Ronja, dcera loupežníka

Ronja se narodila za bouřlivé noci, která byla tak děsuplná, že napůl rozťala prastarý hrad, v němž vládl její otec bandě loupežníků. Odtrženou část hradu ihned obsadil na smrt znepřátelený rod lupiče Borky. A co čert nechtěl, Ronja našla svého nejlepšího kamaráda právě v synovi Borky, Birkovi. Co všechno nebezpečného i hezkého z toho vzešlo, se dozvíte v tomto příběhu, jenž se odehrává v divokém lese a lukách se skřítky, větrnicemi, smíchem i nadějí, že se Ronje i Birkovi snad podaří smířit odedávna znesvářené klany. Dávný příběh Ronji a Birka je známý i z filmového zpracování. Vychází k 100. výročí narození A. Lindgrenové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11329/ronja-dcera-loupeznika-p0X-11329.jpg 4.7510
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno · Albatros (ČR)

Ronja Rövardotter · 1981

Kniha Ronja, dcera loupežníka

Petja

Ronju prostě milujeme! I když obsahuje některé pohádkové prvky (skřítky, bludičky, větrnice), celkové vyznění je „realistické“ (na rozdíl třeba od Pipi, která pro mne byla vždycky těžko uvěřitelná). Je to krásný příběh o přátelství, o lásce mezi rodiči a dětmi a o lásce ke svobodě a přírodě. Některé pasáže jsou vtipné (např. jak po rozpůlení hradu zůstal za Pekelnou tlamou záchod), některé velmi napínavé (např. útok větrnic na Ronju a Birka ve vodě nebo na Ronju ve sněhu).
S příběhem jsme se poprvé setkaly v kresleném japonském televizním seriálu, který, stejně jako švédský film z osmdesátých let, odpovídá knize (není jen „na motivy“), a pro velký úspěch jsme si pořídily i audioknihu, kterou vypraví Rudolf Hrušínský. Ronja se tedy stala neoddělitelnou součástí naší domácnosti, jen lituji, že mne tento příběh v dětství minul.

bibi.r

Milé a napínavé dobrodružství pro děti kolem 8 let. Bavilo mě to a dobře se to četlo.
Ilustrace se mi tedy bohužel nelíbily.

taikatalvi

Krásne, aj keď som sa k tejto knihe dostala ako dospelá, je to krásny príbeh, cítiť z toho ako Škandinávci berú prírodu tak- inak :) Aj napriek môjmu veku mala pre mňa kniha čaro a napínavo som čakala, čo bude ďalej. Ak raz budem mať deti tak im túto knihu prečítam :)

Hani77

Knihu jsem četla jako dítě školou povinné a moc se mi líbila!!! Film, který jsem viděla mnohem později, už pro mě to kouzlo neměl, v podstatě můžu říci, že bych ho znovu vidět nemusela, na rozdíl od knihy. Moje dcery v ní bohužel to kouzlo nenašly .... myslím, že je to škoda.

Fany09
09.12.2018

Hezký.

haki34
08.11.2018

Ronja... lesní divoženka, prototyp správné zbojnické dcerky... a nerozlučný kamarád Birk... bydlet na hradě, kdo by to nechtěl ?? potkávat v lese mluvící potvůrky a skřítky, tak to už jo.. jezdit na divokých poníkách, tábořit v jeskyni, odolávat bludičkám, běhat po mechu, koupat se v divoké severské ledové řece - to bych chtěla zažít !! a zpívat večer se zbojníky u ohně, dokud mě maminka neodnese pod medvědí kožešinu :)) ( a nejen jako malá holka...:)) pro mě určitě lepší Astridina hrdinka než Pippy - i když taky je tady spousta fantazijních prvků, přeci jen je to tak nějak reálnější dobrodružství.... Asi Astrid tu Ronju znala osobně ;) doporučuji nejen dětem !!! (mimochodem, i film je velmi vydařený)

Péťa1950
30.09.2018

Bohužel nejde víc hvězdiček přidat. Krásná knížka.

Nomia
27.09.2018

Sever, divokost, hravost, přátelství, napětí a hlavně zlatá divoška Ronja. Když ji miluješ, není co řešit... moje milovaná dětská kniha, nepřekonatelná záležitost. :)