Romeo a Julie

Romeo a Julie https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444062/romeo-a-julie-Qze-444062.jpeg 4 5412 482

Slavná a nesmrtelná Shakespearova tragédie o lásce dvou milenců ze znesvářených rodů Monteků a Kapuletů. Vyšlo v rámci edice Souborné dílo Williama Shakespeara v překladu Martina Hilského, v souboru s dalšími třemi svazky: Titus Andronicus, Timon Aténský, Antonius a Kleopatra.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , ELK - Evropský literární klub , Knižní klub

Romeo and Juliet , 1595

intelektuálka
16.02.2023 5 z 5

Tohle je můj literární evergreen - příběh o lásce - ale i tragedii ....

Shakespeare jej zpracoval na podkladě středověké legendy o lásce dvou mladých milenců z italské Verony ....

Dva milující, pod nešťastnou hvězdou
z těch rodů narození, rodičům
smír vykupují křížovou svou cestou :
svou smrtí usmiřují s domem dům ....

Poselství z dávných věků o síle lásky, která boří hradby a ničí nenávist ....

Dílo nadčasové a nesmrtelné, které si nikdy nenechám ujít, ať je v jakékoliv formě ....

P. S. A nechápu, pro koho je toto odpad....
Potom si nedokážu představit, jaké nároky má tento čtenář na klasickou literaturu ....
Pro mě je Shakespeare génius .... a samozřejmě doporučím.

Nikca153
15.02.2023 3 z 5

Knihu Romeo a Julie jsem četla jako maturitní četbu a tentokrát jsem se k ní vrátila kvůli čtenářské výzvě na tento rok.
Samozřejmě je to klasika a každý zná tento příběh o nešťastné lásce, avšak doporučuji tuto knihu číst a zároveň si k ní pustit film, který je téměř totožný, rozhodně to pomůže celý děj lépe pochopit :).

KubaHanzelin
10.02.2023 3 z 5

Další dohánění povinné četby, tentokrát se hodí i do čtenářské výzvy..
Asi nejznámější milostný a tragický příběh, který byl kdy napsán, velmi nadčasový, i když je mi jasné, že mu hodně pomohl perfektní překlad pana Hilského:)

hana17.1.
07.02.2023 3 z 5

Motiv díla je pěkný, ale čte se mi špatně. Je to hrozně ukňourané. Raději Hamleta.

Jara.v
02.02.2023 2 z 5

Shakespeara mám ráda, ale tohle prostě nedávám. Za mě jeho nejhorší dílo. Už jsem to jednou četla a řekla jsem, že nikdy více. V rámci výzvy jsem tomu dala šanci, ale nepovedlo se. Něco tak strašně ukňouraného jsem snad nikdy nečetla.

DominaCZ
02.02.2023 odpad!

Cypoviny nekonečných rozměrů aneb kterak si puboš vrznout chtěl a tak nevěděl dřív do které upadnout.

Tehdy sice byly normální zbouchlý náctky, ale z dnešního pohledu mi to nepřijde hodný oslav a glorifikace, spíš jako hodně směšnej a přitom nebezpečnej warn.
Protože vzniknout ze dvou děcek další děcko tak to logicky nemůže dopadnout dobře.

Čili jak říkám: trapný a vhodný leda do krbu.

Terror
28.01.2023 1 z 5

Tuto divadelní hru jsem, coby součást povinné četby, přelouskal už v roce 1989. Letos jsem ji přečetl znovu a… Shakespeare není můj půllitr piva. Našel jsem svůj starý literární deník ze studentských let, kde píši toto:
„Celá kniha mne mnoho nebavila, poněvadž se mi zdála poněkud staromódní a v historické četbě si zrovna nelibuji. Také si myslím, že se Romeo s Julií vzali hodně brzy, druhý den po seznámení.“
Blábol. Bylo mi čtrnáct. Teď je mi víc a Romeo s Julií mne zase nebavili. Stylem, příběhem, prostě ničím neoslovili můj intelektuálně zaostalý mozek. Zkrátka jsem si zase zkusil přečíst Shakespeara. Slibuji, že už to nikdy neudělám…

Monike
28.01.2023 5 z 5

Díky CV jsem se ke knize dostala po druhé. Poprvé jako povinná četba. Opět nezklamala je to pořád silný příběh jako když jsem ji četla prvně.

klaraj093
27.01.2023 3 z 5

Pointa hry je nádherná. Četlo se mi to těžce zpočátku, vzhledem ke stylu, ale od půlky jsem to pak už zhltla. Jsem ráda že v rámci výzvy jsem se k ní konečně dostala.

LuckaDea
19.01.2023 3 z 5

Klasický příběh, který zná téměř každý. Po knize bych asi je tak nesáhla, ale v rámci povinné četby jsem si ji nakonec vybrala. Kniha je psaná zajímavým způsobem/jazykem. Samotný příběh je hezký. I když je toto snad nejznámější Shakespearovo dílo, myslím, že měl i lepší a propracovanější knihy než je tato. Každopádně by tuto knihu neměl vynechat nikdo, kdo má rád zamilované knihy nebo divadelní hry.

Štěpinambura
18.01.2023 5 z 5

Klasika - myslím, že je povinné tuto knihu vlastnit nebo ji alespoň 2x za život přečíst :-D

boxas
18.01.2023 5 z 5

Hodnotit něco, co je svým způsobem dokonalé, nadčasové, a proto věčné, to se více méně stydím.
Takže jen toto: Díky, pane Shakespeare!

Filomena1961
13.01.2023 5 z 5

Hlavním tématem dramatu je láska, ale také i nenávist. Tento příběh dvou rodů napsaný Shakespearem v 16. století, je pro nás stále živý. Stále se o něm píše, opakovaně vychází, hraje se na divadelních prknech a zpracovává se v různých žánrech, je nadčasový. Uchvátí nás láskou dvou mladých lidí, kteří mají život před sebou, ale oni volí smrt v okamžiku, kdy jsou přesvědčeni, že nemůžou být spolu a v tom je ta tragédie.

Luigi1
10.01.2023 5 z 5

Světoznámá tragédie o nenaplněné lásce dvou mladých lidí

sabina5156
26.12.2022 3 z 5

Dobře, co napsat. Sentimentální příběh o zakázané lásce dvou mladých lidí, napsaný půvabným jazykem. Kultovní dílo, jehož kult plyne spíše z nejstaršího motivu vraždy a sebevraždy (láska) než z příběhu samotného. Sentimentalita příběhu hraje na lidské emoce do dnešní doby. Jednoduše, dosadíme-li do příběhu dva krásné lidi a trochu krve, máme dojemný a velkolepý příběh na motivy Williama Shakespeara. Platné, dosadíme-li do jakékoli doby i jakéhokoli prostředí. Dnes dle mého zcela patetické a neoriginální.

Dominika76
14.11.2022 3 z 5

Od knihy som čakala viac. Láska na prvý pohľad a na druhy deň svadba je na úrovni princeznej z rozprávky. Sexisticke vtipky nič moc a nenašla som ani veľa ľúbostných replík, ktoré by ma chytili za srdce.

Knihomol170
09.11.2022

(SPOILER) Kniha pojednává o dvou znepřátelených rodech. Bojují proti sobě a králové to zarazí. Romeo, syn Monteka, navštíví ples Capuletů a zamiluje se do Julie, dcery Capuleta. Díky pomoci chůvy a otce Lorenza se Romeo a Julie bez vědomí rodičů vezmou, i když jsou z různých rodů. Vypukne spor mezi Tybaltem a Benvoliem a Benvolio je zabit. Romeo mstí svého přítele, zabije Tybalta a je vyhnán z města. Julie je nucena svým otcem vzít si Parise, ale vypije nápoj, který ji na několik dnů uspí a umožní, aby vypadala jako mrtvá. Lorenzo se pokouší informovat o této léčce Romea, ale nepovede se mu to. Když se Romeo dozví o smrti Julie, koupí si jed. U hrobky Julie probíhá souboj mezi Romeem a Parisem a Paris je zabit. Romeo vypije jed a zemře. Julie se probudí vedle mrtvého Romea a zabije se jeho dýkou. Kniha končí usmířením Monteka a Capuleta.

Sarapet
30.10.2022 5 z 5

Četla jsem překlad od pana Hilského a bylo to úžasné.

zsykorova
27.10.2022 3 z 5

Bylo to docela zvláštní. Některé pasáže se mi líbily, ale celkově na mě příběh působí trochu naivně. Chápu, že někomu se to líbí, pro mě to ale byla trochu těžší četba.

Thalin
10.10.2022 3 z 5

Vcelku krátká, ale pro mě nezáživná záležitost. Nikdy jsem nepochopila, že se tohle stalo předobrazem nehynoucí lásky. Znali se všeho všudy tři dny, ona byla ještě dítě a konec jsem vždycky považovala spíš za hloupý než romantický. Četla jsem to k maturitě, teď znovu a názor jsem nezměnila. Nic to ale nemění na umění toho jazyka, kterým je to psané.