Romeo, Julie a tma

Romeo, Julie a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29722/bmid_romeo-julie-a-tma-zlo-29722.jpg 4 3837 472

Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.

Adellll
30.04.2022 5 z 5

Nemám slov. Asi jen to, že si tuto knihu budu ještě hodně dlouho pamatovat.

leny.wood
28.04.2022 4 z 5

Válka si nevybírá a Otčenášek to skvěle ukazuje ve své novele.

kaja9825
21.02.2022 4 z 5

Tak tuto knížku jsem četla opravdu dlouho. I když je vlastně strašně tenká. Ze začátku mi nesedl jazyk spisovatele, ale jakmile jsem se začetla, tak všechny pocity postav jsem měla jak na dlani.
Řekla bych, že pomocí milostného vztahu, autor vykreslil barvitě a pravdivě tu dřívější dobu, kterou si moje generace nedokáže představit.

patrik0816
10.02.2022 4 z 5

Jasně, koncept knihy je to předvídatelný a trochu ohraný. Nicméně, mít tuhle českou verzi Romea a Julie, potažmo Petra a Lucie, je historicky velice důležité. Příběh má velký historický přesah a bude ještě dlouho vysvětlovat skrze příběh 2 mladých lidí, co za zrůdnosti se v Evropě děly a my to tehdy bohužel od našich „milých“ sousedů schytali společně s Poláky z první ruky. Protože mám v sobě jako většina lidí v ČR německou krev (akorát já na rozdíl od některých mám ještě tu smůlu, že mám i očividně německé přijímení), tyhle příběhy z 2. světové války mě vždycky hodně zajímají. Historie nám samozřejmě pomáhá pochopit přítomnost a vyvarovat se chyb minulosti.

Otčenáškův styl psaní se místy podobá jakémusi hybridu neveršované epické poezie -- patrně inspirován původním Shakespearem. Nemůžu říci, že by se mi jeho popisný styl dvakrát líbil, ale samotná dějová linka je rozhodně zajímavá. Dokonce i romanticky laděné scény jsou vcelku záživné a Otčenášek dobře krůček po krůčku popisuje vztah těchhle dvou. A dokonce je děj docela zajímavý, i když jej samozřejmě trochu kazí fakt, že víte, jak to celé dopadne. Je to vlastně jedna z mála knížek, u kterých je místní checkbox „spoiler“ trochu zbytečný :-)

Phoenix16.cz
08.02.2022 4 z 5

Knihu jsem četla na střední kvůli referátu a teď po cca dvaceti letech. Tenkrát mi ta knížka nic nedala, jen odškrtnuté "splněno" v učitelčině notesu. Příběh jsem absolutně nechápala v kontextu doby a událostí s ní spojených. Věděla jsem pouze, že je to z doby války, ale kdo byli Židé, proč utíkali, proč je Němci nenáviděli a pronásledovali, co znamenalo skončit v koncentráku atd. jsem neměla ponětí. A z knihy jsem to tehdy nevyčetla.
Na seznamu povinné četby je kniha asi dodnes. Ale má to smysl? Opravdu tohle dnešním žákům/studentům přiblíží tehdejší dobu? Já ji dokážu ocenit až teď, když znám historický kontext. Ano, je to dobrá kniha, která na pár stránkách vystihuje atmosféru tehdejších událostí, ale nenahradí hodiny dějepisu, ve kterých jsem se toho ve škole moc nedozvěděla.

Ilia
26.01.2022 5 z 5

Romeo, Julie a Tma je dílo, které řadím mezi své oblíbence v klasice. Dílo popisuje velmi těžkou a smutnou dobu. Postava Pavla je mi nesmírně sympatická. Z mladého povrchního "floutka", který se o probíhající válku nijak hluboce nezajímá, se stává starostlivý mladý muž. Otčenášek dokonale popsal city, které k sobě Ester s Pavlem sdíleli, i přestože se vyvaroval dlouhým souvětím a popisům. Stačily jednoduché věty, trhané myšlenky hlavních postav, a scéna v knize dosáhla té správné atmosféry. Přesně jsem s tímto mladým zamilovaným párem sdílela jejich myšlenky a hluboké city. Knihu určitě doporučuji, jedná se o krátkou povídku, kterou máte během odpoledne "zfouknutou" :)

denib
22.01.2022 5 z 5

Taková velmi chutná literární jednohubka - krátký, ale naplněný a dobře čtivý příběh. V popředí láska dvou mladých lidí na pozadí každodenního strachu během války.

Kontryhelka
17.01.2022 5 z 5

Krásný a velice smutný příběh, při kterém jsem brečela. Těžká, zlá doba ve které se našli i tací, kteří měli srdce a nebyl jim lhostejný osud druhých, přestože riskovali svůj vlastní život.

RMarkéta
03.01.2022 5 z 5

Velmi výstižný název knihy. To se musí nechat. Při myšlence na něj mě vždycky mrazí v zádech a píchne u srdce. Válka, Heydrichiáda a stanné právo. To je ta pohlcující tma dva mladé milence. Jejich láska vykvetla jako růže ve stínu nacistického teroru. Bohužel se nemohla plně rozvinout. Doba to byla šílená. Krásný, ale smutný příběh.

ondra295
07.12.2021 4 z 5

Musím se přiznat, že knihy s podobnou tématikou mně nikdy tolik nebavily - nepopírám jejich kvalitu, ale asi nejsem tak romanticky založený člověk, abych si užíval jejich čtení. Každopádně kniha Romeo, Julie a tma se mi četla velice dobře. Otčenášek dobře, jakoby na pozadí, zachycuje tehdejší situaci očima běžných lidí, kteří se k informacím dostávali velice složitě. Příběh je to smutný, s tragickým koncem a ač říkám, že nejsem romantik, tak i mně z toho další dny bylo tak nějak... prázdno.

lily_maleckova
26.11.2021 4 z 5

O této knize jsme se učili na střední škole a už tam mě dějem zaujala, takže když se kniha objevila za super cenu, neváhala jsem s objednala si ji.
Kniha se mi líbila, jde o pěkné dílo, které dobře popisuje tehdejší dobu a myslím si, že by posloužila i jako dobrá kniha k maturitě

nicolettkaa
06.11.2021 5 z 5

Novelu jsem četla kdysi na SŠ, tenkrát se mi líbila a byl čas si ji připomenout. Dostala mě stejně jako tehdy. I když vše končí tragicky, byl příběh perfektní. Taková byla prostě doba.

bookwoman
26.10.2021 4 z 5

Knihu jsem četla prozatím dvakrát - na základní škole a teď v maturitním ročníku jako četbu k maturitě. Dílo je velmi čtivé, je zde hezky vyobrazena láska dvou mladých lidí, která bohužel neskončí dobrým koncem. Konec knihy je teda předvídatelný, ale i přesto mě kniha bavila a jako maturitní četbu mohu jen doporučit.

betth
14.10.2021 4 z 5

Z mého pohledu velmi nevyvážené. Popisné pasáže dechberoucí, rozhovory mezi Ester a Pavlem mě lehce iritovaly. Celkově ale velmi čtivé a doporučeníhodné.

david5746
03.10.2021 5 z 5

Asi je dobře, že jsem knihu - jako skoro všechno, co bylo povinné či doporučené - v mládí ignoroval (a věnoval se primárně verneovkám a Remarqueovi). V dospělosti mi tato krátká, jazykově skoro až poetická, knížečka dala rozhodně mnohem víc, než by dala puberťákovi. Vlastně jednoduchý příběh mladé lásky "normálního" kluka a židovky a to v kontextu druhé světové války a pro protektorát nejšílenějšího období kolem atentátu na Heydricha (letos mi toto období úžasně podala skvělá kniha Dva proti říši, mohu jen doporučit).
Jazykově dnes trochu zvláštní, ale přesto čtivé. Občas drobné poskoky myšlenek, období apod.. Ale dá se zvládnout a ten smutný příběh za to rozhodně stojí.

oblakaknih
11.09.2021 4 z 5

Tato kniha mě utvrdila v tom, že občas je třeba dávat šanci i knihám, které nás svým námětem nejprve tolik nezaujaly. Troufám si totiž říct, že pokud bych si tuto knihu nepřečetla, přišla bych o hodně.

Moc mě zaujal autorův styl psaní. Je velmi osobitý a s podobným vyprávěním jsem se ještě nesetkala. Navíc tím do příběhu vnesl jakousi přirozenou roztěkanost, která vystihla děj a hlavního hrdinu. Také zoufalství, které z textu vyplývalo, mě při čtení neskutečně zasáhlo.

Samotné postavy knihy mi ale nepřirostly k srdci tak, jak bych v tomto případě chtěla. Tím, že je kniha opravdu krátká, jsem si k nim totiž nestihla utvořit pořádný vztah. To možná ovlivňuje i můj názor na to, jak kniha končí.

Konec jsem si představovala trochu jinak. Sice si dokážu domyslet nějaké pokračování, ale přesto pro mě byl málo popsaný. Myslím, že pokud by kniha měla ještě o pár stránek navíc, odnesla bych si z ní více pocitů.

Spousta lidí má tuto knihu v povinné četbě a já ji moc doporučuji. Nejen, že je krátká, ale také za přečtení stojí!

soupik2012
03.09.2021 5 z 5

Pan Otčenášek si v této novele umě pohrává se slovy a jak již napovídá samotný název knihy, rozehrává v ní svou vlastní shakespearovskou tragédii. Válečné období, doba temna, rasová otázka. Silná, jenom těžko představitelná témata, která mi nikdy nezevšední. Audiokniha je vynikající a načetl jí pan Saša Rašilov.

qwerb
24.08.2021 5 z 5

Krásná kniha.

m_martina
19.08.2021 5 z 5

Moc pěkná kniha, taky dost smutná. Doporučuji.

DomYell
30.05.2021 4 z 5

Krasne, smutne a kratke. Kniha by si zaslouzila vice stran a hlubsi "propsani" deje.