Rosemary má děťátko

Rosemary má děťátko https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1543/bmid_rosemary-ma-detatko-961-1543.jpg 4 1533 219

Rosemary série

Slavný román balancující na pomezí psychologického příběhu a hororu. Odehrává se koncem šedesátých let dvacátého století v New Yorku. Novomanželé Rosemary a Guy se nastěhují do velkého bytu v Bramfordu - starém velkém domě s temnou pověstí. Guy je začínající herec a Rosemary se svědomitě připravuje na roli matky, i když dítě zatím nečeká. Zakrátko se mladý pár seznámí s trochu vlezlými sousedy - manžely Castevetovými a přes lehký odpor Rosemary se Guy spřátelí s Romanem Castevetem. Zakrátko Rosemary za podivných okolností otěhotní a Guy dostává velkou hereckou šanci, když jeho konkurent náhle oslepne. Castevetovi se mezitím stále více vtírají do přízně mladého páru a nepokrytě Rosemary organizují život. Postupem času začne mít nastávající maminka z řady náznaků a podivných náhod podezření, že jejich sousedé praktikují čarodějnictví a chtějí její dítě pro své temné obřady. Jestli jde o chorobné vize, které v citlivé Rosemary vyvolává samota milionového velkoměsta a tísnivý dům, nebo jde o skutečné děsivé události už Ira Levin nechává na zvážení čtenáři. Rosemary má děťátko je nevšední a velmi sugestivní příběh, který pravděpodobně zůstane dlouho vryt do paměti každého čtenáře. Román se dočkal i úspěšného filmového zpracování.... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Odeon

Nikolas0311
23.01.2024 5 z 5

Dokonalá psychologie hlavní hrdinky, kdy čtenář ani samotná Rosemary netuší jestli jsou všechny ty hrůzy pravdou nebo jsou to jen výplody její choré mysli. Jestli jsou to všechno jen těhotenské příznaky a nebo něco jiného a zlého....
Neustále se stupňované napětí, nejistota a neklid dělá z této knihy opravdu mistrovské dílo a vše završuje tajemný závěr.

pedroK
21.01.2024 5 z 5

Velice mě bavila ta psychohra, napínavé a strašidelné. Ira je můj člověk. Je to příběh, který si po letech vychutnám zas.

Zemlja
08.10.2023 4 z 5

Napínavý a strašidelný dvojznačný příběh. Velmi mě to bavilo a děsilo zároveň.

spencer
15.08.2023 4 z 5

Tento klasický hororový román se mi líbil víc, než jsem původně předpokládala!

Odehrává se během 60. let v New Yorku a soustředí se na manželský pár - Rosemary a Guye. Ti se zrovna nastěhují do jejich vysněného bytu v budově s tajemnou minulostí. Zatímco se Guy snaží prorazit jako herec, Rosemary se připravuje na roli matky. A když konečně otěhotní, začnou se o její zdraví až příliš zajímat sousedi od vedle. Rosemary to netrvá dlouho a začne sousedy podezírat z čarodějnictví a z toho, že jí chtějí její dítě vzít.

Rosemary má děťátko je skvělým hororovým příběhem, nad kterým budete přemýšlet ještě dlouho po dočtení. Ta největší hrůza totiž pramení z něčeho dosti osobního a intimního - z důvěry. Bez ohledu na nadpřirozené aspekty děje, se vám pod kůži dostanou především všechny ty každodenní maličkosti. Ira Levin vše vykreslil s takovou lehkostí a hlavní pointu skryl skvěle všem na očích.

Knížku vám můžu určitě doporučit, avšak nečekejte od ní klasický horor plný překvapivých a děsivých scén. Jedinečnost se skrývá právě v podezření, které budete mít skoro na každou postavu v ději se vyskytující. Zajímavé čtení, které mě určitě navnadilo na to se k románu někdy v budoucnu znovu vrátit.

Karolina90
06.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Nemohla jsem se rozhodnout mezi 3 a 4 hvězdami. Nakonec jsem dala 4, protože knihu musím vnímat z pohledu roku 1976. V té době to asi bylo originální, překvapivý konec... mě bohužel nudila ta střední část, kde je Rosemary těhotná a pořád jen řeší co jí, jak jí je, kam (ne)chodí...

MartinProtschke
29.05.2023 5 z 5

Konečně jsem se po letech k téhle klasice dostal a jsem nadšený.

yossarianxxii
21.02.2023 5 z 5

Hororový román, jenž dokáže čtenáře vtáhnout do děje od prvních stránek. Dnes je kultovní a to i za předpokladu, že horor není vaším oblíbeným žánrem.
Známý je film Romana Polanského z roku 1968, který se ocitl jako přepis na filmovém plátně.V hlavní roli s Miou Farrow, která zde hrála skvěle.
U nás je příběh dostupný též v audiopodobě, čte jej Pavla Beretová.

Mateo67
21.01.2023 5 z 5

Od prvních minut (poslouchala jsem audioknihu), do mě kniha zaťala své spáry a držela. Poslouchala jsem ráno, přes den, večer, v noci. Nedalo se přestat. Nechápala jsem, čím to je. Pak jsem pochopila. Nejen Rosemary, ale i já se dostala do spárů Satanových. A pořádně jsem si to užila.

Aiden888
17.01.2023 5 z 5

Jednou ráno mě napadlo, že vůbec nevím o čem jsou Stepfordské paničky, přitom je to takový hit. Tak jsem si to přečetla na Wikipedii a rovnou jsem se mrkla i na děj Rosemary má děťátko. Proto když jsem si tuhle knížku pořizovala, věděla jsem, co se v ní stane, i jak dopadne. Paradoxně i přesto se mi četla výborně, asi jsem se nejvíc těšila na to, jak autor takhle super téma zpracoval. Z takového příjemného, odpoledního čtení se čtenář postupně dostává do napětí. Asi (nebo určitě) ví, kde je problém, ale pořád doufá v nějaké pozitivnější rozuzlení. Z posledních stránek mě už silně mrazilo, autor si neskutečně umí hrát se slovy i s napětím, takže máte před sebou román - thriller - horor. Všechno v jednom a vůbec to není blbý. Po přečtení zdejších diskuzí si možná nebudu kazit chuť dvojkou. Ale uvidíme...

Timkim
13.01.2023 4 z 5

Taková jednohubka na jednu noční směnu. Nikoho jistě nepřekvapí, že jsem opět neviděl filmové zpracování, ale docela se mi to líbilo. Co byl horror, byli sousedi. Mít já takové tak je z toho thriller s masovým vrahem. :-D za mě spokojenost i když pár výtek by se našlo. Asi vyzkouším i další knihy od autora.

Teraesa
06.01.2023 4 z 5

*4,5
Film som nikdy predtým nevidela, preto som veľmi nevedela, do čoho idem. Najskôr sa to síce rozbiehalo pomaly, a bolo by to možno nudné, keby som stále nebola v napätí, aká zrada na mňa z príbehu vyskočí. V druhej polovici to už naberalo poriadne prekvapivý zráz. Hnevala som sa na Guya, a na všetkých ostatných, na ich bezcitnosť a klamstvá... ale uvedomujem si, že na jej mieste by mi asi tiež nenapadlo konať inak. Vyhovuje mi aj napoly otvorený koniec, kedy mi neboli úplne známe skutočné zámery matky. Za mňa skvelá psychologická kniha, aj keď nie som fanúšik takýchto okultistických záverov.

pupopony
22.12.2022 4 z 5

Super názorný příběh manipulace. Kdo má rád psychologii, určitě bude spokojen.

Calinda
16.12.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem a mrazením v zádech. Doporučuji.

Kabuky
03.12.2022 5 z 5

Jedním dechem přečteno.

Rihatama
20.11.2022 4 z 5

S Rosemary jsem zažila první rande. Neznala jsem knihu a neviděla film. A tak jsem si v úvodu knihy říkala, co na tom všichni vidí? Rozvláčný příběh amerického novomanželského páru, který se nastěhuje do palácového domu Bremford na newyorském Manhattanu. Příběh se však poznenáhlu mění v promyšlený psychologický horor, který se odehrává sic v nádherném, historickém domě a ceněné lokalitě, soudě dle newyorských měřítek, ale s dost temnou pověstí. Okultistický příběh s hororovými prvky o životě poněkud prostoduché Rosemary, jejím děťátku a vykutáleném manžílkovi, do určité doby nezajímavé herecké nuly, si mě nakonec zaháčkoval. Já dokonce googlovala ten zapeklitý tanisový kořen, alias ďáblův pepř. Budu se muset poohlédnout po pokračování, protože mě docela zajímá, kam se příběh o zrození Antikrista bude dále odvíjet.

Moniska2410
18.11.2022 2 z 5

Kniha byla čtivá, ale nepůsobila na mně hororově. Konec je otevřený, nevyjasněný, což má asi u čtenáře přiživit pochybnosti, co je pravda - buď je Rosemary na hlavu, nebo porodila malého satánka.
Víc se mi líbilo filmové zpracování,i sem se u něho bála.

IreneP
30.10.2022 5 z 5

Klasika všech klasik v literárním i filmovém světě. Dávám přednost knížce. Protože pocity Rosemary jsou popsané skvěle. Napínavé, okultní, skvělé.

Kolaloka
16.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Zábavná a příjemně napínavá knížka, žádný vyloženě horor, jen takové neblahé tušení hned po pár prvních stránkách a myšlenky "co se to tu k sakru děje." Závěr bych uvítala spíš realistický a ne tak "pohádkový" nebo jak to říct. Pro mě i zajímavý vhled do vztahu muž + žena před pár desítkami let (rozdělení rolí a třeba znásilnění manželem ve spánku, wtf). Jo a když na mě bude někdo až moc milý, vím, že si mám dávat bacha.
Mínus jedna hvězda za ten závěr, škoda, že ho aspoň nevyhodila z toho okna :D

pakoshka
15.10.2022 5 z 5

Jak je možný, že jsem Rosemary má děťátko nikdy nečetla ani neviděla?! Je to BÁJEČNÝ, zařazuju mezi svoje top knihy a je to věc, kterou fyzicky potrebuju v papírové formě ve svojí knihovně - a to já nejsem sběratel. Psychologický příběh přesně podle mýho gusta, staromilsky naivní Rosemary, beznaděj. Všichni přečíst.

JointlieKat94
06.10.2022 2 z 5

Je mi jasný, že pro spoustu lidí je tato kniha "kultovní", ale teda, proč?
Nikdy jsem nečetla, film jsem neviděla a nevěděla jsem tedy, do čeho jdu. Ani toto téma běžně nevyhledávám, ale stalo se, a v práci jsem si zakoupila audioknihu, namluvenou P. Beretovou, její hlas mi nevadí a je příjemný na poslech, ale doposlechla jsem to jen proto, abych se konečně dozvěděla, kdy se Rosemary probere a konečně něco udělá. To se asi úplně nepovedlo. No nic.

Možná jen nemám ráda takový hloupoučký postavy. Možná ten příběh nebyl zas až tak moc strašidelný. To fakt nevim, ale celý poslech jsem protrpěla. Fakt mě ta Rosemary úplně vytáčela, a jsem ráda, že jsem nezakoupila papírovou verzi, a necrcala se s ní týden.

Takže tak.