Romeo, Julie a tma

Romeo, Julie a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30798/romeo-julie-a-tma-30798.jpg 4 3835 472

Novela o lásce tragicky končící v časech smutně proslulé heydrichiády, kdy temno doby neúprosně zasahuje do citů a myšlenek mládí toužícího po plném a jasném životě.

Adrim
19.05.2021 5 z 5

Zprvu čtení jsem byl nesvůj ze stylu psaní ... přímé řeči, skákání mezi myšlenkami postav - mi přišlo zvláštní, trochu chaotické. Jak jsem ale četl dál, nějakým způsobem si mě kniha podmanila :-).
Musím tedy napsat, že kniha je výborná.

Zmrzlina88
13.05.2021 5 z 5

Krásný příběh o lásce se smutným koncem.

ozzak
10.04.2021 5 z 5

moc pěkná novela Jan Otčenášek která se odehrává v období heydrichiády autor se volně inspiroval dilem Romeo a Julie

Aprilek
25.03.2021 5 z 5

Na povinnou četbu dobrá kniha

martineden
17.03.2021 5 z 5

Křehký příběh první lásky Pavla a Ester v tragických kulisách války a heydrichiády. Majstrštyk Jana Otčenáška. Doporučuji i obě filmové verze, ta z 60.let je poetičtější.

Pamima
17.03.2021 5 z 5

Toto dílo se mi do rukou nedostalo poprvé, už jsem ho jednou dříve četla na základní škole. Avšak stejně jako u jiných knížek, které jsem dříve četla, musela jsem pro správné pochopení děje trochu „dospět“. Některé věci mi jako dítěti nedocházely. Například mladá láska, její vliv na rozum nebo špatné vztahy s rodinou. Určitě bych knihu doporučila, neboť dokáže na pozadí hlavní linie vykreslit situaci v našich zemích v době Heydrichiády. A dle mého je důležité si občas připomenou, že ne vždy to vypadalo jako dnes. Co se mi líbilo, byla zajímavě udělaná kompozice, kdy by první kapitola měla teoreticky patřit na úplný závěr, takže musíte po dočtení opět na začátek, pokud chcete vědět něco "navíc". Neboť zprvu nemůžete úplně porozumět o co se tam jedná.

Nicoletta1681
10.03.2021 5 z 5

Krásný příběh, který nám poukazuje na to, jaký život plný strachu a nedůvěry byl v době heydrichiády. Příběh měl hezkou atmosféru, ale stále šla také cítit hrozba z reality, což je v takových příbězích potřeba, aby stále bylo jasno, že tak krásné a růžové to prostě není.
Líbí se mi styl a forma psaní, kde má děj pořád nějaký spád, kde jsou popisné pasáže pochopitelné a přesto ne zdlouhavé, kde úvaha nad věcí dává smysl a není tam navíc.
Mohu říci, že jako maturitní četba je to skvělá volba, ale myslím, že po přečtení z donucení si ji nakonec čtenář uloží do paměti jako hezkou knihu, ke které se možná časem zase vrátí a tentokrát už dobrovolně.

Dezz22
07.03.2021 5 z 5

Zajímavá knížka. Nachází se na seznamu mých maturitních knih, úplně jsem nečekala že si jí takhle oblíbím. Čtení byl rozhodně zážitek, na který budu ještě dlouho vzpomínat...

_Žanet_
26.02.2021 4 z 5

Tahle knížka má krásný a vcelku čtivý příběh, který poukazuje na lásku v těch nejtěžších dobách. I přes občasnou chaotičnost v psaní, se v knize dalo dobře orientovat a určitě by se v ní našlo i několik zajímavých myšlenek, skoro básnických úvah. Jsem ráda, že jsem si právě tuhle knížku zařadila do maturitní četby, protože jinak bych ji do rukou určitě jen tak nevzala a to by byla docela škoda, takže rozhodně doporučuji všem budoucím maturantům a vlastně i komukoli jinému, komu nevadí zamilované řeči.

niknikita
24.02.2021 5 z 5

Velký příběh v nepatrné knížce, psaný skoro básnickým slohem, který Jan Otčenášek tak krásně uměl.
Temná doba našich nedávných dějin dala vzniknout tragické a zakázané lásce dvou čistých duší, které dohromady svedl náhodný okamžik.Možná díky této náhodě mohla prožít Ester aspoň krátké chvilky štěstí a možná by spolu s Pavlem měli větší naději, kdyby se neobjevila postava ohavného Rejska. Možná...

Lexa123
16.02.2021 3 z 5

Do knížky jsem se musela nutit, i přes to že mě její příběh velice upoutal. Četla jsem ji ale několik měsíců a mezi tím přečetla ještě další knihy. Místy člověk neví, zda čte nějaké doměnky nebo děj. Je to ale zajímavé čtení. Znovu bych ji však nečetla, neboť byla místy zmatená a občas jsem se musela vracet o několik stránek abych si dala spojitosti dohromady

hans500
15.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Slavná novela vyniká svou dusivou atmosférou protektorátu a strachu, kterým všichni žili dnem i nocí a v kontrastu s tím s nám umožňuje prožít romantický vztah mladých a díky svému věku i trochu naivních lidí, kterým jejich náhodné setkání změnilo život. Jan Otčenášek nám předkládá knihu ve vynikajícím jazykovém zpracování a ději dává postupnou gradací k takřka nevyhnutelnému konci, kterým nás ujišťuje o smutné realističnosti celého příběhu.

Elen telemna
08.02.2021 4 z 5

Jako jo. Bylo to pěkné.
Některé části se mi opravdu líbily. Autorovi se podařilo skvěle zachytit tu temnou a prázdnou atmosféru a v některých momentech mi až běhal mráz po zádech.
Ale bohužel jsem v knize nalezla i poněkud slabší pasáže, kdy místo toho, aby se čtenář vezl na pracně vydobyté vlně napětí, se člověku chce jen spát a není si jist, zda pořád čte tentýž příběh.
Celkově mám z knihu velmi smíšené pocity. Ano, číst se to dalo, ale že bych z ní byla nějak zvlášť nadšená, to opravdu říct nemůžu.

Marxt5
20.01.2021 5 z 5

Opravdu silný zážitek. Kniha mě vtáhla a člověk se cítil jako skutečná bezmocná oběť války. Nespravedlnost celého příběhu, nešťastná láska, skvěle vykreslená atmosféra a gradace tlaku.
Úžasná, zároveň smutná kniha.

TerezaaBaarova
16.01.2021 5 z 5

Prostě celá ta česká klasika je zahalena ve tmě. Opět nádherný příběh, který stojí za přečtení, musíme číst i takové příběhy, které v nás zůstanou i po roky a roky, kdy čteme Nesba, Bryndzu a Cartera.

PetraBery
11.01.2021 4 z 5

Sama bych po knize asi nesáhla, přečteno v rámci dceřiné povinné četby z důvodu debaty o knize. A jsem ráda, že jsem se ke knize dostala. Bolestný, smutný příběh Pavla a židovské dívky Ester, která se ukrývá. Opravdu dobře vylíčená situace válečné doby, se vším strachem, úzkostí i všudypřítomnou tmou.

RADOST
06.01.2021 4 z 5

Poetický a tragický příběh první lásky studenta a židovské dívky, která se vzepře osudu. Již při prvním čtení v mém mládí jsem silně prožívala s Pavlem a Ester jejich lásku i bezvýchodnost situace. Při nynějším čtení po padesáti letech jsem jejich příběhem opět zasažena. Kolik mladých lidí bylo tehdy zbaveno úžasných prožitků probouzející se lásky a dokonce i života samého? Jen proto, že se ocitli na nesprávném místě, v nesprávné situaci, v nesprávném čase. A jejich snaha bránit se a vyváznout neměla šanci.

Kajunaa
05.01.2021

(SPOILER) Pavel, jednou v parku na lavičce spatří smutné děvče s kufříkem v ruce. Jmenuje se Ester. Pavel o Ester zjistil, že celá její rodina je v Terezíně a i ona se tam musí dostat, jenže ona nechce, protože má strach. Pavel jí teda nabídne, že by jí mohl ukrýt. Ester neváhala a okamžitě kývla. Pavel však musí Ester schovat nejen před jeho rodiči, ale i před obyvateli v budově. Nakonec jí schová do kumbálu vedle jeho otcovy krejčovské dílny. Chodí tam za ní aby jí přinesl jídlo a chodí za ní místo toho aby se učil na maturitu. Časem se do sebe zamilují. Pavel řekne ester, že jí tam už nemůže schovávat a tak musí přijít na vhodný plán, aby Ester odtamtud dostal, ale tak aby to nikdo nezjistil.

Hodnocení: Knížka se mi celkem líbila. A na to že je to o 2. světový válce tak mi to přijde i dobrý, ale smutný. V knize bylo spoustu emocí.

alois.randa
29.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Výborné, i když smutné, čtení. Rád tuto knížku čtu za sychravých podzimních večerů. Vždy mě děj knížky rychle pohltí a najednou zjišťuji, že už je zase konec, Ester je mrtvá a Pavel musí žít dál bez ní.

123719
23.12.2020 2 z 5

Kniha je dobře napsaná, působivé slovní obraty.