Romeo, Julie a tma

Romeo, Julie a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29722/bmid_romeo-julie-a-tma-zlo-29722.jpg 4 3829 472

Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
27.01.2023 5 z 5

85%

Krásný, ale velice smutný příběh lásky dvou mladých lidí u nás v době stanného práva. Četla jsem poprvé na střední škole a velice doporučuji.

RADIN
RADIN
27.12.2022 3 z 5

Smutné to bolo.Počas vojny sa takto skončilo veľa lások.

Orange8knihomol
Orange8knihomol
25.12.2022 5 z 5

Dojemný příběh tragické lásky dvou mladých lidí, který chytne za srdce nejednoho čtenáře!
Kniha vypráví příběh studenta Pavla a židovské dívky Ester, kteří se jednoho dne náhodně setkávají v parku na lavičce. Právě zuří 2. sv. válka a celý svět je vzhůru nohama. Ester nenastoupila do transportu, a proto jí hrozí smrtelné nebezpečí. Pavel se přese všechen strach rozhodne mladou židovku schovat v pokoji přiléhajícím ke krejčovské dílně jeho otce. Stará se o ni, nosí jí jídlo a dělá jí společnost. Vzájemně si rozumějí, dokonce sdílejí stejný pohled na současný poblázněný svět. A tak není divu, že se do sebe po krátké době hluboce zamilují. Oba se však ocitají na okraji propasti, neboť hrozí, že každou chvíli se někdo o úkrytu dozví...
Kniha je psána čtivým stylem a rozsahem není nijak dlouhá, proto bych ji rozhodně volila jako součást maturitního kánonu. Již název poukazuje na jistou paralelu s Shakespearovým Romeem a Julií, a to vzhledem k osudu lásky hlavních hrdinů. Avšak zasazením zápletky do období heydrichiády získává dávnověké téma tragické lásky zcela nový rozměr.
Za sebe bych knihu určitě DOPORUČILA!

sabina5156
sabina5156
17.12.2022 4 z 5

Já jsem vždy toužila po díle, které nám zlo nacismu nepředstaví okamžitě v plné síle...ale které skrze vše dobré, co objímá tento svět začne poodhalovat i temný protipól. Čím je světlo silnější, tím je tma temnější. Pavel nenachází pravdu pouze v lásce a nenávisti, která jej obklopuje. Nachází ji i v sobě a to mnohem dřív, než vůbec měl. Kniha je krásná, citlivě psaná a v několika pasážích se zcela odpoutáme od doby, ve které se příběh odehrává. Není to ale jednoduché čtení - nyní to hodnotím jako kompliment. Kniha je schopná navázat vztah čtenáře k hlavním postavám. Emocionálně je velmi dobře vystavěná a veselá také není. Dnes ji doporučuji jako zdroj lidské sounáležitosti, kterou je potřeba trénovat pořád.

Elea
Elea
13.12.2022 4 z 5

Romantický příběh z neromantické doby.

freejazz
freejazz
11.12.2022 5 z 5

i když to vyšlo ve slovenském vydavatelství, naštěstí nikomu nenapadlo dílo překládat. četl jsem to kdysi hodně dávno, jako součást povinnného čtení a musím přiznat, že mě to dostalo. příběh opravdu nešťastné lásky v krutých časech, o kterých jsme neměli ani zdání - snad krom nacvičených keců z dějepravy.
pro mě se tato knížka velmi přiblížila k jinému klasickému dílu - Petr a Lucie. a ve slovenské literatuře je taky podobné dílko: Námestie svätej Alžbety od Rudolfa Jašíka. dejte si všechna tato tři díla dohromady a máte skvostný zážitek.

J.Clouseau
J.Clouseau
11.11.2022 5 z 5

Krásný, romantický příběh na pozadí hrůz heydrichiády. Určitě se k této útlé knížečce vrátím.

MarkétkaD
MarkétkaD
11.10.2022 5 z 5

Víkendová knížka. Velmi čtivá. Ačkoliv jsem tušila, jak příběh dopadne, hltala jsem ho očima. Dle mého povinná četba. (Já ji četla dvakrát a doma rozhodně zůstane.)

Jak může ovlivnit život mladého studenta Pavla náhodné setkání s vystrašenou židovskou dívkou? Příběh odehrávající se v Praze za protektorátu.

ZuzanaZ83
ZuzanaZ83
25.09.2022 5 z 5

Dojemná klasika o osmnáctiletém studentovi Pavlovi, který ve chvíli, kdy potká židovku Ester začne vnímat realitu nacismu a války.

Nezletilci
Nezletilci
01.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Takto knihu četla Nezletilá kritička Hanka (13 let), celou recenzi najdete ve facebookové skupině Nezletilí kritici: "Kniha je napsána docela těžkým jazykem, ale ne zas tak těžkým, aby to čtenáři starší 12 let nepochopili. Mně osobně se kniha moc líbila, krásný příběh, z mého oblíbeného období 2. světové války. Autor skvěle zpracoval pocity a myšlenky postav. Láska mezi Pavlem a Ester vznikla navzdory smutné době – rozkvetla jako růže ve tmě. Byla jsem smutná, že příběh neskončil dobře, ale knihu rozhodně doporučuji."

Hakate
Hakate
28.08.2022 4 z 5

Krásný, smutný příběh z období 2. Sv. valky.
Četla jsem v období maturity a rozhodně to nebyla chyba. Na knihu velmi ráda vzpomínám a doporučuji ji dále.

Belanna
Belanna
28.08.2022 4 z 5

Poetický příběh z období 2. sv. války, povinná četba na školách, přesto velmi čtivé a propracované dílo. Už tehdy se mi knížka líbila.

lukaskmn1
lukaskmn1
21.08.2022 5 z 5

Geniální.

amejzlík
amejzlík
27.07.2022 2 z 5

(SPOILER) Příběh Ester a Pavla v období heydrichiády mě trochu zklamal. Byl o lásce dvou mladých lidí. Všechny postavy měly dosti jednoduchou psychologii. Pavlova maminka byla hodná, tatínek starostlivý, Ester pasivní, Pavel zamilovaný a obětavý. Jenže když Ester zastřelili ani mu to nebylo líto…prostě se rozhodl, že jedna životní etapa skončila a on půjde dál. Přitom Ester celou knihu ujišťoval jak si jí vezme…O heydrichiádě samotné a životě za protektorátu bylo řečeno málo. Jen jsme byli ujišťováni jak jsou Němci zlí a v jedné scéně si pro Pavlova spolužáka přišlo gestapo. Taky mě celkem mrzelo těšení se postav na to, jak je přijdou osvobodit Rusové. Je patrné, že autor byl veliký komunista. Dlouhé monology Pavla byly taky dost nedůvěryhodné. Takhle filozoficky se přece žádný osmnáctiletý kluk nevyjadřuje…

Hledam94
Hledam94
11.07.2022 5 z 5

Posloucháno pouze výborné rozhlasové zpracování, vysoce oceňuji i předlohu.

Isew
Isew
10.07.2022 3 z 5

Už od studentských let si říkám, že bych si knihu měla přečíst. Ale spoilery v hodinách literatury mě od četby odradily. Až o mnoho a mnoho let později jsem se díky audio podání konečně odhodlala. Mohu si odškrtnout další rest a zkonstatovat, že to nebyl marně strávený čas.

Popko
Popko
05.07.2022 4 z 5

Audiokniha. Pěkný, smutný, romanticky příběh,

Mr.Moldau
Mr.Moldau
01.07.2022 4 z 5

Chviličku mi přišlo, že čtu Kafku, v další kapitole jsem měl pocit, že jsem se začetl do Kundery. Velmi citlivě napsaná novela popisující příběh dvou zamilovaných lidí na pozadí temné kapitoly českých dějin.

Zuzulinka
Zuzulinka
11.06.2022 5 z 5

Knihu jsem četla jako studentka SEŠ povinně. Přesto krásná kniha.

marky2558
marky2558
03.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem četla jako teenager a pamatuji si, že tenkrát mě velmi zasáhla. Proto jsem si ji pořídila znovu s tím, že ji hrdě zařadím do své skromné knihovničky a znovu přečtu.

Opět přečteno jedním dechem během jednoho dne. Zpočátku jsem malinko bojovala se stylem, jakým pan Otčenášek píše ale po několika stránkách mi to přestalo vadit. Tak jako tenkrát, i teď mě strašně "naštvalo" a mrzelo že to Ester nezvládla a utekla. Ale je v pořádku, že všechno nekončí jen happyendem.