Rose Madder

Rose Madder https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/5431/bmid_rose-madder-ewc-5431.jpg 4 939 124

Příběh mladé ženy Rose, provdané za sadistického policistu-detektiva, který s ní nesmírně brutálně zachází. Jednoho dne se Rose rozhodne od svého muže utéct a začít nový život. V malém antikvariátu spatří podivný obraz starověké kněžky v růžovém rouchu na pozadí pohanského chrámu. Při pohledu na obraz pocítí zvláštní, silné pohnutí a rozhodne se ho koupit. Když jej doma pověsí na zeď, obraz se stane branou do tajemného světa...... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Rose Madder , 1995

Šimon_
28.04.2021 4 z 5

Jedna z těch méně typických kingovek; komornější, intimnější, na ploše několika málo postav. O to víc ale vyniká hlavní hrdinka Rose, které nelze než fandit. Po slibném začátku román v polovině trošku ztrácí dech, ale opět se probere do strhující poslední třetiny. Kontroverzní motiv magického obrazu mi vůbec nevadil, na druhou stranu by příběh skvěle fungoval i bez něj. Kolem a kolem jde o slušný thriller z pera mistra hrůzy, který sice nepatří k jeho nejlepším dílům, ale i tak předčí většinu jiných žánrovek.

Atanone
11.04.2021 5 z 5

Panu Kingovi se opět povedlo napsat horror už jen tím, že nás vzal na exkurzi do jednoho manželství. Ty příšerky, co se v příběhu objevují potom, nejsou nic ve srovnání s tím, co má v hlavě policista Norman. Jako ve většině autorových knih, nejstrašidelnější příšery dovedou být lidé.
V tomhle příběhu jsou vůbec některé věci naruby, stejně jako na obraze Rose Madder. Pomyslná „poslední kapka“, kterou většinou vnímáme obrazně, je tady fyzická, zatímco obrana je psychická, na úrovni vnitřních monologů a změněného stavu vědomí. Protože tohle ten obraz pro Rosie dělá. Jsou to dveře. Odpověď na volání o pomoc. Pro někoho to může být obraz, pro jiného náhodně zaslechnutá věta a někomu může obrátit život vzhůru nohama postava z knihy. Prostě když se věci mají stát, stanou se. Otevřete dveře (cokoli to je) a vejdete jinam. A tam jinde se můžou dít věci, které se vám potom někdy objeví i v reálném životě. Někdy to nebývá zadarmo, protože takový zážitek vás prostě trochu změní. Už víte, že tam něco je. A víte, že by to tam i mělo zůstat.

kap66
20.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Je to výborné, z mnoha důvodů.
Nápad nechat 14 let domácího násilí za dveřmi, ty jen občas pootevřít a vpouštět jed po kapkách do naší hlavy.
Náhledy do Normanova způsobu uvažování o světě a smýšlení o ženách, tak přesvědčivé a působivé. Např. scéna, kdy považuje za autora hesla ŽENY NEJSOU K SMÍCHU! někoho, „kdo zřejmě nikdy neviděl ženskou s napůl ohořelým obočím a vlasy spálenými špatně fungující fajfkou na crack“.
Stejně věrohodně vylíčený mozek Rosie, semletý za 14 let na hamburger. Proto celá fantastická linka s obrazem naprosto zapadá do děje a odpovídá jejímu pohledu na svět, hlavně zakrnělé schopnosti orientovat se v tom normálním. (A já si navíc připomněla svět Temné věže, který má pro mě pořád ohromné kouzlo.) Moje přání, aby nadpřirozená pomoc Rosiině poničené mysli zůstala jen u té motivační, zřejmě neodpovídá realitě, ve které to dopadá – prostě jinak. Takže celá její existence je tu namístě a já se za její smysl budu bít (a nejen kvůli té Temné věži, po které se mi stýská).
(Doufám jen, že překladatelka umí aspoň výborně anglicky, protože na poli její češtiny by „šílení korektoři“ Behúnovi vytrhali hodně plevele.)

Calwen89
24.02.2021 4 z 5

Vždycky mě potěší a zaujme, když se chlap dokáže tak snadno vcítit do pocitů ženy (hlavní hrdinky). King je prostě bůh a jako každá žena smekám před jeho empatií vůči opačnému pohlaví.

bekule
06.02.2021 4 z 5

Kniha nemá moc vysoké hodnocení ale mě se líbila.Ten podivný svět za obrazem mě tak trochu připomínal Murakamiho jiné světy. Zatím je stále pro mě špičkou v oboru a srdcovkou Koontz ale tato moje teprve druhá kniha od Kinga mě dostatečně děsila i odpuzovala.

Anushka1
27.01.2021 5 z 5

Na tomto příběhu nebyla strašidelná ta nadpřirozená část, ale právě ty myšlenky a činy muže, který týrá svou ženu. Někdy pro horory nemusíme číst knížky nebo koukat na film. Někdy horory píše skutečný život.

klarkys
10.01.2021 4 z 5

(SPOILER) King tady dokázal skvěle a věrohodně popsat strach a bezmoc týrané ženy, která utíká od manžela i přesto, že Norman je jako policista téměř “nedotknutelný”.
Ale vážně tam musel zamotat ten obraz? Úplně zbytečný a trapný nesmysl, proto strhávám jednu hvězdu.

tessie_m
08.01.2021 2 z 5

Ne, tohle se mi vážně nelíbilo, jsem zklamaná.

majc
29.11.2020 4 z 5

Tuhle knihu jsem četla hrozně dlouho. Nějak jsem se nemohla začíst. Příběh je sice od začátku zajímavý, jako celkově námět knihy, ale pak se to tak nějak táhne.
Když jsem se dostala přes půlku, opět mě to ale chytlo a pak jsem dočetla knihu během pár dnů. Fantasy prvek s obrazem se mi velmi líbí, stejně jako symbol lišky. Vývoj Rose je skvělý, kdo by to byl řekl, že se chlap dokáže takhle vcítit do ženy, i když mistr King již ukázal i u jiných děl, že tohle prostě zvládá. Znovu bych si knihu už asi nepřečetla, ale i tak, klobouk dolů za to, jak se dokázal vypořádat s tímto podle mě docela těžkým tématem. Znám osobu, která si domácím násilím prošla a proto bylo pro mě byla tahle kniha v některých věcech jakoby poučná. Není lehké od něčeho takového uniknout, a kdo si tím jednou prošel, bude ho to ještě dlouho doprovázet.

Erutan
17.10.2020 3 z 5

U Kinga si vždy můžeme být jistí tím, že to bude kvalitně napsaný příběh, vtáhne vás do děje a vytvoří skvělé postavy. Pak už jen záleží na tom jestli vás příběh baví nebo ne. Mě tento příběh bavil ale scény s obrazeme mě bohužel nudily. Jelikož byl obraz důležitým aspektem příběhu tak mi to knížku dost kazilo, fanouškům Kinga bych doporučil jinou knížku a tuhle bych nechal nakonec (pokud teda chcete přečíst všechny)

Blaufik
26.09.2020 5 z 5

V podstatě se jedná o svižný thriller šmrncnutý kapkou fantasy a hororu, který vás bude určitě bavit a rozhodně na něj jen tak nezapomenete. Mohl by proto bavit nejen autorovy fanoušky, ale také milovníky thrillerů či psychothrillerů.

Ilirea25
15.09.2020 5 z 5

Musím říct, že po dlouhé době opravdu dobrá Kingovka. Příběh se týká mnohem více žen, než by se čekalo. Velmi těžké téma, ale sakra tak dobře napsané, že ani nepřemýšlím, jak moc dobře se oproti některým ženám mám. Být 14 let v pasti psychopata je opravdu nárok na sebevraždu nebo zabití manžela. Jsem absolutně spokojená.

karol.cadex
21.08.2020 5 z 5

Skvělý! Rose Madder byla jedna z posledních knih, které jsem od Kinga nečetla, jelikož jsem v pubertě nesnášela starou obálku a přišla mi trapná. Manžel mi ale koupil teď vydání nové, takže jsem ji už konečně přečíst mohla. A je to dobře, že jsem si příběh o týrané Rosie nechala až do své dospělosti, jelikož v těch patnácti bych jej asi úplně nedocenila a nepochopila správně.
Každopádně Rosie má skvěle vykreslený svůj přerod - z týrané chudinky až po samostatnou a hrdou ženu.
A Norman??? Ultra magor, jeho části jsou sondou do duše šílenýho psychopata a konečné povídání s Bejčkem jsou jedny z nejlepších kapitol knihy. Navíc slovo Bejček v češtině zní v kontextu celého příběhu strašně vtipně, což je v Normanovo případě plus k jeho kreténství.
Snové části byly něco mezi Kingem a Alenkou v říši divů, Rosie si tam poskakuje jako blázínek mezi dvěmi světy, ale ustojí to holka jedna.
A abych to celý nezlehčovala, ve finále má Rose Madder dost přesah do psychologie a sociální práce a je v tom cítit nádech feminismu - takový King dost pro ženský. Ale fakt pěkný!

bookcase
16.08.2020 5 z 5

Za mě super. Tentokrát masakrální psychosonda do duše tyrana i jeho oběti. Povinně by si RM měly přečíst všechny ženy, které s něčím podobným bojují.

Pampalini
07.06.2020 4 z 5

Pojednání o domácím násilí, které se nevyplácí a někdy i násilník spravedlivě a hodně trpí. Výborná psychológie a uvěřitelnost postav. Surreálné a psychedelické pasáže mi mírně vadili. Až příliš ovplivňují pointu. Jinak vysoký standard čtiva s příjemnými přesahy do jiných Kingových děl - Paul Sheldon, Cynthia, liška a pod.

okeey
10.05.2020 5 z 5

Hlavním motivem této knihy je domácí násilí a hrůzy, kterými si ženy procházejí, některé měsíce, jiné roky, ale také třeba i desítky let. Člověk, který tohle nikdy nezažil nad tím kroutí hlavou a říká si: "to já bych si v životě nenechala líbit" nebo "proč od něj prostě neutekla". Zkrátka to není tak jednoduché, když máte tak obrovský strach.
Tato kniha je o Rosie, která tu odvahu našla a utekla od svého manžela/tyrana, podařilo se jí to, odjela 800 mil od svého domova a našla útočiště u Dcer a Sester - ústav pro ženy v nouzi, které si prošly domácím násilím. Tento ústav své chráněnky připraví na normální život, pomůže najít nový domov a práci. Jenže tento čin nezůstane bez odezvy, jelikož manžel Rosie je policista a žene se za pomstou, protože "tohle mu přece nemohla udělat, takhle ho zradit", a chce ji zabít.
Jak se Rose ubrání? Nebo uteče?
Je také zásadní zmínit, že v počátku svého svobodného života si Rosie koupí v jedné zastavárně obraz, který ji uchvátí na první pohled a který také hraje neméně důležitou roli v tomto příběhu.
Skvěle psaná kniha, která mě chytla od první strany, má spád, vážné téma, není to jen nějaký bezduchý thriller. Tohle se mi velmi líbilo. Nejsem u Kinga zvyklá na tak vážná témata a mile mě to překvapilo. Stephen King prostě umí!

n.ezn.amy
07.05.2020 5 z 5

Příběh o fyzickém a psychickém týrání ženy, jejím manželem, který je policista. Poté co po jeho napadení potratí, tak se rozhodne o něj utéci a začít žít nový život. Pro ego jejího psychopatického manžela je to naprosto ponižující a rozhodne se manželku najít a řádně jí ztrestat za její opovážlivost. Kniha se mi moc líbila a vůbec mi nevadila ta mystika v jiném světě, naopak oceňuji tuhle kombinaci reálného světa a světa fantasie. Tohle prolínání světů King již aplikoval v jiných dílech a mě moc baví.

MichelleKing
05.04.2020 3 z 5

Pokud dokážete zvládnout příběh o strašném zneužití, Hannibalově lektorově představě chutné večeře a strašidelných snech z vnějšku, zamilujete si ROSE MADDER.
Norman "Bates" Daniels je šílený policajt se špinavými ústy a nemocným, zlým duchem a pro manželku Rose začíná v noci na svatební cestě život strachu a bolesti ....... pro čtenáře je to téměř okamžitý a skutečný šok.
Hlavní hrdinka, nepřipravená, vyděšená a osamělá, po 14 dlouhých letech života v pekle, konečně prchá i s vědomím, že jí její manžel nikdy nepřestane hledat.
ROSE MADDER je intenzivní thriller na většině z více než 400 stránek, ale pro mě ztratil na síle, když jsem vstoupila do tajemného světa nadpřirozeného a konce ..... prostě v pořádku.
Za mě opravdu ne. KINGOVI lze cokoliv prominout, ale........

zahadum
31.03.2020 4 z 5

Klasika u Kinga kedy ak sa drží pri zemi a píše realistické veci tak sa nedá pri čítaní ani dýchať. V tejto knihe stvoril asi najdokonalejší opis šialenca, magora, úchylnú sadistickú beštiu. Pozerali sme sa na svet očami psychopata tak dokonale až to mrazilo. King je excelentný v psychologickom rozbore postáv. V takomto duchu je cca 70 % knihy kedy je to celé vlastne jedna veľká dramatická naháňačka. Akonáhle ale na scénu prichádzajú nadprirodzené sily tak sa príbeh rúca...snové výjavy King nezvláda a koniec tejto knihy je jeho osobná značka už dlhé roky. Proste to nefunguje. Ale keďže bravúrne zvládol tú " realistickú " časť knihy a priviedol na svet monštrum ktoré je naozaj opísané do morku kosti tak musím dať 80 % .

Pitbullka
18.03.2020 4 z 5

První polovina knihy skvělá a napínavá, od půlky mě to trošku přestalo bavit a přišlo mi to takové monotónní a snové.

domácí násilí

Stephen King