Romeo, Julie a tma

Romeo, Julie a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396859/mid_romeo-julie-a-tma-kOq-396859.png 4 3835 472

Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.

Mkrh
23.12.2020 5 z 5

Moc krásná novelka, která chytí za srdce. Brilantní čeština: bravurní slovní obraty, popisy, líčení atmosféry. Byl to hluboký zážitek.

Starmoon
21.12.2020 5 z 5

Krátka a pútavo napísaná novela, ktorá mi robila knižnú spoločnosť na minuloročnej dovolenke s mamkou. Upútal ma dej a najmä autor štýl, jazyk. Tiež spôsob, akým čitateľa zoznamoval s prežívaním postáv – mala som pocit, že hrdinov chápem, aj keď s niektorými ich krokmi nesúhlasím. Po dočítaní vo mne – napriek záveru – ostal príjemný pocit.

raw_me_ow
13.12.2020 5 z 5

Od prvních řádků nelze pochybovat jaký skvost se vám dostal do ruky. Kondenzované umění a hudba slov. Tahle kniha ve mně rozvibrovala strunu, která nikdy nepřestane znít. Děkuji.

-ana
09.12.2020 5 z 5

Půjčila jsem si jí z nesmyslného impulzu. Hele - no což, beru. Prťavá, ale hřebík na hlavičku uhodila teda pořádně.
Chci říct - přišla přesně v době, kdy měla (nebo neměla?). Ve spojení s dalšími věcmi, které se mi dějí v životě, mi na pár hodin totálně rozhodila celej svět. Možná nezvratně. Ale tak se přece posiluje; musíte to zničit a pak znovu postavit. Silnější o zkušenost.

lernami
24.11.2020 5 z 5

Na první pohled ničím originální téma, přesto to ve mně zanechalo spoustu emocí. Autorovi se podařilo zobrazit lásku, tak jak já ji chápu a dokonale popsat ryzost citu (lásky, bezmoci, strachu, naděje..). Podařilo se mu zachytit něco nezachytitelného a na knížku budu ještě dlouho vzpomínat.:)

zaba335
12.11.2020 5 z 5

Velmi silná kniha plná emocí.

iveta3867
02.11.2020 4 z 5

zase trochu jiný příběh a pohled na situaci v protektorátu.. pěkné..

Terezka05
20.10.2020 5 z 5

Za mě super! Kniha má své kouzlo, napětí a dostává čtenáře do očekávání.

Set123
06.10.2020

Jsem mimořádně ohromen. Musím se vší upřímností přiznat, že toto jsem nečekal.

Už název samotný jistým způsobem nutí srovnávat. Kupodivu je však srovnání s Romeem a Julií méně trefné, než srovnání s Rollandovým Petrem a Lucií. A dovoluji si zde tvrdit, s veškerou úctou k panu Rollandovi, že Otčenášek je v každém směru lepší.

Plastičnost, s jakou se mu podařilo vykreslit tmu, je naprosto úžasná a počas celého čtení mě fascinovala. Od začátku knihy, do jejího konce jsem nebyl ve svém pokoji, ale v temné komůrce, za jejímiž zdmi hrozí nebezpečí, usilující o holý život. A tma je v ní nekonečná. Ano, ustupuje, když příjde Pavel. Tehdy přebírají vládu nad strachem, smutkem a nejistotou – tmou – pocity štěstí, lásky a něžnosti – světlo -, ale tma se nikdy nevzdává. Nikdy. A vždy se vrací a vystavuje Ester boji podobnému tomu Reovu s Apopem.

A konec tohoto boje nastává až s koncem světa.

Kniha mi byla o to bližší, že mi Ester hrozivě připomínala jednu slečnu, která je mi blízká a příběh jsem tak prožíval ještě citlivěji. Postava Pavla je mi také velice příjemná, stejně jako postava jeho „táty“ a tovaryše Čepka. A když má dojít ke střetu s postavou zápornou, stává se i nenávist stejně plastickou, jako láska k výše zmíněným.

Konec byl strašlivý. Nikoliv neočekávaně, ale stejně jsem celou dobu doufal v jiný konec. Doufal jsem ve světlo. A nepřišlo. Přišla jenom ukázka Otčenáškova mistrovského umu. V jednom bodě se mi dialogy zdály být poněkud nemotorné, ale tento pocit se objevil jenom v jedné kapitole a nepřetrval více než dvě stránky, takže pro knihu nemám vlastně nic jiného, než chválu.

000nugatovej
21.08.2020 4 z 5

Po kolikáté jsem ji četl? Klasika. Čtivá klasika.

MilanCFC
28.07.2020 5 z 5

Úžasně napsaná kniha se silným a smutným příběhem a nádherným jazykem. Navíc se mi dostalo do rukou první vydání tohoto díla a jeho zpracování je samo o sobě skvělé. Mě osobně "nadchlo", jakým způsobem Otčenášek zakomponoval historické události ohledně Heydrichovy krutovlády, atentátu i onoho závěrečného boje v pravoslavném kostele a jak to propojil s hlavní dějovou linií. Bohužel pak již bylo nějakou dobu jasné, jakým směrem se to v závěru vydá a na co se připravit. Ačkoliv chování Pavlova otce mě skoro až dojalo. A ano, také mě v jednu chvíli napadla menší podobnost s Petrem a Lucií. Stoprocentně doporučuji, a to ne jen těm, co potřebují nahonit povinnou četbu.

tittanie
24.07.2020

Krásná novela, ale je velice smutná.

ZÓNA
15.07.2020 5 z 5

Může být lépe popsána doba protektorátu očima mladého chlapce a nejen jím?
Otčenáškova novela je drsnou směsicí pocitů všech zúčastněných, pojatá nadčasově, odvážně a zároveň i něžně, až melancholicky...
Láska odsouzená předem k záhubě, i když s nadějí a uvěřitelnými dialogy.
Otčenášek vede čtenáře zkušenou rukou k rozuzlení, které je bolavé, ale upřímné a lidské.
Nabízí se srovnání s Rollandem a jeho Petrem a Lucií.
Syrovější a opravdovější Otčenášek nabídl silnější zážitek.
Byť třeba nebude většina čtenářů souhlasit, stojím si za svým tvrzením... )

Metcheque
09.07.2020 5 z 5

Povinné seznamy literatury už se na základkách a gymplech nenosí, přesto zrovna Romeo, Julie a tma činí výjimku potvrzující pravidlo. Výjimečné dílo spojující odvěký literární archetyp s moderními dějinami.

georginaa
06.07.2020 5 z 5

Krásně popsaný milostný román, který jasně poukázal, že dva lidé kteří se mají nesmírně rádi, musí čelit plno nástrahám té doby. Nebylo přáno, aby společenský rozdíl byl tolerován.

pessimist
14.06.2020 5 z 5

Měla jsem ji k maturitě a ze všech dvaceti knih se mi tahle líbila nejvíc. Hrozně moc jsem jim to přála, doufala jsem, že jim to všechno vyjde a že spolu utečou, nakonec mi to samozřejmě rozervalo srdce.
Rozhodně doporučuji.

revolution9
10.06.2020 5 z 5

Citlivý a civilne napísaný príbeh dvoch milencov v nešťastnej dobe Ríšskeho protektorátu, kedy sa rozvíja láska medzi obyčajným českým chlapcom a obyčajnou českou dievčinou, ktorá má však tú smolu, že je židovka. Veľmi dusné obdobie ovplyvní ešte aj úspešný atentát na Heydricha a zmienka o vypálenej dedinke Lidice. Otčenáškovi sa dobre darí vytvoriť atmosféru neustáleho strachu a paranoje, do ktorej sa vmiešava mládežnícka naivita a idealizmus spojený s vierou, že všetko dobre dopadne a z tejto mocou zakázanej lásky vznikne v lepších dobách trvácny ľúbostný vzťah. Možno nie je ťažké odhadnúť, ako sa celý príbeh skončí, zaujímavejšia je však uveriteľnosť postáv, vrátane živých dialógov, ktoré im autor vkladá do úst. Knižku som čítal v edícii "čítanie študujúcej mládeže" a myslím, že má potenciál zaujať (či dokonca zasiahnuť) aj dnešnú "študujúcu mládež". Smutná, ale veľmi čitateľná novelka, ktorá rozumie mladým ľuďom - ich trápeniam i láskam.

katka134
04.06.2020 5 z 5

(SPOILER) Smutná knížka. Protože je příběh známý ze školy i z televize, věděla jsem, že láska dvou mladých lidí je ve stínu války beznadějná. I když se Pavel snažil, aby jejich budocnost byla světlá a neskončila ve TMĚ.

Hoshi
29.05.2020 4 z 5

Smutný, ale i přes to všechno čtivý příběh.

Katka2382
26.05.2020 5 z 5

Četla jsem ji už hodně,hodně dávno,ale je to krásný,čtivý,citlivý a nádherně napsaný příběh.