Ronja, dcera loupežníka

Ronja, dcera loupežníka https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11329/bmid_ronja-dcera-loupeznika-p0X-11329.jpg 5 794 119

Ronja se narodila za bouřlivé noci, která byla tak děsuplná, že napůl rozťala prastarý hrad, v němž vládl její otec bandě loupežníků. Odtrženou část hradu ihned obsadil na smrt znepřátelený rod lupiče Borky. A co čert nechtěl, Ronja našla svého nejlepšího kamaráda právě v synovi Borky, Birkovi. Co všechno nebezpečného i hezkého z toho vzešlo, se dozvíte v tomto příběhu, jenž se odehrává v divokém lese a lukách se skřítky, větrnicemi, smíchem i nadějí, že se Ronje i Birkovi snad podaří smířit odedávna znesvářené klany. Dávný příběh Ronji a Birka je známý i z filmového zpracování. Vychází k 100. výročí narození A. Lindgrenové.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: , Albatros (ČR)

Ronja Rövardotter , 1981

RyonMathrin
19.07.2018 5 z 5

Nádhera... Nejprve jsem viděl zfilmované dílo, četl jsem až pak. Líbí se mi však obojí. Napínavé, pohádkové, dobrodružné, láska zvítězí... co dodat?
Od jisté doby vítáme každoročně léto v lese a co nejhlasitějším křikem...

Atanone
12.06.2018 5 z 5

Bonbónek pro malé i velké ☼ Pro mě vzpomínky na dětství a hlavně na les,skřítky,draky,obry a víly.

kap66
06.06.2018 5 z 5

Rozumu se nechce hodnotit to, co je v srdci... Nu což, zůstanu u srdce.
Je tady všechno. Láska a přátelství, které překonají nenávist. Smrt, kterou láska pomůže unést. Přátelství, které pomáhá přežít. Soulad s přírodou. Život, jeho koloběh, neúprosnost a nádhera. Krása všeho přirozeného: "Často pršelo. Schoulila se pod hustý smrček a s radostí poslouchala tiché šumění. Někdy byl takový liják, že celý les bubnoval. To se jí také líbilo."
Fakt je to knížka jen pro děti?

PetraaMatouš
04.04.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem mladýmu předčítala. Je v ní humor i napětí. Hláška ,,co to děláš ty potvůrko podivná" se unás drží dodnes. Filmové zpracování si určitě nikdy nenecháme ujít. Dívá se celá rodina.

Petass
26.03.2018 4 z 5

Astrid Lindgren mě v mládí minula. Pipi Dlouhou punčochu jsem vyloženě nesnášela a nemám ji ráda dodnes... Nedávno jsem narazila na Ronjou inspirované dílko a tak jsem se rozhodla si doplnit mezery. A ejhle, Ronja je naprosto skvělá! Krásný příběh, u kterého i slza ukápla. Určitě ji pořídím pro svoje děti, aby nedopadly jako já :) Budu muset přečíst i tolik chválené Děti z Bullerbynu (ano, stydím se, ani ty jsem nečetla...) Zato můžu až do nebe vychválit Bratry Lví srdce.

PWM
18.03.2018 4 z 5

Z mého pohledu to je nejúchvatnější, nejpropracovanější a nejhumanističtější kniha Astrid Lingrenove nabitá bohatým dějem a hlubokými postavami i hlubokým lesem. Z mého pohledu je jedinou slabinou naprosto nepochopitelné nové vydání bez Kalouskových ilustrací.

TerezaK.700
27.02.2018 4 z 5

Dobrý příběh, který jde proti zažitým stereotypům. Inspirativní čtení pro kluky i holky.

aydam
27.02.2018 4 z 5

Milý příběh nejen pro děti.

PetraBery
11.02.2018 5 z 5

Krásná klasika z mého dětství, která potěší i v dospělosti. Kniha o přátelství dětí znepřátelených loupežnických rodin. Ronja a Birk, kteří prožívají své dny (a poté i noci) v lesích, s lesními zvířaty a pohádkovými postavami. Knihy této autorky jsou známé a oblíbené právem, krásné čtení.

VikJones
17.12.2017 3 z 5

Astrid Lindgrenova a jeji knihy jsou soucasti asi vetsiny deti, jimz rodice cetli (a nebo v lepsim pripade, ktere cetly samy).
Jak si to tak precitam v dospelosti, autorka ma neotrely zpusob psani a vypraveni. Jiste, vetsina jejich charakteru se bohuzel vyjadruje ponekud otravne, ale mozna prave tato otravnost je hlavnim znakem Lindgrenove a jejiho stylu. Vetsinou je to i docela roztomile.
Jeji knizky jsou super, tuto nevyjimaje. Predne se mi libi jemne hororovy nadech, ktere maji urcite useky.

broskev28
05.09.2017 5 z 5

Luccy78 zmiňuje "po-po-tvůrku po-podivnou", v naší rodině frčí skřítci čumbrci, kteří se poznají podle širokých zadečků. Takže pro své tři syny jsem jednoduše čumbrčí maminka . . .
Podobná úsloví najdeme v Pipi (nábosilku děti vyloženě milují) i v Bullerbynu (dědeček vzdychající "achjojo, zase na oslavu!") a určitě i ve všech dalších knihách. Paní Lindgrenová je zkrátka nesmrtelná. Jestli je A. Christie první dáma zločinu, pak A.L. je první dámou idylického dětství.

Květinka008
23.08.2017 5 z 5

Miluju :-) i film :-)

InaPražáková
21.07.2017 5 z 5

Ronja je spíš pro starší děti, které už tuší, jaké to je, zjistit, že rodiče nemají vždycky pravdu, ale že i tak je máme rádi a oni nás. Že povinnosti a rozhodnutí můžou počkat, ale nejde jim natrvalo utéct ani do lesní jeskyně.
Poprvé jsem knížku četla až jako dospělá, ale místy jsem měla málem slzy v očích.

Magdalena5
18.07.2017 5 z 5

Prvně jsem viděla film, který miluju, a později jsem přečetla kouzelnou knížku

blimba
18.07.2017 4 z 5

Moje odvěká srdcovka.

Miyako
16.06.2017 5 z 5

V reakci na komentář pana "witiko" můžu říct asi tolik, že ač jsem jako dítě mívala až chorobný strach ze smrti, knížky Astrid Lindgrenové ho ve mě nijak nepodněcovaly, zcela naopak ho u mě dokázaly tišit, a to i v případě této knížky, která mě v mých asi 11 letech zcela okouzlila a dodnes na ni nedám dopustit.

Madlenka_Knihy
08.06.2017 5 z 5

Je to krásná kniha. Je napínavá, čtivá, místy strašidelná.. kouzelná!

MOu598
24.05.2017 5 z 5

Četla jsem v únoru 2007. Podle mých poznámek:
Hezká knížka, nejen pro malé děti.
Po Dětech z B. nejhezčí od A. Lindgrenové.
Dojemné, částečně napínavé, i pohádkové - různé lesní bytosti, ale hlavně o přátelství a o lásce.

witiko
22.03.2017 4 z 5

Knížka je pěkná, ale už tady mě zarazilo něco, co mi v jiných knihách Astrid Lindgrenové začalo vadit natolik, že jsem je dětem přestal vypůjčovat a číst. Nemohu to vyjádřit jinak, než že tato autorka měla zvláštní patologickou zálibu probouzet v dětech smutné, trýznivé pocity. Způsob, jakým se tu Ronja trápí strachem a úzkostí ze smrti, je toho typickým příkladem. V jiných knihách to autorka žene do ještě krutějších extrémů. Nemoc, smrt, opuštěnost... Někdo argumentuje tím, že na temnější stránky života je třeba děti připravit. Já myslím, že děti tyhle věci vnímají úplně jinak, přirozeněji a méně bolestně než my dospělí, takže infikovat je svými dospěláckými úzkostmi znamená zkracovat jim dětství. Úniky do světa fantazie nejsou řešením. Proti knihám Astrid Lindgrenové stavím knihy našeho Eduarda Petišky. Tam je dětství takové, jaké je, jaké by mělo být a jaké nám v pozdějších životních těžkostech stále dává sílu.

Briv
23.02.2017 5 z 5

Manžel se o téhle knížce několikrát zmínil a nakonec mě nalákal k tomu, že jsem si ji přečetla. Je ostuda, že jsem ji poprvé četla až v dospělosti, ale lepší pozdě než nikdy. Vzhledem k tomu, že jsem neznala děj, mě Ronja nečekaně překvapila. Je to dílo neskutečně krásně napsané. V knížce je totiž všechno - narození, smrt, láska, drama, vzrušení, dobré i špatné lidské vlastnosti. I když mám třicet, tak jsem vše prožívala s Ronjou a s Birkem. Obdivuji úžasně popsané lidské povahy. Je vidět, že se i loupežníci mají srdce, tedy aspoň když neloupí.
Doporučuji ji všemi deseti a před paní Lindgren hluboko smekám.

zfilmováno švédská literatura pro děti od 8 let

Astrid Lindgren
švédská, 1907 - 2002
1962  92%Děti z Bullerbynu
2001  90%Bratři Lví srdce
2007  92%Ronja, dcera loupežníka
1998  91%My z ostrova Saltkråkan
2007  85%Karkulín ze střechy

Kniha Ronja, dcera loupežníka je v

Přečtených1 234x