Ropa: Průvodce pro začátečníky

Bez ropy by nebylo globalizace, plastů, běžné přepravy ani světové politické mapy, v níž by se alespoň někdo vyznal. Je to životadárná tekutina moderního světa a zdá se, že ze závislosti na ní se lidstvo ještě hezkých pár desetiletí nevymaní. Autor uznávané Energie v této aktuální knize vysvětluje vše, co s „černým zlatem“ souvisí, od jeho objevení v hlubinách Země až po politické turbulence, které dnes rozpoutává. Kniha Ropa je nabitá fascinujícími fakty a postřehy a je jedinečná jakožto kompilace spousty různých aspektů ropy a jejího příběhu. Tento Smilův vyčerpávající průvodce poskytne řadu témat k debatám pro jakoukoliv sešlost od geologie a ekonomiky až po alternativní zdroje energie, a seznámí čtenáře s vědeckým i politickým zákulisím tohoto nejkontroverznějšího zdroje světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394022/big_ropa-pruvodce-pro-zacatecniky-TCc-394022.jpg 4.215
Literatura faktu, Ekologie, živ. prostředí

Vydáno: , Kniha Zlín

Oil: A Beginner’s Guide, 2008

Kniha Ropa: Průvodce pro začátečníky

absolutmachal

Koupil jsem si to hlavně kvůli jménu autora, téma mě úplně netáhne, ale co už… člověk se potřebuje dostávat i do jiných bublin. Knížka je samé číslo, samý vyčerpávající popis a fakt.

Ale neztrácí se z toho lehkost, čtivost, očekávání od jména Smil prostě nezklamal.

Nevěděl jsem, že… není jisté, že ropa vznikla organicky. Ropa nedojde, minimálně ne nejbližších sto let, i když mnozí říkají opak. Nejčastěji recyklovaný materiál je asfalt. Na ropě závislé země středního východu jsou sice pohádkově bohaté, ale v rámci Human development index, HDI, si vedou velmi špatně, takže HDP nerovná se štěstí země. Účinnost motorů je velmi nízká, cca 20 %. Reálné náklady (včetně zdravotních a enviromentálních) na jeden barel ropy jsou zhruba pětinásobné oproti tomu, co platí spotřebitel.

tomasblazek
27.07.2020

Kniha, kterou by si měl přečíst každý gramotný a soudný obyvatel planetky naší. No a dodávám, že se to i velmi dobře čte. Bez ropy by byl náš svět zcela jiný a od toho se odvíjí zásadní věci.

Jakubac
28.12.2019

Není to vůbec jednoduché čtení. Nicméně jsem to od této knihy ani nečekal. Naopak obdivuji autorovo přehled o datech a dávání si věcí do souvislostí. Knihu mohu doporučit všem, co si libují ve strohých číslech, datech a grafických znázorněních. Určitě se pustím do čtení dalších jeho knih.

tomaaash
25.07.2019

Není to úplně lehké čtení, ale pro zájemce o energetiku, ekologii a hlavně pokud vás zajímá vliv ropy na naši civilizaci, je to velmi dobrá kniha plná mnoha faktů. Jen škoda, že forma je spíš odbornější než čtivá.

klf76
24.01.2019

Skvěla kniha o ropě, od geologie, historie dobývaní, přepravě, zpracování a ekonomice. Nechybí ani úvaha, co dál. Kniha je nabitá informacemi. Perfektní čtení, rozhodně doporučuji, tak i další knihy od Václava Smila.