Romeo, Julie a tma

Romeo, Julie a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30795/bmid_romeo-julie-a-tma-7hi-30795.jpg 4 3835 472

Novela o tragickém příběhu studenta Pavla a židovské dívky Ester v období heydrichiády. Pavel Ester potkává ve chvíli, kdy se ona chystá na transport do koncentračního tábora. Schovává jí u sebe v domě...

Nada-ctenarka
22.03.2024 5 z 5

Nejtenci a nejsmutnejsi kniha, co jsem kdy cetla.

laura
13.03.2024 5 z 5

Každá láska má své dějiny. I když docela krátké. Jakési dějiny v kostce. Má čas růstu a zralosti. Má slunečná návrší, strmé spády. Své deště a sněhy.

Rok 1942. Praha po atentátu na Reinharda Heydricha. Stanné právo. Strach. Hrůza a bezmoc.

...a rovněž budou zastřeleny ty osoby...

...a jednoho dne, v parku, potká student Pavel židovskou dívku Ester.

Já byla dřív jen obyčejná holka... pak jsem vyrostla a najednou jsem byla židovka. Jako bych byla jiná...

...a zamilují se do sebe...

Podobalo se to letu. Závrati...

Ester, hvězda? Objevil jsem ji náhodou. V parku, ne na obloze...
Z kterého souhvězdí vypadla?

Příběh o jedné lásce, nebezpečné době, o skrývání, útěcích, strachu i odvaze. O hladu, touze, kráse obyčejných chvil a samotě.

...když je mi někdy těžko, tak si říkám: ty hlupáčku, holka, vždyť dýcháš, vždyť můžeš dýchat. Je to požitek, jen si to stačit vždycky včas uvědomit. Pojď, zkusíme to spolu, chceš? Dýchat... nadechnout zhluboka, ach - vzduch, cítíš? A myslet si při tom: Dýchám - dýchám, ještě dýchám... jsem boháč...

Jedna dívka, jeden chlapec, jeden atentát a nesmrtelný příběh, který jsem četla poprvé v patnácti a znovu teď, téměř po čtyřiceti letech.

...jsou chvíle, kdy člověk musí ukázat, že je vůbec člověkem...

Krásné, opravdové, syrové a kruté.

Nic se vlastně nestalo. Zbylo jen hledání cesty, hmatání v prázdnotě. Otázky bez odpovědi.

Příběh o životě, smrti, naději i víře. SKVĚLÉ A BOLAVÉ.

Jak je vlastně dlouhá věčnost?

Verouš23
10.03.2024 5 z 5

Úžasně napsaná knížečka, u které jsem se opravdu hodně musela držet, abych nebrečela. Je tak jemně a přitom reálně napsaná, že vám až běhá mráz po zádech. Jak Otčenášek popisuje pocity Pavla i Ester je tak dokonale vylíčeno...
A děj? Nemá chybu. Nebezpečná a přitom tak nevinná láska dvou mladých lidí, kteří jako by se narodili ve špatném čase. Moc doporučuji!

ivetka859
06.03.2024 5 z 5

Byli jsme na inscenaci v divadle V Dlouhé, tehdy jsem v tom vnímala téma mladistvé a mladické rebelie a živosti kontra válka a život v omezeních a strachu.
S knížkou se ale ten vjem rozšířil o silně citovou rovinu, jakousi naléhavost a tíseň mladého člověka. K tomu ta válka dostala konkrétní časové body - protektorát, atentát na Heydricha, masivní represe, popravy v Kobylisích na denním pořádku, pátrání po skrytých kolaborantech, a navíc se děj odehrál jen během těch tří týdnů. To všechno najednou přidávalo na intenzitě.
Pořád ale tohle drama proplétala něha, laskavost, lidskost a niterná krása. Jazyk byl malebný a chvíli zase útržkovitý, jen dojmy, vjemy, střípky.
Prostě hluboce krásné.

Jirka430
25.02.2024 5 z 5

Mistrovsky napsaný příběh dvou zamilovaných lidí, nad kterým po celou dobu leží tísnivá duchna nacistického běsnění, pod kterou se nedá dýchat.

EliskaD
31.01.2024 4 z 5

O hluboké a smutné lásce v hluboce smutné době.

Nika.
31.12.2023 4 z 5

"útlá knížka bohatá na obsah".

biki
29.12.2023 5 z 5

V dávné době mých studií tato kniha ani nebyla součástí povinné literatury, takže mě zcela minula. Naštěstí, protože si nejsem jistá, zda bych ji tehdy náležitě ocenila.
Krásné, ale moc smutné dílo o tom, jak tragicky ve vteřině mohou skončit sny, lásky a životy v nelítostné době. Mistrovsky zobrazená tísnivá atmosféra časů okupace a heydrichiády, plná nejistoty, strachu a paranoie. Zcela jistě na tento příběh nikdy nezapomenu, ale znovu číst jej rozhodně nebudu.

chodícírohožka
05.12.2023 4 z 5

Útlá knížečka s krátkým, ale bohatým příběhem, v němž autor dokázal zachytit strašlivou atmosféru doby, události, které by se neměly už nikdy opakovat, i celou škálu pocitů, které člověka nenechávaly chladného.

Lestiluc
25.11.2023 3 z 5

Tak jsem asi zvláštní, ale kniha mě opravdu na zadek neposadila. Jak už bylo mnoha uživateli zmíněno, styl psaní nepatří mezi ty jednodušší, místi jsem se ztrácela v postavách a ve finále příběh nebyl takový, jaký jsem ho očekávala. Téma dobré, ale šlo to zpracovat lépe.

burg
21.11.2023 4 z 5

Výzva 2023 - kniha o zakázané lásce. Pamatuji si, že jsem knihu poprvé četl na druhém stupni (cca čtvrt století zpět) a příběh mě hodně zaujal. A taky vzal. A nejinak tomu bylo i teď, v rámci výzvy. Jen mi přišlo, že ta Ester se chovala fakt jako naivní a tupá husa. I když - v jejím případě je asi lepší nevědět, proč se ti rodiče tak dlouho neozývají... Smutné čtení a jedna z knih, kterou by si měl povinně přečíst každý.

medlovice
16.11.2023 5 z 5

Přišla za mnou do knihovny čtenářka , 14 let , že si jde pro povinnou četbu. Tuto knihu nemám, ale seženu ! A když jsem ji sehnala dala jsem se do čtení a myslela si , co to zase mají číst dnešní děti, to nemůžou pochopit a hlavně kde ji najít v malých knihovnách . Pavel a Ester spěchají se svojí láskou , plánují budoucnost a chtějí přežít . Mě jejich příběh bavil a četl se dobře v teplé posteli s čajem a jídlem .
Pak jsem dočetla k posledním stránkám a poznala odstavec, který jsem znala. Měla jsem ho napsaný v čtenářském deníku , opsaný snad od sestry. Takže i já jsem podváděla a lhala soudružce učitelce. Tak teda dodatečně přečteno .
Filmovou verzi jsem si představovala po dobu čtení a našla na YT. Proč je film tak jiný ? Změnili úplně všechno . Všechno hezké zmizelo.

Ibišekk
10.11.2023 5 z 5

Přečteno jako povinná četba a nemohla jsem si vybrat lépe. Příběh mě dojal a rozplakal. Obecně fakt ze srdce nesnáším knížky psané před dlouhou dobou, ale když už najdu výjimku, tak je to fakt dobrá kniha.
Rychle se to četlo, bylo to hezky napsané, nic se zbytečně neprotahovalo,... rozhodně doporučuji.

ka.dudk
26.10.2023 3 z 5

Kniha se mi líbila. Trochu mi vadil styl psaní, nečetlo se mi to úplně nejlíp. Ale jinak samozřejmě téma náročné a kniha dobrá.

Kuxka
06.10.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, čišela z ní skutečnost jak lidské srdce může být laskavé i nenávistné. Pavla jsem měla docela ráda, ale Ester mi připadala jako taková hloupá puťka. Ze začátku mě trochu mátla chybějící přímá řeč, ačkoli probíhaly dialogy, ale dá se na to zvyknout.
Doporučuji.

Zemlja
30.09.2023 4 z 5

Povinná četba. Něco čte člověk kvůli ději, který ho přenese někam nebo k něčemu, k čemu by se sám nedostal. Něco kvůli zajímavým myšlenkám, které by se v jeho hlavě nehonily. Něco kvůli jazyku, který "chutná". Tohle je kniha pro to, abychom nezapomněli.

hrusisek
08.09.2023 5 z 5

Ke knize jsem se vrátila znovu v rámci čtenářské výzvy. Konec příběhu si pamatuji úplně jinak, asi mi přišel takový useknutý, tak jsem si ho domyslela, ...nevím :D. Každopádně je to příběh silný, kdoví, jak silné by bylo jejich pouto, kdyby je nespojila válka a potkali se v jiný čas. Bylo mi místy docela teskno a smutno, jak nespravedlivá to byla doba. Dávám pět hvězd.

Evkaha
03.09.2023 5 z 5

Jedna srdcovka a jedna z mála knih, ke kterým se vracím a týkají se válečné doby

Venda32
27.08.2023 3 z 5

Kniha přečtená v rámci čtenářské výzvy. JInak bych po ní asi nesáhl. Začátek pro mě složitější. Takové trošku natahované "dostávání se do hlavy, citů a pocitů" hlavního hrdiny. Potom musím říct, že mě děj strhl a těšil jsem se na každou další stránku. Aby přišlo opět zbytečné natahování a pentličkování děje. Konec příběhu byl za mě takový nijaký. Skončil ale tak, jak od začátku bude čekat jen málokdo.

StrYke
24.08.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma je výbornou poválečnou novelou realisticky zachycující tísnivou atmosféru a všudypřítomný strach v Československu za dob druhé Heydrichiády. Děj je navzdory své prostotě a přímočarosti uvěřitelný a znepokojivý. Bohužel ale chápu i kritické argumenty k tomuto dílu i k samotnému autorovi, ať už cílící na Otčenáškovu lásku ke komunismu či na jistou naivitu, která zde může být nalezena. Mně se ale kniha líbila a vřele bych ji doporučil.