Ronja, dcera loupežníka

Ronja, dcera loupežníka https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72668/ronja-dcera-loupezni-72668.jpg 5 791 118

Ronja se narodila za bouřlivé noci, která byla tak děsuplná, že napůl rozťala prastarý hrad, v němž vládl její otec bandě loupežníků. Odtrženou část hradu ihned obsadil na smrt znepřátelený rod lupiče Borky. A co čert nechtěl, Ronja našla svého nejlepšího kamaráda právě v synovi Borky, Birkovi. Co všechno nebezpečného i hezkého z toho vzešlo, se dozvíte v tomto příběhu, jenž se odehrává v divokém lese a lukách se skřítky, větrnicemi, smíchem i nadějí, že se Ronje i Birkovi snad podaří smířit odedávna znesvářené klany.... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež , Příběhy

Vydáno: , Albatros (ČR)

Ronja Rövardotter , 1981

pajaroh
09.08.2020 5 z 5

To si takhle vyrazíte se spacákem a psem na přespání k lesu a místo poslouchání cvrčků a kochání se noční hvězdnou oblohou čučíte půl noci do knihy, dokud čelovka nedosvítí. Ale o to víc jsem prožívala Ronjiny příhody v jeskyni, v letní řece, v jejím lese. Větrnice na mě naštestí nepřišly, ale čumbrci tam 100% pobíhali.. no, možná ty díry vyhrabal můj pes...
Nádherná knížka, Astrid Lindgrenová má dar porozumět nejen dětské duši.
Ronjo, budeš mi chybět.

"Birk se rozhlížel po tmavnoucím lese a měl zvláštní pocit, ale nevěděl proč. Nechápal, že to, co cítí na prsou jako lehký smutek, je jen krása letního večera, nic jiného."

Adrim
02.08.2020 5 z 5

Velmi pěkná poutavá dětská kniha.

Knihomolka506
21.07.2020 5 z 5

"Z doby kamenné"
Skvělá kniha mého dětství a dospívání. Ronja je snad malá jen výškou, rozumem strčí do kapsy kdekoho. Hlavně loupežníky, kterými se okolí jen hemží.

rozina351
13.04.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec a jeden z vrcholů tvorby Astrid Lindgrenové. Krásné líčení přírody a všudypřítomnost pohádkových bytostí na pozadí příběhu o přátelství, lásce a odpoutání, hledání vlastní identity a způsobu života "po svém". Knihá má určitě co říct i puberťákům a dospělým, jakkoli je psána úsporným a jednoduchým, dětem srozumitelným jazykem.

Ortie
25.03.2020 5 z 5

Tato kniha pro mě byla nádherným návratem do dětství...
Líbí se mi, že tato pohádka se nesnaží věci přikrášlit, ale naopak laskavě ukazuje i to špatné, což je u dětské knížky celkem překvapující.
Při čtení jsem se nechala unášet příběhem a užívala si ho plnými doušky.

*-*Kleny*-*
25.02.2020 3 z 5

Moc krásný příběh, jen mě trochu mrzí, že některé pasáže byly shrnuty do dvou vět a přitom mohly být lépe popsány, jiným naopak byla věnována podstatná část a přitom stačily dvěma větami.

RMarkéta
03.12.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších dětských knih. Přiznám se, že se k ní velmi ráda vracím i v dospělosti. Nechávám se ráda unést příběhem, kde není nouze o dobrodružství. Proháním se s loupežníky v lese a na jejich hradě. Bydlím v jeskyni. Prchám před harpyjemi. Potkávám skřítky. Nacházím opravdového přítele, kterého považuji za svého bratra a zjišťuju jakou moc má láska. Užívám si skandinávské přírody. Neteřím jsem knížku taky nedávno nenápadně podstrčila. Knížky Astrid Lindgrenové mají zvláštní a neopakovatelné kouzlo.

argi111
01.11.2019 5 z 5

Za ně super knížka pro děti.

Taťka Hraboš
22.10.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih autorky. Pohádka, která nic neidealizuje a sice laskavě a s humorem, ale pravdivě dětem ukazuje, jak složité mohou být vztahy a city i v nejužší rodině – mezi rodiči a dětmi. Že rodiče nejsou dokonalí a často se chovají dokonce nerozumněji a hůře než děti, ale že přes to všechno jsou to ti nejbližší lidé, které je přes jejich četné chyby a hluboké citové rány, které nám způsobují, možné mít rád. Těch poselství a postřehů je samozřejmě v knize mnohem více - třeba jak snadné je rozhádat se kvůli maličkosti, za kterou nikdo nemůže, nebo že i stáří a smrt (blízkého člověka) jsou přirozenou součástí života a je možné se s nimi vyrovnat s noblesou. Krásně podaná je tu také kouzelná severská příroda.

yellowbanna
07.10.2019 5 z 5

První dobrodružná kniha čtená s dětmi a dětem. Doteď se jakémukoliv napětí spíše vyhýbali. Ronju jsem četla mnohokrát, ostatně i toto vydání je mé původní. Ale teprve s dětmi jsem si uvědomila, kolik těžkých témat do svého vyprávění Astrid Lindgrenová lehce zakomponovala. Téma vzdoru dítěte proti rodiči, odchodu z domova, viny a odpouštění, ohrožení na životě i téma stáří a smrti. Od téhle malé loupežnické holky je děti přijímaly samozřejmě a věcně a já jsem moc ráda, že jsme se už spolu pročetli ke knížkám pro starší děti.

Petja
07.08.2019 5 z 5

Ronju prostě milujeme! I když obsahuje některé pohádkové prvky (skřítky, bludičky, větrnice), celkové vyznění je „realistické“ (na rozdíl třeba od Pipi, která pro mne byla vždycky těžko uvěřitelná). Je to krásný příběh o přátelství, o lásce mezi rodiči a dětmi a o lásce ke svobodě a přírodě. Některé pasáže jsou vtipné (např. jak po rozpůlení hradu zůstal za Pekelnou tlamou záchod), některé velmi napínavé (např. útok větrnic na Ronju a Birka ve vodě nebo na Ronju ve sněhu).
S příběhem jsme se poprvé setkaly v kresleném japonském televizním seriálu, který, stejně jako švédský film z osmdesátých let, odpovídá knize (není jen „na motivy“), a pro velký úspěch jsme si pořídily i audioknihu, kterou vypraví Rudolf Hrušínský. Ronja se tedy stala neoddělitelnou součástí naší domácnosti, jen lituji, že mne tento příběh v dětství minul.

bibi.r
15.05.2019 3 z 5

Milé a napínavé dobrodružství pro děti kolem 8 let. Bavilo mě to a dobře se to četlo.
Ilustrace se mi tedy bohužel nelíbily.

taikatalvi
20.04.2019 5 z 5

Krásne, aj keď som sa k tejto knihe dostala ako dospelá, je to krásny príbeh, cítiť z toho ako Škandinávci berú prírodu tak- inak :) Aj napriek môjmu veku mala pre mňa kniha čaro a napínavo som čakala, čo bude ďalej. Ak raz budem mať deti tak im túto knihu prečítam :)

Hani77
10.01.2019 5 z 5

Knihu jsem četla jako dítě školou povinné a moc se mi líbila!!! Film, který jsem viděla mnohem později, už pro mě to kouzlo neměl, v podstatě můžu říci, že bych ho znovu vidět nemusela, na rozdíl od knihy. Moje dcery v ní bohužel to kouzlo nenašly .... myslím, že je to škoda.

Fany09
09.12.2018 4 z 5

Hezký.

haki34
08.11.2018 5 z 5

Ronja... lesní divoženka, prototyp správné zbojnické dcerky... a nerozlučný kamarád Birk... bydlet na hradě, kdo by to nechtěl ?? potkávat v lese mluvící potvůrky a skřítky, tak to už jo.. jezdit na divokých poníkách, tábořit v jeskyni, odolávat bludičkám, běhat po mechu, koupat se v divoké severské ledové řece - to bych chtěla zažít !! a zpívat večer se zbojníky u ohně, dokud mě maminka neodnese pod medvědí kožešinu :)) ( a nejen jako malá holka...:)) pro mě určitě lepší Astridina hrdinka než Pippy - i když taky je tady spousta fantazijních prvků, přeci jen je to tak nějak reálnější dobrodružství.... Asi Astrid tu Ronju znala osobně ;) doporučuji nejen dětem !!! (mimochodem, i film je velmi vydařený)

Péťa1950
30.09.2018 5 z 5

Bohužel nejde víc hvězdiček přidat. Krásná knížka.

Nomia
27.09.2018 5 z 5

Sever, divokost, hravost, přátelství, napětí a hlavně zlatá divoška Ronja. Když ji miluješ, není co řešit... moje milovaná dětská kniha, nepřekonatelná záležitost. :)

whale77
28.07.2018 5 z 5

Kdyby Lindgrenová napsala jen tuhle jedinou knížku, tak bych stejně řekla, že je to nejlepší autorka na světě :-) Dětská autorka, která mě svým psaním okouzlila nejen v dětství, ale přetrvává to i v dospělosti. Ronja je jedna z mých nejoblíbenějších knížek, včetně zfilmované podoby!
Autorka do téhle knížky dostala a směrem ke čtenáři předala tolik emocí: lásky k přírodě, rodině a blízkým, i k sobě samé, ale i vztek, odvahu, hrdost, touhu, všechno a velice živě, přesvědčivě. Každý řádek (určitě i díky představě ovlivněné filmovou verzí) vyvolává tak živé obrazy a skvěle podněcuje fantazii. Zbožňuju sekernici Lovisu, miluju „mačo“ Matyse, chtěla bych mít (i pro své děti) dětství jako Ronja a umřít jako Plešek. A občas si zabydlet v lese, jako byl ten Matysův (samozřejmě ozbrojená, abych přežila všechny ty větrnice – harpyje a medvědy a bludičky a šedivíky).

RyonMathrin
19.07.2018 5 z 5

Nádhera... Nejprve jsem viděl zfilmované dílo, četl jsem až pak. Líbí se mi však obojí. Napínavé, pohádkové, dobrodružné, láska zvítězí... co dodat?
Od jisté doby vítáme každoročně léto v lese a co nejhlasitějším křikem...