Rose Madder

Rose Madder https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/5431/bmid_rose-madder-ewc-5431.jpg 4 939 124

Příběh mladé ženy Rose, provdané za sadistického policistu-detektiva, který s ní nesmírně brutálně zachází. Jednoho dne se Rose rozhodne od svého muže utéct a začít nový život. V malém antikvariátu spatří podivný obraz starověké kněžky v růžovém rouchu na pozadí pohanského chrámu. Při pohledu na obraz pocítí zvláštní, silné pohnutí a rozhodne se ho koupit. Když jej doma pověsí na zeď, obraz se stane branou do tajemného světa...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Rose Madder , 1995

lennyd
21.06.2013 4 z 5

Rose Madder je velmi působivý thriller - minimálně ze tří čtvrtin, Kingovi se podařilo vykreslit pocity týrané ženy nadmíru přesvědčivě (samozřejmě, nejsem týraná žena, takže věrohodnost posoudit nemohu), a stejně tak její manžel Norman, psychopatický šílenec, je napsán úžasně.
Co mi ale na této knize vadilo bylo to tajemno, ten svět za obrazem - jednak mne celá příběhová linie za obrazem nebavila, a navíc působila rušivě a kazila dojem z takřka dokonalého díla. Myslím si, že (nejen já) bych tento prvek v této knize oželel, a nechal bych to jen jako "reálný" thriller ze života, bez nadpřirozených prvků - i když je mi jasné, že Stephen King, právem označován za mistra hororu a nadpřirozena, si nemůže dovolit napsat jen tak nějakou detektivku.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

I když Rose Madder nepatří mezi nejopěvovanější kingovky, já ji řadím mezi své nejoblíběnější a to hlavně díky perfektně popsanému psychopatickému manželovi Rose - policejnímu detektivovi, který ji týrá. Rose jednoho dne překoná svůj strach a odejde, prakticky bez ničeho. Jednoho dne narazí na podivný obraz a rozhodne se ho koupit. To ještě netuší, že je to možná jediná věc, která ji pomůže proti jejímu manželovi, který se s jejím odchodem nevyrovnal.

Jančislava
16.04.2013 4 z 5

Kniha pěkná jen na konci mě to přestávalo bavit. Kinga mám ráda, ale tato kniha mě moc nevzala, ale neznamená to, že bych jí už nikdy nečetla. Časem dostane ještě jednu šanci

Sisi11
22.03.2013 5 z 5

Tuto knihu mám od Kinga nejraději. Naprosto mě strhla a já s chutí četla o mladé nerozhodné ženě, která se nakonec postaví svému týrání a rozhodne se s tím něco udělat. Při čtení jsem živě viděla Rose, ženský domov, obchod, restauraci... no zkrátka na mě Kingovo líčení zapůsobilo a byla jsem ohromená z toho, jaké krásné prostředí dokázal v knize vykreslit. A obraz a jeho svět má u mě svůj vlastní šálek obdivu. Naprosto překrásně vylíčené nadpřirozeno, které mi bylo velice příjemné a uchvátilo mě.

Reiben
06.03.2013 4 z 5

Jak mám nadpřirozeno v Kingových románech rád, tak tady mi přišlo vyloženě jako rušivý prvek a klidně bych se bez něj obešel. Základní kostra příběhu je výborná a psychouš Norman je jedním slovem skvělý! Určitě stojí za přečtení.

Liwilterhage
09.02.2013 4 z 5

Na počátku Rose Madder jsem byla uchvácena, jak na mě příběh působil, s jakou mírou intenzity. King dokázal skvěle vykreslit pocity mladé týrané ženy, věřila jsem mu každé slovo a byla jsem touto osobní výpovědí naprosto šokována. Uvědomila jsem si, že někde hluboko ve mně se skrývá určitý strach, že takoví lidé žijí mezi námi a denně ubližují jiným bezbranným osobám. Bylo mi z toho vnitřně velmi zle.
Během čtení jsem se i přistihla, že jsem měla určité pochybnosti o identitě autora, neboť mnoho mužských spisovatelů (alespoň určitě někteří z těch které jsem četla) se nedokáže takovým způsobem vžít do pocitů, myšlení ženy. Tato schopnost je u Kinga obdivuhodná.
Pak jsem se v příběhu dostala k nadpřirozenější části a tehdy jsem si uvědomila v čem tkví Kingova jedinečnost a pro mě osobně i slabost, co vytváří a tvoří jeho knihy. Je to spojení našich lidských životů s nadpřirozenem. S něčím magických, nereálným. Právě ta představa, že by se něco takového mohlo stát i nám, nás tolik děsí, nahání nám husí kůži. Člověk se pak musí ptám sám sebe: Je to možné? Co když skutečně takové síly existují? Díky této pochybnosti S. Kingovi příběhy patří k těm nejděsivějším.
Bohužel, konkrétně u Rose Madder mi toto spojení světů moc nesedělo, proto jedna hvězda dolů.

doktorking
12.01.2013 5 z 5

Jedná o skvělý triller s fantasy prvkem.Skvěle popsaný sadistický policista Norman,jeho scény plné obrovského sadismu a perverzností,děj knihy se hlavně zabývá problémem dneštní doby-domácímu nasilí.ROSSiE je Kingem dokonale popsaná,mistr se umí vcítit do ženské postavy i jejího myšlení,fantasy svět v obraze který pusobí velmi realisticky a velice originální konec který ne káždý zkousne ale podle mě je tohle další mistrovské dílo,zbytečně PODCENOVANÉ.

Petrapetronela
02.12.2012 4 z 5

Další skvělé Kingovo dílo...ale nemyslim si že by chytlo každého, nejspíše bude mít více příznivců v ženách,řekla bych že je to takový románek o proti tomu, co jsem již od Kinga četla...ale určitě doporučuji

evickakyticka
12.11.2012 5 z 5

Tak tohle je ta Pravá Rosie! Tys mě holka chytla... A Normane, ty máš ale neskutečný "charakter"!

Jinými slovy: opravdu napínavý příběh, kterého jsem se nehodlala vzdát. Ten psychedelický výlet do světa za obrazem mě učaroval. Nemůžu to dostat z mysli.

MM_Master
19.10.2012 5 z 5

"Krvavý žloutek ve vejci. Zvětšující se propálená díra na prostěradle. Rozzuřená rúže, hrozící rozkvětem." /May Swensonová/

Petrvs
11.10.2012 5 z 5

Vždy se snažím vyvarovat absolutních hodnocení a nadšených nekritických komentářů, ale u Rose Madder skoro nemůžu jinak. Navíc ač poněkud pohrdavě pohlížím na hvězdičkování a klasifikování, tak zrovna tento king v právě „modrých“ číslech - to bylo překvapení.

Tenhle king je totiž špičkový, byť rozhodně ne typický. Vynikající temporytmus, žádné kingovské rozjezdy do poloviny, ani překotné koncovky na půl stránce. Všechno je naporcováno naprosto přesně a připraveno na to správnou dobu. Profily postav jako vždy vynikající, byť „mirkodušínoský“ zastavárník a jeho kamarád z nahrávacího studia byli už na můj vkus trochu za čarou a příliš smrděli červenou knihovnou, na kterou ovšem sám autor několikrát poukáže, takže z tohoto pohledu vlastně proč ne :o)

Co mě ale úplně dostalo, byla hlavní hrdinka, její myšlení, její obavy, její slabosti, její síla. To všechno je tak realisticky podmanivé a popravdě místy tak děsivé, že před autorem a jeho vcítěním do týrané ženy smekám a říkám díky, sai. Což je i jemná pochvala za pár temnověžových odvolávek a v zásadě celá nadpřirozená pasáž může být vnímána velmi temnověžově, strom jako podoba věže a Rose Madder jako karmínová královna. Vím, že konotace jsou trochu jiné, ale pořád tam tuhle možnost vnímám a díky tomu na mě celek působí ještě plastičtěji, než by možná měl ;-) Může to být i tím, že se úplně nevyvedla pseudoantika s Eryniem - tady mám hodně problém, protože Erynie byly bytosti ženské, kdežto býk by asi měl býti spíše obrazem Mínotaura, ale budiž.... zkrátka temnověžová nebo alegorická forma pseudoantiky mně sedí mnohem více a na jména nehleďme již více (byť nepřeložitelné madder je trefa).

Abych zbytečně neplácal a zbytečně neopakoval to, co zde již padlo: jednoznačně doporučuji, jeden z nejlepších kingů.

sheylka
04.09.2012 4 z 5

Musím říct, že tato kniha je poněkud zvláštní, nejspíš si nezíská každého Kingova čtenáře, maličko mi připomíná "Lisey a její příběh" - taktéž od Kinga. Hodně psychologicky laděný příběh, spíš takové zamyšlení a možná i návod, pro ženy, jako je Rose... Je obdivuhodné, jak mistrně dokázal popsat myšlenkové pochody všech zúčastněných. SPOILER...
A co se týče tajemna, byla jsem spokojená - tím se to právě odlišuje od ostatních knih tohoto námětu - obraz Rose brala jako posvátný, nějaký její vzor, útěchu, útěk od děsivé reality... Pomáhalo jí to překonat strach. Každý si musí najít důvod proč žít, Rose ho měla díky přítelkyním, obrazu a nakonec i kvůli své nové lásce. Bylo to obtížné, ale ona to vyhrála...

Alix
21.08.2012 5 z 5

Už neřeším, která Kingova kniha je nejlepší, prostě to nejde. Musela bych měnit názor u každé další knihy, kterou od něj přečtu, protože on prostě umí. Zdánlivě jednoduchý příběh týrané ženy, která potřebuje doslova tu poslední kapku, aby se rozhodla změnit svůj život, je dojímavý, strašný i napínavý. Ke konci mne úplně nadchlo, když jsem zjistila, že dětská gumová maska, které jsem nepřikládala žádný význam, má velice důležitou roli a znovu jsem tiše pana Kinga obdivovala za promyšlenost a fantazii.

Mistrně popsané domácí násilí je i v románu " TO ".

Gerret
17.08.2012 4 z 5

Nakonec přece jenom dám čtyři hvězdy, i když to ze začátku až do poloviny knihy vypadalo na méně, pak se to ale zlepšilo a děj začal být zajímavější, a to hlavně díky postavě Normana. Ze začátku to byla taková nic moc postava, ale ke konci se z ní stala suveréně nejlepší postava v knize. Kapitolky v obraze byly zajímavé, nejdříve se mi do děje nehodily, říkal jsem si co to tady dělá, ale ke konci jsem si ten svět mimo realitu také oblíbil. Hodnocení 75%.

Toque
09.08.2012 5 z 5

Výtečná kniha, právě jsem ji dočetl. Také jste si všimli, že King je mistrem v popisu domácího násilí? Dělá to tak sugestivně, že postavu tyrana vždy upřímně nenávidím. V případě Rose Madder násilníka Normana. Tyran podobného kalibru vystupuje i v románu Cujo, ale není tak brutální a není vrahem, což ale ani trochu nemírní můj odpor k němu..Rose Madder je trochu atypická "Kingovka", je spíše thrillerem než hororem a přesahy do fantastického světa "za zrcadlem" ji činí ještě zvláštnější a vyjímečnější. Vstupy do magického pseudo antického světa mi sice nepatrně připomněly jednu tuze známou skříň, skrze niž lezla parta děcek do Narnie, ale to nevadí, to na kvalitě Rose Madder nic neubírá..Vřele doporučuji, také díky skvělému překladu Bušky Bryndové..ono přeložit tak pěkně poměrně slušnou dávku peprných vulgarismů, to taky není žádná legrace..

Lucretat
04.07.2012 4 z 5

Sledovat Rose na útěku bylo celkem zábavné, opět se moc povedlo vykreslit realitu soudobého světa a to dokonce na plátně jednoho krásného živého obrazu.

Jingle
28.05.2012 4 z 5

Mně tam bohužel vadilo to mystično, nadpřirozeno; to už bylo trochu moc.
Jinak ale výborná, výstižná kniha. Psychologie postav, v tom je King opravdový king! ;)

Džizetka
18.03.2012 4 z 5

Při jakékoliv Kingově knize se roztřesu nad jeho podáním života.

Kermisee
28.02.2012 5 z 5

Všechno tam má svoje místo a svůj důvod.
Mohu říci, že jsem od Kinga přečetla již hodně knih, abych mohla tvrdit, že Rose Madder mezi nimi hodně vyčnívá. A to tím, jak realistická je (A tím mám na mysli skutečně velmi realistická. Na každé z Kingových knih se najde děsivý kus reality, ale Rose Madder jednoznačně vyhrává.). Někdo může namítat, že na obrazu, kterým se můžete dostat do jiného světa není nic reálného. Ale...Je to jakoby poupravená verze toho skutečného. Je to s ním stejné jako s Rose Madder, kterou si Rosie vybrala jako svoje alter ego, či jak to nazvat. A stejně tak si Norman vybral "El toro grande". Je to takový zvláštní, úmyslně vytvořený, druh schyzofrenie, kterou se lidé v podobných situacích obrňují, aby vůbec mohli žít. Dodává jim to sílu. A o tom celý tento příběh je. Skutečně je o týrané ženě a násilníkovi, který jí udělal manželství peklo. Je to o psychickém stavu, ve kterém se oběť i násilník nachází. Je to čirá realita. A to je na tom to nejděsivější.

smetyl
09.08.2011 5 z 5

King nám nabídl překvapivě realistický pohled do duše oběti domácího násilí. Nejen fyzického ale i psychického utlačování manželky psychopatického násilníka, který považuje ženy za nižší vývojový pud. Nepovažuje ji za sobě rovnou a udělal si z ní prakticky otroka. Rosein útěk je vstup do života a odchod z tyranie. Je fascinující jak King dokázal popsat její strach, obavy a děs z manžela. Je úchvatné, jak si poradil z násilnickými a krutě prozíravými myšlenkami jejího muže.

Ohledně fantastična v knize nemám výhrady. Svět tam na druhé straně je vlastně alegorií toho reálného.

domácí násilí

Stephen King