Rose Madder

Rose Madder https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/5431/bmid_rose-madder-ewc-5431.jpg 4 939 124

Příběh mladé ženy Rose, provdané za sadistického policistu-detektiva, který s ní nesmírně brutálně zachází. Jednoho dne se Rose rozhodne od svého muže utéct a začít nový život. V malém antikvariátu spatří podivný obraz starověké kněžky v růžovém rouchu na pozadí pohanského chrámu. Při pohledu na obraz pocítí zvláštní, silné pohnutí a rozhodne se ho koupit. Když jej doma pověsí na zeď, obraz se stane branou do tajemného světa...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Rose Madder , 1995

Obuvník
21.06.2015 5 z 5

Máma povídala: "Bez těch nadpřirozených kravinek s obrazem to mohlo být ještě lepší."
A já na to: "Ne, ne a ne."
Stephen se v jednom rozhovoru zmínil, že Rose Madder považuje za jeden ze svých nejčtivějších románů, ale v knize "O psaní" ji zase označil za nepříliš podařený pokus postavený na zápletce. Je to zkrátka muž dvou tváří (Temná půle by mohla vyprávět).
Já říkám luxus. Jedna z nej od To-hoto Osvícení-hodného Pistolníka, který má pod čepicí (nebo pod kupolí?).

Terva
28.04.2015 4 z 5

Myšlenka je velmi dobrá a mistrovsky rozvedená. Rose Madder je jedna z mých prvních knih, kterou jsem přečetl víckrát a ještě si ji přečtu. Není tak hororová nebo psychologická, jak je u Kinga zvykem, ale je to jednoduchý a velmi čtivý příběh. Ne nedám 100%, ale těch 90% je na místě.

norrasun
29.03.2015 5 z 5

Není to podle mě klasický horor, přesto se díky skvěle vystavěnému, přesvědčivému příběhu řadí mezi moje nejoblíbenější díla od SK. Velmi dobrý překlad.

Mariona
25.12.2014 4 z 5

Rose Madder se mi líbila moc, už od začátku to byl pro mě napínavý příběh, jen mě trošičku ,mrzelo, nadpřirozeno díky obrazu. I bez obrazu by to byl poutavý příběh.

manhorror
17.12.2014 4 z 5

Muzu jen doporucit. King zase nesklamal a napsal vyborny horor, ktery jsem precetl jednim dechem.

miman
18.10.2014 4 z 5

Mně se to prostě líbilo. Scény z obrazu byly pro mě trošku nudnější, ale zase posedlý Norman a reálný život to vyvážil. A té romantiky tam dle mě tak přehnaně není. Za mě dobrý...
PRO callahanh - není vhodné v komentářích uvádět rozuzlení!!!

callahanh
08.08.2014 4 z 5

Kniha o týrané ženě, jejíž manžel - policista je psychopat, kterého vzrušuje násilí, není špatná, v pasážích, kdy je popisován myšlenkový pochod policisty, je kniha mnohdy výborná a připomíná to nejlepší z Kingových děl. Bohužel ale je zde přidán motiv tajemného obrazu, do kterého žena vstupuje a který sehrává rozhodující roli v závěrečném vyvrcholení. Pasáž s obrazem mi ale přijde trošku zbytečná, popis tajemného prostředí obrazu není tak napínavý a hrůzostrašný, jak je u mistra zvykem. Dle mého názoru je slabinou díla hlavně konec, který mohl být vyřešen trošku jinak, protože v této podobě není tak působivý. Přesto ale ten, kdo sáhne po této knize, určitě neprohloupí, protože je stejně jako ostatní knihy od Kinga čtivá, zajímavá a místy i strhující. 70%

HančaŠ
13.07.2014 5 z 5

Jedna z úžasných věcí na této knize je to, jak King dokázal vylíčit týranou ženu i se všemi jejími pocity a stejně tak i jejího šíleného a odporného manžela.
Normana jsem celou knihu nenáviděla. Kromě toho, že to byl posedlý maniak bez zdravého rozumu (i když mu musím přiznat, že svým způsobem byl dost chytrý) ani jeho slovník nebyl příliš rozsáhlý. Taky mě dost štvalo, že každá žena pro něho byla čubka, děvka, atd., a každý muž pro něho byl buzíkem, teploušem, atd. Ale i tyto věci posílily emoce, které kniha vyvolává.
Rosie se mi líbila, i když byla zpočátku trochu naivní a šedá myška. Na konci knihy ukázala, co v ní doopravdy je. Jen dobře, že pak zasadila ten strom a dokázala tak potlačit svůj vztek.
Celkově se mi kniha líbila. Byla čtivá a poutavá.

lencav
06.06.2014

Mně se tato knížka líbila asi nejvíc z těch všech, které jsem od Kinga četla.

Ivan F
15.05.2014 4 z 5

Kniha z roku 1995 má jeden problém. Bola napísaná medzi niekoľkými skvostmi, z ktorých jeden sa volá Zelená míľa. Príbeh nie je sám o sebe zlý, ale tentoraz mi prišla Kingova fantastickosť uletená, neuveril som jej. Naopak, opisy Rosinho manžela Normana (jeho sa dá len nenávidieť) sú tým, čo knihu vyzdvihuje vysoko nad priemer. Myslím si, že ani King s knihou nebol celkom spokojný, ale termín u vydavateľa súril, tak ju narýchlo pred vydaním Zelenej míle, na ktorú mal čas, dopísal. Pomyselnou čerešničkou je vzťah medzi Rose a líškou, nádherná, tak kingovsky uletená parafráza. A ešte niečo, čo si všimne čitateľ, ktorý si prečítal Temnú vežu: Rose sa prenáša do Rolandovho sveta, je tu spomenuté mesto Lud a aj Ka sa nájde.

Mikisan
14.05.2014 5 z 5

V životě jsem nikoho nenáviděl tolik jako Normana. Báječný, chytlavý příběh. Romantické prvky mi v knize vůbec nevadily, naopak. Hezký, moc hezký.

Kosmik
29.03.2014 5 z 5

Úžasný úžasný úžasný úžasný

Hany2211
21.03.2014 5 z 5

Super kniha. Čtivá. Napínavá.

sipkulka
24.02.2014 5 z 5

Moc hezká knížka a i když nejsem fanda nějaké extra romantiky v horrorech tak v téhle knížce mi kupodivu ajni nevadila :)

Gity
02.02.2014

Pro mě byla kniha slabší než jiná Kingova díla. Zdlouhavá. Šťávu a spád získala až v závěru, kdy je Rose a Norman ve světě obrazu. Nadpřirozené síly obrazu nejsou vysvětleny - zápletka tím pádem působí příliš lacině a neuceleně. Tohle Kingovo dílo bych doporučila spíše fajnšmekrům přes Kinga, začátečníkům asi ne :-)

IvcaSammet
06.01.2014 3 z 5

Skvělá kniha, která má ale bohužel hodně much ... Příběh je vynikající, mystika ani fantasy tohoto příběhu mě vůbec nevadila ... Nejvíc mě tam štvala ta Kingova rádoby romantika ... Nevím, ale když čtu horor, chci číst horor, ne červenou knihovnu! Myslím si, že to si mohl Stephen opravdu odpustit ... Každopádně kniha byla až na tento úlet vynikající, sokonale mě pohltila, možná až moc, protože na konci knihy jsem slavnou 'Rosie tu pravou' nemohla už ani vystát ...

uska
02.01.2014 3 z 5

Ze všech Kingových knih, které jsem doposud přečetla, mě tahle bavila nejméně. Už bych si v podstatě ani nevzpomněla o co šlo.

Honzeecheck
25.12.2013 3 z 5

Typickej King - záporák je geniální a hlavní postavy na pěst

fellaZ
16.10.2013 3 z 5

Kniha mě chytla, ale kolem té 400. stránky mě to už nějak nebavilo, ale jinak bych řekl, že byla celkem dobrá.

Lucka385
23.08.2013 4 z 5

Knihu jsem právě dočetla a nebýt tam ta mysteriózní část v obraze, byl by to super thriller. Tak to mi to trošku kazí dojem a jsem ráda, že je to skutečně jen pár stránek. Přesto kvůli této části, dávám jen čtyři hvězdičky.
Vžití do obou postav - jak do chudáka Rose, tak do parchanta Normana - je opravdu obdivuhodná.

domácí násilí

Stephen King