutečnosti je to spíše "komorní" horor, ale o to intenzivnější :) Přiznám se, že jsem si až do poslední chvíle nebyl jistý, jestli hlavní hrdinka opravdu není jen hysterka a celé to není jen projev jejích paranoidních představ - jenže ...(!!!)

V šedesátých letech, kdy tato kniha poprvé vyšla a kdy masmédia ještě nebyla přeplněná hororovým žánrem, to muselo být pro čtenáře něco neskutečného!

Jitty82
31.12.2020 5 z 5

Psaní Ira Levina je brilantní - jsem v úžasu! Tato kniha je opravdovým hororovým klenotem. Vyšla v šedesátých letech minulého století a v té době skutečně vyvolávala hrůzu u svých čtenářů. Třebaže už není víra v temné síly tak silná a děl o Antikristu bylo napsáno nespočet, tato kniha neztrácí své kouzlo.
Čarodějnictví. Obětování. Krvavé rituály. A toto již není satanské spiknutí, ale skutečný ďábelský kult až leckdy tuhne krev v žilách. Atmosféra houstne, situace gradují. Zde je náboženské poselství. Je těžké si nepovšimnout, že toto se děje v agnostické rodině, která se odvrátila od Boha a stala se snadným terčem pro ďábla.

Lehké čtení našeho století, ale skutečná hrůza té doby. Nesmrtelná klasika, kterou by si měl přečíst každý.

VivienRavenhill
18.12.2020 5 z 5

To byl tedy nářez, který si právem zaslouží plný počet hvězd a označení kultovní horor. Příběh je čtivý, napínavý a temné tajemství číhá na každém řádku. Nebohá a snadno zmanipulovatelná Rosemary jako ztělesnění obětního beránka versus satanistické spiknutí. Kromě perfektně zmapované psychologie vyvolávající paranoiu a kvalitního příběhu se čtenáři dostává také nefalšované newyorské atmosféry 60. let. Upřímně jsem předpokládala mysteriózní konec, v němž bude vše otevřené a nejasné, neboť mi to tak k příběhu nejvíce sedělo... jak znepokojivě a příjemně mě překvapilo, když se mi dostalo poměrně přímého závěru s vysvětlením veškerých nejasností. Nemohlo mi uniknout, že se dětátko narodilo v červnu roku 66, tři šestky zkrátka nejsou náhoda. Stejně jako upálení čarodějnic v Salemu v témže měsíci... promyšlené do posledního detailu.

ADE138
08.12.2020 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu načtenou Pavlou Beretovou. Zpracování má skvělou atmosféru. Příběh mě baví, podle mého názoru je dobře vymyšlený, vystavěný.

martina.culik
01.11.2020 2 z 5

Tak toto opravdu nebyl můj šálek kávy. Mám raději přímé knihy, kde je jasné, co se děje a proč a také jak to vlastně dopadlo.
Jsem ráda, že jsem knihu přečetla, protože se na ní často odkazuje v různých filmech, ale nebýt čtenářské výzvy, nejspíš bych se k ní nedostala a zase tolik by mě to nemrzelo.

janina66
22.10.2020 4 z 5

Přečteno již podruhé, dříve jsem ji četla jako 20letá. Horory jinak nečtu, ale tento příběh Rosemary je velice čtivý, strašidelný a tajuplný. Konec je určen pro fantazii čtenáře.