Já, robot

Já, robot https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246/bmid_ja-robot-qig-246.jpg 4 1545 204

Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně: tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A nelze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak. * Poznámka v Databázi Národní knihovny ČR: Správné ISBN je 80-237-3961-1 (v knize neuvedeno). Chybné ISBN je 80-7116-237-X (chybné) a 80-7116-237-6 (chybné).... celý text

Literatura světová , Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Ivo Železný

I, Robot , 1950

-Endy-
11.04.2024 5 z 5

Tato kniha mě bude patrně provázet celý život. Poprvé jsem ji četla jako teenager na střední škole, poté jako dvacítka na výšce, potřetí jako pokročilý třicátník...očekávám návrat v další dekádě :-D
Nezřídka se mi stává, že autoři první poloviny 20. století a dále do historie pro mě přestávají být příjemně čitelní. Ne tak Asimov, ten chlap je nadčasový génius!

Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Absolutní klasika žánru. Spousta lidí sice zná Asimovovy zákony robotiky, ale málokdo si uvědomuje, co přesně znamenají a jaké problémy a paradoxy z nich mohou vzejít. Kniha je souborem povídek, které jsou propojeny skrze téma robotiky a postavu Susan Calvinové. Jsou zde samozřejmě i další postavy, které se vyskytují ve vícero povídkách, ale jak už je u Asimova zvykem nejsou základním kamenem díla.
Tady jde čistě o to předložit čtenáři k zamyšlení problémy, se kterými se bude potřeba v souvislosti s rozvojem robotů vypořádat. Jde jak o problémy technického rázu, tak zejména o morální dilemata. U většiny povídek jsem se skvěle bavil a lituji, že jsem tohle dílo nečetl už dříve. Skutečně jedno z mála sci-fi, které shledávám zcela nadčasovým a jsem přesvědčen, že nadejde doba, kdy budou právě témata obsažená v těchto povídkách daleko aktuálnější, než teď, neřku-li v době, kdy byla kniha napsána.
Hodnocení jednotlivých povídek:
Důkaz - 5*
Konflikt nikoli nevyhnutelný - 5*

Naďa2411
29.02.2024 3 z 5

První povídka mě velmi zaujala, i když nemám ráda sci-fi, ostatní povídky byly již moc na mne odborné. V aknize je popisován vývoj robotů na planetě Merkur. Vždy mě toto téma přivádí k obavám a doufám, že to bude i v budoucnu pouhá fantazie člověka, ale co kdyby....protože vývoj na Zemi v dnešním světě jde neuvěřitelným rychlým tempem.

PinkBunny
11.01.2024 5 z 5

Tak tahle knížka se mi hdoně líbila. Doporučuji
Slyšeno jako audiokniha.

krakonos.kraken
05.01.2024 5 z 5

Nečekejte roboty zabijáky, je to hlavně o logice a jak různé situace překroutí 3 robotické zákony v něco, co nebylo myšleno. Vede to k situacím od legračních až k těm co ovlivňují běh celého světa.

Ivan F
13.12.2023 4 z 5

Tri robotické zákony - je užitočné prečítať si, ako by pravdepodobne v praxi nefungovali, alebo by mohli zlyhať. Oproti iným (pre mňa nečitateľným) knihám potomka ruských emigrantov, je to svieže a pomerne dobre napísané dielko, ktoré by si mal každý, kto trochu koketuje so SF, určite prečítať. Čo sa týka niektorých poviedok, tak majú priam banálnu zápletku a krkolomné riešenie - určite z dnešného pohľadu, lenže v roku 1950 nemohol autor predpokladať, ako sa budú systémy v roku 2023 testovať. Ešte sa pristavím pri knihe Pozitronový muž (základom je poviedka Dvestoročný muž), tá je z môjho pohľadu lepšia, je tam viac zo Silverberga a je to poznať - a tiež je to kniha vystavaná na myšlienke, ako môže testovanie zlyhať a robot (alebo android) má zrazu potrebu stať sa nedokonalým tvorom - človekom.

jfialova
06.12.2023 4 z 5

Asimov byl neskutečný vizionář, i když jeho představy o dnešním světě jsou možná někdy trochu úsměvné. Na druhou stranu, v roce 1950, když neexistovali moderní počítače ani roboti, napsat něco takového byl opravdu výkon. Ne nadarmo je jeho kniha dodnes kultovní a o zákonech robotiky slyšel i takový technologický ignorant jako já. Z toho rovněž plyne, že knihu nedokážu úplně docenit, protože prostředí vědeckých laboratoří zabývajících se vývojem umělé inteligence je mi cizí.

Okoslav
03.12.2023 5 z 5

„Od nynějška jsou nevyhnutelné jediné Stroje.“

Výborná povídková sbírka, obzvlášť z pohledu dnešní doby, kdy AI a „Stroje“, jak říká Asimov, možná skutečně a nenápadně začínají hrát první housle. Stejně jako u Bradburyho, i u Asimova mě fascinuje, jak přesně dokázal s předstihem mnoha desetiletí trefit otázky, které si klademe dnes. Jen ten technooptimismus, se kterým přichází v poslední povídce, mu závidím a, viděno dnešnímu očima, příliš jeho prognóze nevěřím :-)

„Zažila jsem to od začátku, kdy chudáci roboti neuměli mluvit, až do konce, kdy se postavili mezi lidstvo a zkázu. Vy uvidíte, co přijde dál.“

Luigi1
29.11.2023 5 z 5

Tak to se Asimonovi opět povedlo jsem spokojený

janulka1310
29.09.2023 5 z 5

Přečetla jsem téměř na jeden zátah. Čtivé, nadčasové, k zamyšlení.

dpxcz
13.09.2023 4 z 5

Konečně jsem si přečetl, respektive poslechl, něco jiného než Kingovku a byla to rozhodně příjemná změna. Asimov prostě umí psát a tahle kniha rozhodně stojí za to přečíst.

Jara.v
10.08.2023 5 z 5

Nadčasové dílo k zamyšlení. Poslechla jsem jako audio knihu. Je neuvěřitelné, jak se Asimov trefil, vzhledem k dnešní automatizaci výroby a služeb. Teď do toho ještě umělá inteligence. Skvěle napsané povídky, které vtáhnou do děje a něco ve vás zanechají.

absa2611
25.07.2023 5 z 5

K Asimovovi netřeba dodávat víc, než že vždy byl a nadále bude jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů...
S potěšením jsem se po mnoha letech opět vrátila k povídkám o robotech a ráda se vrátím i k dalším Asimovovým úžasným dílům.

Timkim
17.07.2023 3 z 5

Co se musí Isaccovi nechat, je nadčasovost této knihy, ale na druhé straně je vidět, že byla napsána již před notnou dobou. Styl kterým je napsána mi přišel kostrbatý a ne zrovna dobře čitelný. Čekal jsem něco jineho. Navíc to neustále opakování tří zákonů....jistě, jedná se o klasiku, ale asi nejsem úplně cílová skupina.

zdenaR
10.07.2023 5 z 5

Absolutně nadčasové, klasika ve svém žánru
Úplně z toho člověka mrazí, jak i v této době má kniha co říci.

Janizoun
25.06.2023 5 z 5

Tato sci-fi knížka je tak krásně napsaná a tak moc povedená, že by si jí měl přečíst snad každý. Doslova zbožňuji tuto knihu povídek a četla jsem jí teď po letech opět jedním dechem. Autora této knihy i knihu samotnou doporučuji naprosto všem, protože tato kniha je úžasná a dokonalá.

Tano
02.06.2023 5 z 5

Asimov patří mezi mé nejoblíbenější autory, to, jak dokázal v mnoha věcech předpovědět budoucnost mě vždycky uchvacovalo, ať už se jedná o mikročipy, robotiku jako vědu, či další témata. Jeho představivost navázaná na věděcký vývoj je skutečně obdivuhodná a proto mám tento soubor povídek velice ráda. Lze si totiž živě představit, že by se lidstvo do těchto situací mohlo dostat :)

Lele61
16.04.2023 4 z 5

I když od napsání těchto povídek uběhla už opravdu pěkná řádka let, tak si myslím, že jsou stále čtivé a mají co říci i současnému čtenáři. To svědčí o velikosti jejich autora.

Andrea864
01.03.2023 4 z 5

Poutavé, na sebe navazující povídky o řešení situací jak robotem, tak i člověkem. Zajímavé a čtivé.

Las_T
08.02.2023 4 z 5

Docela ironické, že jsem se k Já,robot dostal až poté co jsem přečetl celou Nadaci a Sérii o Robotech. Povídkami o hyperatomovém motoru a robotu, který umí číst myšlenky tady vlastně už v roce 1950 Asimov pokládá stavební kameny knihám, které napsal klidně i o více než třicet let později. Dvě části slabší, zbytek skvělý. Jde z toho cítít, že se ještě trochu hledal (např. roboti se tady chovají občas úplně jako lidé a takový humanoidní robot Daneel je v dalších knihách tak správně toporný, jak by se od robota dalo čekat), ale celkově už zde nelze popřít ten obří spisovatelský talent na poli scifi žánru, jakým Asimov bezpochyby byl.